падане на първото зъбче

  • 23 291
  • 81
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 888
Туко що дъщеря ми ми показа,че й се клати зъбче. Не бях подготвена за това - хем се зарадвах, че пораства, хем ми стана тъжно, че пада точно зъбчето, което и поникна първо и ме налегнаха мисли  относно това, че до вчера й сменях памперсите и я возих в количка, а днес вече ще й никнат новите зъби. В тоя ред на мисли кажете какво се прави  с клатещо зъбче и как да успокоя щерката,че плаче,защото щяла да остане без зъби. Какво правите със зъбчето като падне и разказвате ли за фей на зъбките и тем подобни.

# 1
  • Мнения: 46 543
Аз като бях малка ги хвърляхме на покрива на къщата. Сега обаче сме в блок и няма как да метна до покрива му  Joy затова ги слагаме вечер в една кутийка, която е специална за зъбки и през нощта идва Феята на зъбките и го подменя с бонбонче Laughing дъщеря ми смени 2, сега й се клатят още 2 и е нетърпелива да паднат, само и само да дойде Феята Sunglasses

Тук от форума разбрах обаче, че нашата кутия била на някакъв мишок, който вършел тази работа, а не Фея  Embarassed но е късно да сменям версията Mr. Green

http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/zub2.jpg?t=1267469321
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/zub1.jpg?t=1267469612
http://i40.photobucket.com/albums/e239/ceco_vath/zub4.jpg?t=1267469595

Следи редовно какво се случва, при нас постоянните излизат преди да паднат млечните, на втори ред, навътре, което налага намеса на зъболекар, преди да паднат сами.

# 2
  • Мнения: 17 407
Фейте не ги познавам. Нищо не разказвам, освен това, че млечното съзъбие се заменя от постоянно. Странно, моята дъщеря пък плачеше, че не й е паднал ни един зъб още.
Стоматологът ни й беше подарил кутийка с формата на зъбче. Съхранява си го там.

# 3
  • София
  • Мнения: 38 595
Значи и аз трябва да купувам кутия с фея!

# 4
  • Мнения: 8 999
Тази фея повсеместно се е нанесла в българските домове. Не можахме да се измъкнем. Дъщеря ми знаеше за нея много преди да й се разклати първият зъб. С нетърпение чакаше да й падне, за да види какво ще й остави феята за подарък. Случи се, когато ние с мъжа ми бяхме в чужбина, а детето беше поверено на баба си и дядо си. Както си яла, зъбът паднал и тя го глътнала. Била страшна драма, защото детето изпаднало в ужас, че няма да получи дар от феята. Обаче добричката фея, въпреки че нямало зъбче под възглавницата, й оставила подаръче. Беше толкова развълнувана и екзалтирана, че сама започна да си натиска зъбите и ги вадеше много преди да са се разклатили както трябва.
Защо досега не си й обяснила за зъбите, феите и Чук и Пук?

# 5
  • Мнения: 3 880
И у нас идва феята. Взема зъба и оставя монета от 2 евро (малеее, сега като сметнах- пълната смяна ще ми струва 40 пари Crazy може да намаля надника  Laughing). Зъбите аз ги пазя в една кутийка скрити.
За моята дъщеря беше въпрос на чест да й падне поне един зъб- голям зор даваше и се сърдеше, че още не се клати нищо, за нея това е знак за порастване. Може нещо от този сорт да й обясниш...
 

# 6
  • София
  • Мнения: 888
Все си мислех,че й е рано да й падат зъбите и съм пропуснала момента с обясненията. Изобщо много се страхува от това, че няма как да яде без зъби и дълго я успокоявах. Дано така да не пропусна и обясненията за птичките и пчеличките Crazy

# 7
  • София
  • Мнения: 39 788
Изобщо много се страхува от това, че няма как да яде без зъби и дълго я успокоявах.
Успокой детето, че няма страшно. Кажи й, че след като падне зъбчето ще порасне ново, по-хубаво, по-здраво и т.н.

Моята май започна да сменя зъбите към 6г и нещо. И при нас все още действа номера с феята. Дияна оставя зъбчето, феята го прибира и оставя желязно левче. След това връща зъбчето Simple Smile Тъй де - за спомен Simple Smile

Следи зъбчето, колко се клати. Можеш да я заведеш на зъболекар.
Моята я е страх от зъболекар, по-точно само от ваденето на зъби. И обикновено чака до последният момент. Има два криви зъба, точно заради такова изчакване.
Последният й зъб, който й се клатеше се държеше на кожичка, но щерката не даваше на никой да го пипа. Накрая в училище се сблъскали с една нейна съученичка и зъба й паднал Simple Smile

# 8
  • София
  • Мнения: 38 595
А колко плащате за вадене на млечен зъб?
С пръскаща упойка предполагам.

# 9
  • UK/София
  • Мнения: 7 681

Следи редовно какво се случва, при нас постоянните излизат преди да паднат млечните, на втори ред, навътре, което налага намеса на зъболекар, преди да паднат сами.

