ИЗИСКВАНИЯ ЗА МАГАЗИНЧЕ,МОЛЯ КАЖЕТЕ

  • 34 276
  • 28
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Пловдив
  • Мнения: 373
Мисля, че на темата ми тука и е мястото,ако не моля преместете. Имаме необходимото място пред къщата ни да отворим малко магазинче. Моля някой който знае изискванията или има токова магазинче да ми пише какви са. Магазинчето ще продава пакетирани стоки,безалкохолно,бира. Също хотдог и гофрети. Това е, моля каже ми какви са изискванията по закон, знам само,че трява да има тоалетна-има,трябва да има чешма с топла вода-ще има, да бъде закрито помещение-ще бъде.Това знам,моля кажете! Благодаря. bouquet

# 1
  • Мнения: 382
Изобщо не и е тука мястото на тази тема!И , ако мислите,  с викания по форумите да разберете какво Ви е необходимо за Вашето начинание е най-малкото несериозно...

# 2
  • Мнения: 1 399
здравейте!
трябва ви регистрирана фирма и на тази фирма следните документи: документ за собственост (договор за наем, нот. акт, разрешение за ползване, в краен случай скица, имайте предвид, че могат да се заядат, защото по новите изисквания за магазин трябва помещението трябва да е с таван 3м, настоявайте обаче че сте на заварено положение и за вас не важи); разрешение от ХЕИ за търговия с видовете хран стоки, които ще предлагате, (там се включват вино и бира), ако сте денонощни - и замерване на шума от РИОКОЗ; уведомление за търговска дейност - от общината; лиценз (или както вече се казва) за цигари - от митниците (за алкохол вече няма лиценз и такси!!!).
Ако ще продавате разливен алкохол ви трябва тоалетна, ако не - не е задължително.
Работещите трябва да имат редовни здравни книжки.
Трябва да сключите договор за абонаментно обслужване с фирма за трудова медицина и с такава за ДДД (дезинфекция, дезинсекция, дератизация).

Всичко това е от личен опит, имаме магазинче за алкохол, цигари и хранителни стоки и павилион за бърза закуска, и вече сме минали по пътечката, така че ще се радвам ако мога да помогна с още нещо Simple Smile

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 373
cveti_dukova  благодаря ти много, ще бъде нова постройка,но не от тухли,а от плоскости,казах,че ще бъде пакетирано само плюс хот-дог  и гофрети, нищо разливно,само няколко вида бира и безалкохолно, като чета какви изисквания си написала, никъде не виждам изпълнени по магазините,особено тези малките ,всеки направил по една барака и продава ли продава,къде са тези изисквания, това е България за съжаление.

cveti_dukova  това означава ли ,че е добре да го направим първо и тогава да започнем с  тези неща и да се води заварено


didik   спокойно,спокойно,   не си имала приятна вечер май, като няма с какво да помогнеш що не си мълчиш там

# 4
  • Мнения: 13 512
cveti_dukova  благодаря ти много, ще бъде нова постройка,но не от тухли,а от плоскости,казах,че ще бъде пакетирано само плюс хот-дог  и гофрети, нищо разливно,само няколко вида бира и безалкохолно, като чета какви изисквания си написала, никъде не виждам изпълнени по магазините,особено тези малките ,всеки направил по една барака и продава ли продава,къде са тези изисквания, това е България за съжаление.

cveti_dukova  това означава ли ,че е добре да го направим първо и тогава да започнем с  тези неща и да се води заварено


didik   спокойно,спокойно,   не си имала приятна вечер май, като няма с какво да помогнеш що не си мълчиш там
щом още не си го построила, спази си изискването и го направи с височина 3 метра, за да нямаш после главоболия.

# 5
  • Мнения: 617
cveti_dukova  благодаря ти много, ще бъде нова постройка,но не от тухли,а от плоскости,казах,че ще бъде пакетирано само плюс хот-дог  и гофрети, нищо разливно,само няколко вида бира и безалкохолно, като чета какви изисквания си написала, никъде не виждам изпълнени по магазините,особено тези малките ,всеки направил по една барака и продава ли продава,къде са тези изисквания, това е България за съжаление.

cveti_dukova  това означава ли ,че е добре да го направим първо и тогава да започнем с  тези неща и да се води заварено


didik   спокойно,спокойно,   не си имала приятна вечер май, като няма с какво да помогнеш що не си мълчиш там
едва ли ги нямат тези документи, просто не седят на видно място за да ги видиш ти. WinkЕдно време всякак ставаше, ама сега малко трудно да се работи без разрешителни.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 373
Не става въпрос да се работи без разрешителни,но се вадят по втория начин. Сестра ми държеше магазин приди години и като идваха сами предлагаха това как да стане по втория начин,онова как да стане по втория начин, и много им се ядеше шоколад МИЛКА брееее, все били с ниско кръвно. Аз все още се чудя дали да не е под наем, вместо ние да го правим,ама имам още малко време да помисля,благодаря на писалите,  bouquet

# 7
  • Мнения: 30
напиши в гугъл изисквания за магазин и ще излезе сайт с изискванията

# 8
  • Мнения: 13 512
Какво им толкова, че по втория начин да се вадят...5 документа на кръст и няколко изисквания да се  спазят. Направи го според изискванията, за да можеш после ако решиш, лесно да го дадеш под наем. Този разграден двор с неотговарящите на изискванията заведения и магазини няма да е вечен

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 373
Далеч съм от мисълта да ги вадя така. Никога не сме били в разградения двор и няма да бъдем. Закакво ли ми е тая чест ама на. Възпитание. Crossing Arms

# 10
  • Мнения: 1 399
Издаването на документите, за които става въпрос, не е сложно, в повечето случай става дума за подаване на молба от няколко реда и 1-2 седмици срок, и поне при нас не е имало сериозни проблеми (заяждане, откази и т.н.) макар че не винаги сме били 100% изрядни. Даже като цяло служителите ни помагаха (е, и сокчета пиха, и шоколади хапнаха, но нищо драстично), не сме срещнали някъде твърде кофти отношение. При всички случай, не може без регистриране на фирма (вече става за няколко минути в Агенция по вписванията и с 5лв начален капитал, без адвокат и 5000лв внесени, както преди) уведомление за търговска дейност (от общината) и разрешително от ХЕИ; всичко останало става и в последствие...

# 11
  • Пловдив
  • Мнения: 373
Благодаря ти Цвети

# 12
  • Мнения: 2 759
                              Не виждам упоменати нещата около данъчни и касов апарат (само напомням, че и на мен не са ми много ясни).

# 13
  • Мнения: 1 399
моля, моля, за нищо Simple Smile
забравих касовия апарат - купувате го, може и втора ръка, и после се занася на фирма, която настройва данните за вашата фирма в паметта, и издава паспорт. С този паспорт и с апарата - при данъчните за свидетелство... това се пада преди подаването на документите за уведомление за търговска дейност, защото там се прилага копие от въпросното свидетелство Simple Smile

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 373
 smile3525  love001 smile3525

# 15
  • Мнения: 2 759
                          Покрай помещението също ще имате грижи: проучете изискванията за безопастност, ще трябва да минат ХЕИ, Пожарната и т.н.т да ви издадат разрешителни.

# 16
  • Мнения: 654
Никак не е лесно,нито просто.
И за всеки документ си има време,времетраене и организация която го издава.
Първо трябва да почнеш от сградата.
Отиваш в общината в приемната,обясняваш какво искаш и ти обясняват точно и ясно.

# 17
  • София
  • Мнения: 2 015
Ако ще продавате хот-дог трябва и регистрация в ДВСК и изграждане на система са самоконтрол ХАССП.
Не е споменато и разрешението за мощност и договора за доставка на електричество.

# 18
  • Мнения: 106
дано си разбрал за изискванията,защото аз преди 2 год.и аз имах намерение но не разбрах и все още не съм  направила такова ходих,препращаха ме тук,там и накрая ми казаха да правя както знам и да ги викна да го огледат,и се отказах за да не хвърля сума пари и да не  ме одобрят,ако знаеш или си разбрал,моля те да кажеш аз искам за пакетирани стоки?

# 19
  • Мнения: 4 569
Как точно става търсенето на помещение за хранителни стоки?
С интернет сайтове не мога да намеря подходящо,с вестник-пак. Tired

# 20
  • Мнения: 1 092
Как точно става търсенето на помещение за хранителни стоки?
С интернет сайтове не мога да намеря подходящо,с вестник-пак. Tired

Помещението трябва да е със статут на магазин и да има Акт 16 сградата в която е. Трябва да имаш документ за собственост или за наем.
Самите търговски помещения си имат предназначения и в предназначението трябва да пише, че е за магазин, а ти след това вадиш разрешителните за това да е хранителен. За хр. магазин за да ти издадат разрешение от ХЕИ и ДВСК ти трябва мивка с топла вода (която да не е в санитарното помещение), договор с фирма за дезинфекция и дезинсекция, витрините трябва да са подредени в магазина, когато идват на проверка, системи за самоконтрол трябва да имаш и да си си купила всички дневници за самоконтрол.

