Re: Отровен коктейл или амброзия?

  • 741
  • 10
  •   1
Отговори
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Хммм, много интересно Thinking
А къде е темата? newsm78

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
ОТРОВЕН КОКТЕЙЛ ИЛИ АМБРОЗИЯ?
от Габриеле Мьолер


ВЪПРЕКИ ОСТАТЪЦИТЕ ОТ ОТРОВИ – МАЙЧИНОТО МЛЯКО Е БЕЗЦЕННО

Данъкът, който трябва да платим за нашия модерен начин на живот, е висок. Всеки, който желае най-доброто за бебето си, му дава майчино мляко, но и тук те се промъкват – отровите от околната среда. Поради това много майки са разколебани дали трябва изобщо да кърмят бебето си. Световната здравна организация СЗО обявява: Дори остатъците от диоксини и Furane в майчиното мляко не изместват неговите предимства пред продуктите, създадени на базата на кравето мляко. Досега у децата не са открити увреждания, които категорично да са в резултат от вредни вещества в майчиното мляко.


Граничните стойности рядко се достигат

Химическите изследвания показват, че пробите майчино мляко с вредни вещества над граничните стойности все повече намаляват. Това се дължи на факта, че много кърмещи майки са вече от това поколение, при което определени вредни субстанции – преди всичко хлорираните въглеводороди (средства за борба с вредителите, импрегниращи средства и др.) вече са били забранени. Поради това в организма им няма натрупани от тези вещества, какъвто е бил случаят с поколението на техните майки. Това не се отнася до диоксините и Furane, те се съдържат дори във въздуха, който дишаме.

НАЗАД КЪМ ЖЕЛАНАТА ФИГУРА, НО НЕ ПРЕЗ ПЕРИОДА НА КЪРМЕНЕ

Какво можем да направим, за да ограничим приема на вредни вещества от бебето чрез майчиното мляко? Тъй като отровите се натрупват предимно в мастните тъкани на майката, периодът на кърмене – както често се получава – не трябва да се използва за бързо отслабване. Кърменето силно изтощава и така мастните депа, в които са се натрупали вредни вещества от години лесно се разграждат, позволявайки им да преминат в организма на бебето чрез майчиното мляко. Би трябвало да се изчака докато детето се отбие, преди да се заемем с постигане на желаната фигура. В някои статии се споменава, че след една година кърмене независимо от теглото, количеството на вредните вещества в млякото се увеличава. Затова много лекари са на мнение, че майката не трябва да кърми повече от 12 месеца, тъй като след това предимствата не могат да компенсират недостатъците.


Разумно хранене

Кърмачката трябва да приема само плодове и зеленчуци, които не са третирани с химически вещества, внимателно да ги измива или остъргва. Да не се купуват продукти, внесени от държави, в които до скоро се е използвал ДДТ като средство за растителна защита (напр. Италия и др.), защото в почвата все още може да се съдържат следи от него. Като цяло храните от растителен произход са по-малко замърсени от храните от животински произход. При месото и рибата важи следното: По-мазната животинска тъкан съдържа повече вредни вещества от по-бедната на мазнини.

Трябва да сме внимателни и при покупката, обзавеждането и ремонта на жилището си. Нека не използваме отровни средства за защита на дървените части (PCB). До известна степен те са по-отровни от субстанциите, поемани чрез храната и преминават във въздуха дори 20 години след нанасянето им.

превод: Steisi от www.ubria.de

# 2
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
Хммм, много интересно Thinking
А къде е темата? newsm78
Сори...форумът играе на жмичка с мен днес цял ден...

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Хммм, много интересно Thinking
А къде е темата? newsm78
Сори...форумът играе на жмичка с мен днес цял ден...
ааа, пък аз реших, че си прекалила с коктейлите Mr. Green

Браво на Стейси за статията, беше ми полезна. Само не разбрах това увеличение на вредните вещества в кърмата след 12-я месец дали се отнася за всички или просто тези, които са изложени на вредни вещества е добре тогава да прекратят кърменето newsm78

# 4
  • Мнения: 1 586
Хубава статия, ама що така лошо се изказва за кърменето след годинката. И такова едно неопределено - "някои статии", "много лекари"... Да дадат ясни статии и изследвания, че кърмата след годинката е по-токсична, отколкото полезна. Щото на мен такива не са ми попадали...

А и ние сме от страните, в които до скоро ДДТ не е бил забранен, за съжаление. Май в Македония и до сега не е забранен, а внос от там има у нас.

А какво е Furane?

# 5
  • Мнения: 3 550
Уф, тук нещо обърках. Хайде пак ..............

Последна редакция: пт, 30 сеп 2005, 11:02 от Steisi

# 6
  • Мнения: 3 550
Furan e безцветна течност с точка на кипене 31 градуса по С. В химическата  промишленост е междинен продукт на различни органични синтези и се използва като разтворител.
Как се появава в хранителните продукти? Образува се при загряването им в затворени съдове, но точният механизъм още не е изяснен. Фуранът възниква и като акриламид при производството на хранителни продукти, а не е допълнително внесено изкуствено вещество.
При опитите с животни, третирани ежедневно с количества над 2 mg/kg живо тегло се установява, че фуранът е канцероген и влияе на наследствеността. Още не е изяснено дали тези реакции се проявяват и при хора, както и при приемане на доста по-малки количества.
Кои храни съдържат фуран? Досега фуран е откриван в консервите, в затоплени хранителни продукти като полуготови ястия, кафе и хлебни изделия.

Питах чичо Google, ама немския, че с английския не сме в толкова добри отношения.

Ще погледна дали имаше изброен списък със статии и ще го копна, ако има.

# 7
  • Мнения: 1 586
Мерси, Стейси!

# 8
  • Мнения: 303
На мен малко повърхностна ми се струва статията Thinking

# 9
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
В някои статии се споменава, че след една година кърмене независимо от теглото, количеството на вредните вещества в млякото се увеличава. Затова много лекари са на мнение, че майката не трябва да кърми повече от 12 месеца, тъй като след това предимствата не могат да компенсират недостатъците.

Ех, че хубава статия, поучителна един вид!  Mr. Green

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 817
Ех, че хубава статия, поучителна един вид! Mr. Green
Кикики, най-после и за твоя влак да се намери една статия, била тя единична и самотна, нали? Wink

Общи условия

Активация на акаунт