 Същата работа е и при нас, не знам защо така се получава.Не бяхме видели едно зъбче и израстна много навътре.

  При нас обяснението е по-лесно, казваме че излизат мъжките зъби.Той е много щастлив, че става истински мъж.Хвърляме зъбите на покрива на къщата и казваме "На ти врано кокалест, дай ми здрав и хубав".Аз като бях малка ги хвърлях на трафопоста пред блока, защото до над 8-ия етаж на блока не можех да хвърля.

# 10
  • Мнения: 3 880
Има два криви зъба, точно заради такова изчакване.
Едва ли е заради това, просто постоянните са доста по-широки от млечните и трудно успяват да се наместят в отреденото им пространство, затова си търсят свободно място назад.
Наблюдавах при дъщеря ми- първият се разклати и за 2-3 дни падна, малко след това новият реши да се покаже, и въпреки, че мястото беше свободно той си се "настани" на задния ред, защото нямаше как да влезе в тесния процеп- той е сигурно два пъти по-широк от млечния  ooooh!.
Зъболекарят ни обаче е на мнение, че е още твърде рано да се говори за криви зъби- ако челюстта порастне достатъчно и има място за всички зъби, те ще се наместят...ако обаче е наследила малката челюст на майка си ще трябват много корекции Confused Това обаче ще си проличи като се сменят повечето. Така или иначе засега не се намесвам във ваденето, но те и бързо падат. Имам спомен майка ми как ми вадеше зъбите в къщи  Crazy ужас... наскоро я подхванах на тази тема, а тя се оправда, че го правела да не ми станели криви зъбите, а аз въпреки това си останах с криви, така че не е имало много ефект от инквизицията Laughing

Последна редакция: вт, 02 мар 2010, 09:35 от Biba Sparrow

# 11
  • Мнения: 1 547
Аз лично нямам намерение да се занимавам с никакви феи - децата знаят защо и как се сменят зъбите, и романтиката в това отношение ще ги подмине  Laughing Моята драма е друга обаче: синът ми прехвърли 6-те си години, но все още няма и помен от клатещи се зъби  Rolling Eyes Тръпнем в очакване, но напразно... сигурно има връзка с това, че първият му зъб изби на около година?


P.S. Иначе да, наскоро и аз забелязах /по друг повод/, че онова тумбесто бебе някак се е превърнало в голямо, ама наистина голямо дете...  Whistling

# 12
  • Мнения: 4 841
Моята драма е друга обаче: синът ми прехвърли 6-те си години, но все още няма и помен от клатещи се зъби  Rolling Eyes Тръпнем в очакване, но напразно... сигурно има връзка с това, че първият му зъб изби на около година?

Хм, позната драма - сина ми едва ли не всеки ден със събуждането започваше да си опипва зъбите и да мърмори "Няма ли най-после и на мен да ми падне някой зъб... мрън... мрън..." По едно време се бях притеснила да не си разклати насила някое зъбче.  Беше последния от групата, на който му падна - точно на шест години и десет месеца. Някои от другите деца в групата вече имат по 3-4 сменени... И да, възможно е да има връзка с това кога са избили първите, защото и на сина ми му избиха около годинка.

По темата - детронирах феята без никакви угризения на съвестта. Хвърлихме го нависоко за късмет.

# 13
  • София
  • Мнения: 888
Аз се спрях на теорията за феята. Сутринта още със събуждането дъщерята си пипаше клатещото зъбче и с философски поглед констатира: "Мамо, Феята на зъбките не идвала през нощта" и сега я чака с нетърпение. Вече не се страхува като вчера.

