Открити са канцерогенни съставки в бебешки пюрета и сокове

  • 29 180
  • 159
  •   1
Отговори
  • Мнения: 489
Пускам темата с осведомителна цел. Предварително да кажа, че все пак проблемът явно не е толкова голям, понеже не са изтеглени от пазара! Въпреки това по-добре да сме осведомени и сами да решим дали ще храним бебетата си с тези пюрета!
Копирам си постовете от темата за захранване.

Тествани са 14 зеленчукови пюрета от различни марки, като в почти всички са открити бензол и/или фуран!  В 12 от тях канцерогенният бензол е в количества над 1 микрограм на килограм, до 2,8 микрограма. За сведение позволиното количество в питейната вода е 1 микрограм на литър. Тъй като, за разлика от питейната вода, пюретата не се ядат цял живот, а и бебето яде сравнително малко количество, не са съдили съвсем строго, а са намалявяли оценката от теста с 1 единица.

Тествани са и 7 бебешки сокове от моркови от различни марки за съдържание на бензол. Алете и Сънвал са най-зле с количество над 5 микрограма на литър, а Хип и Кинела (аз за пръв път ги чувам тези) с над 3!

Стойностите на фуран са завишени в повечето пюрета, в Алнатура (моите любими  ) и Хип - дори прекалено високи.
Тествани са по едно-две зеленчукови пюрета от марка, което значи, че в останалите от същата марка най-вероятно има същите субстанции!!! Другите просто не са тествани!

От пюретата най-зле е Хип, изследвано е пюрето ранни моркови и картофи. Най-добре е евтиното пюре на ДМ.   Понеже страницата ми поиска 2 евро, за да видя резултатите на различните марки, реших направо като излизам да си купя сборника с тестове да бебешки и детски продукти за 2010г. Затова се забавих и да пиша тук.   След малко ще сканирам страницата с този тест, ако искате.
Положението е много зле явно.   Екотест препоръчва на майките да готвят сами за децата си и да дават прясно изцедени сокове, а не купените.
Все пак се казва, че тези стойности са сравнително ниски. Иначе би трябвало да изземат всички пюрета от пазара, според мен.
Тестовете на АМ също са зле, както и на кашите "лека нощ".

Ета сканираните страници:
пюрета http://trifonovi.snimka.bg/baby/za-foruma.419477.17760945
сокове http://trifonovi.snimka.bg/baby/za-foruma.419477.17760950
каши и пюрета "лека нощ" http://trifonovi.snimka.bg/baby/za-foruma.419477.17760957 и http://trifonovi.snimka.bg/baby/za-foruma.419477.17760962
АМ хипоалергенно http://trifonovi.snimka.bg/baby/za-foruma.419477.17760960

Информацията е за 2010 г от тук https://shop.oekotest.de/cgi/best.cgi?co=jab;heftnr=J1001;ak=si


За АМ - тествани са само хипоалергенни. Това по-късно го видях, първоначално видях само лошите резултати. Дължат се на прекалено много добавена 3-MCPD-мастни киселини и ненаписани съставки (карнитин и селен).
За кашите лека нощ - пак превишено съдържание на 3-MCPD-мастни киселини, които се образуват при рафинирането на растителните мазнини и се предполага, че предизвикват промени в бъбреците и при високи дози - доброкачествени тумори. Освен това са всички те са изкуствено подсладени и има подвеждаща информация на опаковката - не е доказано, че допринасят за по-добър сън или повече ситост.

Още от "Екотест": Тъй като от официална страна няма оценка за бензола и фурана,  не се контролират систематично. Производителите не са изненадани от теста и се позовават на липсата на официални критерии за оценка.
Становище на Немския институт за оценка на риска (много тъпо звучи, но не знам как по-добре да го преведа в момента  )
за фурана: Няма заключително становище относно здравния риск при консумация на храни, съдържащи фуран... субстанцията променя наследствеността и причинява рак, тепърва трявба да се изследва колко голям е рискът при консумация, междувременно се препоръчва на производителите да се стараят да намалят съдържанието в храните.
за бензола: причинител на рак и увреждащ зародишните клетки, според нивото на съвременните научни знания не може да бъде посочено безопасно количество.

За моето дете реших, че няма да яде повече такива пюрета (особено на Хип) и се радвам, че и до сега сравнително малко е яла от тях, понеже и приготвам домашни.

Извинявам се, ако имам грешки от бързане и недомислен превод, но вече съм много изморена...


# 1
  • Мнения: 1 558
Не мога да повярвам...... Confused Никога не съм ползвала "Хип" и слава богу Rolling Eyes Само като се сетя колко много майки ги хвалят и ги обявяват за най-добрите........ Sad

# 2
  • Варна
  • Мнения: 17 934
Благодаря за информацията! Hug
А има ли изследвания и на Ганчев?
Как влияят бензола и фурана? Имаш ли повече информация?  Blush

Последна редакция: чт, 11 мар 2010, 08:37 от Хексе

# 3
  • Мнения: 265
Направо ужас..... с какво да си храним децата, нали всъщност се оказа че и някои от бебешките шишета също са вредни и при затопляне отделят бисфенол.....Просто всичко около нас е замърсено или се обработва с химия, не може да ги опазим мъничките. Дори и сама да приготвям в къщи Ам нали трябва да си купя продуктите....... гаранция никаква. Имам приятел работещ в плодохранилище, всичко се обработва с химикали, а пък мъжа ми е в сферата на местните продукти..... просто нямам думи с какво се храним и какви неща слагат в колбасите.

# 4
  • софия
  • Мнения: 2 140
Ужас! ShockedПросто незнаем,с какво си храним децата. #Cussing out

# 5
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 204
Ами съвсем логично като мине малко време да се подеме нова кампания срещу определени марки. Понеже историята помни такива.
Не вярвам на никакви тестове, публикации и пр. Всичко е направено, за да се всява паника и родителите да се прехвърлят на други марки за купуване.

Последна редакция: чт, 11 мар 2010, 09:13 от Тарталета

# 6
  • Мнения: 9 429
То,вярно,че не знаем какво има в тези пюрета,как се прозвеждат и т.н,но точно пък Хип? Thinking
Май ми намирисва на антиреклама с цел некупуване на съответния продукт!

# 7
  • Мнения: 1 125
То,вярно,че не знаем какво има в тези пюрета,как се прозвеждат и т.н,но точно пък Хип? Thinking
Май ми намирисва на антиреклама с цел некупуване на съответния продукт!
hahaha Само дето източникът изглежда достоверен!

Не ми прилича изобщо на антиреклама, според мен това е по-скоро привличане на вниманието към изискванията за детските храни. Вероятно критериите са умишлено подбрани, за да се демонстрира, че всичко, което не е официално забранено, е разрешено.

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 10 817
Цитат на: Тарталета
Ами съвсем логично като мине малко време да се подеме нова кампания срещу определени марки. Понеже историята помни такива.

 PeaceСъщото мисля и аз.Не че всичко им е наред на бебешките храни.Гаранция няма никаква за нищо,дори и у дома да готвите

# 9
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Ужас! ShockedПросто незнаем,с какво си храним децата. #Cussing out
Ами ще им готвим вкъщи. Не е голяма философия да се сварят няколко зеленчука за обяд. Вече се радвам, че тук, където живея, наличието на бебешки пЮрета е оскъдно, почти липсващо и майките си готвят за децата. Отдавна имах съмнения за тия пЮрета, вкусът им наистина е особен Rolling Eyes .

# 10
  • София
  • Мнения: 2 132
Ще трябва доста литература да изчета докато реша дали да купя пилето, наблъскано с хормони и да го сваря на детето или да купя пюрето с бензол...

# 11
  • София
  • Мнения: 2 056
Ужас! ShockedПросто незнаем,с какво си храним децата. #Cussing out
Ами ще им готвим вкъщи. Не е голяма философия да се сварят няколко зеленчука за обяд. Вече се радвам, че тук, където живея, наличието на бебешки пЮрета е оскъдно, почти липсващо и майките си готвят за децата. Отдавна имах съмнения за тия пЮрета, вкусът им наистина е особен Rolling Eyes .

Стига да си сигурна в качеството на зеленчуците, които вариш... Confused

# 12
  • Мнения: 85
Ужас! ShockedПросто незнаем,с какво си храним децата. #Cussing out
Ами ще им готвим вкъщи. Не е голяма философия да се сварят няколко зеленчука за обяд. Вече се радвам, че тук, където живея, наличието на бебешки пЮрета е оскъдно, почти липсващо и майките си готвят за децата. Отдавна имах съмнения за тия пЮрета, вкусът им наистина е особен Rolling Eyes .

Стига да си сигурна в качеството на зеленчуците, които вариш... Confused
то вече не знам в какво да вярвам ...... Confused

# 13
  • Бургас
  • Мнения: 6 876
Ами ще им готвим вкъщи. Не е голяма философия да се сварят няколко зеленчука за обяд.

По принцип не е голяма философия, но като гледам какви мутирали зеленчуци продават на пазара направо не ми дава сърце да му ги дам. Добре, че родителите ми живеят на село и сеят по някой зеленчук. Ама пък сега зимата няма.

# 14
  • Мнения: 1 089
Колкото и да са вредни пюретата, със сигурност са по-малко вредни от напр. морковите и др. несезонни зелунчуци продаващи се в момента на пазара. Контролът върху продуктите за бебешки пюрета е доста по-висок, отколкото продуктите на кварталната ни сергийка.

# 15
  • Мнения: 493
Колкото и да са вредни пюретата, със сигурност са по-малко вредни от напр. морковите и др. несезонни зелунчуци продаващи се в момента на пазара. Контролът върху продуктите за бебешки пюрета е доста по-висок, отколкото продуктите на кварталната ни сергийка.

И кой оказва контрол на Ганчев например?  newsm78 И как така пише био пък не е? Егати контрола..

Хубави зеленчуци винаги можеш да намериш, иска се желание... аз редовно обирам по някой бабка...

Последна редакция: чт, 11 мар 2010, 11:01 от BebEshOnDeL

# 16
  • Мнения: 1 089
За мен Ганчев винаги са били извън списъка с бебшки пюрета. Говора за Хип, Гербер, Семпер, Нестле...

# 17
  • Мнения: 9 776
Имаше цяла тема против Ганчев, която така и не ме накара да не ги купувам Mr. Green. Никога не съм вярвала в подобен тип публикации Stop. Просто не ме впечатляват.

