Едно бързо въпросче

  • 1 019
  • 20
  •   1
Отговори
  • Мнения: 7 186
Нямам много време да ровя из форума и имам едно питане.
Сина ми го кърмя на 3 часа, като последното кърмене е в 24:00 и после чак в 6 сутринта. Обаче още няма изграден режим, защото вчера ни изписаха, а в болницата беше на смесено хранене 1 седмица и освен това беше отделно от мен, носиха ми го сама да го кърмя и изобщо нямам идея как са го хранили и какво са го правили. Та снощи се буди няколко пъти и явно беше гладен, но не съм го кърмила, защото знам че би трябвало стомаха да почива през нощта а и ми се ще да му създам някакъв режим. Давах му само вода и горе- долу изкара до сутринта, но беше голям зор. Ако може да ме посъветвате какво е най- правилното, да му давам ли да суче и през нощта, за да заспи или да го карам по- спартански? newsm78
И още нещо- имам доста кърма и се цедя на 3 часа, което означава и в 3 сутринта, защото много ми се пълнят гърдите. Мога ли по някакъв начин да премахна това цедене в 3 сутринта, защото е адски дискомфортно. Tired Как мога да изкарам от 24:00 до 6:00 сутринта без да се цедя?

# 1
  • Мнения: 1 616
Лейди, аз вече не кърмя, но ще ти споделя нещо от личния си опит. Най-добре е да забравиш за режимите и да кърмиш на поискване! Така хем ще се произвежда нужното количество кърма, хем ще облекчиш гърдите и няма да се налага цедене. И също така е важно нощем да се кърми заради пролактина, чиито нива тогава са най-високи. Хайде да се включат кърмещите мами с още съвети! Wink

# 2
  • Мнения: 6 243
да, можеш да премахнеш цеденето, като даваш на бебето да суче в 3 през нощта. Давай му да суче денонощно, кърмените бебета нямат нужда от почивка на стомахчетата. Кърмата се усвоява пълноценно от стомахчето. Щом бебето е било на смесено хранене, е много важно през тия първи дни да го кърмиш изцяло на поискване - дори това да е през час и половина - два. Остави идеите за спартански режим - сами ще си изградите режим, когато порасне досаттъчно. Обикновено към втория - третия месец сами почват да искат да ядат на 3 маса и да спят през нощта.

Много е важно сега да не даваш вода и биберон-залъгалка. ЖГълтеницата ще си мине и без водата. Щом нямаш време сега за четене, просто го приеми като научено установен факт (билирубинът се изкарва с акото,а не с пикото). Затова за жълтеницата е важно да суче, не да пие вода.

# 3
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 475
Кърми си го и нощем.
Не знам защо така говорят лекарите (за почввка на стомахчето), при положение, че докато бебоците са в родилния дом, нощем в 3-4 часа им дават добавка.
Кърмата се усвоява много бързо и детето е гладно.
Аз така се колебах като теб, ама първото ми бебе беше дребничко и лекарката каза - абе ако спира да реве, кърми го и нощем, много е малко... и това много ми помогна. По-добре 15 мин кърмене и после всички спите щастливо, отколкото цяла нощ рев, вода, рев, вода, цедене, рев, вода... и таткото мърмори, че утре е на работа...

# 4
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Лейди, честито от мен за бебчето. Момичетата са ти казали каквото трябва. Когато се видиш с повече време влез в библиотеката на кърмене или питай за конкретни неща и винаги ще се намери човек да ти отговори адекватно. Много е важна мотивацията при кърменето- тя ще ти покаже верния път. А също и бебето- следвай нуждите му и няма да сбъркаш- знай, че бебе не може да се разглези. Има нужда да суче- нека суче. Така ще сте по- спокойни и ти и бебето.  Simple Smile

Последна редакция: пн, 10 окт 2005, 12:09 от yosarian

# 5
  • Мнения: 639
Аз все още давам на сина ми да суче през нощта, но той вода не иска изобщо да пие. Кърмата ми се регулира след първия месец и по принцип не съм се цедила.Той изсмукваше всичко. Пробвай с водата и ако не става давай му да суче, поне и двамата ще спите, а иначе и той гладен и ти ненаспала се.

