Знаете ли правата си!

  • 876
  • 14
  •   1
Отговори
  • Дива Индия
  • Мнения: 622
Мами, Това е част от проучване, целящо оптимизиране на информираността на хората за правата им при получаване на медицинска помощ.
     Моля, споделете и по какъв най-удобен начин бихте искали да се информирате за правата си: чрез медиите, от материали пред кабинета на лекаря, от които да си вземете за вкъщи,  от интернет или...
Много Ви благодаря за съдействието, както и на милата Mamma!

# 1
  • Мнения: 2 952
   Много питане , интересуване , четене.Лекаря се пита! Питането не е досаждане !А интернета е безплатен  Peace Заинтересоваността е важно нещо!С питане  до  Ерусалим се  стигали ...ха ха ...ами аз  съм на близо ... Wink

# 2
  • Мнения: 8 505
От предложените варианти-само от нета.И по-точно-от сайтовете на МЗ,НЗОК,НОИ,Държавен вестник.Неизброени от теб източници,които ползвам,са законите в печатните им издания,и отново Държавен вестник.Но аз така или иначе трябва да съм запозната с всички закони и подзаконови актове в системата на здравеопазването,тъй като това е моята професионална сфера.
За най-удобния начин не мога да дам категоричен отговор.От материали пред кабинета на лекаря-малко са лекарите,които биха се навили на това-та нали в такъв случай пациентите ще са наясно с правата си и няма да могат да го мотаят както им харесва...неприятно,но факт.Може би все пак най-удобно ми е да черпя информация ои Интернет,друг е въпросът,колко хора имат PC и нет.

# 3
  • Мнения: 431

Много питане , интересуване , четене.Лекаря се пита! Питането не е досаждане !А интернета е безплатен Peace Заинтересоваността е важно нещо!С питане до Ерусалим се стигали ...ха ха ...ами аз съм на близо ... Wink



само не и от лекарите- те са най-заинтересовани да не знаем правата си, за да скубят. който не вярва да погледне форума- оплаквания на тая тема- бол.

# 4
  • Мнения: 46 436
От предложените варианти-само от нета.И по-точно-от сайтовете на МЗ,НЗОК,НОИ,Държавен вестник.........

И аз така. Тук във форума също има теми за това какво ни се полага.

# 5
  • Мнения: 2 952

Много питане , интересуване , четене.Лекаря се пита! Питането не е досаждане !А интернета е безплатен Peace Заинтересоваността е важно нещо!С питане до Ерусалим се стигали ...ха ха ...ами аз съм на близо ... Wink



само не и от лекарите- те са най-заинтересовани да не знаем правата си, за да скубят. който не вярва да погледне форума- оплаквания на тая тема- бол.

При нас не е така.

# 6
  • Мнения: 1 107
В повечето случаи от официалните уеб страници на институциите, но нашият семеен лекар е страхотен и може да се разчита и на него за информация относно правата на пациента!
Педиатърката на бебето също се държи добре засега Wink

# 7
  • Мнения: 410
Аз лично в последната година черпя доста инфо от официалните web страници на институциите. Там е най-достоверно. Също от ДВ-к. От Личен Състав в завода, те са много осведомени, т.к. сме голяма фирма и всичко се спазва стриктно по закона, независимо облагите за служителя и неудобството за хората. В клубовете също има инфо.
Спец. в Пловдив, съм с впечатлението, че масовите лекар, главно ДциПита, не си правят много труд да търсят и дават инфо, дори и за лекарства, препарати и др. Случва ми се да зная повече от тях, а те да свиват рамене.

# 8
  • Мнения: 3 537
И аз обикновенно в последно време се осведомявам от интернет.Личната ни лекарка да речем е супер,обяснява без дая питаш всичко,но педиатъра е.....трябва аз да го питам за всичко #2gunfire

# 9
предпочитам да питам някой познат,който е в течение на нещата и тогава ако има нещо конкретно да ме касае отивам в съответната инстанция на място

# 10
  • Мнения: 3 550
От НЗОК, от интернет, от близки и познати. Преди да отида в болницата за планираното секцио, специално се разходих до НЗОК, за да проуча какво ми се полага. Опасявах, се да не ме муфтят я за упойка, я за актуални изследвания на кръвта, я за друго нещо. (За щастие нищо такова не се получи!) Grinning Това е направо непробиваема институция, май само големият търбух ми проправяше път и отваряше вратите. Мисля, че информацията от там е най-сигурна, но най-трудно се получава. Най-лесно и бързо е от този форум. А колкото до близките и познатите - те често приемат желаното за действително.

# 11
  • Мнения: 337
Съжалявам, но не мога да отговоря точно на анкетата, тъй като моят отговор  липсва, а той е "преди всичко от законодателството на РБ". Това е най-достоверният източник на информация, всички други източници в малка или по-голяма степен не са достоверни, още повече ако са препредадени от накой с по-ниска правна култура. Тогава се получава ефекта на лошата телефонна линия и крайния резултат за заинтересованите лица понякога е в техен ущърб. Все пак ако някога покрай ушите ми мине нещо за което не съм сигурна веднага проверявам в законите, а в днешно време това е съвсем достъпно, още повече за тези маминки които са тук във форума, защото е явно се се справят с интернета. Ако нямате правна литература на хартиен или информационен носител, в нета влезте в lex.bg и там ще намерите всичко което Ви е нужно за Вашите и на детето Ви права. Успех на всички търсещи  Peace

# 12
  • Варна
  • Мнения: 11 340
Основно чета законите и наредбите, рамковия договор за съответната година, от нет-а също се информирам (  bouquet на форума!), печатните медии и познати (с последните по-скоро коментираме, не може да се каже, че получавам кой знае колко информация  Wink). Лекарите са на последно място в списъка ми на хора, които информират за правата пациентите си, същото се отнася и до НЗОК (изключвам сайта им).

# 13
  • Мнения: 6 243
Има известно разминаване между обяснението в началото на темата и въпросът в анкетата. Първото е "откъде бихте искали да се информирате", а в анкетата е зададено "Откъде се информирате". Ако действително с проучването се цели някаква представителност, трябва това да се коригира - както се вижда в дадените до момента отговори, потребителите дават различни мнения именно поради това.

Що се отнася до мен лично - ако нещо ме интересува - търся си направо къде е нормативно уредено и си чета. Ако ми се наложи - търся инфо от НЗОК. На лекар не разчитам, на вестници също - там съм попадала на най-подвеждащата информация. За мой късмет имам актуална база от данни с нормативните актове.

# 14
  • Виена
  • Мнения: 1 247
Здравейте! Хубава тема сте подхванали. И аз, както повечето тук, се информирам предимно от интернет за правата си. Но напоследък все не мога да намеря инфото, което ми е необходимо. Питах и счетоводители, и юристи - никой не ми даде точен отговор... Става дума за това на какви платени болнични имам право като самоусигуряващ се, кой ги плаща и съответно какви осигуровки дължа за този период. Собственик съм на ЕООД. Какво ли не прочетох, но все се касае до трудови правоотношения, а аз не мога да вляза в такива сама със себе си, естествено. Просто се чудя как да постъпя. Изобщо не ми се занимава с пререгистрации и подобни изпълнения. Ако някой може да ме насочи, моля помогнете!

Общи условия

Активация на акаунт