# 18
  • Пловдив
  • Мнения: 4 135
Бисфенол в шишетата, нитрати в зеленцуците, хормони в месото, вредни вещества във въздуха, който дишаме.....и сега бензол в пюретата.Чакам да видя какво е следващото откритие TiredВ началото доста се вживявах, но сега вече не.Стресът от подобни публикации май е по-вреден, отколкото изброените вредни съставки къде ли не.И гледам да не си го причинявам Peace

# 19
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Вярно, че не можем да избягаме от всичко вредно, ама поне
да сме информирани, пък току виж нещата са се променили
към по-добро в нашата мила Татковина.

# 20
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Стресът от подобни публикации май е по-вреден, отколкото изброените вредни съставки къде ли не.И гледам да не си го причинявам Peace
Има нещо вярно. Аз също мисля, че нарочно се създават вълни от паника. Особено с тия нитрати в зеленчуците Crazy Дори и да има /може би наистина има, но и винаги е имало/, смята се, че след обилно измиване и сваряване, няма проблем.
Мен по-скоро ме притесняват добавките на сол и захар /във всички има, независимо от надписите по опаковките/, както и на консерванти в готовите бебешки храни. Защото съм убедена, че добавят разни неща в тях, за да са по-вкусни и да се консумират. А после гърмят по конкурените си - тия слагат бензол, ония фуран, а другите цинаид /последното е сарказъм де/, с цел да се продават техните продукти.

# 21
  • Мнения: 61
направо е ужас.какво да даваме на децата си,всичко е отрова-плодове,зеленчуци,месо,пюрета,сокове,адаптирани млека.

# 22
  • София
  • Мнения: 2 132


Хубави зеленчуци винаги можеш да намериш, иска се желание... аз редовно обирам по някой бабка...
Ако не обираш твоята бабка, по-добре си купи от пазара...



направо е ужас.какво да даваме на децата си,всичко е отрова-плодове,зеленчуци,месо,пюрета,сокове,адаптирани млека.


Те нашите деца няма цял живот да ядат Био продукти... за съжаление... Стремях се поне първите твърди храни да са възможно най-качествените...
За пюретата на Ганчев ме притесняват по-скоро слуховете за намерени стъкла и бурмички вътре, отколкото съдържанието им на захар и подобни... не, че не избягвам захарта...

# 23
  • Бургас
  • Мнения: 6 876

За пюретата на Ганчев ме притесняват по-скоро слуховете за намерени стъкла и бурмички вътре, отколкото съдържанието им на захар и подобни... не, че не избягвам захарта...

То да беще само захар, пише че и олио и масло има вътре.

# 24
  • Мнения: 9 776
...За пюретата на Ганчев ме притесняват по-скоро слуховете за намерени стъкла и бурмички ...
То да беще само захар, пише че и олио и масло има вътре.

Дайте да прочетем къде го пише т'ва Crazy.
За олиото и маслото - ти с какво готвиш, извинявай Thinking?

# 25
  • Велико Търново
  • Мнения: 76
Аз лично не видях кой е провел изследването, на кого са данните?

# 26
  • София
  • Мнения: 2 132
...За пюретата на Ганчев ме притесняват по-скоро слуховете за намерени стъкла и бурмички ...
То да беще само захар, пише че и олио и масло има вътре.

Дайте да прочетем къде го пише т'ва Crazy.
За олиото и маслото - ти с какво готвиш, извинявай Thinking?
Написала съм слухове, не казвам, че  е вярно. Казвам, че ме притеснява. Прочетох го след като написах в Гугъл пюрета Ганчев и прочетох мнения във форуми...
http://www.nedovolni.com/viewtopic.php?p=198&sid=e7cd1641c82 … 46bedcec06ee82564
http://www.mamaibebe.com/forums/viewtopic.php?p=160495#p160495
http://club.biberonbg.com/read.php?10,99605

Искам да кажа, че давам пюре от банан на Ганчев. От другите не давам, защото в повечето има домати, които не съм въвела все още. Да не ме разберете погрешно...

Последна редакция: чт, 11 мар 2010, 13:38 от Geraldine

# 27
  • София
  • Мнения: 72
Ако наистина имаше сериозна опасност за бебетата щяха вече да са изтеглили от пазара тези пюрета, както направиха с АМ в Китай.

# 28
  • Мнения: 3 621
Вярно, че не можем да избягаме от всичко вредно, ама поне
да сме информирани, пък току виж нещата са се променили
към по-добро в нашата мила Татковина.
Е тук нашата Татковина не е замесена. Изследването е направено в Германия. Става въпрос за пюрета и млека, които се продават на немския пазар. Доколкото видях освен на Хип и на Сънвал и Нестле, други пюрета от показаните, тук не се продават.
От кашите видях на Хип и на Хумана
От АМ имаше на Хип, Аптамил, Хумана и Лактана, другите тук ги няма.
Интересно ми е щом и Хип и Сънвал са си позволили такива неща в пюретата продавани в Германия, какво ли има в тези които се продават тук.

Последна редакция: чт, 11 мар 2010, 14:39 от Nefertity

# 29
  • Мнения: 11 607
Спя по-спокойно като се вторачвам по-малко в етикетите.....Не че не ги чета.....Но каква е гаранцията,че всичко е написано на етикета.....Колко ненаписано има.......

Вече всичко е химия около нас и доколкото мога се старая да я избягвам. И все пак предпочитам да купя плодове и зеленчуци от бабешки пазар, колкото и да са с нитрати и пр. и да си ги сготвя аз. Когато обаче нямам време и не е постоянно, а когато съм и на път или почивка - предпочитам готовите пюрета. Просто всичко с мярка.

# 30
  • Мнения: 489
Благодаря за информацията! Hug
А има ли изследвания и на Ганчев?
Как влияят бензола и фурана? Имаш ли повече информация?  Blush

Няма изследвания на Ганчев, защото става въпрос за пюрета на немския пазар! Пуснах информацията тук, понеже половината се продават и в България. Нямам повече информация за бензола и фурана, всичко написах (преведох). И на мен ще ми е интересно някой компетентен да каже повече за тях!  Peace

 
Вярно, че не можем да избягаме от всичко вредно, ама поне
да сме информирани, пък току виж нещата са се променили
към по-добро в нашата мила Татковина.

Държавата България няма нищо общо в случая!

Аз лично не видях кой е провел изследването, на кого са данните?
Ökotest Германия, дала съм линк. Ако те интересува нещо повече, питай.

Nefertity , те отделно ли се произвеждат? Аз мисля, че са еднакви и евентуално етикетът е предназначен за съответната държава. Thinking На бурканчето, което имам вкъщи не пише къде е произведено!

# 31
  • Мнения: 489
Ако наистина имаше сериозна опасност за бебетата щяха вече да са изтеглили от пазара тези пюрета, както направиха с АМ в Китай.

Само дето първо имаше няколко смъртни случая! Хайде няма нужда да се стига до там!

# 32
  • Мнения: 1 089
Ако наистина имаше сериозна опасност за бебетата щяха вече да са изтеглили от пазара тези пюрета, както направиха с АМ в Китай.

Само дето първо имаше няколко смъртни случая! Хайде няма нужда да се стига до там!
А сигурно ли е, че тези смъртни случаи са в следвие на консумацията на пюрета? Мисля, или по-скоро се надявам, че относно бебешките храни ще бъдат по-съвестни и отговорни. Е, може да не са наистина съвсем био /както примерно Хип гарантира/, но застрашаващи живота...

# 33
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Интересна информация, но няма да спра да давам Сънвал и Хип  Rolling Eyes

# 34
  • Мнения: 3 621
Nefertity , те отделно ли се произвеждат? Аз мисля, че са еднакви и евентуално етикетът е предназначен за съответната държава. Thinking На бурканчето, което имам вкъщи не пише къде е произведено!
Не съм виждала пюретата в Германия, но като сравнявам тези които се продават тук и тези в Англия, разлика има не само в етикета, но и в капачката и в бурканчето, което ме навежда на мисълта, че не се произвеждат на едно и също място.

# 35
  • Мнения: 2 447
Nefertity , те отделно ли се произвеждат? Аз мисля, че са еднакви и евентуално етикетът е предназначен за съответната държава. Thinking На бурканчето, което имам вкъщи не пише къде е произведено!
Не съм виждала пюретата в Германия, но като сравнявам тези които се продават тук и тези в Англия, разлика има не само в етикета, но и в капачката и в бурканчето, което ме навежда на мисълта, че не се произвеждат на едно и също място.
А по мое мнение и във вкуса и консистенцията.За това мен лично ,нищо не можа да ме убеди,че си заслужава да дам маса пари за "уж" по-хубавите пюрета.

# 36
  • Мнения: 1 089
Специално пюретата на Хип, които се внасят в Бг са произведени в Унгария или Австрия.Ето от тази таблица по бар кода на пюрето може да видите къде е произведено.http://www.izmamno.com/bar-code

# 37
  • Мнения: 4 615
А сигурно ли е, че тези смъртни случаи са в следвие на консумацията на пюрета?
Не е...ставаше дума за смъртните случаи от АМ в Китай. Та хубаво е да не се стига до там и с пюретата, че да ги изтеглят от пазара. Това имаше в пред вид Мисис Т.

Вече и да дишаш е вредно и все си мисля, че препоръките да се кърмят децата до 6 месеца изключително, че и нагоре е именно заради това колкото се може по-далеч във времето да се отложи срещата на крехкия организъм с всички отрови.

# 38
  • Варна
  • Мнения: 3 953

Държавата България няма нищо общо в случая!

Има дотолкова, че са на пазара цитираните продукти, а никой не го е еня.
Виж в Германия явно се интересуват хората с какво се хранят децата им...
направили изследване  и пр. тук нищо.

 

# 39
  • София
  • Мнения: 1 262
Ökotest Германия за мен е един много надежден източник Peace
За жалост май няма пюрета, които да са достатъчно добри... Има ли марка, която все пак поддържа най-малко вредни съставки?

# 40
  • Мнения: 489

Държавата България няма нищо общо в случая!

Има дотолкова, че са на пазара цитираните продукти, а никой не го е еня.
Виж в Германия явно се интересуват хората с какво се хранят децата им...
направили изследване  и пр. тук нищо.

