Отговори
# 540
  • Мнения: 19 289
Какво е това Клас добруване в Гаятри?
Знаете ли някъде в София по-късни йога часове (скед 20ч) или съботно-неделни?
Нашата детска градина свършва края на юни и ще се простя със сутрешната йога.

# 541
  • Мнения: 2 761
Какво е това Клас добруване в Гаятри?

http://gayatriyogastudio.net/
Прочети за Димитрина Спасова-обсъждахме я някъде назад в темата.

# 542
  • Мнения: 2 761
Малко да посъживя темата с една хумореска:
http://www.dw.de/%D1%85%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B9%D0%BE%D0%B3%D0% … %D0%B8/a-14754647

# 543
  • Мнения: 381
четене на подходяща литература и размишление върху прочетеното.

ОМ Hug
сигурно си писала хиляди пъти по въпроса, но ще нахвърляш ли предложения за такава литература?
Благодаря ти много предварително!  bouquet

# 544
  • Мнения: 19 289
Мен ми препоръчаха Светлина върху йога на Айенгар. Не съм я чела ощ, но я свалих.

# 545
  • Мнения: 2 761
...и "Светлина върху пранaяма".Мога много книги да препоръчам,но не знам какво конкретно търсите.Всъщост няма много значение какво точно чете човек,а как го разбира,какво извлича,а това зависи от собственият му напредък.
Достъпно написана е и тази:
http://www.book.store.bg/p71877/pylno-rykovodstvo-po-joga-svami- … nu-devananda.html

В малко по-различен стил е писана тази:
http://www.book.store.bg/p79427/filosofiata-na-joga-geshe-majkyl … isti-maknali.html

Има и класики в жанра,но те се четат трудо-така или иначе,който е последователен в един момент стига и дотам.
Мисля обаче,че доста добър подход е преди да стигне човек до йога се запознае с Аюрведа Peace

Последна редакция: нд, 28 юли 2013, 23:19 от ОМG

# 546
  • Мнения: 11 818
Попаднах на красива фотосесия и реших да я споделя с вас - http://uzoranet.livejournal.com/692244.html

# 547
  • Мнения: 381
Soleil*, ОМ, благодаря много за отговорите!
Тази книга на Айенгар още днес ще си я взема /изтеглих я, обаче не мога така от компютър/.
Аз досега не съм си купувала такива книги, имам две подарени, но те са някакви модерни издания, само със снимки, имам и една от Българска йога асоциация, обаче я подарих...тя ми беше много полезна, не беше с асани, а по-скоро търсения, отговори, обяснения, теми за размисъл...наистина е важно какво търси човек в дадения момент, аз търся и от двете в момента - и практика и теория, теорията отдавна, а практиката - от скоро, тъй като си преустанових заниманията с учител и се занимавам вкъщи сама.

С Аюрведа съм запозната, макар и не в дълбочина, но съм чела доста.
ОМ, с тебе сме имали срещи във веганската тема, за мене още тогава беше интересно, че така разкритикува пълното отсъствие на млечни, защото моят учител по йога ми каза, че за моята доша - пита, наистина количеството им трябва да е ограничено, а когато му казах, че изобщо не консумирам, просто защото се чувствам хиляда пъти по-добре така и редица здравословни проблеми са изчезнали със спирането им, ми каза, че щом успявам така да усетя тялото си, трябва да го слушам.

За мене ще бъде много полезна една дискусия по темата.

Темичката е много хубава и ще се радвам да се превърне в редовно място и всички да пишем повече тук.


Сиси, страхотна фотосесия. Аз съм гледала и други такива.

В тази връзка - обсъждали ли сте гола йога? Какво мислите за нея?

# 548
  • Мнения: 2 761
Гола йога-акцента пада върху тялото-за мен не е йога,а болезнена нужда от показност-иначе асаните от снимките са изпълнени перфектно.

С Аюрведа съм запозната, макар и не в дълбочина, но съм чела доста.
ОМ, с тебе сме имали срещи във веганската тема, за мене още тогава беше интересно, че така разкритикува пълното отсъствие на млечни, защото моят учител по йога ми каза, че за моята доша - пита, наистина количеството им трябва да е ограничено, а когато му казах, че изобщо не консумирам, просто защото се чувствам хиляда пъти по-добре така и редица здравословни проблеми са изчезнали със спирането им, ми каза, че щом успявам така да усетя тялото си, трябва да го слушам.

За мене ще бъде много полезна една дискусия по темата.

Щастливата,в Аюрведатата млечните са ограничени до прием 2-3 пъти седмично(независимо от дошата),но не са отречени-напротив препоръчват се в хранителният режим като необходими за поддържане на добро телесно и психичеcко здраве(особено ако човек е активен в практиката не бива да подценява хранителният режим)-има доста писано за ползите от прясното мляко и гхито.Прпоръчва се млечните да се консумират на обяд,като прясното мляко прави изключение и се консумира или сутрин на гладно,или вечер преди лягане,но винаги на празен стомах,като може да замени хранене.За пита доша-като "гореща" доша е доста полезно,тъй като я охлажда.Също така се допускат сладка(не кисела)сметана,гхи(или масло),безсолни сирена.Което не забранява използването на другите млечни,но тези са най-подходящи и е добре да се следва режима стриктно при пита заболявания,или пита-време-примерно летните жеги.
Естествено трябва да се следи за качеството на продуктите и правилното им съхранение.
При някои заболявания е добре да се изключат групи храни за известно време,но тоталното им изключване за дълъг период не е добре,защото организма ще си намери начин да компенсира липсата им като дръпне нещо от друго място,за да си изравни равновесието.Аз лично съм против навъдилите се в последно време режими за изкючване на глутени за дълъг период и други продукти според модната вълна в момента.Ограничение-да,тоталнo изхвъляне -не.
В аюрведа се действа на принципа на противополностите-т.е. охлаждаме горещото(пита),стопляме студеното(вата),изсушаваме влажното(капха).

Освен това ако не се консумира месо,бобовите трябва да бъдат включени 3-5 пъти в седмичното меню като източник на бълтъци,като за различните доши се препоръчват различни бобови.

# 549
  • Мнения: 381
ОМ, много ти благодаря за отговора!  bouquet

За голата йога - първоначално и аз си мислех, че става въпрос за показност, но като се разчетох, пишеше, че е по-скоро, защото дрехите някак смущават и пречат, дори и да са най-удобните, те са някакъв дразнител по тялото и без тях човек се чувства по-комфортно /факт, междудругото, поне аз доста трудно понасям дрехи по себе си от известно време, камо ли тесни и стегнати, но дори и да са по-широки...и когато съм сама вкъщи и правя йога, се случва да сваля дори и потникът, някак по-чисто, леко и освободено ми е така/ Ама пък и те не ги правят само групово, та да се каже, че опира до показност, по-скоро става въпрос като че ли за практикуването на йога асани без дрехи.

За Аюрведа - известно ми е, че млечните са ограничени, но препоръчителни. Това е единствената част от нея, която просто не се свръзва с моите усещания /не философия, а чисто и просто собствени усещания и реакции спрямо храните/ Иначе докато консумирах, качеството и произходът им бяха перфектни.

Бобовите наистина са силно застъпени в менюто ми, основно нахут, леща и соя.

Би ли споделила за пита доша кои бобови са препоръчителни?

# 550
  • Мнения: 2 761
Аз без дрехи бих се чувствала неудобно-освен това няма как да направя лотос примерно с голи крака -защото особено в жегите един вид краката залепват,създава ми дискомфорт и не мога да задържам достатъчно дълго.Същото би станало и при много усукващи пози.Затова винаги трябва да съм или с дълъг клин или панталон.Правилото е да няма стягащи и неудобни дрехи,а не дрехи въобще.Голата йога запазвам за други случаи и и казвам по друг начин-това е моето разбиране за нещата. Simple Smile

За пита най-добро е мунгото.После идват нахута,боба(бял) и соя-като тя е застъпена в новите издания(освен това не съм съвсем сигурна,че става дума точно за соя,а не друго бобово,което я наподобява.)-аз имам силни резерви към подобна храна..Лещата не я дават като много добра,особено ако е червена.Но това са някакви ориентировъчни храни, различните източници посочват различни храни.В "Чарака самхита" има най-подробна информация-преди време бях намирала част от изданието в нета(но в момента не мога да дам линк),а книжните издания са с баснословни цени...

# 551
  • Боса по асфалта вървя си ...
  • Мнения: 20 825
Аз още не съм се записала на йога. От 8 месеца ходя на една гимнастика при кинезитерапевт, която в 80% си е чиста йога. Но правим едни и същи неща и ми доскуча Grinning Иска ми се да опозная различните видове йога, да реша коя точно ми допада и да се развивам. В този ред на мисли се разрових из доста сайтове на йога клубове и се "изгубих в превода". Някои клубове предлагат само йога за начинаещи и напреднали. Други предлагат интегрална йога, трети - от пиле мляко. В един момент останах с впечатление, че и някои клубове /учители не са толкова навътре в стиловете и ученията или бъркат понятията....или използват нови термини за стари йога стилове. Уж четох кой вид йога какво представлява, но не придобих много ясна представа.

Препоръчайте ми йога школа, където мога да опозная различните стилове йога и учителите са навътре в практиките, философиите и т.н.. В периметъра - Център, Изток, Гео Милев, Младост, Витоша

# 552
  • Мнения: 3 743


Щастливата,в Аюрведатата млечните са ограничени до прием 2-3 пъти седмично(независимо от дошата),но не са отречени-напротив препоръчват се в хранителният режим като необходими за поддържане на добро телесно и психичеcко здраве(особено ако човек е активен в практиката не бива да подценява хранителният режим)-има доста писано за ползите от прясното мляко и гхито.Прпоръчва се млечните да се консумират на обяд,като прясното мляко прави изключение и се консумира или сутрин на гладно,или вечер преди лягане,но винаги на празен стомах,като може да замени хранене.


Някак по усет и аз установих, че така е най-добре да се консумират млечните.

Не съм много постоянна в йогата, тренирам вкъщи, но йогата ми дава голяма увереност в собствените ми способности, а начинът по който увеличава и без това вродената ми гъвкавост е просто невероятен. След дълго лутане между разни "модни тенденции" в тренировките и дори в храненето се радвам, че в йогата най-накрая преоткрих себе си Hug

# 553
  • Мнения: 2 660
Момичета, може ли едно мнение? Много малко съм се занимавала с йога и ми е трудно да преценя. Намерих една програма за бременни и не знам дали е добра. Не са ли твърде много движенията в кръста и натоварването на корема? Направи ми и нещо друго впечатление - жената издишва през устата. Не трябва ли и издишването да бъде през носа? Мерси Simple Smile

Ето го видеото, за което се колебая http://www.youtube.com/watch?v=44fYnoSLL3c

# 554
  • Мнения: 2 761
Попрегледах набързо клипа-мисля,че откъм асани е добре-по принцип правилното изпълнение винаги е с "чупка" в кръста,а не с извиване на гръбнака-т.е. гърба трябва да е винаги изправен,с някои малки изключения.Добре поддържан гръбнак води до здрави коремни муслули,което ще е от помощ при раждане и за възстановяване след това.
За дишането през устата нямам обяснение-мисля,че трябва да стане през носа,освен ако не е някаква модификация на дишане,което не е взето от йога.
Все пак ако не си се занимавала до сега  много c йога не знам дали това е най-подходящото време да започваш-в смисъл такъв,че йога учи човек да усеща тялото си и да не се пренатоварва,т.е. знае къде да спре-нещо,което начинаещ няма как да усети къде е границата.
В края на краищата и обикновенни разходки вършат добра работа през този период,важното е да има движение.

Общи условия

Активация на акаунт