# 14
  • Мнения: 1 547
BirdsFlu, благодаря, успокояваш ме!  Peace

# 15
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 200
Уф, тая фея... и у нас Радо знаеше за нея още преди да му падне първия зъб.
След третия зъб феята "забрави" да слага по левче под възглавницата и беше голяма драма, но ... не би, не се появи вече. Криза е Crazy
Иначе за първото паднало зъбче купих специално като подарък за порастването книжката "Франклин сменя зъбче" - тогава Радо беше на вълна Франклин и на 5 и половина години. Надписах я с датата на падане на зъбчето, поне да не забравям кога е било Laughing

# 16
  • София
  • Мнения: 39 788
А колко плащате за вадене на млечен зъб?
С пръскаща упойка предполагам.
Не знам упойката каква е. Пръскаща Simple Smile
За вадене на зъб не съм плащала. Касата поема някаква част. Водя Дияна на зъболекар при частничка (която явно работи с касата), само със синята книжка.
Върти ми се нещо в главата, че зъболекарката ми каза, че ваденето било към 9-10 лв.

# 17
  • Мнения: 266
На моята голяма дъщеря вече й падна едно зъбче и второ се клати. Аз обяснявам нещата такива, каквито са, голяма е да вярва във феи и др. такива, както вече не вярва и в Дядо Коледа.

# 18
  • Мнения: 3 880
Аз обяснявам нещата такива, каквито са, голяма е да вярва във феи и др. такива,....

Аз лично нямам намерение да се занимавам с никакви феи - децата знаят защо и как се сменят зъбите....

А тя всъщност какво прави феята? Обърква представите ли?
Питам, защото не съм запозната с нея, а си нагласих малко нещата, както аз ги чувствам,  и сега като прочетох няколко мнения започвам да си мисля, че май не съм схванала идеята с тази фея  Simple Smile
И дъщеря ми знае защо и как падат зъбите, тя даже сама си ги вади  Simple Smile в цялото действие няма нито мистика нито романтика, само дето в крайна сметка ако сложи зъбчето под възглавницата ще има паричка в замяна Simple Smile Иначе нито филми съм гледала ссъ зъбната  фея, нито книги съм чела и като нищо може да съм изтървала някоя подробност  Simple Smile

# 19
  • Мнения: 4 841
А тя всъщност какво прави феята? Обърква представите ли?

Какво прави - дава паричка/подарък за това, че ти е... паднал зъб ?!? Нещо като феята на гърнето - че си се изакал, или феята на косата, че ти е паднал един косъм (който след това ще израсте пак) ?!?
Все едно, не мисля, че някой (в случая - фея) трябва да възнаграждава детето за нещо, което е естествена част от израстването.
Лично мнение  Hug

# 20
  • Мнения: 1 677
Когато на моите деца започна да се клати първото зъбче, им обясних, че това е нормално, че ще изникне на негово място ново, че ще сменят едно след друго, а може и едновременно - за да не се страхуват. И  двомата сами си разклащат зъбките и най-често зъбчето пада само.
За зъбната фея не съм разказвала аз, те я "познаваха" от приятелчета. Децата се радват и им е приятно да получават железна паричка, за да е здраво новото зъбче или дребно подаръче, това ги радва. Сина ми вече не вярва във феята, но дъщеря ми все още я чака с нетърпение.

# 21
  • София
  • Мнения: 39 788
Малко спам.
Наскоро гледах филма Медиум. Семейство с три момичета. В голяма финансова криза са. На средната дъщеря й се заклати зъб. Тя упорито се опитва да  го доразклати. Голямата кака й се кара, майка й също, а тя заявява "като падне феята ще ми даде долар. А мога да спечеля цели 24 долара" Simple Smile

# 22
  • Мнения: 4 187
На Коледа, Рая ни зарадва с клатещо се зъбче ! Като го погледнах, видях, че новото е започнало да избива отзад ! Докато се чудех и маех, къде по празниците да я заведа да и го извадят, то падна  Grinning !
Първото, малко по - малко зае свободното място. След около седмица падна и съседното , на негово място почти веднага се показа ново  Heart Eyes !

Навести ни Феята на зъбките, остави желязно левче и малък подарък под възглавницата.

# 23
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
Моята още няма 5 години, а преди около месец установихме, че й се клати зъбче. Още не е паднало. Ще следя да не тръгне да избива новото отдолу добре, че ми казахте  Peace А Феята на зъбките и на нас ни е позната, но щерката не знае, че дава парички  Mr. Green

# 24
  • София
  • Мнения: 39 788
Тарталета, щом се разклати хубаво я води на зъболекар.
Аз имам такъв зъб. Кучешки, горе. Беше тръгнал да расте над млечният. Извадиха ми млечният зъб и новият зъб се намести. Само е малко по-високо разположен на венеца.