Екотест е независимо АД и няма нищо общо с държавата Германия. Тества всичко - козметика, храна, застраховки, лекарства, играчки и т.н. Издържа се чрез продажба на ежемесечното списание с актуални тестове и годишните сборници на същите, както и книжки със съвети и препоръки на база тестовете.
В случая държавата Германия не я е еня за децата тук, понеже не е реагирала, въпреки вече известните резултати!
Разрових се малко и научих, че бензол и фуран се образуват при топлинната обработка на продуктите - прекалено висока тампература. Затова и препоръката за домашно приготвяне - тестът е показал, че не се образува нито фуран, нито бензол при домашно варене на зеленчуците.

# 41
  • Мнения: 364
Диоксините и ФУРАНИТЕ могат да задържат растежа, да разстроят обмяната на веществата, да увредят зрението, сърцето, паметта, интелекта и психиката на човека, да предизвикат хормонални смущения, диабет, хепатит, цироза, възпаление на бъбреците, импотентност, безплодие и да повишат възприемчивостта към инфекции. Те имат и потенциален канцерогенен ефект, Най-чувствителни групи към въздействието към диоксини и фурани са плодът в майчиния организъм и новороденото.


БЕНЗОЛЪТ е лека безцветна течност с характерна миризма, слабо разтворим във вода. Използва се предимно като суровина в химическата промишленост. В атмосферата се изхвърля с емисиите от моторните превозни средства и изпарение при работа с петрол (бензиностанции и рафинерии).

Бензолът се абсорбира в организма при вдишване. Много слабо прониква през кожата. В организма по-голямата част метаболира до фенол. Около 30 % се отделя от организма непроменен чрез издишвания въздух.

Причинява ускорено сърцебиене, главоболие и оказва влияние върху имунната система.

Продължителна експозиция на токсични нива бензол уврежда костния мозък и води до панцитопения. Ранните прояви на токсичност са анемия, левкопения или тромбоцитопения. При тежки отравяния се развива апластична анемия. Бензолът е известен канцероген от група 1. Описани са много случаи на миелобластна и еритробластна левкeмия при професионална експозиция.

Не съществува безопасна концентрация.


# 42
  • Мнения: 14 654
За пръв път чух за фурани, когато еколози обясняваха колко вредно ще е да се изгради завод, в който отпадъците да бъдат изгаряни и че трябва да се ползва друга технология за преработката им.
За съжаление, ако се готви със замърсени продукти, домашните пюрета пак могат да съдържат такива в-ва.
Благодаря за информацията, на мен ми е полезна  Hug

# 43
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239


те отделно ли се произвеждат? Аз мисля, че са еднакви и евентуално етикетът е предназначен за съответната държава. Thinking На бурканчето, което имам вкъщи не пише къде е произведено!
Да, отделно се произвеждат. За източния пазар /вкл. България/ - в Унгария е заводът, а за западна Европа - Австрия. Има разлика не само в опаковките, но и в качеството. Жалка работа Rolling Eyes

# 44
  • Мнения: 97
направо думи нямам...преди шишета сега пък и пюрета .. да се побърка човек..в какъв свят живеем?????????? май ще е по-добре да не чета нищо

# 45
  • Мнения: 28
Ökotest не може да ми бъде критерий. Трябва първо да имам информация как се финансират тези иследвания, и на коя точно фирма са удобни тези резултати.  Близко е до ума защо на ДМ марката е с най-добри резултати. В последно време става прекалено често т.нар. явление "платена наука" за да имам сляпо доверие на подобни изследвания.

# 46
  • Мнения: 359
Направо ужас..... с какво да си храним децата, нали всъщност се оказа че и някои от бебешките шишета също са вредни и при затопляне отделят бисфенол.....
Така е, да, затова вече продават такива, които уж не го отделят. Дано да е така  Thinking

# 47
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Направо ужас..... с какво да си храним децата, нали всъщност се оказа че и някои от бебешките шишета също са вредни и при затопляне отделят бисфенол.....
Така е, да, затова вече продават такива, които уж не го отделят. Дано да е така  Thinking
Да така е, продават ги, след като паникьосаха успешно народа с поредната доза "последни изследвания и научни доказателства", как няма да ги продават Whistling

# 48
  • Мнения: 1 464
Направо ужас..... с какво да си храним децата, нали всъщност се оказа че и някои от бебешките шишета също са вредни и при затопляне отделят бисфенол.....
Така е, да, затова вече продават такива, които уж не го отделят. Дано да е така  Thinking
Да така е, продават ги, след като паникьосаха успешно народа с поредната доза "последни изследвания и научни доказателства", как няма да ги продават Whistling

Щуротии на кутии!Тормозят ни периодично с несъществуващи изследвания,понеже знаят,че всеки иска най-доброто за детето си.Продават едни исъщи шишета с различен надпис и ние си мислим,че купуваме безвредни.А всъщност новите са добре замаскираните стари ooooh!

# 49
  • Мнения: 95
Ужас...дано не е вярно, но за съжаление и в най-голямата лъжа винаги има доза истина. Да са ни живи и здрави дечицата, но това е техния свят. Май трябва да свикват, тепърва ги чакат отрови и в храната, и във въздуха, водата... За съжаление.

# 50
  • Мнения: 1 354
Ще трябва доста литература да изчета докато реша дали да купя пилето, наблъскано с хормони и да го сваря на детето или да купя пюрето с бензол...


Подкрепям мнението на Geraldine Peace аз хранех малката с Хип с надежда, че са по-добри от другите, но изглежда,че това не е май така..........сега сме на детска кухня.......не знам до колко и тя е читава.... пък и в днешно време аз не знам вече КАКВО НЕ Е ВРЕДНО Thinking

# 51
  • Мнения: 616
аман от тия масови психози  Rolling Eyes всичко е вредно освен да спрем да ядем и да не си храним децата с нищо не виждам как ще се предпазим по друг начин  ooooh!

# 52
  • Мнения: 2 658
Не zнам до колко това са "психоzи", но zа мен е поредното докаzателство, че по-силно рекламираните и уж "хубави" продукти на фирмите с големи финансови въzможности са обикновено лош иzбор. Те могат да си поzволят всичко, още повече  вече се се наложили като "добри" и могат да си правят почти каквото искат, подплатени с доста повечко пари. В смисъл, манипулират ни с иzвестност, популярност от типа "оня каzа, тоя ми рече" , както и добра рекламна кампания.
Затова си купувах (до колкото купувах) евтинките пюрета на ДМ и още едни и.. абе никак не съм недоволна от което, а сега дори още повече. Поне zа себе си съм била права. Който каквото иска да купува и дава. Информация бол.

А между другото, точно пък на Ökotest, лично аz имам доверие, до колкото може да се каже така.

Благодаря zа темата.

Последна редакция: пт, 12 мар 2010, 15:39 от Сова

# 53
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Те могат да си поzволят всичко, още повече  вече се се наложили като "добри" и могат да си правят почти каквото искат, подплатени с доста повечко пари.
Именно. Точно както могат и да си позволят да са в добра симбиоза с проверяващите ги, оказващи "текущ контрол" върху качеството на производството им ooooh! Нали се сещате, че проверяващите и проверяваните в този случай много добре знаят какво правят и какво трябва да излезе от "проверката".
Така че, нитратите от кварталната сергийка за зеленчуци, на мен лично не ми пречат толкова.

# 54
  • Мнения: 359
Така че, нитратите от кварталната сергийка за зеленчуци, на мен лично не ми пречат толкова.
'Кафе с мед', за възрастните не е голям проблем, но за бебетата казват, че нитратите са доста вредни. Докато бях бременна се интересувах и съм чела, че се "изчиствали" като се накисне зеленчука във вода за 20-30 мин и оттогава така процедирам.  Peace

# 55
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Лъки, пЮрето няма как да го накиснеш, за да се изчисти, обаче Thinking
Затова казвам, че ги "предпочитам" добрите, стари нитрати Mr. Green

# 56
  • Мнения: 14 654
Много ясно, че който иска да вярва, че хранейки детето си със скъпи пюрета, прави най-добрият избор, няма да повярва на Екотест  Mr. Green
И в домашни условия също можеш да се сдобиеш с фуран в пюрето ако продуктите са замърсени, но не вярвам хип да отглеждат специално пуйки и моркови, така че да няма и следа от замърсяване. Кой гарантира, че ползват продукти без нитрати и пилета без хормони?
Аз пъкне вярвам на етикетчета с надпис био, еко и т.н.

# 57
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Истината е, че дори и домашните продукти да са произвеждани без торове, ако съседът ти ползва амониева селитра се сещате колко и вашите неща са био  Crazy А пък домашните кокошки и пуйки ядат фуражите, отглеждани на такива земи - пак без контрол.
Така че няма никъде 100% Био.
Предпочитам да се доверя на купешките пюрета.Така съм решила за себе си. Надявам се да съм избрала по-малкото зло  Mr. Green

# 58
  • Мнения: 163
Ясно е, че всички искаме да хрнаим децата си с най-добото, но ако започнете да се ровите в нет-а ще намерите по нещо лошо и вредно във всяка една храна (бебеша или не). НИикой, никога няма да разбере каква е истината. А разни изледвания, проучвания и т.н могат, както да са верни, така и да са маркетиногов трик, все пак всичко това е индустрия, от която се печелят пари. Освен това интерент е място колкото достоверен, толкова и твърде несигурен източник. Ако се опитваме да се съобразяваме с всичко "вредно" около себе си ще свършим в психиатрията.  Naughty

# 59
  • Мнения: 359
Лъки, пЮрето няма как да го накиснеш, за да се изчисти, обаче Thinking
Затова казвам, че ги "предпочитам" добрите, стари нитрати Mr. Green
А, разбрах те.  Peace И аз ги предпочитам значи  Mr. Green

# 60
  • Мнения: 489
Някои от вас са пропуснали да прочетат това:
Разрових се малко и научих, че бензол и фуран се образуват при топлинната обработка на продуктите - прекалено висока тампература. Затова и препоръката за домашно приготвяне - тестът е показал, че не се образува нито фуран, нито бензол при домашно варене на зеленчуците. 
 
Най-малкото зло се оказва домашно приготвената храна от био продукти.  Peace Всъщност това ми беше казано и на семинара по захранване, който посетих преди 7-8 месеца.
Теориите на конспирацията, които се развиват ми се струват абсурдни. Ökotest (както и Siftung Warentest) са едни от най-надеждните източници! Освен това имам поглед и върху тестовете на другите продукти в актуалното издание и има тестове, при които почти всички тествани продукти са получили оценка "много добър" и "добър" (например бебешките измиващи гелове, залъгалките от латекс и силикон и др.), а от пюретата и соковете има 2 оценки "добър" и нито една "много добър"! Под внимание трябва да се вземе и фактът, че продукти на една марка получават различни оценки (може кашите да са добри, а соковете - не, примерно), така че няма какво да се успокояваме със заговор срещу някоя си марка!  Crazy

Радвам се, че информацията е полезна поне на някои майки!
 

# 61
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Ако нямаме как да си набавим домашни био продукти (пак казвам, че няма как да се знае доколко точно са био) какво да правим? Да даваме нашенските Ганчев, Манчев и други ли? Или прескъпите Семпер? Нестле съм ги бойкотирала, освен сините сливи на Гербер - при тях давам отбой, защото действат мигновено срещу запек  Mr. Green
Всъщност Хип и Сънвал са двете марки, които синът ми яде. Не всичко мога да приготвя сама и вкъщи.Например карфиол - откъде да го изкопая  Rolling Eyes
Както и да е, отплеснах се

# 62
  • Мнения: 489
amanita , в пюретата продуктите са толкова био, колкото и био-то в магазина. Да не мислиш, че Хип, например, сами си ги отглеждат?!
Нищо не пречи да дадеш карфиол в по-късна възраст, когато има. Можеш и да даваш готови пюрета само за зеленчуци, които не намираш на пазара, а иначе да си готвиш ти. Можеш да ползваш дълбоко замразени, които са с по-малко нитрати по принцип...
Изобщо - много работи може, всичко е въпрос на личен избор! Добре е, да е информиран такъв!

# 63
  • Варна
  • Мнения: 17 934
amanita , в пюретата продуктите са толкова био, колкото и био-то в магазина. Да не мислиш, че Хип, например, сами си ги отглеждат?!


Точно така се рекламират, че зеленчуците и плодовете се отглеждат специално за тях.

# 64
  • Мнения: 1 089
amanita , в пюретата продуктите са толкова био, колкото и био-то в магазина. Да не мислиш, че Хип, например, сами си ги отглеждат?!
Точно така се рекламират, че зеленчуците и плодовете се отглеждат специално за тях.
Точно затова се вдига и толкова пазарната им стойност.

# 65
  • Мнения: 4 292
Благодаря за информацията, намирам я за много полезна и ще я имам предвид.
Гледам, че много се коментира качеството на пюретата Ганчев. Само ще кажа, че аз не съм ги купувала поради причини, съвсем различни от тук обсъжданите. Не ми харесва съдържанието (добавени сол, масло, нишесте, захар, вит.ц). Не ми харесват и комбинациите, които са не само нелепи, но и натоварват неразвития бебешки стомах.
Аз захранвах  предимно с домашно приготвена храна. Винаги накисвах зеленчуците (пазарски пр това) и следях темпрературата при термичната обработка да е умерена. Купувах и готови пюрета на Хип, Гербер, Семпер и по-рядко Сънвал.
Радвам се, че все пак има и такива изследвания и се надявам да спомогнат за подобряване качеството на детските храни. И само мога да предполагам какви ще са резултатите, ако се направи проучване на пюретата, които се прадлагат на нашия пазар.

# 66
  • Мнения: 14 654
Никой не иска да се оправдавате защо сте избрали дадена марка, само че това, че децата ви се хранят с нея, изобщо не означава, че тя е непременно добра  Peace
Разбира се, по-лесно е да се каже, че това е измама  Simple Smile
Предпочитам да не дам неща, които не мога да приготвя, например пащърнак и заек, отколкото да се доверя на написаното на етикета, а карфиол има навсякъде  Wink Ако не произхода на продуктите, то поне съдържанието и приготвянето на храната мога да контролирам.

# 67
  • Мнения: 489
Аз пък точно тези дадох за пример, които си отглеждали сами!  hahaha Нищо де, разбрахте ми мисълта.  Wink
Между другото, тук Хип са средна работа, има доста по-скъпи.

# 68
  • Видин
  • Мнения: 4 921
А пюретата на ДМ на какви цени са?

# 69
  • Мнения: 1 464
И при мен Хип са по 2 евро 2 бурканчета,обаче има точно 5 вида.Затова приготвям всичко сама Tired

# 70
  • Мнения: 2 658
А пюретата на ДМ на какви цени са?
Ми доооста евтини, в същност. Ти се интересуваш zа цените в БГ, или в... абе чужбина? Или то май в БГ не ги внасят, така ли беше  Embarassed ?

# 71
  • Мнения: 13 512
Как мога да се сдобия с този справочник в хартиен вариант?Може ли някой да ми помогне да го поръчам ,че не мога да се оправя с немския?

Последна редакция: сб, 13 мар 2010, 08:19 от monda

# 72
  • Мнения: 3 621
А пюретата на ДМ на какви цени са?
Ми доооста евтини, в същност. Ти се интересуваш zа цените в БГ, или в... абе чужбина? Или то май в БГ не ги внасят, така ли беше  Embarassed ?
Тук има само АМ и каши на ДМ. Но като гледам какви са цените им предполагам, че и пюретата им ще са доста евтини. Кашата грис и ванилия струва 4 лв.

# 73
  • Мнения: 14 654
Извинете, но какво е ДМ  Embarassed

# 74
  • София
  • Мнения: 2 132
Извинете, но какво е ДМ  Embarassed
Немска верига магазини. Има и в БГ няколко http://www.dm-drogeriemarkt.bg/

# 75
  • Мнения: 489
Ето им бебешките продукти Babylove http://www.babylove.de/cgi-bin/babys_kueche.pl?sid=459mbdyddooi0 … amp;hp=1268469503

Монда, мога да ти помогна с поръчката, видях, че доставят в чужбина. Трябва регистрация, за да се видят подробности.
Ако те интересува нещо конкретно, бих могла и да ти сканирам съответната страница.  Peace

# 76
  • София
  • Мнения: 1 890
А пюретата на ДМ на какви цени са?
Ми доооста евтини, в същност. Ти се интересуваш zа цените в БГ, или в... абе чужбина? Или то май в БГ не ги внасят, така ли беше  Embarassed ?
Тук има само АМ и каши на ДМ. Но като гледам какви са цените им предполагам, че и пюретата им ще са доста евтини. Кашата грис и ванилия струва 4 лв.
    Ние сме на това АМ - освен, че е био, и цената е много приемлива. Кашите също са много вкусни, особено оризовата. Радвам се да ги видя в тази класация.  Peace

# 77
  • Мнения: 95
За пюрета на Ганчев - мисля че се правят, както се правят и Хип и прочие. Не ми се вярва Ганчев да къкрят пюренцата на "по домашно му". Така че и там сигурно е сходно положението.
Доколкото разбрах тези отровни вещества се образуват при много висока температура на обработка. Поправете ме ако греша.
Така...мисля че както се правят пюрета и бебешки сокове/чрез пастьоризиране и стерилизиране/ се приготвят и:
1. натурални сокове
2. прясно мляко
3. в киселото мляко и маслото май има пастьоризирано прясно
3. лютеница и куп други консерви
4. сладка и конфитюри
5. и много, много други
Всички те - освен ако не са правени вкъщи - закупени от супермаркета са минали преди това през обработка на много висока температура. Така се избягват консервантите. Та във всички тях дали има от разните там фурани и прочие?
Всичко до тук са си мой размисли. Не твърдя че са истина.
Ако някой е на друго мнение да заповяда...в спора се ражда истината.

# 78
  • Мнения: 1 125
Пастьоризацията не е при високи температури - няма нищо общо.

# 79
  • Мнения: 3 621
Пастьоризацията не е при високи температури - няма нищо общо.
При бебешките пюрета няма какво да се пастьоризира.
Продукти, които могат да бъдат пастьоризирани са:
    * мляко,
    * вино,
    * бира,
    * плодов сок,
    * сайдер,
    * пчелен мед,
    * яйца,
    * спортни напитки,
    * някои месни консерви като пастетите.

# 80
  • Мнения: 95
Добре...значи доколкото знам пюрета на Хип са с вакум стерилизация.
Някой знае ли как се произвеждат пюретата? На колко градуса всъщност обработват плодовете и зеленчуците?

# 81
  • Мнения: 5 435
Ами сега какви пюрета да купуваме? То май нямаме избор!?

# 82
  • Мнения: 14 654
Винаги имаш избор да готвиш  Simple Smile

# 83
  • Варна
  • Мнения: 17 934
Винаги имаш избор да готвиш  Simple Smile

Да, но да варя 2 часа 100 гр.заешко, телешко и т.н. и  зеленчуци за мен е излишно губене на време особено лятото, когато е време за разходки. Tired

# 84
  • Мнения: 5 987
Затова аз сама си ги правех,и възнамерявам пак така да действам

Да, но да варя 2 часа 100 гр.заешко, телешко и т.н. и  зеленчуци за мен е излишно губене на време особено лятото, когато е време за разходки. Tired
Защо пък само 100 грама?аз приготвях месото за цялото семейство и след като се свареше добавях за нас каквито трябва подправки ,а на детето отделно.

# 85
  • Мнения: 431
Детето на моя близка започна да се обрива жестоко след като беше захранено по вс. правила .
Тя му беше давала само пюрета ,основно на Хип-за по-сигурно .
Правиха какви ли не изследвания ,лекуваха го безрезултатно .
Накрая се установи ,че детето има непоносимост(или алергия) към някакви съставки на пюретата(тя каза "консерванти" ,а уж няма такива в тези продукти) .Аз тогава не повярвах.
Тя обаче спря с пюретата и започна да го храни само с готвена храна -същите продукти като в пюретата ,но от детска кухня .Много скоро обривите изчезнаха и детето вече е добре ,но си остана доста чувствително към храната .
Сега вече ми се изясниха нещата  Rolling Eyes .
Аз редовно давам на сина ми за следобедна закуска каши ,защото не обича никакви др.варианти ,приготвени от мен(мляко с ориз ,грис и др.).Не знам сега какво да го правя  Crazy .

# 86
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Аз вярно не мога да разбера какъв е толкова големия проблем с тия пЮрета. Зеленчуците са такива каквито са, забравете детските приказаки, че чичко Хип си ги бере от дворчето пред фабриката Rolling Eyes И не си мислете, че там на "запад" плодовете и зеленчуците не са "нитратни", напротив - те задължително са такива, щото ЕС иска те да изглеждат добре, на кой му пука дали са здравословни  Whistling Така че, слагайте тенджерките, сварете по 1 чушка, малко спанак и т.н. и обедното пЮре е готово Sunglasses
Имам десетина пЮретав шкафа, за спешни случаи и за из път, от толкова едва ли ще има вреда.

# 87
  • София
  • Мнения: 2 141
Детето на моя близка започна да се обрива жестоко след като беше захранено по вс. правила .
Тя му беше давала само пюрета ,основно на Хип-за по-сигурно .
Правиха какви ли не изследвания ,лекуваха го безрезултатно .
Накрая се установи ,че детето има непоносимост(или алергия) към някакви съставки на пюретата(тя каза "консерванти" ,а уж няма такива в тези продукти) .Аз тогава не повярвах.
Тя обаче спря с пюретата и започна да го храни само с готвена храна -същите продукти като в пюретата ,но от детска кухня .Много скоро обривите изчезнаха и детето вече е добре ,но си остана доста чувствително към храната .
Сега вече ми се изясниха нещата  Rolling Eyes .
Аз редовно давам на сина ми за следобедна закуска каши ,защото не обича никакви др.варианти ,приготвени от мен(мляко с ориз ,грис и др.).Не знам сега какво да го правя  Crazy .
Това, че едно дете е реагирало по този начин не означава, че важи за всички. Особено пък когато става дума за алергия/ непоносимост, където често пъти има и генетична обремененост.
А колкото до твоето дете, не виждам проблем да продължиш да му даваш кашите щом ги харесва и не му се отразяват зле Peace

# 88
  • Мнения: 14 654
Това, че едно дете е реагирало по този начин не означава, че важи за всички. Особено пък когато става дума за алергия/ непоносимост, където често пъти има и генетична обремененост.

Така е, но това, че алергичните деца реагират на готовите пюрета чрез обриви, а на домашните - не, само показва кое е по-добрият начин на хранене по принцип за всички Peace
Моята племенница също се обриваше от пюретата на хип, при това не е алергична, а чувствителна, имаше непоносимост към кравия белтък, която израстна с правилното захранване. От хип (че са най-хубави уж) й е давано по 1 лъжичка пюре, което й предизвикваше или обриви, или разстройство, а от домашните "нитратни" пюрета се чустваше добре  Wink

# 89
  • София
  • Мнения: 2 141
Така е, но това, че алергичните деца реагират на готовите пюрета чрез обриви, а на домашните - не, само показва кое е по-добрият начин на хранене по принцип за всички Peace
Тук съм съгласна Peace

# 90
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Според мен има такива неща във всичко консервирано ... ако не е сготвено на момента и изядено до края на деня

# 91
  • Мнения: 2 768
Супер полезна информация, благодаря на авторката за труда!

Тъй или иначе ще готвя (голямата философия да свариш и пасираш за 30мин шепа зеленчуци и месо), поне ако се наложи да купя пюре да знам, какво да НЕ купувам.
Нито едно от децата ми не е харесвало вкуса на консервираната храна, между другото.

# 92
  • Мнения: 2 619
Ами то май не остана какво да се яде. Моят мъж преди работеше в една от лабораториите, през които минават зеленчуци, плодове, пюрета, мюрета. Една известна дама беше донесла да й изследват био-зеленчуците, гледани по ненам си каква технология, чисти като сълза уж. Да, ама при анализа открили ДДТ - имало в почвата, където ги садила.
Така че в пюретата може да има бензол, но не ми се мисли, какво има в морковите и ябълките, които се продават през февруари на пазара. Чичко Менделеев сигурно се бие по челото от оня свят.

# 93
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Така е... и вече е въпрос на личен избор дали бензол и Менделеев  Joy

# 94
  • Мнения: 3 621
Така е... и вече е въпрос на личен избор дали бензол и Менделеев  Joy
Абсолютно вярно. А и аз нямам никакъв избор, защото моето дете не иска и да помирише домашно приготвени пюрета  ooooh! какво ли не пробвах....

# 95
  • Мнения: 2 658
Така е... и вече е въпрос на личен избор дали бензол и Менделеев  Joy
Ами в същност май не е баш така тогава, какъв ти иzбор? Че то zначи в купените има и едното, и другото  Wink Гледат се в почвата и те, нали няма как да се иzолират нивите на ХИПП, че там Менделеев да не "припарва"   Whistling  ? Не ги гледат на отделни планети, все пак  Crazy Та zначи домашните пак са си по-малкото "zло".

Иначе, не съм аz чак по крайностите. Давала съм и едното, и другото, но повече готвено. Купените бяха само zа да имам винаги нещо. И то преди съм давала повече от тях, zащото готвех на дъщеря ми отделно (когато беше съвсем по-малка де, отдавана не е така) не ядеше съвсем обща храна. Тогава минаваха, ядеше ги. Но сега определено и тя е в отбора на неискащите да помирише готово пюре. Хем купувам zа след 1.6години, много ясно. Вече обаче е големичка и явно много ясно раzличава сготвеното от бурканчето ( а те няма какво да се лъжем, си имат едиин особен вкус, така че няма как да си помислиш, че не е готово пюре, щом опиташ). И почти не мога да я иzлъжа с тях. Уж пак купувам да имам zа всеки случай, но... явно трябва да се откажа съвсем. Пък при нас това са вариантите, детска кухня и да искаш, нямааа  Wink

# 96
  • Мнения: 431
...Хем купувам zа след 1.6години, много ясно. Вече обаче е големичка и явно много ясно раzличава сготвеното от бурканчето ( а те няма какво да се лъжем, си имат едиин особен вкус, така че няма как да си помислиш, че не е готово пюре, щом опиташ). И почти не мога да я иzлъжа с тях. Уж пак купувам да имам zа всеки случай, но... явно трябва да се откажа съвсем. Пък при нас това са вариантите, детска кухня и да искаш, нямааа  Wink

Моят вече е на 2 г. ,но още му давам каши(дори за 4 мес.) ,защото друго следобяд не яде  Crossing ArmsА нали и в някои каши имало канцерогенни съставки .
Иначе пюрета не яде отдавна.

# 97
  • Мнения: 95
Явно каквото и да изберем-все ще има нещо канцерогенно и отровно в него. Нито пък можем да се върнем назад във времето...така че да си хапваме от всичко по малко и това е. То не става само с биста водица...

# 98
  • Мнения: 1 125
Ами то май не остана какво да се яде. Моят мъж преди работеше в една от лабораториите, през които минават зеленчуци, плодове, пюрета, мюрета. Една известна дама беше донесла да й изследват био-зеленчуците, гледани по ненам си каква технология, чисти като сълза уж. Да, ама при анализа открили ДДТ - имало в почвата, където ги садила.
Така че в пюретата може да има бензол, но не ми се мисли, какво има в морковите и ябълките, които се продават през февруари на пазара. Чичко Менделеев сигурно се бие по челото от оня свят.

ДДТ от доста години е забранен. В58 обаче не е  - а също съдържа хексахлороциклохексан  Tired до колкото знам, предимно черешите си го отнасят

# 99
  • Мнения: 3 372
А и аз нямам никакъв избор, защото моето дете не иска и да помирише домашно приготвени пюрета  ooooh! какво ли не пробвах.... [/color]
Същата работа е и при мен и затова ще продължавам да купувам пюрета на Хип, защото ги харесва Peace То мисля че вече няма храна, която да е без консерванти....пък и тези срокове на годност от по 2-3 години...няма как без консерванти

# 100
  • Мнения: 14 654
Кашите сигурно имат и наркотик вътре, защото не мога да отуча 7-годишното ми да ги яде. Като идем в магазина, не иска зрънчо или шоколад, а каша Слънчо.

# 101
  • Мнения: 4 292
Кашите сигурно имат и наркотик вътре, защото не мога да отуча 7-годишното ми да ги яде. Като идем в магазина, не иска зрънчо или шоколад, а каша Слънчо.
Което е по-добрият вариант, при всички положения. Ако и моето (почти)7-годишно беше като твоето, щях да се радвам.
Абсурд да предпочете инстантна каша пред шоколад.

# 102
  • Мнения: 2 005
Кашите сигурно имат и наркотик вътре, защото не мога да отуча 7-годишното ми да ги яде. Като идем в магазина, не иска зрънчо или шоколад, а каша Слънчо.

Да знаеш, дълго ще го държи. Сестра ми е на 32г. и още ги харесва.  Joy

# 103
  • Мнения: 2 619
ДДТ от доста години е забранен. В58 обаче не е  - а също съдържа хексахлороциклохексан  Tired до колкото знам, предимно черешите си го отнасят

Забранен е, за щастие. Но периодът за разграждане в почвата на ДДТ е около или над 20 години. А и след 2000 г. излизат информации за завишени количества ДДТ тук и там, за които никой няма логично обяснение. Тъй че още известно време ще си вадим измежду зъбите парчета зеле с гарнитура инсектицид  Tired
За детските пюрета контролът за точно такива вещества е завишен. Инсектициди, пестициди, тежки метали да няма в плодовете и зеленчуците, пък бензол на границата на регистриране все ще го преживея, докато дойде сезонът на морковите и тиквите. Че на тези свежи плодове и зеленчуци посред зима, хич им нямам вяра Simple Smile

# 104
  • Мнения: 199
Незнам само до колко продуктите, които копуваме и с които готвим също на 100% не съдържат нищо вредно. Sad Лично аз, като готвя за малкия, копувам предимно Био продукти ( тук поне има голям асортимент и ги има навсякъде ). Но пак - канцерогени се намират почти навсякъде... мисля, че най-вече трябва да наблягаме на антиканцерогените  Confused ... Laughing

# 105
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Кашите сигурно имат и наркотик вътре, защото не мога да отуча 7-годишното ми да ги яде. Като идем в магазина, не иска зрънчо или шоколад, а каша Слънчо.

Да знаеш, дълго ще го държи. Сестра ми е на 32г. и още ги харесва.  Joy
Аз нещо не успявам да я пристрастя моята щерка обаче Thinking... Не стига, че не ще готовите пЮрета /може би само Гербер яде, когато сме в Сф/, ами инстантна каша да не помирише Rolling Eyes. Аз обаче си изядох с кеф тази, която бях купила и даже като минавам в супера покрай кашите на Мелин, се чудя няколко секунди дали пък да не си купя  Crazy

# 106
  • Мнения: 59
Да вземе някой да направи тест на храната от детската кухня, от където масово се хранят децата....

Последна редакция: пн, 15 мар 2010, 18:30 от Irinka83

# 107
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Е, да внимаваме какво си пожелаваме, защото тръгнат ли да проверяват и детските кухни, ще останете и без тях  Mr. Green И за мен самата, едно от нещата, които ми липсват от БГ е кухнята за децата. Невероятно удобство е, но със съмнително качество  Rolling Eyes Може би затова никъде другаде няма такива  newsm78

# 108
  • Мнения: 2 768
До колкото разбрах за готовите пюрета става въпрос за обработката на зеленчуците, тъй че да бистрим био-мио нЕма смисъл.
Явно отдавна няма чисто био-продукти.

# 109
  • Мнения: 375
Оказва се, от теста, 4е има канцерогенни ве6тества във всичко -и в пюрета,АМ,ка6и. Мисля,че би трябвало да има много голям отзвук в Германия и  в Европа,все пак на Хип продуктите  ги има навякъде. Всяка дъжава си прави отделни изследвания преди да ги пусне на пазара, чак пък никой да не обърне внимание.
А колкото до зеленчуци, плодове вкуса и почти целогоди6но ло6,  почти всички са като пластмасови в Европата. Какво съдържат не ми се мисли-повечето  са хибридни .Месото и то с хормони . Ама  би трябвало да ги изследват  Thinking Tired
 

# 110
  • Мнения: 199
Аз започвам да работя посока къщичка в покрайнините и собствено производство...  Laughing Ако докато постигна житейската си мечта не е избухнала ядрена война и тогава на фона на радиацията канцерогените в храните ще са бял кахър....

# 111
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Аз започвам да работя посока къщичка в покрайнините и собствено производство...  Laughing Ако докато постигна житейската си мечта не е избухнала ядрена война и тогава на фона на радиацията канцерогените в храните ще са бял кахър....
Пожелавам ти успех! И ще ти купувам от продукцията, освен ако в 20км обсег няма жив човек.Защото има ли - може да се появят и вредните вещества и да ти иде реколтата  hahaha
А защо няма отзвук от това проучване? Защо ако наистина има такива съставки няма голям скандал в Германия?Защо, защо, защо ...

# 112
  • Мнения: 3 621
А защо няма отзвук от това проучване? Защо ако наистина има такива съставки няма голям скандал в Германия?Защо, защо, защо ...
И аз това исках да попитам авторката, или някой който живее в Германия, какво следва, след като са публикувани резултатите.

# 113
  • Мнения: 2 619
Според моя мъж (който, както споменах, е работил в лаборатория, която прави точно такива изследвания), ако тези резултати са меродавни и са над нормите, приети за стандарт в страната, то дори в България ще се вземат мерки, какво да говорим за Германия. И още неща каза човекът по адрес на цифрите, след като прочете и погледна, какво е публикувано, но няма да влизам в полемики  Peace

# 114
  • Мнения: 1 089
... то дори в България ще се вземат мерки, какво да говорим за Германия...
Ето това е едно от нещата, което пробужда съмнение у мен за истината в тази извадка. Германия е държава, която особено държи на  контрола и качеството на всичко отнасящо се до здравето и развитието на децата. Едва ли ще остави нещо на пазара застращаващо здравето на децата. Peace

# 115
  • Мнения: 375
Vrabezza бих искала да науча мнението на мъжа ти - може да е най- компетентен в случая.понякога ние в страха си да предпазим децата се увличаме и преувеличаваме(дано да е така).
Логичното е отзвук в Германия,Франция,Филандия,Холандия и т.н. където се продават продуктите. или трябва да мине време от изследването ooooh! за да се задейства ....

# 116
  • Мнения: 1 125
Според моя мъж (който, както споменах, е работил в лаборатория, която прави точно такива изследвания), ако тези резултати са меродавни и са над нормите, приети за стандарт в страната, то дори в България ще се вземат мерки, какво да говорим за Германия. И още неща каза човекът по адрес на цифрите, след като прочете и погледна, какво е публикувано, но няма да влизам в полемики  Peace

 Wink Проблемът е, че (според мен) са тествани вещества, за които няма утвърдени стандарти специално за детски храни. Но който е наясно със стандартите - да пише, много ще ми е полезна информацията!

Това са вещества, които не биха могли да попаднат при стандартна обработка в продукта. Те се обазуват в определени количества, вярно.

P.S. Моля те, пиши ми на лични какво още е казал мъжът ти, защото ме интересува.

# 117
  • Мнения: 2 619
Ами човекът се разрови да види, какви са нормите за бензола, защото жена му и тя е паника Simple Smile Според данни, които се намират в интернет, допустимата норма за бензола на литър е 1 микрограм за ЕС и 10 микрограма, според стандарта на СЗО. (Това, на което не обърнах внимание, е, дали тези норми са задължителни, или пожелателни.) При положение, че тестът е открил концентрация от 3-4 микрограма, което надвишава нормата за ЕС, би трябвало да има някаква реакция в Германия. След като няма, значи нещо не се връзва, или има нещо в интерпретацията на информацията, което ни убягва. Не сме дискутирали темата повече.

Последна редакция: вт, 16 мар 2010, 18:13 от Vrabezza

# 118
  • Мнения: 1 174
Следя темата с интерес! Поздрави към авторката и по-здрави дечица пожелавам на всички ни! Simple Smile

Така или иначе не съм давала пюрета на децата си. Всичко на всичко и за двамата до момента (второто ми дете е в период на захранване) съм купила 4 бурканчета, точно толкова съм и изхвълила. Не ги харесаха, не ги искат! А и...с извинение, но съдя и по децата си що е читаво на пазара.
Колкото до пюретата на Хип, още преди 3-4 години потребителка на бг-мамма беше писала, че в Англия мисля, са ги съдили, заради несъответствия на съдържание и етикет, завишени норми на съставките и не помня още какво. Дано не лъжа за държавата, в които са се водили делата, но самият факт, че е имало такива, говори достатъчно.
А и аз самата не мога да повярвам, че един продукт, като плод/зеленчук, колкото и качествен да е, все пак е нетрайна храна, вместен в бурканче, а не прясно консумиран, ще е полезен за нашето бебе.

Последна редакция: ср, 17 мар 2010, 14:54 от ive

# 119
  • Мнения: 375
Мамите от Англия да кажат - продават ли се .Ако има не6то вредно да са ги изтеглили о6те тогава. Ако е само за зави6ени норми на съставките -става не хранително, но не толкова опасно.

# 120
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
Нали стана ясно, че производството за Източна и за Западна Европа не идва от едно и също място?

# 121
  • Мнения: 1 174
Нали стана ясно, че производството за Източна и за Западна Европа не идва от едно и също място?

Пропуснала съм явно да прочета, но не се учудвам. То...не само за пюретата се отнася. Simple Smile

# 122
  • Мнения: 489
...При положение, че тестът е открил концентрация от 3-4 микрограма, което надвишава нормата за ЕС, би трябвало да има някаква реакция в Германия. След като няма, значи нещо не се връзва, или има нещо в интерпретацията на информацията, което ни убягва. Не сме дискутирали темата повече.

Момичета, прочетете отново първия пост  Wink
"Тъй като, за разлика от питейната вода, пюретата не се ядат цял живот, а и бебето яде сравнително малко количество, не са съдили съвсем строго, а са намалявяли оценката от теста с 1 единица. "

Моето мнение съвпада с това на бибона:

Не ми прилича изобщо на антиреклама, според мен това е по-скоро привличане на вниманието към изискванията за детските храни. Вероятно критериите са умишлено подбрани, за да се демонстрира, че всичко, което не е официално забранено, е разрешено.

Освен това и в Германия не е всичко перфектно! Има си и тук доста проблеми за разрешаване и с децата и други, за съжаление!

Нали стана ясно, че производството за Източна и за Западна Европа не идва от едно и също място?

Предполагам, обаче, че технологията е една и съща, а в случая тя е от значение - обработката на прекалено висока температура.  Tired

# 123
  • Пловдив
  • Мнения: 606
Ами ще им готвим вкъщи. Не е голяма философия да се сварят няколко зеленчука за обяд.

По принцип не е голяма философия, но като гледам какви мутирали зеленчуци продават на пазара направо не ми дава сърце да му ги дам. Добре, че родителите ми живеят на село и сеят по някой зеленчук. Ама пък сега зимата няма.

А според теб в пюретата какви зеленчуци слагат?Някакви екологично чисти ли или...?

Ще трябва доста литература да изчета докато реша дали да купя пилето, наблъскано с хормони и да го сваря на детето или да купя пюрето с бензол...

А в това пюре освен същите хормони от пилето (защото пилето в пюрето няма да е по-различно от това което е на пазара) ще има и бензол.

Последна редакция: нд, 21 мар 2010, 23:06 от AnMary

# 124
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Ами след като минават на този същият Екотест и пише Био на тях би следвало да са екологично чисти, да  Peace

# 125
  • София
  • Мнения: 2 132
Ще трябва доста литература да изчета докато реша дали да купя пилето, наблъскано с хормони и да го сваря на детето или да купя пюрето с бензол...

А в това пюре освен същите хормони от пилето (защото пилето в пюрето няма да е по-различно от това което е на пазара) ще има и бензол.

Надеждата умира последна, нали знаеш... Остава ми да се надявам, че пилето в пюрето не е гледано в някоя бг птицеферма, само с дясно читаво бутче накрая и също да се надявам, че детските храни са по- стриктно следени все пак...

# 126
  • Мнения: X
...Сега разбирам защо синът ми на точно три години е 107 см...отгледан е с Хип, сигурно е погълнал стотици килограми пюрета, като се има предвид,че доскоро не дъвчеше "нормална" храна и карахме на частна детска кухня и пюренца...А "зеленчуци" от кварталната сергия наистина не смея да му готвя.

# 127
  • Мнения: 1 125
 Shocked Иииии какво е общото между 107 см ръст на 3 години и пюретата? Търсиш под вола теле ...

# 128
  • Мнения: 489
Продуктите в пюретата иначе са био, да. Поне така пише. Но аз и вкъщи ги приготвям от био продукти и въпреки че са доста по-скъпи от обикновените, в крайна сметка пюретата ми излизат по-евтини. Единственият проблем е, че няма много избор и се съобразявам не само със схемата на захранване, а и с това, какви био плодове и зеленчуци са докарали тази седмица, примерно. Само месо не съм купувала био, защото единственото, което намерих с 300 зора беше телешко филе за 52 евро килограма и пилешки гърди с кокал за 16.  Whistling

Не забравяйте, че не става въпрос само за Хип, а за 12 от 14 тествани!

# 129
  • Пловдив
  • Мнения: 606
Не забравяйте, че не става въпрос само за Хип, а за 12 от 14 тествани!

Да и долколкото ми стана ясно това изследване е правено в Германия, какъв ли ще е теста с нашите пюрета правени тук.Надали техния Хип и няшия е еднакъв.


Ами след като минават на този същият Екотест и пише Био на тях би следвало да са екологично чисти, да  Peace

Не ми се вярва ама както и да е

# 130
  • Мнения: 334
Мисис Т. Надявам се да споделяш тук и за други опасни продукти, щом разполагаш със сборника, а още по-добре - за безопасни такива. Информацията ми идва точно навреме когато се двоумя дали да захраня с готови пюрета или от домашно приготвени мутирали зеленчуци, само че повече засилва колебанията ми. Някой знае ли къде може да се провери даден зеленчук за вредни вещества - имам предвид ХЕИ или лаборатория? Разполагам със зеленчуци домашно производство, но те се отглеждат в замърсен район и не знам дали са годни. И в крайна сметка с какво да захрани човек?!  newsm78

# 131
  • Мнения: 489
Epifania, нитратите се махат като накиснеш продуктите за половин час в студена вода.  Peace
Моето лично мниние е, че домашно приготвеното е по-добрият вариант, дори и само заради вкуса. Готовите пюрета имат един такъв странен вкус,  Sick както всяка консервирана храна.

В сборника и други неща има - играчки, мляко, бейбифони и т.н. , но не виждам смисъл да ги публикувам, понеже повечето са си съвсем за тукашния пазар. Това с пюретата и соковете ме шокира, затова споделих!

# 132
  • Мнения: 1 125
Epifania, няма тест за "вредни вещества", тества се количеството на всяко едно поотделно (понякога група вещества), като всеки тест се заплаща подобаващо  Mr. Green.

# 133
  • Мнения: 162
Witchie, дъщеря ми е на пет и половина години, а е 101 см. Тя също е хранена с Хип. Та какво общо има ръста на сина ти с пюретата?
Аз лично смятам, че това е опит за антиреклама на конкурентна компания. Та като са толкова вредни пюретата защо не ги спрат. Когато по комунистическо време не е имало пюрета майките са си готвили. Ако сега ги спрат, защото са вредни и ние ще готвим, а компаниите ще си променят съставките и пюретата вече няма да са опасни.
Това ми прилича на изследванията на бебешките шишета, които били с опасни съставки на пластмасата, най-зле били Авент, но не ги спряха нито от производство, нито от магазините и е най-продаваната марка.
   Лично аз не вярвам и ще продължа да си храня детето с Хип. Но все пак, благодаря на авторката на темата за информацията и изчерпателния доклад който е направила и че е споделила с нас  bouquet

# 134
  • Пловдив
  • Мнения: 606
Аз лично смятам, че това е опит за антиреклама на конкурентна компания. Та като са толкова вредни пюретата защо не ги спрат.
Това ми прилича на изследванията на бебешките шишета, които били с опасни съставки на пластмасата, най-зле били Авент, но не ги спряха нито от производство, нито от магазините и е най-продаваната марка.
 

Изследвани са не само Хип а и много други, но в Хип са с най-висок процент от всички.И е казано, че децата няма да ги консумират цял живот и затова се предполага, че количествотo няма да има навреди.Което се отнася и за шишетата.Все едно след това няма да се ядат консервирани храни и да се пие от пластмаса, но както и да е.Не вярвам вече и в контрола на бебешките неща.Все пак за някои хора парите са по-важни от здравето дори и на децата ни.

# 135
  • Мнения: 431
alissa nik ,хората са ти предоставили информация ,пък ти ако искаш се възползвай от нея  Laughing !
Аз лично предпочитам да съм информирана ,за да съм сигурна ,че вземам правилни решения-по принцип ,не само в конкр. случай .

# 136
  • Видин
  • Мнения: 4 921
clover_d, че тя изрази мнение само  Rolling Eyes Както много други преди нея.
Разбира се, че всеки сам взима своя информиран избор  Peace

# 137
  • Мнения: 12
Абсолютно не сте прави-някои от вас. Никаква гаранция няма че ако си сготвите в къщи зеленчуците и плодовете ще са екологично чисти-такива няма.На село отглежданите също се торят и се третират с каквото е необходимо. Не защитавам пройзвадителите, защото основното им цел е повече продажби и дали като консерванти или стабилизатори в храните се слага какво ли не, нищо че пише че няма. Аз не им вярвам. Както и да е-всеки сам да прецени и за инфо в пилешкото няма хормони-никой не е луд да дава толкоз пари за хормони, те дават достатъчно за антибиотици и за да стане пилето за клане за период от 30-40 дни е нужно яко храна, некоя и друга ваксинация и яко онтибиотици почти през целия период. Аре наздраве и да ви е сладко!  chef

# 138
  • Мнения: 9 814
Аре се вика на магаре. По-лекинко с тона.
Имайте информацията и сами преценете с какво да храните децата си. Гаранции няма.
И да ги държите в стъклен полупак все ще ви се наложи да ги пуснете тези деца на ДГ, училище....и там ще ядат на общо основание боклуци.
Що се нападате в една тема, създадена с цел информиране?

# 139
  • Мнения: 2 369
ами..аз прочетох само първа страница и реших да пиша направо. малк осе смутих наистина от факта,че марка,като Хип е в черния списък и ми се разбиха всички детски мечти,ама....незнам. да готвим лично за децата не мисля,че е кой знае колко по/добре,ако изобщо е по/добре. първо незнаем какво купуваме и истински екологични продукти кой знае има ли изобщо и второ дори и да готвим лично то трябва да се готви п оспециална технология,а не като за нас,за да не изврят всички витамини и полезни неща. мисля,че трябва на пара да се вари и да се загрява до еди си какъв градус,който не го знам какъв е...абе май си е цяла наука. (извинявам се,ако някой преди мен го е казал вече). така,че....аз май ще си купувам пюрета. предполагам точно пък тук,където живея,ако бяха наистина опасни щяха да ги спрат от продажба.има голям контрол върху храните и се доверявам.

# 140
  • Мнения: 489
предполагам точно пък тук,където живея,ако бяха наистина опасни щяха да ги спрат от продажба.има голям контрол върху храните и се доверявам.

 Joy не видя ли, че и аз живея в чужбина и инфото е от Германия?! Ще ти е полезно да прочетеш цялата тема. Приготвянето на пюрета вкъщи е много лесно -е, не чак като за отвориш готовото - и предполагам, че в Швейцария също продават био зеленчуци и плодове.  Wink
Всичко опира до желанието, май.

# 141
  • Мнения: 2 369
не.невидях къде живееш и предварително се извиних,че не съм чела много обстойно темата,а я минах малко по диагонал,че мъжът ми точно си беше дошъл и мрази да вися по интернет,а той да клима сам на дивана....та да опира до желание (мързи ме адски да дишам Mr. Green) и до това дали вярваш,че си струва. ми немога да повярвам,че в швейцарско баш при храните ще изпуснат контрола и то баш при бебешки храни??!!! ама ок...възможно е. био зеленчуците....ми от къде да сме толкова сигурни,че не са био точно,както пюретата? то и пюретата се водят био. може утре и в био зеленчуците да обяват,че са намерили нещо фатално. и трето....аз ще тръгна на работа веднага след,като се почувствам вече физически здрава след раждането....мисля,че ако всичко мине нормално ще е месец,два след това. незнам как ще стане номера с готвенето,като с еима предвид,че мама ще идва май да ми гледа детето (или детегледачка,на която няма да имам повече доверие),а мама едва ли ще ми спазва инструкцийте за качествено БЕБЕШКО готвене. най/много да метне всичко в тенджерата и да го ПРЕВАРИ,което аз дори за нас не правя. този въпрос е много спорен.никога неможем да сме сигурни какво има в храните ни независимо от къде ги взимаме.
ще прочета темата по/обстойно сега.

прочетох и втора страница,но мнението ми още повече се затвърди. някои говорят за "милата ни татковина"...та къде е точно проблема в българия или навсякъде? щото такива пюрета (ако са толкова завишени стойностите на вредните съставки,а се уточни и ,че е само слух) отдавна да са ги иззели от пазара ДОРИ и в българия струва ми се. не,не...както е казала една мама на втора страница от темата/омръзна ми да се стресирам от всичко/то шишета,то памперси (сега всички луднали против памперсите),то пюрета.е аз пък отказвам да живея в първобитния строй. ще се възползвам от всички удобства на моето време. ще ползвам и памперси,както и дамски превръзки и тампони.

Последна редакция: чт, 25 мар 2010, 09:34 от marittaa

# 142
  • Пловдив
  • Мнения: 606
... първо незнаем какво купуваме и истински екологични продукти кой знае има ли изобщо и второ дори и да готвим лично то трябва да се готви п оспециална технология,а не като за нас,за да не изврят всички витамини и полезни неща. мисля,че трябва на пара да се вари и да се загрява до еди си какъв градус,който не го знам какъв е...абе май си е цяла наука....

Ами ти като искаш си ги купувай, ама не изкарвай домашно приготвените цяла наука.Ако те мързи да ги правиш и си търсиш оправдание е друг въпрос.То и за нас е препоръчително да си готвим на пара ама малко хора го правят.Aз съм давала 2 пъти готовo и след като ми беше отхвърлено си ги правя сама.Hе мисля, че полезните вещества се унищожават.До някаква степен-да, но не и нa 100%.Даже и минимална термична обработка ги убива.А ти как мислиш приготвят пюретата на пара ли???
И пак пиша, не са иззети от пазара, защото децата нямало да ги ядат цел живот.Това май си пропуснала да прочетеш.

# 143
  • София
  • Мнения: 2 132

И пак пиша, не са иззети от пазара, защото децата нямало да ги ядат цел живот.Това май си пропуснала да прочетеш.

Това пък е супер несериозно. Нещата, които ще ядат цял живот, едва ли са  с по малко вредни вещества от бебешките пюрета.

# 144
  • София - Рим и обратно
  • Мнения: 11 239
... първо незнаем какво купуваме и истински екологични продукти кой знае има ли изобщо и второ дори и да готвим лично то трябва да се готви п оспециална технология,а не като за нас,за да не изврят всички витамини и полезни неща. мисля,че трябва на пара да се вари и да се загрява до еди си какъв градус,който не го знам какъв е...абе май си е цяла наука....

Ами ти като искаш си ги купувай, ама не изкарвай домашно приготвените цяла наука.Ако те мързи да ги правиш и си търсиш оправдание е друг въпрос.
И пак пиша, не са иззети от пазара, защото децата нямало да ги ядат цел живот.Това май си пропуснала да прочетеш.

Точно така е. НЕзнам в другите западноевропейски страни как е, но тук определено никой не обръща внимание къде какви пЮрета има, просто защото почти никой не ги купува и количеството на пазара е минимално.
Верно, че през комунизма нямаше пЮрета, ама сега пък в БГ е заринато, цял музей за пЮрета е по магазините. Май нещо като "сиромашко невидяло" се получава.

# 145
  • Мнения: 2 369
... първо незнаем какво купуваме и истински екологични продукти кой знае има ли изобщо и второ дори и да готвим лично то трябва да се готви п оспециална технология,а не като за нас,за да не изврят всички витамини и полезни неща. мисля,че трябва на пара да се вари и да се загрява до еди си какъв градус,който не го знам какъв е...абе май си е цяла наука....

Ами ти като искаш си ги купувай, ама не изкарвай домашно приготвените цяла наука.Ако те мързи да ги правиш и си търсиш оправдание е друг въпрос.То и за нас е препоръчително да си готвим на пара ама малко хора го правят.Aз съм давала 2 пъти готовo и след като ми беше отхвърлено си ги правя сама.Hе мисля, че полезните вещества се унищожават.До някаква степен-да, но не и нa 100%.Даже и минимална термична обработка ги убива.А ти как мислиш приготвят пюретата на пара ли???
И пак пиша, не са иззети от пазара, защото децата нямало да ги ядат цел живот.Това май си пропуснала да прочетеш.


прочетох го и не вярвам тези глупости. каквото ядем всички/това е.  точка. аз си имам мнение,вие си имате мнение. същото  е както по въпроса дали бащата да присъства по време на раждането и дали да ползваме памперси и пластмасови бебешки бутилки. винаги има защитници на едната и на другата теория и никога едните не убеждават другите в тяхното си мнение.изказах се,прочетох ви и продължаваме да живеем кой както намери за добре. аз ще давам пюрета (когато и колкото реша),ще ползвам памперси, за бутилките не съм сигурна още,но ако ползвам пластмасови ще гледам до кога им е срока на годност и ще ги сменям след изтичането му и т.н. да не се повтарям. и не си търся никакво оправдание,а направо си казвам в прав текст,че не намирам достатъчно стимуланти в тези идеи за отхвърляне на удобствата в днешно време. обичам улеснения живот и удобствата. с моето неудобство озоновия слой няма да го поправя. а най/са ми "любими" тези "еко" мами,дето отхвърлят памперса,че бил замърсявал околната среда,а карат коли постоянно в същото време.хайде,хайде....че се отплеснах. излизам да дишам чист въздух сега,ако и това е възможно...да захраня бебето с малко изпарения от големия град,да го поразходя в центъра  Joy

# 146
  • Пловдив
  • Мнения: 606

И пак пиша, не са иззети от пазара, защото децата нямало да ги ядат цел живот.Това май си пропуснала да прочетеш.

Това пък е супер несериозно. Нещата, които ще ядат цял живот, едва ли са  с по малко вредни вещества от бебешките пюрета.

Еми така е ама тяхното становище е такова, все едно после няма да се ядат консерви.



... първо незнаем какво купуваме и истински екологични продукти кой знае има ли изобщо и второ дори и да готвим лично то трябва да се готви п оспециална технология,а не като за нас,за да не изврят всички витамини и полезни неща. мисля,че трябва на пара да се вари и да се загрява до еди си какъв градус,който не го знам какъв е...абе май си е цяла наука....

Ами ти като искаш си ги купувай, ама не изкарвай домашно приготвените цяла наука.Ако те мързи да ги правиш и си търсиш оправдание е друг въпрос.То и за нас е препоръчително да си готвим на пара ама малко хора го правят.Aз съм давала 2 пъти готовo и след като ми беше отхвърлено си ги правя сама.Hе мисля, че полезните вещества се унищожават.До някаква степен-да, но не и нa 100%.Даже и минимална термична обработка ги убива.А ти как мислиш приготвят пюретата на пара ли???
И пак пиша, не са иззети от пазара, защото децата нямало да ги ядат цел живот.Това май си пропуснала да прочетеш.


прочетох го и не вярвам тези глупости. каквото ядем всички/това е.  точка. аз си имам мнение,вие си имате мнение. същото  е както по въпроса дали бащата да присъства по време на раждането и дали да ползваме памперси и пластмасови бебешки бутилки. винаги има защитници на едната и на другата теория и никога едните не убеждават другите в тяхното си мнение.изказах се,прочетох ви и продължаваме да живеем кой както намери за добре. аз ще давам пюрета (когато и колкото реша),ще ползвам памперси, за бутилките не съм сигурна още,но ако ползвам пластмасови ще гледам до кога им е срока на годност и ще ги сменям след изтичането му и т.н. да не се повтарям. и не си търся никакво оправдание,а направо си казвам в прав текст,че не намирам достатъчно стимуланти в тези идеи за отхвърляне на удобствата в днешно време. обичам улеснения живот и удобствата. с моето неудобство озоновия слой няма да го поправя. а най/са ми "любими" тези "еко" мами,дето отхвърлят памперса,че бил замърсявал околната среда,а карат коли постоянно в същото време.хайде,хайде....че се отплеснах. излизам да дишам чист въздух сега,ако и това е възможно...да захраня бебето с малко изпарения от големия град,да го поразходя в центъра  Joy

Ок бе мила никoй в нищо не иска да те убеди.Аз също ползвам памперси, но ще си готвя на детето.Всеки си има мнение и моето е такова. Peace

# 147
  • BG
  • Мнения: 2 217
Mисис T.  , благодаря за информацията! Истината е, че тук такива изследвания не се правят и съответно няма как да знаем какви са опасностите за децата ни (не само по отношение на храната).
Детко яде от много време десертните пюрена на Хип, но вече няма да му давам от тях!  Naughty
Основната храна отдавна сама му приготвям или давам такава от кухня.
 
 
 

# 148
  • Stuck in a moment
  • Мнения: 1 312
Не мога да повярвам, точно на Хип съм залагала досега като най-сигурни пюрета... Даже сега като е нямало някои сезонни зеленчуци купувах на Хип, защото вярвам на етикета "био"...Сигурно съм си тровила детето....Не знам вече какво да правя.
Нито искам зеленчуци с нитрати, нито пилета с антибиотици, да вземем на село да ходим...

# 149
  • Мнения: 262
то луда работа...

# 150
  • Мнения: 152
Извинете,че криввам от темата, ама разбрах,че в Швейцария продават шишета със срок на годност  newsm78 Rolling Eyes
Дали мога да си поръчам...? Рекох, от пюрета не можем, поне от шишета в срок на годност да го докараме.

# 151
  • Мнения: 489
И аз на тези шишета се зачудих.  Rolling Eyes В Германия няма.  Crossing Arms

# 152
  • Мнения: 3 621
Не мога да повярвам, точно на Хип съм залагала досега като най-сигурни пюрета... Даже сега като е нямало някои сезонни зеленчуци купувах на Хип, защото вярвам на етикета "био"...Сигурно съм си тровила детето....Не знам вече какво да правя.
Нито искам зеленчуци с нитрати, нито пилета с антибиотици, да вземем на село да ходим...
Бензолa и/или фуранa се образуват следствие на високотемпературната обработка на зеленчуците. Това означава, че ги има в повечето готови пюрета. Пюретата са БИО, но съдържат двете вещества.

# 153
  • Мнения: 344
Кумицата ми работи в лаборатория за изследване на храни- от пюретата Ганчев са най-добри!

# 154
  • Видин
  • Мнения: 4 921
Кумицата ми работи в лаборатория за изследване на храни- от пюретата Ганчев са най-добри!
Това виц ли е?

# 155
  • Мнения: 13 512
Кумицата ми работи в лаборатория за изследване на храни- от пюретата Ганчев са най-добри!
Това виц ли е?
може да имат предвид само измежду българските пюрета

# 156
  • София
  • Мнения: 2 132
Кумицата ми работи в лаборатория за изследване на храни- от пюретата Ганчев са най-добри!
Дарлин, защо не поканиш кумицата ти да пише в темата.. Би било интересна дискусия с човек "от кухнята".

# 157
  • Мнения: 9 814
От българските пюрета е факт, че Ганчев са най-добрите, но то и какъв ли избор има от родно производство?
Овко само се консервират у нас. Пюрираните смеси идват от Словения.

# 158
  • Мнения: 2 619
Кумицата ми работи в лаборатория за изследване на храни- от пюретата Ганчев са най-добри!

То зависи в каква точно лаборатория работи и какво изследват. Примерно лабораторията на Растителна Защита, откъдето пюретата на Ганчев също минават, изследват само за наличие на пестициди и инсектициди (или ако си плати клиентът, за още нещо допълнително). Няма лабораторно изследване-панацея, в което да си занесеш храната и да ти дадат пълен отчет за това, какво има в нея. Трябва да се търси нещо определено (примерно тежки метали) и от лабораторията казват, има го или го няма. Тъй че дай малко повече информация, каква е лабораторията и по кои показатели Ганчев са добри.

# 159
  • София
  • Мнения: 2 132
Честно казано само Ганчев се престрашавам да дам от българските пюрета, иначе съм срещала Ам-ам, Бебо, Малечко, Маднев...

Общи условия

Активация на акаунт