Колко струва едно бебе на месец?

  • 12 146
  • 34
  •   1
Отговори
  • Мнения: 6 711
Вече с приятеля ми сме на тази вълна. Той (съответно и аз) все още не иска бебе Thinking, но ме пита колко пари ще трябват за бебе на месец newsm78. Моля ви кажете средна месечна сума, за да имаме представа. Далече съм от мисълта, че ще е лесно, но вероятно не е безбожно скъпо. newsm78

Мами, благодаря ви предварително, и съжалявам, че ви занимавам с такива неща Embarassed Embarassed Embarassed
(нашите доходи на месец са около 850 лв.)

# 1
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
Правила съм бегла сметка и сумата е била около 450лв на месец.Ад.мляко+п#рета(но от скъпите),+памперси+графа други.Но има една приказка, че всеки се простира според чергата си.Няма бебе което да се е родило и да не е изгледано.

# 2
  • Мнения: 5 228
Не може да се отговори еднозначно според мен. Зависи много. При дрешките, при пюретата, при всичко има евтини и скъпи варианти. Ако го кърмиш, няма да даваш пари за адаптирано мляко. Ако правиш домашни пюрета също ти отпада един сериозен разход. Много е относително. Много хора отглеждат деца с много по-ниски приходи от вашите.

# 3
  • Мнения: 7 640
Не може да се отговори еднозначно според мен. Зависи много. При дрешките, при пюретата, при всичко има евтини и скъпи варианти. Ако го кърмиш, няма да даваш пари за адаптирано мляко. Ако правиш домашни пюрета също ти отпада един сериозен разход. Много е относително. Много хора отглеждат деца с много по-ниски приходи от вашите.
абсолютно, освен това малко хора са материално готови за дете в днешно време. Но когато имаш желание, намираш начин, когато не, търсиш причини!
Успех!

# 4
  • Мнения: 903
И аз мисля, че много деца се отглеждат от родители с много по-ниски доходи от вашите и пак са щастливи деца. Така, че не му мислете много и дерзайте. Щастието е неописуемо.  newsm10

# 5
  • Мнения: 3 550
Най-големи са първоначалните разходи. Трябва ми определена по-голяма сума за легълце, количка, дрешки, козметика, играчки, ваничка, (да не дава Господ - лекарства) и други дреболийки. Можеш да вземеш назаем употребявани, можеш да купиш втора употреба, ако искаш да са нови - има скъпи и евтини варианти. Щом научиш, че се бременна, имате 8-9 месеца да спестявате, доста време е. Човек може да се мобилизира.
За храната - ако кърмиш отпада значителен разход за първите 6 месеца. После, щом започнеш да захранваш ще трябва известна сума за пюрета и каши. Но ако си ги приготвяш у дома, тази сума е незначителна. Ако решиш да караш на готови, и там има евтини и скъпи варианти. Един месец бебето яде веднъж дневно твърда храна, втория месец - 2 пъти дневно, третия месец - 3 пъти дневно. Направи си сметката и смятай. Честно казано етапа на пюретата винаги ме е притеснявал, но сега правя домашни и почти не се усеща в бюджета.
За памперсите - в началото вървят по 6-8 дневно, защото се изаква на всяко хранене. По-късно намаляват до около 4 дневно. Избери марката и смятай. Продават се още памучни пелени за многократна употреба, но е голяма хамалогия, не си струва гърча.
Първите седмици след раждането има известен разход за лекарства. На бебетата все нещо им има - секрет от очите, заради капките, които им капят в родилното; бебешко акне и т.н.
Хубавото е, че родата и приятелите обикновено са много щастливи от появата на новия човек и се сипят подаръци отвред, така че има сериозна помощ.
Ако искаш да знаеш още нещо по-конкретно - питай.

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Копирам си мнението от стара тема, ето я и нея:
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=16701

Гласувах с 150 лв, защото конкретно за детето отиват към толкова. Иначе си живеем със същите пари, както и по-рано.

Като изключим първоначалното вложение (кошарка, принадлежности, количка и прочие), реално разходите на месец могат да са до 150 лв/месец. Особено, ако майката кърми (т.е. без пари за изк. мляко; а ако кърменето е изключително - т.е. до 6м само на кърма - още повече се спестява), парите, които се дават, са за памперси и дрешки.
Ако сте на изкуствено мляко, годишно между 650 и 1500 лв в зависимост от марката мляко.
Памперси (средно) на месец на нас ни излизат около 30-40 лв.
Пюрета (ако не предпочетете домашната кухня) по 1-2 на ден (плодово+зеленчуково) - 2-4 лв/ден, т.е. 60-120 лв/месец. Ако е домашна кухня, значително по-евтино (и по-здравословно, по мое мнение).
Дрешки - зависи имате ли дадени от друго бебе; но може както с 4-5 ката, така и с 40-50, така че тук изцяло може да се вмести човек и в по-малък бюджет.

Общо взето, ако сте на майчино мляко и впоследствие на домашна кухня, разходите реално са за: памперси, дрехи и играчки.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 5 897
Общо взето, ако сте на майчино мляко и впоследствие на домашна кухня, разходите реално са за: памперси, дрехи и играчки...............
Бу, не се сърди но ще допълня ........... козметика и перилни препарати (олио, шампоан, бебешки прах, омекотител, клечки за уши, носни кърпички, мокри кърпички......... т.н.), лекарства (дори при здраво дете според мен първата година се харчат поне по 10 лв месечно за: чайчета, сироп против кашлица, против запек, капки против колики, за нос, очи, уши, против разтройство, температуро-свалящи и болкоуспокояващи, гел за венците, витамини, кремове за дупе, спирт, риванол, превързващи с-ва .............), графа "глезотии" (солетки, сокче, зрънчовци и т.н. боклучета), значително повече разход "ток" (или каквото и да е там отопление през зимата), и на последно място от настоящия ви доход трябва да извадиш твоята заплата ......... и въпреки всичко не е толкова невъзможно и трудно да си имаш бебе  Grinning

# 8
  • Мнения: 2 531
Да се включа и аз , но по- скоро за второто. За първото дете наистине отидоха мнооога пари. Като ги смятахме към 1000 лв. си приготвихме за легло, матрак, количка, ваничка ..... и всички екстри за отглеждане.Понеже бях с мисълта че ще имам повече от едно дете си купувах по-скъпички аксесоари, иначе може и до 500лв. Първото беше на смесено хранене от първия месец, та течности за стерилизация, 6-7 шишета, биберони, памперси х 40лв. средно... до безкрай.
Сега се кърмими, та съм с две шишета, като нови са все още,купих за около 50 лв дрешки/то пък и лятно бебе/ и почти никакви други разходи няма. Даже приходи Laughingщото повечето ми близки знаят че съм обурудвана от баткото със всичко и парички ми даваха Laughing

# 9
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Общо взето, ако сте на майчино мляко и впоследствие на домашна кухня, разходите реално са за: памперси, дрехи и играчки...............
Бу, не се сърди но ще допълня ........... козметика и перилни препарати (олио, шампоан, бебешки прах, омекотител, клечки за уши, носни кърпички, мокри кърпички......... т.н.), лекарства (дори при здраво дете според мен първата година се харчат поне по 10 лв месечно за: чайчета, сироп против кашлица, против запек, капки против колики, за нос, очи, уши, против разтройство, температуро-свалящи и болкоуспокояващи, гел за венците, витамини, кремове за дупе, спирт, риванол, превързващи с-ва .............), графа "глезотии" (солетки, сокче, зрънчовци и т.н. боклучета), значително повече разход "ток" (или каквото и да е там отопление през зимата), и на последно място от настоящия ви доход трябва да извадиш твоята заплата ......... и въпреки всичко не е толкова невъзможно и трудно да си имаш бебе Grinning
Яна (2 в 1), така е, ама не задължително Simple Smile Мазах с преварен зехтин до 10м по лекарска препоръка (фам.обремененост), крема за дупе го правех аз пак по рецепта на педиатърката, мокри кърпички рядко ползвах (миех, чак сега ги ползвам мноооого активно и голям пакет едвам изтрайва 10-14 дена).
Прах и омекотител - да.
За лекарства през първата година общо към 40-50 лв ще да сме дали (колики почти нямаше, чайове не давах) - общо взето, 3 шишенца капки против колики, 1 панадол за всеки случай, 2-3 хомеопатии съм купувала (даже имам още малко останало от тях - за зъби, ухапвания и т.н.)...Разбира се, може да се случи така, че детето да боледува значително повече, но това е Божа работа вече, аз се опитах да сметна стандартните неща.
Отопление - да.
Глезотии - не особено, чак като по-голяма започнах да взимам понякога, преди това на домашно производство и здравословни неща, нали съм малко по-така на тая тема...
Та така...това е една сметка за общия случай, понеже дете се гледа с малко и с много...И всеки му намира колая  Grinning

# 10
  • Все на втория етаж
  • Мнения: 5 893
Като сума ги определям около 300лв. горе-долу. Не съм смятала,затова е приблизително.Но това говоря за сегашната възраст на Алекс. Тоест не купувам ад.мляко и пюрета. Тези пари отиват за памперси,кърпички,каши/все още доста си хапва от тях/,играчки и дрешки и обувки. Зависи просто.
Както каза Биляна в зависимост от прихода е и разхода,но няма неизгледано бебе. Искате ли го и със 500 лв.семеен доход пак ще се справите. Wink
Успех в решението.

# 11
  • Paradise
  • Мнения: 3 103
Доста сложен въпрос, зависи с колко пари разполагате. Както една мама беше казала, докъдето се прости чергата...
Аз почти не съм купувала досега дрешки на бебчо, защото той получава нон-стоп подаръци дрешки. Приятели, като ни идват на гости, постоянно му носят по нещичко, а кумата ми много го обича и постоянно му купува.
Засега го кърмя, понякога го дохранвам с АМ (ако успея да му го дам, защото не яде, а го  изливам в мивката), пюрета му правя домашни, купените нещо много трудно ги понася, ако въобще се съгласи да ги яде.
Памперси купувам - това ми е най-голямото перо май.
Иначе в началото, преди да се роди бебчо, бяхме заделили около 1000 лв, които отидоха за креватче, самото раждане, изписването на бебчо и т.н.
А отделно бях строила родата, кой какво да купи, и така доста разходи ни отпаднаха.
Абе, има ли желание, на всичко му сенамира колая Wink Peace

# 12
  • Мнения: 642
Със съпругът ми сме на мнение , че колкото и да отлага човек това събите в живота си никога няма да му се вижда съвсем подходящо времето за него (имам предвид: "Айде да завърша висшето, айде да специализирам, айде да си намеря работа, айде да ми направят договора постоянен, айде да си купим жилище...и т.н. и т.н та чак тогава да имаме дете..." и докато се усетиш може да си на 35 и още да не ти се вижда подходящото време напр. защото тъкмо са те повишили в работата и сега имаш двойни отговорности...или пък половинката са го уволнили от работа и т.н и т.н)
При нас, когато се появи бебето, мес. ни доход беше майчинство - 100 лева и заплатата на таткото - около 170 лв + около 50 лв на месец доп. доходи, помощ от родителите около 50 лв  на месец (отделно разни дребни покупки от тях), пропуснах ВЕЛИКИТЕ ДЕТСКИ НАДБАВКИ - а те тогава не бяха като сега 16 ЛЕВА!!!(мисля, че бяха 14 лв). А и еднократна помощ при раждането нямаше тогава...
така че какво да ти кажа - всеки според възможностите си..., но радостта от това да имаш детенце - твоя плът и кръв е преживяване, което не е за изпускане. Желая ви скорошно престрашаване Simple Smile

# 13
  • Sofia
  • Мнения: 1 263
И аз като БУ мисля, че 150 лв. след първоначалните покупки са ОК.То ако иска човек може и 1500, но не знам има ли смисъл. Доста неща се подаряват/повечето ни играчки са подаръци/, доста дрешки получихме наследство оттук-оттам... Laughing. А и аз не и купувам кой знае колко скъпи неща, защото много бързо ги прибирам в торбата при омалелите дрехи. А и количка си купих от форума, и кошница за колата/страхотна е-иначе струваше около 300 лв./, а сега и космонафтче, което купих за 15 лв., а иначе струва 55....Ами това е-вашия доход не е толкова малък, а бебето е страхотна радост и така пълни живота, че не знам как сме живяли без него Laughing

# 14
  • Мнения: 3 777
Около 100 лева.
Пюрета почти не купувам, готвя му аз, като му отделям преди да почна да слагам подправките за нас.
Козметиката за бебета се изразходва учудващо бавно.
Дрехи са ми подарили до 2та годишнина и не купувам.
Пера дрехите му с нашия прах и омекотител, така че не го смятам.
Лекарства почти не се е налагало. Витамини, и разни добавки за бебета-не давам, хапва си пресни плодове, няма нужда от химия.

Мога да го гледам и с 500, но смятам че е излишно и ненужно. Едно бебе иска любов, храна и чисти памперси. Повечето неща са за задоволяване нуждите на големите.

Общи условия

Активация на акаунт