# 25
  • Мнения: 1 507
Феята и в нас не е идвала.
Тани смени 7 зъбчета (на 6 години и 8 месеца е, на мен ми се стори, че рано започна подмяната), които са старателно съхранявани в малка кадифена кутия от бижута Grinning

# 26
  • гр. София
  • Мнения: 9
Няма нищо лошо във феята на зъбките. Книжката "Франклин сменя зъбче" е доста полезна, моята дъщеря (на 6,5години) отдавна знае какво я чака със зъбите, така че като и се разклати зъбче, доста смело прие нещата. Падна неусетно някъде в детската градина, може и да го е глътнала, но получи левче за него под възглавницата.
Заведох я и за пръв път на зъболекар, просто за да се запознае с кабинета, а и да прегледаме зъбите. Да чукаме на дърво, развалени зъби нямаше, но страха от стола беше голям, даже до рев се стигна. Ако трябва да се вади зъб или да се прави кариес, идея си нямам колко рев ще изреве. Как се справяте вие със страха от зъболекаря?

# 27
  • Мнения: 3 880
Как се справяте вие със страха от зъболекаря?
А защо се страхува след като не са й правили нищо там? Възможно ли е някой да я наплашил неволно или да е слушала разни зъболекарски истории? Разбери от къде идва страха и се опитай да го опровергаеш, освен това я води и по-честичко на профилактични прегледи (при децата е препоръчително поне 2 пъти годишно), за да се убеди сама, че няма причина да се страхува. Като види, че не й причиняват болка, а само я возят със стола нагоре-надолу и оглеждат зъбките, най-вероятно ще се успокои. Много е важно и зъболекарят да е симпатичен и мил де, за да го хареса детето, иначе е сложно...

При нас няма страх, не допуснах да се появи такъв до сега- от 3 годишна редовно ходи на профилактичен преглед и тъй като никой нищо лошо не й е правил при зъболекаря (не е имала развалени зъби) не се и страхува от него. За нея това е дори вид забавление-тя не знае, че там може да е страшно.  Също не съм и допускала никой да разказва пред нея за разни зъболекарски "инквизиции", нито пък да усети моите страхове от това място. А и съм на мнение, че такива страхотии, каквито са причинявани на нас преди 20-30 години и от които ние с право се страхувахме, в днешно време са почти невъзможни (визирам напр. стъргане на зъб с открит нерв без упойка, както си ме работеха мен най-редовно Cry) така, че надявам се по-голямата част от поколението на нашите деца изобщо да няма основание да се страхува от зъболекарите Simple Smile.

# 28
  • Sofia
  • Мнения: 8 221
Оо и при нас идва феичката. Като няма подготвен подарък оставя паричка, но детето се радва на каквото и да е. Само за протокола и моята дъщеря беше с 2 реда зъби в един момент,. Когато се разклатиха малко млечните ходихме на зъболекар да ги извадят и постоянните се наместиха много бързо.

# 29
  • Мнения: 348
При нас идва Феята и оставя количка.

# 30
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Моят син е почти на 7, а досега няма нито един разклатен зъб. Все се притеснява и ме пита кога ще започне да идва Феята. Проблем ли е, ако закъснее с началото на сменянето на зъбите?

# 31
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Моят син е почти на 7, а досега няма нито един разклатен зъб. Все се притеснява и ме пита кога ще започне да идва Феята. Проблем ли е, ако закъснее с началото на сменянето на зъбите?
Успокоих се,че не сме само ние от закъснелите.Моят син е също на 7 год. Миналата година му паднаха само два зъба и от тогава ни вопъл ни стон до момента. Rolling Eyes
Преди да паднат двата въпросни зъба,по здравословни причини се наложи да направим снимка.......на почти всички зъбчета имаше зародиши на новите,но явно не искат и не искат да излизат.

# 32
  • все тук
  • Мнения: 1 716
И аз да се успокоя тогава  Simple Smile
Че наистина взех да се замислям - в ДГ всички деца от групата, освен него, вече имат по 2, 3, че и 4 сменени зъбчета, а той изостава...

# 33
  • София
  • Мнения: 39 788
Има деца, при които млечните зъби започват да падат по-късно. Според мен зависи и кога са избили 1вите зъби.
Моят 1ви зъб е избил на 1,4г. Спомням си, че в първи клас ми се клатеше зъб, но не помня дали е бил първият млечен, който съм сменила Simple Smile След това имам спомени, че съм сменяла и на 8 и на 9г Simple Smile

# 34
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Първите два зъба на сина ми избиха, когато беше на 8 месеца. До годинката имаше само 4, после обаче още преди да навърши две години, вече бяха избили всички.

# 35
  • София
  • Мнения: 39 788
Няма страшно ще ги смени рано или късно. Дъщеря ми също започна да ги сменя на 6г и нещо, почти 7. В момента сменя кучешките зъби.

# 36
  • При хората, които обичам
  • Мнения: 3 192
Вчера падна първия зъб на малката. На 6 и половина е. В петък беше крайния срок, който бяхме определили за ходене на зъболекар. Отзад двата нови зъба са се показали вече по 2-3мм. Не, че ще я размине посещението, защото трябва да се махне и втория. Клати се, но не съществено.
Феята на зъбките не е стъпвала у нас. Първото зъбче го прибирам за спомен, следващите ги хвърляме по покриви.
Смяната явно си е строго индивидуална. Голямата дъщеря е на 10г. Започна да сменя на 5 години и половина и вече сменя зъбите, които трябва да паднат на 12г. Но тя е напред с материала още от бебе - на 4,5м имаше зъбче.

Последна редакция: чт, 11 мар 2010, 17:27 от Де Ваня

# 37
  • Стара Загора
  • Мнения: 5 551
Нашата зъболекарка му беше дала кутийка с формата на зъбче . В нея си го пази.

# 38
  • София
  • Мнения: 6 183
А като се разклати или почне да избива ново зъбче дали усещат лека болка?
Моята дъщеря вчера каза, че я болял долния преден зъб. Аз го погледнах, не видях нищо (разбира се не съм зъболекар), но усетих че леко се клати. Казах: "да не би да го сменяш това зъбче" и тя веднага се ентусиазира, че щяла да идва феята на зъбките. И че вече не я боляло нищо  Rolling Eyes  Но се разбрахме да идем на зъболекар, за да не е нещо по-сериозно. Първото зъбче и изби точно на 5 месеца, така че предполагам е възможно по-рано да почне да ги сменя.

# 39
  • все тук
  • Мнения: 1 716
Поне от моите спомени като дете, не си спомням да са ме боляли зъбите, като се клатят. Но не се знае, детенцето ти може наистина да го наболява.

# 40
  • София
  • Мнения: 39 788
А като се разклати или почне да избива ново зъбче дали усещат лека болка?
Възможно е да изпитва болка при клатене на зъб. Според мен не боли самият зъб, а венеца.

# 41
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
А като се разклати или почне да избива ново зъбче дали усещат лека болка?
Възможно е да изпитва болка при клатене на зъб. Според мен не боли самият зъб, а венеца.

Преди да разбера, че зъбът се клати, детето 2-3 дни казваше, че го наболява зъбчето.

# 42
  • Evil thoughts can hide, I'll help release the mind I'll peel away the skin, release the dark within.
  • Мнения: 1 327
И при нас идва феята /все още само за големия/. Оставя 1 лв. под възглавницата. Първо паднаха долните две зъбчета, новите изникнаха доста бързо. Но когато паднаха горните два, си ходи милия почти 10 месеца без зъби, докато се покажат новите Rolling Eyes.

# 43
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Дъщеря ми е на 4 г. 7 м.  итоку що ми показа клатещо се зъбче. Ама много клатещо се...

# 44
  • софия
  • Мнения: 56
И при нас минава феята,оставяме зъбчето под възглавницата и на сутринта "феята" е оставила паричка.На 7 е и скоро смени първите три зъбчета.Само,че при нас май трудно падат.За първите два я водихме на зъболекар,защото от долу и излизаха новите,а старите не се клатеха.Измъчи се детето,но нямаше друг вариант.А последния татко й го извади с конец.Дано и другите да са по-лесни,че то и мен ме е страх,май повече от нея.

# 45
  • Мнения: 1 567
Не, това със Фей и зъби не е нашенско ooooh! Crossing Arms.
Не съм привърженик на "побългаряването" на американски и др. тертипи и традиции

на нас ни паднаха вече две зъбчета. Второто падна с доста кръв и си беше жива трагедия. Това ми ти дете реве и се дере, от устата й капе кръв и слюнка  Mr. Green hahaha hahaha вампирите от трилърите ряпа да ядат... Joy Joy Joy Joy
С триста зора я успокоих и най накрая сама си го извади...
Сега е увито в памук и се съхранява в кутията със съкровища.

# 46
  • София
  • Мнения: 7 097
Дъщеря ми е на 5 г. и 8 м., а никакви индикации за смяна на зъбки  Rolling Eyes Нищо не се клати  Thinking Тя притеснена, защото децата от групата й вече по няколко зъба сменили и все ме кара да проверявам не се ли клати вече някое зъбче...

