Любими откъси, мисли, цитати, с които живеем-2

  • 302 125
  • 728
  •   1
Отговори
# 585
  • Мнения: 24
Не търси съвършенство в любовта, защото ще умреш без любов!!! Намери и обикни нещо обикновено и го направи съвършено !!! Има любов, която не забелязваш, защото тя толкова леко докосва студенината на ежедневието, че не би могла да го промени ако някой не и подаде ръка. Има любов, която връхлита като торнадо и след нея остават само разбити мечти и остатъци съществуване. Има любов, която чакаш с дни, месеци, седмици и години, а тя все не идва и не идва, обречена на несъществуване... Има любов, която се колебае дали да премине прага на настоящето и понякога го прави, а друг път просто си остава в бъдещето... много често завинаги... Има обаче такава любов, която независимо дали ще се случи или не, променя съзнания, срива стени, върши чудо след чудо. Тази любов понякога адски боли, а друг път те задъхва от щастие, понякога те води, а друг път е сляпа, понякога те убива за да те възкреси или да те погуби завинаги. Такава любов не можеш да предизвикаш, нито пък
да търсиш или пренебрегнеш. Не можеш да я пропуснеш край себе си незабелязано... Когато се случи ти просто знаеш, че това е ТЯ... знаеш, че животът ти тръгва в нов коловоз - знаеш, че нищо няма да е както преди... знаеш, че дори самият ти няма да си вече точно същия... Това е ИСТИНСКАТА любов - тази която остава дори евентуално да си отиде някой ден - остава в някои от пукнатините на сърцето и напомня за себе си с меланхоличния си ревматизъм. Остава в погледа и влагата в очите, остава в сънищата и спомените - остава едновременно в миналото и бъдещето... Защото само тя умее това...........


                            Джеймс Бари

Много е хубаво!  Hug

# 586
  • Мнения: 382
"Тя, правдата, е в човека. Ако я има в тебе,  има я и по света. Ако я няма в тебе - никъде я няма"

от разказа "Син", Елин Пелин

# 587
  • Мнения: 519
Истината е, че всеки човек ще те нарани.....Просто трябва да намериш този, за когото да страдаш.....

# 588
  • Мнения: 2 216
На изток от рая -  Стайнбек

"Когато човек твърди, че не иска да говори за нещо, той обикновено иска да каже, че не е в състояние да мисли за нищо друго."

"Разбира се, хората се интересуват само от себе си. Ако една история не се отнася до слушателя, той няма и да я чуе. Та от тук изведох и правилото: голяма и трайна е онази история, която се отнася до всички, инак би се изгубила. Чуждото и необяснимото за безинтересни, само дълбоко личното и познатото..."

"За едно дете няма по- голям ужас от това да не го обичат, да го отблъснеш, е за него пъкълът, от който трепери. И струва ми се, в по-голяма или по-малка степен такова отблъскване е изпитал всеки. С отритването идва гневът и за отмъщение, че си бил отритнат, гневът ражда престъпление, а престъплението довежда вината - такава е историята на човечеството."

"Дете, на което отказват обичта към която се стеми, ритва котка и притулва тайната си вина; друго открадва, дано златото го направи обичано; трето тръгва да покорява света. И винаги тази вина, отмъщението и нова вина! Човекът е едничкото животно, което притежава вина."

"Някой път на човек му се ще да е глупав, за да извърши онова, което умът му не разрешава."

"Една силна жена е по-силна и от мъж, особено пък ако таи и обич в сърцето. Според мен любещата жена е нещо почти непоклатимо."

"Под най- горния пласт на своята слабохарактерност хората искат да бъдат добри и  да ги обичат. Повечето им пороци практически са опит да стигнат по най- късия път до обичта."

" Човек разбира хората само ако ги чувства чрез себе си."

"Но мразата не може да живее сама. Тя има нужда от любов, която да я възпламенява - нещо като примамка или като подтик."

" Част от късмета е да познаеш кога ти е дошъл късметът."

Последна редакция: чт, 24 май 2012, 11:05 от Gianna

# 589
  • София
  • Мнения: 2 265
Страхотно е!
Всичко казано тук е вярно, истинско, красиво.

# 590
  • Мнения: 2 216
" Фул макс" - Марко Семов

" Най -сухите хора, най- ненатрапчивите - тях търси за другари в лошо и във война..."

" Когато човек върши една работа, душата му трябва да е чиста. Може в един момент да го прекара нуждата, както беше тогава, може даже от нямане накъде да си затвори очите и да прегреши. Но после, като дойде друго време, не трябва да забравя какво е вършил. От мен го запомни, Тодоре, който и ще да е, какъвто и ще да е човекът. Чисти ти казвам, трябва да са ръцете му. С мръсни ръце нищо добро не се върши..."

" В каквото и време да живее човек, не бива да се опива от ония работи, дето са отгоре на водата, а вътре, в дълбокото, в скритото трябва да гледа..."

" Тия хора без спомените, да знаеш, са най - бедните хора."

"На каква свирка свирехме, а каква се песен чу!"

"На този свят човек идва за малко. Едни да ги види светът. Други да видят света. Трети да оставят нещо отдире си. Топала оставя най- важното, което може да остави човек. Едно чисто, едно мъжко име."

# 591
  • Мнения: 99
"Ела" - вика той и това значи буквално "сега", а аз разбирам "завинаги", "почакай" шепне той и това значи буквално "за този миг" , а аз разбирам "за всички следващи мигове". "Отивам си" - казва погледа му и това значи "засега", а аз изтръпвам да не би да е "завинаги".

# 592
  • Мнения: 29
Не ме напускай
Няма повече да плача
Няма повече да говоря
Ще се скрия тук
Да те гледам
Как танцуваш и се усмихваш
И да те слушам
Как пееш и после се смееш
Остави ме стана
Сянката на твоята сянка
Сянката на твоята ръка
Сянката на твоето куче
Не ме напускай

# 593
  • Мнения: 18 555
"Недей!Малцина са тези,които истински обичам.Още по-малко са-които уважавам.Колкото опознавам света, толкова повече ме разочарова;всеки изминал ден ме уверява в несъвършенството на човешкия характер и в измамната фасада на достойнството и блаторазумието."
Джейн Остин-"Гордост и Предразсъдъци"

# 594
  • Стара Загора
  • Мнения: 432
Това което мога да си позволя го имам,това което не мога да си позволя не ми трябва!

# 595
  • Мнения: 29
Не ме докосвайте, макар да съм докоснат вече,
не ме докосвайте.
Аз помня как сред мъжделивата позлата,
във пещерата си,
разплакана онази разпиляна вечер,
Венера ме целуна на сбогуване,
целуна ме
и аз

излязох.

Аз помня
онзи мъртъв ден,
когато осъзнах заплахата
в един изригващ миг,
наричан твърде често
"сладостен".
В безвремието
подир този миг
дочух
как моите души
заплакаха.
Върни ни, казваха ми те,
върни ни, молим те. Не искаме
да те оставяме.

И аз последвах гласовете им - и гласовете
ме последваха
през глухи омагьосващи гори,
където клонките прекършени
кървят и стенат,
прибавяха се нови гласове
и после
всички те изчезнаха.
И после всички те
се сгромолясаха връз мене.

Не ме докосвайте, крещях,
не ме докосвайте,
аз вече нямам как
да бъда недокоснат.
Къде съм, как
дойдохме тук? Къде
отивате?
Така обратна е съдбата ни,
така объркана е болката,
недейте,
оставете ме,
не ме оставяйте, не ме оставяйте.
Не знаех, че
и любовта
убива.

Запомних
часовете на смъртта,
през часовете на живота ми
избродени,
знам как
любовните ми дни умираха,
как съм умирал
аз тогава.
Привикнах и с мълчанието на бликащата кръв,
и със скимтежа
на кръвта затворена,
добре,
сега и вас ви чух -
научил съм,
каквото има да се научава.

Ще се съвзема
и с един-единствен глас
ще си вървим обратно,
забравихте го,
спял,
ще го спася,
у мене е,
през дефилета и през пущинаци ще го преведа
до пещерата,
през области,
обвити от смарагдова мъгла,
като
в съновидение,

където зная -

и сънят убива.

Като се приберем със шепота,
ще сритам оня некадърник,
който хърка до богинята,

ще го заколя,

ще съм коленичил,

за изневярата си
получавам

ПРОШКА

    - тогава се върнете, ако искате,
      примамвайте ме,
      говорете,
      викайте,
      ала сега,
      сега не ме докосвайте.

Не ме докосвайте.

 

 
















# 596
  • Мнения: 61
Много любим откъс

"Когато едно дете за първи път изобличи възрастните, когато в сериозната му главица за пръв път се вмъкне истината, че възрастните не са божествено всезнаещи, че преценките им невинаги са мъдри, а мисленето правилно и присъдите справедливи, неговият свят изведнъж се оказва в паническа пустота. Боговете се катурват, сигурността изчезва. И което е най-важно: боговете не падат постепенно, а с трясък, стават на парчета или потъват дълбоко в зеления жабуняк. Непосилна работа е да ги издигаш наново, те вече никога не изпускат същия блясък. И светът на детето никога повече не възвръща предишната си цялост. Мъчително е такова израстване."
 
"На изток от рая"  - Джон Стайнбек

# 597
  • Мнения: 382
"Когато една книга е завършена, започва нейният живот.
От тази вечер нататък, вече не съм неин автор. Оттук-нататък нейни автори ще бъдат читателите...
Волтер казваше, че най-добрите книги са онези, които са написани поне наполовина от въображението на читателя.
Подписвам се под неговата идея, но дълбоко в себе си винаги съм искал да добавя: ако читателят е талантлив...
*Уточнение: ако читателят евентуално е по-талантлив от мен, това никак не ме притеснява. Напротив."

От писателския дневник към сборника с разкази "Концерт в памет на един ангел", Ерик-Еманюел Шмит

  

Последна редакция: ср, 06 юни 2012, 09:24 от svet65

# 598
  • Мнения: 18 555
Изразът "лудо влюбен " е толкова неясен и тъй неопределен, че нищо не говори.С него се назовават и чувства, породени от мимолетно запознанство, както и една истинска, дълбока привързаност.Опиши ми моля те, колко лудо беше влюбен Мистър Бингли? "

# 599
  • Мнения: 419
"Интересуват се как си прекарвам времето. Казвам им, че понякога просто седя и мисля. Но не им казвам за какво. Карам ги да си блъскат главите. Казвам им, че понякога ми е приятно да вдигна глава, ей така, и да ловя дъждовните капки с езика си."

"451 градуса по Фаренхайт" на  Рей Бредбъри, който днес си отиде на 91 години.

Общи условия

Активация на акаунт