# 21
  • Мнения: 359
Sauron, здравей! Laughing

Мисля, че малко подхванахме от главата за краката. Доколкото разбрах налично е само МЯСТО за магазин, а не самия магазин /или не съм разбрала нещо?/. Така че вероятно първо трябва да се направят съответните проекти, узаконявания, изграждания и пр., а чак след това постепенно да се премине към ХАСЕП-а, касовите апарати и пр. /за които сте съвсем прави Grinning/.

Никой не спомена, а и аз не съм наясно как е в случая /предвид, че това е ВАШЕТО дворно място, но пък ще прявите нежилищен обект newsm78/  иска ли се съгласието на съседите?

Така построения нов обект се приема и узаконява от общината /като за узаконяването е необходимо съгласуване с ХЕИ и пожарна, за ДВСК не съм сигурна, на мен не ми искаха/. Т.е. избран от теб архитект прави проект, носиш по едно копие в ХЕИ и пожарната, те го съгласуват и с двете папки + 1 "чисто" копие отиваш в общината. Следва узаконяване. Може и да ти върнат проектите за някаква корекция, не е страшно, коригираш и подаваш наново. Разправия е, отнема много време, всеки те мотае...ама това е положението.

Най-добрия и сигурен вариант, според мен е, преди да правиш каквото и да било да отидеш в съответната община и да ги питаш какво точно искат като проекти и пр. После за всеки случаи отиди и до ХЕИ и пожарната. Каквито и изисквания да имат, те ще ти ги кажат - по-добре, отколкото впоследствие да те връщат.
И провери това за съседите!

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 373

kotkovo  благодаря ти за изчерпателния отговор и съветите  bouquet

# 23
  • Мнения: 1 224
Аз пък давам магазин под наем, ако някой търси...да си кажа.

# 24
  • Мнения: 359
Като гледам как върят нещата, май и аз скоро ще давам. Joy

# 25
  • Мнения: 13
здравейте!
трябва ви регистрирана фирма и на тази фирма следните документи: документ за собственост (договор за наем, нот. акт, разрешение за ползване, в краен случай скица, имайте предвид, че могат да се заядат, защото по новите изисквания за магазин трябва помещението трябва да е с таван 3м, настоявайте обаче че сте на заварено положение и за вас не важи); разрешение от ХЕИ за търговия с видовете хран стоки, които ще предлагате, (там се включват вино и бира), ако сте денонощни - и замерване на шума от РИОКОЗ; уведомление за търговска дейност - от общината; лиценз (или както вече се казва) за цигари - от митниците (за алкохол вече няма лиценз и такси!!!).
Ако ще продавате разливен алкохол ви трябва тоалетна, ако не - не е задължително.
Работещите трябва да имат редовни здравни книжки.
Трябва да сключите договор за абонаментно обслужване с фирма за трудова медицина и с такава за ДДД (дезинфекция, дезинсекция, дератизация).

Всичко това е от личен опит, имаме магазинче за алкохол, цигари и хранителни стоки и павилион за бърза закуска, и вече сме минали по пътечката, така че ще се радвам ако мога да помогна с още нещо Simple Smile


Здравейте,
тъй като се изказвате компетентно по зададения въпрос, аз също имам подобен - искам да отворя денонощен магазин, помещението е под наем, идеята е да има кафе, цигари, алкохол / не разливен/, пакетирани хранителни продукти. Тази документация, която описвате още ли е в сила или има промени, защото никъде не откривам нищо?
Благодаря!

# 26
  • Мнения: 654
Първо и най важно-отиваш в общината.
Вече навсякъде има информационни центрове.
Разделени са гишетата,та има кой да питаш.
Освен това трябва да провериш как стоят нещата с 24 часово работно време и дали ще отговориш на изискванията.
Там,в общината има кой да ти каже.
Когато вече е свършено това,може да ни питаш за конкретни неща които не може да си изясниш.

 

# 27
  • Мнения: 1
Привет, видях тази тема и понеже планирам отваряне на денонощен магазин, ми се иска да разбера отговорите на няколко въпроса:
1. Има ли практика стоки(напр. по един стек цигари, по една бутилка алкохол и т.н.) да се дават на консигнация от дистрибуторските фирми при зареждане?
2. С каква инвестиция според вас трябва да започна, за да имам зареден магазин? Тук параметрите са около 30кв, с продажба на цигари, бира, вино, спиртни напитки, сладки изделия, ядки и други дреболии?
3. Колко струва процеса по регистрацията и лиценза за денонощен магазин?

Изключително благодаря за предоставената информация, ако има такава, разбира се Simple Smile.

Пожелайте успех.

# 28
  • Мнения: 1
Здравейте, бих искала да попитам дали магазинът/ в случая-павилионът/ ,трябва да бъде зареден със стока,когато идват на предварителен оглед от ДВСК, т.е. все още нямам разрешително? Благодаря!

Общи условия

Активация на акаунт