# 47
  • София
  • Мнения: 888
Дъщеря ми е на 5 г. и 8 м., а никакви индикации за смяна на зъбки  Rolling Eyes Нищо не се клати  Thinking Тя притеснена, защото децата от групата й вече по няколко зъба сменили и все ме кара да проверявам не се ли клати вече някое зъбче...
Спокойно, ще дойде и нейният ред Laughing На нас вече второто зъбче взе да се клати, а първото  постоянно вече се е показало.

# 48
  • София
  • Мнения: 38 595
Да се похвалим - днес падна първия зъб. Сложих го в кутийка.
Не знам дали да слагам монети или бонбони, или просто да си го пазим така.

# 49
  • София
  • Мнения: 888
Да се похвалим - днес падна първия зъб. Сложих го в кутийка.
Не знам дали да слагам монети или бонбони, или просто да си го пазим така.
Аз сложих зъбчето под възглавницата и когато детето заспа го замених с едно левче. Сутринта в пет часа детето дотича в спалнята с викове,че феята е минала - беше много щастлива.

# 50
  • София
  • Мнения: 7 097
Между другото, целият зор и нетърпение при дъщеря ми са заради Феята на зъбките. При това, аз самата тънех в неведение по отношение на въпросната Фея, но приятелките й от групата са я информирали доста подробно какво точно се случва... Laughing

# 51
  • София
  • Мнения: 888
Между другото, целият зор и нетърпение при дъщеря ми са заради Феята на зъбките. При това, аз самата тънех в неведение по отношение на въпросната Фея, но приятелките й от групата са я информирали доста подробно какво точно се случва... Laughing
Децата са толкова невинни в своята вяра - чак и аз почвам да вярвам в несъществуващите неща покрай тях и сякаш минавам второ детство. Аз извадих зъбчето с конец - стана за секунда без болка.

# 52
  • София
  • Мнения: 7 097
Децата са толкова невинни в своята вяра - чак и аз почвам да вярвам в несъществуващите неща покрай тях и сякаш минавам второ детство.

Да  Simple Smile Сега ща не ща ще трябва да поддържам тази версия /за Феята/, макар че откровено казано аз не съм против.

# 53
  • Мнения: 1 567
Децата са толкова невинни в своята вяра - чак и аз почвам да вярвам в несъществуващите неща покрай тях и сякаш минавам второ детство.

да, така е. И ние онзи ден, като се разхождахме покрай морето, се взирахме да видим дали няма да изкочи някоя русалка на повърхността..... Joy Joy Joy Joy Joy Joy

# 54
  • Мнения: 809
И ние сме в двоумене.
Да хвърлим зъбчето на покрива или да чакаме феята да го вземе и да остави паричка под възглавницата.
Като описах на Стефчо стария ритуал при падане на зъбче, в който, когато хвърляш зъбчето през прозореца, изричаш думите:
"На ти, врано костен зъб, дай на мен железен", той беше силно впечатлен.
Сега не знае кои повече иска, враната или феята.
Аз предлагам да хвърлим зъба и който е пръв, пИчели. Laughing
Нали по принцип българите сме си такива - съвместяваме най-малко две традиции, като се започне от християнство и езичество, та стигнем до наши дни.



# 55
  • София
  • Мнения: 39 788
Кажи му, че и в двата случая ще има някаква изгода за него. Няма току тъй да затрие зъбчето Simple Smile

# 56
  • София / Пловдив
  • Мнения: 8 119
И при нас беше голям зор това първо зъбче, миналата седмица най - сетне падна и феята на зъбките ни остави два лева под възглавницата и малка кукличка.
Зъбчето си го запазихме в "кутията за спомени".

# 57
  • Mediterraneo
  • Мнения: 38 390
И нашето първо зъбче падна онзи ден. Не падна, де, баща й го дръпна с конец. Детето понесе страданията много геройски  Joy Голям драматизъм преди процедурата, сега на всички разправя колко е била смела  Laughing Добре, че го извадихме- вече се показаха връхчетата на новото зъбче.
Сега е на ред следващият зъб, клати се умерено за сега.
Феята и нас ни посети- оставила в чантата на мама нова книжка  Grinning

# 58
  • Мнения: 3 456
Дъщеря ми е на 5 год и 9 месеца. Няма никакви признаци за клатещи зъби и вече започвам да се изнервям, защото постоянно си бърка в устата, за да си проверява зъбите.

