В затворен кръг сме, дайте съвети!

  • 1 473
  • 17
  •   1
Отговори
  • Sofia
  • Мнения: 6 885
Момичета, от 10 дена имам проблем със сина ми ( на 2,3г.) - вечер като го сложа да си легне, в момента, в който изляза от стаята му започва да реве сърцераздирателно. Не мога да оставя детето си разстроено да заспи обляно в сълзи и се връщам да го успокоявам. Той знае, че като заплаче ще отида при него това се повтаря всяка вечер по много пъти! Как да разчупя порочния кръг? Как да бъде хем възпитателно, хем детето ми да не страда?

Ето подробности как се докарахме дотук. От 6-месечен спи в самостоятелна стая без проблеми досега. Всичко започна с тръгването му на ясла - там си загуби бибата и се разболя на втория ден. Събра му се доста наведнъж  - нови емоции, липса на биберон и запушен нос. Нарочно не му взех нова биба, защото е голям и му е време да я маха, той пита няколко пъти за нея, но сякаш приема обяснението ми , че "утре ще я вземем от градината, където я е забравил" и вече почти не я споменава. От хремата обикновено трудно спи и аз го гушках повече от обикновено, за да се чувства по-добре. Когато беше най-зле спах 2 вечери в неговата стая (но не в едно легло), за да го наблюдавам. Оттогава той иска да лягам там с него. Аз го гушвах в очакване да се успокои и унесе, а после да го прехвърля в леглото му. Обаче стана друго -- като го сложа в креватчето му той се изправя мигновено и ми говори "Гуши мама! Мамо лягай там, спи тука!" Обяснявам, че ми е рано да спя, трябва да нахраня Иво и тати и после ще дойда да спя при него, но не става. Като затворя вратата започват писъци. Останалото го знаете. След няколко безуспешни опита пращам горе мъжа ми, с него по-лесно се разделя. Пита го "къде е мама, долу ли е?", после му казвал "тати, отивай долу при мамата!" и си ляга без да плаче повече.
МОля ви, кажете ми как да се справя с повтарящата се драма! Сбърках ли като се върнах? ТОй вече знае, че няма да го оставя да плаче и ме манипулира.

# 1
  • Мнения: 2 792
  Не мисля, че те манипулира, просто му се е насъбрало малко повече,  с всички нови събития, които са го сполетели и се чувства несигурен, а ти си му най-близкия човек, пред който може да покаже своята несигурност Laughing

 Мисля, че постепенно ще се успокой, но ще му трябва малко време и при Димана и при Момчил е имало такива периоди, когато им се събере малко повече. Постепенно като се почувстват стабилни, нещата са се уравновесявали.
 В никакъв случай не си сбъркала, когато си се върнала, даже напротив, детето е имало нужда от теб и твоето успокоение.

# 2
  • Мнения: 1 613
Аз също мисля, че е период и ще отмине. Явно доста му се е събрало. Връщай се всеки път, когато има нужда от теб. Мисля, че нещата ще се влошат ако го оставиш да плаче.
Дано мине по-скоро и да си по-спокойна и ти и той. Успех!

# 3
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Не може ли за известно време само баща му да го слага да спи? Може да свикне да заспива без рев и да забрави, че ти си го "дундуркала" Simple Smile После като се включиш ще заспива спокойно. Успех!

# 4
  • Варна
  • Мнения: 10 782
О, и при нас го има това.

Откак тръгна на ясла, започнах да я оставям сама да спи в креватчето и излизах и тя сама си заспиваше!

Виках си, е, голям кеф, тая ясла е голяма работа!

Обаче това не продължи дълго, може би 2 седмици, изведнъж всичко се обърна на 18о градуса.

Слагам я да спи, излизам, тя след 1-2 минути вече е изпарвена в креватчето и вика: "Мамоооо!?" Но не реве, просто стои си там ухилена и ме вика. Някой път вика баща си, както й скимне.

Изобщо и помен няма от заспиването самичка!

Докато заспи пада едно голямо прехвърляне ту от нейното креватче на нашата спалня (спим в една стая), ту обратно. Ту щяла да спи в креватчето, ту решава, че иска на нашето легло... голяма разкатавка!

И като я сложа на нашата спалня, завия я и се наканя да изляза, тя потупва по възглавницата: "Мамо, легиии"....и лягам, какво да правя, защото ако изляза, тя сяда на леглото, отвита, мръзне, и почва пак да вика "мамооо", "татииии"....

# 5
  • Мнения: 2 863
Аз, с риск да е много невъзпитателно това което ще кажа, не бих го мъчила насила да заспива сам ако не иска или нещо го тревожи. Преди 10 г, когато сина ми беше бебе, имаше железен режим, сам в стаич от 6 месечен, рев точно по това време (към 2г ) отказ да ляга сам, да спи в кошара, да спи на тъмно, но ние - не железни да реве ще свикне... доста си поплака горкия, после само лягахме до него докато заспи. След години после съжалявах,че сме били толкова вторачени в това какво е възпитателно и какво не. Синът ми наистина е доста възпитано дете, все още много ни слуша, но остана в него една неувереност и съм дълбоко убедена, че една от причините е факта, че е имало моменти, в които той ни търсеше, а ние го възпитавахме. Сега с дъщеря ми живея по свободно и по спокойно- ако иска да я взема- взимам я, ако иска в моето легло пак... няма винаги да иска да е залепена за мен, но никога после няма да мога да я гушкам, както се гушка малко дете. Тя знае, че си има легло и в него заспива, но понякога през ноща идва да спи не до мен, а върху мен дори, но ми е приятно и я оставям, въпреки, че на сутринта съм недоспала.... сигурна съм, че сама ще поиска да си спи на спокойствие след време.
Какво толкова, ако спи при мен, дори ако това продължи няколко месеца???дали ще иска да го прави като стане на 4,5,6 години???Опитвам се да кажа, че следването на правила не винаги си заслужава.
Моля само да не ме ядете жива:))

# 6
  • Мнения: 431
Jaly1, подкрепям те с две ръце!

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 6 885
Аз снощи постъпих така, както той искаше  - легнах на леглото в стаята му и се направих, че спя, за да заспи доволен, че съм там. Няколко пъти ме пита мамо, спиш ли, после си бърбореше и се прозяваше в продължение на час, но не заспа! Thinking Усетих, че първа ще заспя и лекичко се измъкнах в тъмното, но още преди да съм затворила вратата  ме настигна рев! ooooh!
Искам да спя при него, но няма как да си легна в 21.30 ч.
Ще пробвам тати да го слага вечер в леглото, да видим какво ще излезе.
Или да стои с нас до късно, докато напълно се изтощи и да ляга без протести?
Защото моето гушкане има временен резултат -- докато съм с него всичко е наред, оставя ли го.....

# 8
  • Мнения: 1 533
Karen, аз изтървах нещата, Яна заспива с гушкане, после се измъквам. Така че за това съвет не мога да ти дам, но за бибата мога да ти кажа какво направи една приятелка. Детето й е по4ти на 2 и без биба не може, нощем като я изгуби, се събужда с писъци и майката става посред нощ да я търси в завивките. Един ден решила да пробие бибите на няколко места с малка ножичка. Като ги суче детето, тя залепва и една по една ги отхапала и останали само дръжките, като не ги харесва, майка й и казва - ами това ти са бибите, други няма. Сега са на етап да им държи дръжките като заспива, но няма нищо за смукане.

# 9
  • Мнения: 1 113
Аз също съм на мнението на Jaly1 и смятам, че ако детето има нужда от теб, то ти трябва да си до него. Може би ще прозвуча доста невъзпитателно, ако споделя, че дъщеря ми е на 2 год. и 9 мес. и спи в нашата стая, креватчето и е до нашето и сме махнали решетката за да може когато пожелае да се претърколи и да дойде в нашето легло. Вечер лягам до нея и и пея приспивна песен или и чета приказка докато заспи. Тя ходи в детска градина и там госпожите казват, че заспива съвсем сама без проблеми, но у дома - пеем и четем, и честно казано - щом тя го иска аз ще го правя, защото съм сигурна, че ще дойде ден в който аз ще искам да я гушкам, а тя надали ще е много ентусиазирана. Така че - ти си решаваш.
 А относно бибата - нямам много голям опит, защото на нас "ни я изяде кучето" когато бяхме на 1 год. и повече не я потърсихме  .

# 10
  • Варна
  • Мнения: 4 969
 Jaly1  ,podkrepqm te napylno.Аз не го оставям да плаче-спи си при нас и това е.Не съм му давала зор за нищо.Ако ще някой да и каже лоша майка,но не ми пука.Малкия сам си спря яденето през ноща сам започна да си пишка прав и да си иска на гърнето (след няколко показвания естествено)и смятам ,че сам ще пойска да спи сам след време...Мисълта ми е ,че ако не гушкам моето дете сега то след време със сигурност ще съжалявам и ще искам да си гушкам бебче ама няма да има  Laughing
И защо найстина не пробваш да го оставиш да постой с вас до късно ,да се измори и да си заспи сам.
Май не можах да ти дам адекватния отговор,но при нас няма особен режим-когато му се яде давам,когато му се спи лягаме заедно и се приспиваме.Успех!

# 11
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
И аз като Jaly1 мисля, но пък предвид, че доброволно и с удоволствие приспивам дъщеря си, не е чудно  Grinning
Няма какво да го мислиш, направо трайно мъжът ти да приспива детето, докато му мине - но отделяй екстра внимание, гушкане и прочие ласки през деня, щом е в тежък период детето сега. Ще мине.

# 12
  • Мнения: 25 449
Здрасти! Май няма родител, който да не е минал през такъв период. И ако е само един, ура-а-а! Защото ние ги имахме няколко. #Crazy
Моят съвет е, наистина да включите таткото да помага в ситуацията. Хем да имат възможност да си пообщуват "по мъжки", хем да усети таткото колко е "лесно"  да си родител, хем и детето постепенно и безболезнено ще осъзнае, че мама има и други ангажименти и не е изцяло на негово разположение. Но затова пък има тати, който може да я замести! Нашият тати имаше следния коронен номер - "бореше се" с малчугана преди заспиване - викове, писъци(чак ми беше неудобно от комшиите), но в резултат - детето щастливо, че е "преборило" тати и каталясало от борбите, заспиваше и без мама...
Каквото и решение да вземете, само не нарушавайте режима на детето!!! Щом има час за лягане - 9.30, той трябва да си остане такъв, каквото и да става! Вярно, че нарушава ритъма на останалите от семейството, но все пак това е временно и ако се "пожертвате" за момента,  детето по-лесно ще се върне към старите си навици.
Категорично съм против по-късното лягане не само, че се създава прекрасен прецедент за разрушаване на всякакъв режим (децата много бързо се ориентират и ще измислят какво ли не, само и само да си легнат по-късно!), но и дете, което става рано, за да отиде на ясла, има нужда от достатъчно сън за здравето си и нормалното си физическо развитие.
Да не ви говоря каква картинка е дете, което заспива седнало и пада от столчето си в яслата или градината, защото вечерта си е легнало късно и не си е доспало... Naughty

# 13
  • Мнения: 2 863
Каквото и решение да вземете, само не нарушавайте режима на детето!!! Щом има час за лягане - 9.30, той трябва да си остане такъв, каквото и да става! Вярно, че нарушава ритъма на останалите от семейството, но все пак това е временно и ако се "пожертвате" за момента,  детето по-лесно ще се върне към старите си навици.
Категорично съм против по-късното лягане не само, че се създава прекрасен прецедент за разрушаване на всякакъв режим (децата много бързо се ориентират и ще измислят какво ли не, само и само да си легнат по-късно!), но и дете, което става рано, за да отиде на ясла, има нужда от достатъчно сън за здравето си и нормалното си физическо развитие.

Подкрепям с две ръце горното! Пропуснах да кажа, че макар понякога да я приспивам, това ВИНАГИ Е  в опрделения за нея час за лягане. Тя го определи сама с времето, ляга към 21.30, много рядко го просрочваме. Но като четох пак темата си помислих, че има нещо важно, за което трябва да се държи сметка.
Аз живея основно сама с децата. По тази причини дали тя ще дойде да спи в моето легло през ноща или не, няма голямо значение- аз така или иначе спя там и дори и като порасне ние пак ще споделяме с нея едно пространство- децата ми са разнополови и е нормално тя да спи по-скоро с мен отколкото с брат в пубертета.Обаче, когато става въпрос за семейство е важно да  не се позволи на детето да изземва личното пространство на родителите си, а ако спи в тяхното легло това неминуемо ще се получи. Затова, когато ситуацията е семейна  и родителите имат свой личен живот, той непременно трябва да бъде пазен. Мои приятели имат 10 г син, които продължава посред нощ да се мести при тях, под предлог,че сънува кошмари и познайте, кога имат време за себе си....А аз като не деля леглото си с никого мога с лекота да позволя на детето да идва при мен вечерта....
В конкретния случай- Карен наистина таткото да приспива е добър вариянт стига детенце да го приеме, а и той расте скоро можеш да почнеш да му обясняваш, че за теб е рано още да си лягаш, че тати и батко имат нужда от теб и подобни неща.... това е само период ще мине.... Hug

# 14
  • София, "Младост 3"
  • Мнения: 9 210
аз не мисля, че нарушаването на режима е нещо страшно! най-малкото щото детето на 2г все още е като малко животинче - пълно с инстинкти!!! щом организма му изисква нещо различно от досегашния режим - довери се на детето си - то усеща кое е най-добре за нетго в момента! всякакви правила ми се вижда тъпо да са по-важни от нуждите на детето ти!
А за проблема - нека таткото го приспива! Но както е казала Бу - разхвърляй през дена полагащите се вечерни гушкания за да не чувства липсата им!
Успех! Но ако се задълбочи травмирането му - по-добре намери ако може начин да е около теб вечер - по-добре да отстъпиш на нуждата му от душевен комфорт и успокоение отколкото излишна педагогическа строгост  в този тежък за него момент!
Мое мнение де Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт