Как са кърмили и как са захранвали вашите баби?

  • 638
  • 9
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 480
Здравейте, мили мами! Първо искам да благодаря на всички, защото единствено заради вас и този форум, вече почти шест месеца се радвам на едно изключително кърмено бебе.
Както вероятно се случва на всяка от вас, непрекъснато слушам как държа гладно детето си, лишавам го от най-необходимите и най-полезни храни само защото "твърде много вися в Интернет" ( цитат на педито). Реших да направя собствено разследване какви са истинските традиции за кърменето и захранването у нас. Моля, разпитайте своите баби как и докога са кърмили своите деца и с какво са ги захранвали (но бабите, не майките, защото майките са захранвали по съветите на същите лекари, при които сега водим децата си). Иска ми се възможно най-много хора да разберат, че СЗО не прави някакво гениално откритие, а само разумна крачка назад към един дъъъъълго изпитван метод на късно захранване.

# 1
  • София
  • Мнения: 480
Забравих да кажа за моята баба javascript:void(0); Кърмила е двамата си сина до двегодишна възраст. Били са  само на кърма единия до 4-ти, а другия до 5-ти месец, когато трябва да започне работа. След това- кърмене преди и след работа, и на обяд понякога. През останалото време- козе мляко и млечна кашичка; по-късно попара и "чак като поотраснали" друга храна.

# 2
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Моята баба ми е казвала, че по тяхно време детето се е кърмело докъм 6-тия месец, след това са му давали млечно-брашнена каша, а после - хапки, натопени в яденето и направо - обща храна. Тя го обяснява с това, че е нямало нито адаптирано мляко, нито специализирани детски храни, нито пасатори... Май са си били прави хората!

# 3
  • София
  • Мнения: 748
моите баби са отдавна починали,но майка ми казва,че знаела от майка си,че на дете до 1г. вода не се дава,защото то си я набавя с кърмата.

# 4
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 786
Аз и друг път съм разказвала какво ми е казвала баба ми Simple Smile
Кърмила е майка ми до 1г2м, леля ми до 1г4м. От време на време е пробвала да им дава залъци, топени в манджата, но те явно не са искали. Акушерката й е казала, че може да захрани (някъде след 6м) с брашнена каша, но я предупредила, че много деца развиват рахит от тази храна. Баба ми решила, че в този случай ще е глупаво да дава такава каша, и ги оставила на кърма. Отбила и двете рязко, още не знае защо така е решила, вместо да ги кърми сутрин и вечер (през деня работила). Вода на майка ми не е давала, на леля ми - да, но не мисля, че е била със захар или в голямо количество.
Общо взето това е...Те са били 5 деца, всички кърмени над 2 години, най-малкия брат - към 3 или малко отгоре. Разказвала ми е, как майка й кърми, кърми до 2 години, отбие, и хоп - пак бременна...Като се родило 5-тото дете, селската учителка я просветила явно за методи на контрацепция, и прабаба ми повече деца не раждала.

# 5
  • Мнения: 8 451
Моята бабичка е на 92 години и вече за съжаление има доста силна склероза.Не знам,колко дълго е кърмила майка ми и леля ми,но доколкото знам е кърмила на нивата.Бебето под сянката и като изреве,че е гладно-хайде кърма!
Наскоро леля ми ми каза да кърмя,колкото се може по-дълго.Аз се опитах да и обясня,че това са най-новите препоръки,в отговор на което тя ме погледна  с насмешка и каза,че това,което смятам за ново всъщност е доста старо и едно време са кърмили докъм двегодишна възраст.А аз си мислех,че ще я изненадам.

# 6
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
За едната ми баба(по бащина линия) знам,че е родила 8 и кърмила 6 деца(2 са починали при раждане,а едно - на 6г от коклюш),баща ми като последен е кърмен 3 години - за съжаление тази ми баба почина,когато бях на 15г и никак не са ме вълнували тези теми,за да я разпитвам повече.От баща ми обаче - който още не може да се начуди,че е възможно да се отгледа бебе с кърмене - знам,че нито една от трите му сестри и снаха му,които са живеели в една къща с баба ми,не е успяла да кърми повече от 2-3 месеца...без да искам да обобщавам защо,ще кажа само каквото знам - едната ми леля съвършено сериозно ми разправяше,че е имала кърма да ги удави и двете си деца,но по препоръка на лекаря се е връзвала да я спре,защото $нейната кърма била отровна за бебето$ Twisted EvilКакто виждате,нищо ново под слънцето - въпросната ми леля е на 80 години в момента.
Баба ми по майчина линия не е кърмила дълго поради различни проблеми - майка ми не е искала да суче първоначално,така че е засукала не при баба ми,а при една комшийка,която била по-опитна Grinning Кърмена е 4 месеца,защото баба ми направила абцес на гърдата - според нея се уплашила от нещо,гърдата я заболяла,явно не е знаела какво да прави и от мастит е станал абцес,та чак в болница е била.Вуйчо ми е кърмен 6 месеца,не си спомням по какви причини.Захранени са и те с натопени в манджата залци.Но пък знам от сестрата на тази ми баба,че е кърмила изключително до годинката и отгоре - мисля,че и друг път съм я цитирала - а,ще се занимавам аз да им готвя,ша седят на бозките,докато могат да ядат човешка храна Wink Скоро бяхме на село при бабчето и там ме видяха няколко комшийки,които по случайност били гледали по телевизията репортажите от кърменето за ССК - много мило ми стана едната като ми каза - браво на теб,че си кърмиш детето,те в днешно време мине-не мине един месец и ги отбиват,ама ни за животно,ни за човек има по-добро от майчиното млекце Grinning

# 7
  • Мнения: 219
Моята баба е кърмила и двете си дъщери изключително до 6 ти месец по препоръка на лекаря и после ги е захранвала с брашнена каша. Тя ми помагаше и двата пъти в началото и добре, че беше тук когато педиатърката ме съветваше да спра да кърмя 4 мес. си син и да му давам Фризовом, заради запека, та тя ми каза тогава: "Не знам какво доверие имаш на тази лекарка, но няма нищо по-добро за бебето от майчината кърма" и аз взех, че я послушах.
И сега тя беше единствения човек,  който подкрепяше моето "безразборно кърмене" и ми се радваше, че така лесно я успокоявам, приспивам и т.н.
Така че наистина нищо ново....

# 8
  • Мнения: 6 206
Моята е кърмила докъм годинка и захранила с кашичка към шестия месец.
Но не ме подкрепя - говори ми за отбиване, осъжда че малкия спи половината нощ при мен и тн.т.
Въобще, никой освен мъжа ми, вече не ме подкрепя за това кърмене.
Но как да отбивам, като не ми се бодува по цели нощи.... Отплеснах се нещо.

# 9
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 734
Моите баби и двете са си кърмили децата повече до година, тодина и полувина. За захранването казват че не е имало като сега пюрета и т.н. а и не са се занимавали да правят така че директно с обща храна са ги захранвали /е нещо по като за бебета предполагам  Laughing/. Интерен ми беше ритуала с който баба ми отбила баща ми на година и полувина: един ден изпекла питчица и сварила яйце, търкулнала ги и си сложила една четчица в пазвата /представям си я нещо като четка за зъби newsm78/,  и когато баща ми поискал да суче се убол на четката и така разбрал че циците на мама бодат и не искал вече "дзидзи"  Laughing Много странно и смешно ми се видя  Joy

Общи условия

Активация на акаунт