# 59
  • София
  • Мнения: 39 788
Ненагледна, може би гледа децата около себе си, я в градината, я някъде другаде.
Успокой я, че няма човек, който да е останал с млечни зъби до края на живота с. Рано или късно феята (или пък не феята) ще я посети и нея Simple Smile

# 60
  • Има много детски смях.
  • Мнения: 3 152
Мин. седмица падна зъбчето на щерката.
Без феи, меи и т.п. Купих "Франклин сменя зъбче". Simple Smile

Зъбчето е прибрано в една кутия за бижута. Ще си го пазя. С баща й са се разбрали второто да го хвърлят на покрива.

# 61
  • Мнения: 3 456
Ненагледна, може би гледа децата около себе си, я в градината, я някъде другаде.
Успокой я, че няма човек, който да е останал с млечни зъби до края на живота с. Рано или късно феята (или пък не феята) ще я посети и нея Simple Smile
Феята ще е! То заради нея е цялата драма, че не пада зъбче! Няма, как да дойде феята, ако не е паднало зъбчето. Laughing

# 62
  • София
  • Мнения: 344
Дъщеря ми ( на 5 и половина почти) има вече три сменени зъбчета. Изобщо не  бях мислила за това, но месец след 5-тия й рожден ден се разкрати първото ( долно, в средата). Погледнах добре и ...изненада- отзад пробива новото. Веднага я заведох на зъболекар. Махна го с пръскаща упойка за секунди срещу 5 лв. Вторият го "хванахме" месец след това- пак същата история- новото зъбче отзад. Доволна съм, че тя изобщо не се стресна от зъболекаря, напротив тръгна с удоволствие- та стола му прилича на пързалка, забелязали ли сте? Wink
Третият, вече без изненади го махна сестрата в градината. Естествено зъбчето се занесе в групата, за да се похвали и там го загуби. Другите две обаче си ги пазим у дома в една кутийка. За феи не сме говорили. Обясних й как стоят нещата с човешките/ детските зъбки и, че трябва моного да пази новите, защото ще са й нужни за цял живот.
Сега голямото чудене е защо на новите зъбки ръбчетата са къдрави, а не гладки !

# 63
  • Мнения: 13
Книжката за Франклин я имаме много отдавна и детето си вярва във феята  Rolling Eyes Иначе бих я спестила, не за друго, а за да не живее в заблуда. Стига ни дядо Коледа  Stop
И ето, че наближава време да ни навести пустата фея. Днес дори се подготви  Wink Не знам каква точно е традицията- левчета ли, бонбони ли, играчки ли...  Thinking

# 64
  • София
  • Мнения: 39 788
По-добре желязно левче. Има и символика - да са здрави зъбите като желязо.

# 65
  • Мнения: 7 430
Уф...като ви чета и ми става едно такова милои тЪжно...

На моя големия му падна миналата седмица едното, т.е. го глътна и в понеделник и второто - и него глътна...
Да, глътна ги, защото са страшно мънички...много....и аз нямам каква да кажа нито за Феи, нито парички да слагам...

# 66
  • Мнения: 809
По повод зъбчетата.
Съвсем скоро ни падна първото зъбче, минаха и феите, и враните и парички оставиха и всичко по реда си...
Обаче онзи ден Стефчо съвсем случайно откри, че му расте ново зъбче - кътник. И беше много учуден, че не му е паднало друго зъбче, преди да се покаже новото. Голямо чудене падна. Crazy

# 67
  • София
  • Мнения: 39 788
Дидка, не тъжи. Ще имаш възможност и за врани, и за феи   bouquet

# 68
  • Мнения: 7 430
Дидка, не тъжи. Ще имаш възможност и за врани, и за феи   bouquet

Hug

Дано, дано Wink

# 69
  • Мнения: 2 161
Аз пробутах легендата за феята.Първите зъбчета съм събрала в една кутийка от пръстен и една от гривна.Обаче и на мен ми беше тъжно.Малка уста,а едни големи зъби.

# 70
  • Мнения: 593
Моята дъщеря още не започнала да си сменя зъбките, но вече съм й казала, че някой ден зъбчетата ще започнат да се клатят и ще паднат, а на тяхно място ще изникнат нови, по-здрави и по-хубави. Също така трябваше да съм много убедителна в твърдението, че няма да я боли (и тя, като мен, много се страхува от болката). Казах й това, за да е подготвена, когато се случи.
Приказки за феи не съм разказвала. На мен ми разказваха приказката за враната.
Не съм решила още дали ще разказвам приказки и дали ще изпълнявам разни "ритуали" като хвърляне на зъбчето на покрива... Може би е хубаво, все пак сменянето на зъбчетата си е събитие.

