обяснете, моля, като за кулинарен олигофрен!

  • 5 375
  • 13
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 4 865
как се пече кекс? ама не ми казвайте "изпича се в умерена фурна". дайте стъпка по стъпка.
каква тава, форма и т.н., ако това има значение?
мажем ли съда или не? ако е тефлонов?
топла тава, топла фурна или всичко студено?
през цялото време на една и съща температура ли печем или си играем с копчетата на печката?
отваряне/затваряне на фурната, проверки с клечки, засичане на време...
охлаждане, изваждане...

абе всичко искам да знам, защото някъде нещо бъркам.
отдавна не съм правила истински класически кекс - с 4 яйца и всичко останало. правя горе-долу веднъж годишно, през останалото време залагам на други вкуснотии. та днес за пореден път опитах да направя кекс по молба на габриела и пак не се получи. пекох го в тефлонова форма без "дупка" по средата. отстрани се запече доста, а по средата е не суров, но и няма добре оформени трохи - мазало някакво. отделен въпрос е, че не се надигна.

моля, кажете ми как се прави онзи кекс, който се реже на високи парчета и на който се вижда ясно всяка отделна трохичка!

аз пък ще пусна друга тема с обещаните сладкишено-тортени рецепти.

# 1
  • Мнения: 547
Цитат на: Ellypr
...Пробвала съм различни рецепти май проблема е в печенето ...
И аз се мъчех така, докато един ден моя близка не ми издаде една тайна за печенето - фурната трябва да е предварително загрята на около 150-180 градуса. Слага се кекса и фурната се изключва за 5 мин(моята е на степени и аз оставям само отдолу включена на 1 - общо са 4). После включвам и пека 40-45 мин. То се вижда, когато се отдели от стените - за вадене е.  Фурната не се отваря при печенето, защото иначе кексът пада.
Иначе другото, което същои е много важно - винаги разбивам белтъците и жълтъците отделно.
Е, оттогава какъвто и кекс да съм правила - винаги става. Дано съм била полезна!

Това е от една стара тема, където бях писала за това как аз пека кекс. В допълнение ще кажа само, че ползвам тефлонова тавичка, намазана с краве масло и изсипвам сместта малко преди да сложа да се пече(т.е. да не стои много в тавата). Ако искаш, мога и рецептата на любимия си кекс да дам Simple Smile

# 2
  • София
  • Мнения: 4 127
За формата за кекс - в повечето рецепти си пише дали се намазва и набрашнява.  Аз се подсигурявам и ако не пише изрично си го намазвам и поръсвам с брашно.
За печенето - би трябвало да правя така:
първо включвам на 300 градуса за 5 минути за да се загрее фурната. После превключвам на 180 градуса само от долу. И оставям кекса поне 30 мин без да се отваря. Когато е готов той почва леко да мирише. Пробва се с клечка или нож дали е опечен - когато се промуши, тестото не трябва да се залепва по клечката или ножа.
Но ако сме честни - поради полевите условия в къщи - включвам фурната на 300 градуса и не я отварям 30-50 мин. ( но с нашия ток през зимата това може и да са 150 или 180 градуса - кой знае...)
Не съм имала проблеми - много много рядко не стават Simple Smile

# 3
  • Балчик-Сливен
  • Мнения: 1 058
И аз да се включа.Намазвам формата с леко размекнато краве масло,после посипвам с брашно,обръщаш формата и потупваш,за да падне ненужното количество брашно.Слагам кекса в студена фурна,включвам само отдолу на 280-200 градуса и не отварям,докато не се надигне кекса-обикновено 20-30 минути.След това пак без да отваряш фурната включваш и отгоре-печеш около10-15 минути,отваряш,за да провериш дали е изпеченСлед печенето изчакваш 10 минути да се охлади и тогава вадиш от тавичката.
Янита,да не би всичко да е от рецептата или големината на формата ти Thinking

# 4
  • Мнения: 25 441
Ако формата е тефлонова - мажа само с мазнина. Ако е обикновена - мазнина и брашно. Обръщам я и я потупвам да опада излишното брашно. Изсипвам сместа, обикновено са 2 (с и без какао), разбърквам ги и слагам да се пече в предварително загрята фурна на 180-200 градуса. Пека, докато покафенее. Въпреки, че си познавам фурната, за всеки случай проверявам с клечка - ако лепне, пека още. Като е готов кекса, вадя и го обръщам, докато е горещ в/у хартия, под която съм сложила кърпа, за да изстине. Реже се, когато е напълно изстинал! (За да не стане тиклив)

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 23 533
Аз го правя така - Изваждам от хладилника яйцата поне 15 минути преди да почна да разбивам кекса. Аз правя една рецепта с 6 яйца, защото тефлоновата ми форма с дупка е по-голяма и се събира добре. Пресявам брашното за по-лесно набухване. Като почна да бъркам продуктите включвам печката на отгоре и отдолу на 170грд. Разбивам продуктите с миксера, тънко намазвам тавата с олио, изсипвам сместа и пъхам във фурната. Пека си на 170грд докато ми изглежда опечено при поглеждане през стъклото, отварям и боцвам с клечка за зъби. Обикновено не е готово, бързо затварям и чакам. При 170грд, понеже не е много висока температурата кекса не загаря отвън, а в средата да е суров. Изпича се равномерно. Като се изпече го вадя и го обръщам да изстива върху тортена чиния.

# 6
  • Мнения: 25 441
А, да, брашното го пресявам 3 пъти! Така влиза въздух в него и кексът бухва повече. Също никога не използвам готов бакпулвер - правя си го сама. 1 кафена л. (1/2 чаена) с връх сода за хляб + 1 к.л. равна лимонена киселина. Изсипвам ги в хартия, прегъвам на 2 и стривам, като търкалям бутилка отгоре. После изсипвам при пресятото брашно и разбърквам с лъжичката да се смеси. Чак тогава изсипвам брашното в сместа. И бухва хубавичко кексът, няма къде да се дене!  chef

# 7
  • София
  • Мнения: 4 865
може би ключът е в пресяването на брашното newsm78

пека в една тефлонова форма, кръгла с релефно дъно. няма нужда да се маже с мазнина като че ли - никога нищо не ми е залепвало в нея.

дали тази вечер да не опитам пак?

Перличка, би ли пуснала тук рецептата?

# 8
  • Мнения: 11 306
Не е само в пресяването на брашното!
Най добре пухват кексовете ако се направи смес от брашно с нишесте.
Има и друга тънкост - ако използвате сода за хляб, трябва да я угасите непременно в малко кисело мляко, но ако използвате бакпулвер, то него непременно трябва да го пресеете с брашното!
Успех в майсторлъка!

# 9
  • Мнения: 547
yanita, разбира се, дано ти хареса.

Кекс Нели
3 цели яйца и 3 жълтъка се разбиват много добре(до пяна) с 1ч.чаша захар и 1 ванилия. Добавя се 1 ч.чаша брашно, като се разбърква внимателно с лъжица.
Отделно се разбиват 3-те белтъка с 1/2 ч.чаша захар. Когато сместта стане като за целувки внимателно се добавят 3 с.л. брашно.
Яйцата се вадят от хладилника поне половин час по-рано, предварително се измиват и подсушават много добре, за да не падне вода в купата, в която се разбиват.
В намазана с масло формичка(тефлонова) се поръсват нарязани орехи(или други ядки по желание). Изсипва се около половината от жълтата смес. Поръсва се с какао, смлени орехи, може да се сложат и предварително отцедени и оваляни в брашно плодчета от сладко от вишни или череши. Изсипват се белтъците, отново поръсваме с какао и смлени орехи, после останалата жълта смес.
Пече се на 180 градуса.
(Пак да си кажа: слагам в загрятата фурна, оставям за 5 мин на 1 само отдолу. После включвам отгоре на 2, отдолу на 3 и така още поне 40 мин. Следя температурата да не пада под 150 градуса).
Може да се направи глазура по желание: мед, орехи, пудра захар и т.н.
Когато се разреже кексът е много ефектен.

П.П. Бакпулвер не съм забравила да опиша. Просто не се слага. Брашното трябва да е добре пресято и жълтъците и белтъците да са на хубава пяна.

# 10
  • Мнения: 2 452
Янита,
И от мен една рецепта за кекс "като за олигофрени" Mr. Green:
3-4 яйца (зависи от формата за кекс; ако е от кръглите с дупка - 3 яйца) се разбиват с чаша захар; добавя се в процеса на разбиване 1/2 чаша олио, както и ванилия и лимонова есенция, ако желаеш. Отделно се пресяват 3 чаши брашно (приготвям всичко предварително), към които се добавят 1 л. сода + 1 л. сода бакпулвер. Брашното се добавя към яйчената смес, най-добре с лъжица, т.к. става много гъста смес. След това в сместта се налива току-що отворена лимонада или оранжада (300 мл).
Формата е предварително намазана с олио и загрята във фурната. В нея се излива сместа; по желание се оставя съвсем малко, к. се смесва с какао и след това се излива спираловидно и допълнително се правят спиралки с дръжката на лъжица (или с показалец Embarassed). Пече се в умерена фурна, вече загарята, като след 10 минути фурната се изключва. Ако искаш, можеш на този етап да сложиш върху кекса, к. леко се е стегнал вишни от сладко, добре отцедени, и половинки от орех; връща се във фурната и се пече само отдолу, докато започне да ври (5-10 мин.), при което плодовете и ядките се покриват, но не падат на дъното, а остават вътре в тестото. Доопича се на умерена фурна, като се проверява с клечка дали е изпечено. Става за 15 минути, с печенето общо 45-60 минути.

# 11
Клонирах се от друг форум, там един ентусиаст пробва и получи добър резултат. Всъщност това е единственото печиво, което ми се получава. А, и печени филийки на котлон Sunglasses Чух го преди години по някаква кабеларка.
Мързелив кекс
Бърка се с обикновена лъжица, никога не стават грахулки.
В купа се слагат:
- чаена чаша олио;
- чаена чаша захар;
- чаена чаша кисело мляко;
- две яйца( без черупките) 
Като се поразмесят се слагат наведнъж:
- две чаени чаши брашно;
- прахче ванилия или канела или и двете.
Разбърква се леко - веднага се размесва без проблеми.
Та тая основна маса може тутакси да се опече в намазана с олио форма или в тава - на силна фурна, пробата е с дървена клечка. Не залепва по съдовете, но по-лесно се вади като изстине.
А освен това в кашата могат да се размесят:
- ябълка на зарчета;
- плодчета от сладко;
- сладко, конфитюр или мармалад;
- кълцани локумчета;
- банан;
- квото ви хрумне.
После може да се пудри със захар, да се глазира, да се маже с течен шоколад и т.н. Кашата може да се раздели на две и да се оцвети с какао - става "мраморен".
Става и за ядене 

Винаги отличен резултат, но...
НЕ ИЗПОЛЗВАЙТЕ МИКСЕР!

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 23 533
Мързелив кекс
Бърка се с обикновена лъжица, никога не стават грахулки.
В купа се слагат:
- чаена чаша олио;
- чаена чаша захар;
- чаена чаша кисело мляко;
- две яйца( без черупките) 
Като се поразмесят се слагат наведнъж:
- две чаени чаши брашно;
- прахче ванилия или канела или и двете.
Разбърква се леко - веднага се размесва без проблеми.
Тука слага ли се бакпулвер или сода някаква, че не видях?

# 13
Аз не слагам защото нещо, което има две яйца, не може да не се вдигне.
Но, ако желаете, разбъркайте в чашата кисело мляко една чаена лъжичка сода бикарбонат( хлебна сода).

Общи условия

Активация на акаунт