# 6
  • Мнения: 7 186
Ооо аз ако знаех, че може и през нощта да суче хич нямаше и да се замисля. Снощи наистина изкарах отвратителна нощ. #Cussing out
Довечера ще го оправя аз него. Grinning Благодаря за съветите! Heart Eyes
А като стане време за кърмене да го будя ли или да чакам да се събуди сам? Thinking

# 7
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Аз ще допълня само някои факти,изводите ще си ги направиш ти сама и съответно ще вземеш решение.
Стомахчето на новороденото е голямо колкото юмручето му - и в първите дни е с вместимост около 30-40мл.Прецени това количество дали е достатъчно да го засити,за да издържи 6ч без хранене - като имаш предвид,че в утробата то е получавало храна непрекъснато и му е необходимо време да се адаптира към това,че има периоди на неподаване на храна.
На бебето му се поставя задачата да порасне с около 1кг и 2-3см за един месец - ако на теб ти кажат да наддадеш с една трета от сегашното ти тегло за месец,как би процедирала - да ядеш 6х дневно по 15 мин или ще искаш да ядеш денонощно и начесто?
Още малко кърмачески факти - оптималния брой кърмения за новороденото бебе е 8-12 кърмения за 24ч,за да се осигури достатъчен прием на мляко,както и често изхождане и пишкане,за да се изхвърли излишъкът от билирубин.Ограничаване времето и честотата на кърменията може при някои бебета да доведе до недостатъчен прием на мляко,слабо наддаване и продължителна жълтеница - а за други може да няма никакъв проблем,само че няма никакъв установен начин да разбереш твоето от кои е.
Първите 3 месеца е изключително важно гърдите да получават максимална стимулация,понеже след това пролактинът,който е отговорен за производството на млякото,престава да се произвежда в свръхколичества от хипофизата,а минава на вариант производство според получената стимулация на центрове в гърдите - въпросните центрове се изграждат именно през първите 3 месеца и колкото по-често суче детето,толкова по-добра мрежа се създава.Затова се казва,че стабилна лактация е регулирана някъде 3 месеца след раждането.Изграждането на тези центрове може да стане или чрез често сучене на бебето(поне6-8х след първите 6 седмици),или чрез често цедене,както правиш ти.Но нито една помпа не е толкова добра,колкото бебето,при това цеденето изисква постоянен къртовски труд,а слагането на бебето на гърдата е лесно,приятно и става дори без да се събуждаш напълно,при това не иска нито стерилизиране,нито каквато и да е подготовка Wink

# 8
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ооо аз ако знаех, че може и през нощта да суче хич нямаше и да се замисля. Снощи наистина изкарах отвратителна нощ. #Cussing out
Довечера ще го оправя аз него. Grinning Благодаря за съветите! Heart Eyes
А като стане време за кърмене да го будя ли или да чакам да се събуди сам? Thinking
Кога е време за кърмене определя бебето Grinning
Ако имате около 8 кърмения за 24ч,независимо през какви периоди се разпределят,не го буди,а го оставяй да си спи и почивай заедно с него Grinning

# 9
  • Мнения: 980
Честито и от мен, майна!  Grinning
Сега за успешно начало - през нощта не го буди, когато той се събуди, тогава го кърми. През деня гледай да е по-често, ако не се събуди на 3 часа по-добре му дай да суче в полусънно състояние, Алекс няма да ти се обиди. Simple Smile
Докато кърмата се регулира е важно да се кърмите на поискване, така се изкарват лесно лактационни кризи и такива на растежа. Ние към средата на 2-я месец се отказахме от яденето в 12, после към края на 2-я и от яденето в 3. Без да съм насилвала, просто спря да се събужда. Интервала от 3 часа си го създаде пак сама към края на 1-я месец, но аз й давах и по-често, че кърмата ми беше намаляла тогава. Е, като почнаха зъбите пак се будим, но това е друга тема.
Приятно кърмене на музиката на Линкинг Парк.  Grinning Обаждай се как върви.

# 10
  • Мнения: 2 467
Честито бебче! И аз първите дни слушах лекарите какво казват. Кърмене по час, с очи вперени в часовника - по 10 мин на гърда. Ама кой ме слуша, беба сама си определяше режима и така се мъчихме и двете. Захвърлих и режими и часовници! Сега се кърмим блаженно когато и се прииска на нея и колкото и се иска. Вода (със захар!), сокчета от 35-я ден и тем подобни педиатърски щуротии пренебрегвам грубо  Laughing Муша само цицата и беба си расте нормално ( по килце на месец, 6см. за един месец и т.н.). Слушаи бебче, то ти казва как.

# 11
  • Мнения: 1 006
Честито, честито!  bouquet
Лейди, като прочетох какво са написали всички мами досега, се разколебах да ти описвам какво съм правила аз - създадох "спартански" режим Grinning без ревове и будения нощем Grinning ( вметвам , че сме на цедена кърма и представяте ли си ако я хранех на поискване? Embarassed Grinning #2gunfire baby_neutral baby_neutralщеше да е ужасно положението  Rolling Eyesи досега нямам проблеми, чакам зъбките - тогава може би и да се буди вече нощем.......
За да не предизвиквам спорове, понеже така става обикновено, ако искаш, ще ти пиша подробно на лични........
За пояснение - храним се на три часа, без нощни в 24.00  и 3.00 (такова никога не е имала)
Слушай бебчо и спокойно!
Успех!

# 12
  • Мнения: 7 186
Днес започнах да игнорирам режима и да го кърмя уж когато е гладно, ама последните 2 пъти нещо хич не ме хареса, работата май върви на отбиване. Confused Мъча го по 1 час, обаче нещо го домързява да суче, лигави се, реве, прави фасони и блъска гърдата. Изхитрил се е. Принудих се да му дам кърма от шише и си опустошава дозата за 10- тина минути. Явно едноседмичния престой в болницата си е оказал влияние, защото беше на смесено, пък и не беше в стаята ми, а ми го носиха само за кърмене. Чудна работа, уж сучеше до вчера пък какво стана. Thinking От шише му давам само вода и чай.
Еми в краен случай ще мина на вариант цедене с помпата и хранене с шише, макар да не ми се ще, щото е голяма играчка, но ако продължава така не виждам друга алтернатива.
Яд ме е, щото имам достатъчно кърма, а сукателния му рефлекс е много добре развит и суче /-ше/ бързо. Освен това зърната ми са перфектни и каналите ми са разработени.
Благодаря на всички за отговорите.  bouquet

# 13
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Днес започнах да игнорирам режима и да го кърмя уж когато е гладно...
Лейди, честито и от мен (лично този път) за малък Александър. Кажи какво искаш - ако решиш да го минеш на кърмене от гърда, свирни, ще получиш веднага адекватни отговори. Ако решиш за варианта с цедене и даване от шише - ти си знаеш как и сама Wink
Успех!

# 14
  • Мнения: 7 186
Лейди, честито и от мен (лично този път) за малък Александър. Кажи какво искаш - ако решиш да го минеш на кърмене от гърда, свирни, ще получиш веднага адекватни отговори. Ако решиш за варианта с цедене и даване от шише - ти си знаеш как и сама Wink
Успех!

Благодаря! Hug
То с цеденето и шишето ми е ясна работата, ама не бих отказала някое съветче как да го свикна на гърда. Пробвах да го залъгвам първо с шише, ама не става работата.  Виж в болницата минаваше номера, ама вкъщи- не. Много е взел да тарикатясва, а уж е само на седмица... Tired Ако има някой ефикасен трик ще се радвам да го науча. Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт