Детски надбавки

  • 933
  • 7
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 655
Как и от къде?
Какви документи трябва да се представят?
Колко трябва да е дохода?
Къде да прочета /в кой закон/?

# 1
  • Мнения: 1 427
Ще ти кажа как е в Ямбол,но мисля,че не би трябвало да има разлика.Вземаш си молба от социални грижи към района ,където живееш.Трябва ти и справка за дохода (твоя и на съпруга ти) за последните шест месеца.Мисля ,че сборно не тябва да надхвърля 600лв.на месец.Подаваш попълнената молба и справките в социални.Май искаха и акт за раждане на детето и лична карта.Май е това Simple Smile

# 2
  • Мнения: 5 246
От 1 януари 2004 г. всички детски надбавки ще се изплащат от териториалните дирекции “Социално подпомагане” по постоянен адрес на родителите. Тази промяна бе предвидена в преходните и заключителни разпоредби на Закона за семейни помощи за деца в сила от 1 април 2002 г.

     Приемането на документите започва от 5 януари 2004 г. в дирекциите “Социално подпомагане” в цялата страна. Документите ще могат да се изпращат и по пощата с обратна разписка до съответната дирекция “Социално подпомагане” по постоянен адрес на родителите. Бланка на молбата декларация може да се намери на сайта на Агенцията за социално подпомагане. В представената на сайта структура са дадени и адресите на всички дирекции “Социално подпомагане” в страната.

Ако майката работи, тя трябва да подаде молба декларация, служебна бележка от работодателя за платени детски надбавки през последния шестмесечен период и копие от  документите за брутен доход на родителите и бележката, че детето ходи на училище, ако е на училищна възраст, или от акта за раждане на детето.

Ако майката е студентка, тя подава молба декларация,  както и копия от подадените документи при отпускането на помощта и удостоверение за изплатените до края на 2003 г. детски надбавки, издадено от съответното учебно заведение.

В случай, че майката е пенсионерка, за получаването на помощта ще бъде необходима само молба декларация. Данните за доходите и за изплатените вече помощи се прехвърлят служебно от НОИ на дирекциите “Социално подпомагане”.

Срокове за подаване на документи:

Майките, които вече получават помощ и шестмесечният срок на предходната молба декларация не е изтекъл, имат право на продължаване на изплащането на помощта след подаването на новата молба-декларация, което трябва да стане не по-късно от март 2004 г.

За майките, които за първи път ще ползват помощта, правото възниква от момента на подаването на документите. Когато срокът на предишната молба декларация изтича до 31 декември 2003 г,  документите трябва да се подадат през януари 2004 г, за да няма прекъсване на изплащаните детски надбавки.

 

# 3
  • Мнения: 1 250
Брутен ОБЛАГАЕМ доход на семейството делиш на брой на семейството под 18 години и полученото не трябва да е над 200лв.
Трябва служебна бележка за 6 месеца назад, ако си безработна - бележка от бюрото по труда (поне преди беше така)

НО, ако взимаш стипендия, това се сумира към дохода.

Под облагаем доход имам в предвид облагаем с ДОО, т.е. ако има някакви надбавки, които не се облагат с ДОО, те не се включват!

# 4
  • Бургас
  • Мнения: 302
Цитат на: dete_viara
Брутен ОБЛАГАЕМ доход на семейството делиш на брой на семейството под 18 години и полученото не трябва да е над 200лв.
Извинете, че се намесвам, но ми стана интересно, защото живот и здраве след няколко месеца и аз трябва да стана мама. Под членове на семейството брои ли се бебето, или не, защото ако не се брои е крайно нечестно според мен. Те и без това и заплатите и детските са смешни, ама ние сме на границата, та да се поготвя психически.

# 5
  • Мнения: 1 250
Цитат на: dete_viara
Брутен ОБЛАГАЕМ доход на семейството делиш на брой на семейството под 18 години и полученото не трябва да е над 200лв.
Извинете, че се намесвам, но ми стана интересно, защото живот и здраве след няколко месеца и аз трябва да стана мама. Под членове на семейството брои ли се бебето, или не, защото ако не се брои е крайно нечестно според мен. Те и без това и заплатите и детските са смешни, ама ние сме на границата, та да се поготвя психически.

Докато ти свършат болничните има много време - може да променят законите и да дават по 200лв за дете месечно...

Съжалявам че съм ви подвела, не съм специалист, просто съм любопитна и питала насам-натам майка.

Но мисля, че щом има ЕГН се брои пълноправен човек на РБългария

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 6 915
Брои се и детето разбира се

# 7
  • Мнения: 447
Детето е 4лен на семейството до завър6ване на средно образование мисля от гледна то4ка детски надбавки.

Общи условия

Активация на акаунт