# 71
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 730
На дъщеря ми й се клатят долните зъбчета - 3-та седмица вече, желязно левче ще  й носи феята Simple Smile

# 72
  • Мнения: 2 784
И Калина има клатещо се зъбче. Simple Smile Феята на зъбите вече е посетила повечето деца в градината и, кой знае защо, е оставила в нея впечатлението, че е втори дядо Коледа.  Rolling Eyes Наложи се да обясня, че подаръчетата, които носи са малки, защото и крилцата на феичката са малки, а пък си няма еленчета като добрият дядо. Laughing Приготвила съм някакъв бозайник-изненада със сменящ цвета си памперс и метално левче за касичката. Наложи се да поразпитам другите майки как се котират зъбките.  Grinning

# 73
  • Мнения: 838
Каката смени доста зъбки и при нея идваше феята на зъбките. Сега чакам и малчо да започне да ги сменя, а не знам дали и той ще й се радва.

# 74
  • Мнения: 5 577
 Crazy какви феи?

зъба падна миналата седмица, прибрахме го, какви феи, какви 5 лв

# 75
  • някъде под слънцето...
  • Мнения: 7 222
Тук няма фея, но затова пък съЩествува миШлето Перес, което взема зъб4ето, когато детенцето спи и оставя подарък или пари4ки.
Обикновено му се слага малко пар4енце сиренце, заЩото миШлето  е изморено и гладно от обикаляне .
ДъЩеря ми сега е в България за ваканцията, и   там е паднало ено зъб4е, та беШе много притеснена, 4е , миШлето няма да дойде до до България за да  го вземе...
Разбрахме се ,  4е като се върне тук, миШлето Ще я посети за да вземе зъб4ето...

# 76
  • Мнения: 2 784
Crazy какви феи?

зъба падна миналата седмица, прибрахме го, какви феи, какви 5 лв
Ами, Вержи, говорят си децата в градината на кого какво донесла.  Rolling Eyes Та няма как на нея пък да не донесе. Иначе с носталгия си спомням как навремето ги хвърляхме на покрива да ги грабне враната. По-изгодно ми се струва икономически  Mr. Green, ама то пък покриви не останаха... И врани също.
Това с мишлето Перес е много сладко.  Heart Eyes

# 77
  • Мнения: 458
феята даде за първото зъбче 20 лева
за второто....10
всяко следващо вече ще е по левче - пазарна икономика

# 78
  • Мнения: 4 187
При нас , всеки зъб се котира около 5лв  Laughing - книжка, някой от бозайниците, които Ламтурника спомена, пъзел ..... Това съм измислила за сега ! 

# 79
  • София
  • Мнения: 1 177
Днес ни падна първото събче и доста се притесних,след като намерих темата се поуспокоих малко,че не сме само ние.Смятам че и е рано само на 5 год и 3 месеца е.Сега спи блаженно и се чудя как да извадя зъбчето и да го подменя с нещо  newsm78.Не бях подготвена честно,клатеше се едва от 3 дни и не очаквах това.Знае за феите още от малка и от нас и от ДГ,опитвах се да обясня,за да не се изплаши от падането.Преди да си легне ми го показа,а милото така се клатеше,обаче дори и с конецне успях да го извадя  Confused.Мъжа ми го хвана леко и го дръпна и то падна  Whistling.Не знам дали има значение,но на малката първите 4 зъба и бяха избили на 4 месеца,а дали е нормално не знам.

# 80
  • София
  • Мнения: 291
И при нас настана паника, но аз бързо се окопитих. Казах на синчето, че така се става голям. Идва един момент, когато зъбките започват да падат и на тяхно място порастват нови, по - хубави. Сложихме зъбчето под възглавницата и на другата сутрин /незнайно как беше разбрала, че напоследък само за това се говореше/ на негово място Феята на зъбките беше оставила някакъв лък със стрели!  Laughing

# 81
  • Мнения: 2 171
Мен падането на първото зъбче ме хвана много неподготвена. Очаквах, че ще се случи някъде към 6-тата година, затова хем се изненадах, хем се притесних. Досега синът ми смени 2 зъбчета, съседните две се клатят. Новите пораснаха много бързо, но едното за съжаление е криво Tired.
При нас идва феята Mr. Green. Вечерта слагахме зъбчето под възглавницата, тя идваше през нощта, вземаше го и на негово място оставяше парички Simple Smile. Зъбчетата си ги запазих за спомен. Това са първите поникнали зъбчета и ме върнаха към началото, стана ми носталгично и тъжно, че толкова бързо отлита времето Blush
Синът ми се радва, че му се сменят зъбите, защото сега му растат "здрави и бели зъби, като на батковците" Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт