Дебело дете-как да му помогна да отслабне

  • 32 599
  • 30
  •   1
Отговори
  • Мнения: 115
Здравейте,
Моето дете е на 10 години, 152 см, 57 кг. Водим борба с килограмите повече от година, когато за едно лято майка ми успя да го надуе с 8 кг.
Миналия септември ходихме при д-р.Емилова, там го закрепихме до 51кг и така до това лято лятото. През ваканцията беше отново при майка ми и сега пак е 57кг, на старата височина. Ходили сме и при д-р.Байкова 4 месеца, но без резултат. Тренира баскетбол, но не виждам особен ефект. Коремчето му е като на целулитна лелка и много се травмира от това. Най-лошото е, че баща му и родата му са все дебели хора и започвам да се отчайвам.
Ако някоя майка е с подобен проблем-моля да сподели опита си: спорт, диети и т.н.
(Това, че бабата няма да има достъп до него е ясно)

# 1
  • Мнения: 291
Здравей, аз не съм майка, но бях такова дете. Ни много високо, леко пълничко и предразположено към напълняване, при това съм и момиче. Обирах подигравкити на всичките си съученици. При мен проблемът беше, че родата на баща ми бяха високи и пълни хора и аз водех много заседнал живот, в смисъл, че по цял ден учех. Все още се боря с килограмите, защото съм си предразположена, не съм висока само 160 см. съм, но вече знам как да поддържам теглото си.  Първо ограничих храната, хранех се три пъти на ден по малко, с две закуски между храненията, състоящи се от плодове. След 19.00 ч. не хапвах нищо. Не ядях сладко, солетки, снаксове и неща от този род, наблягах на пилешко и риба, като за гарнитура ядях зеленчуци, т.е. не ги смесвах с картофи или ориз, и почти не хапвах хляб или тестени изделия. Записах се и на лека атлетика и плуване. За корем- коремни преси по 100 сутрин преди закуска. Дано да съм ти помогнала, и на детенцето също. УСПЕХ!!

# 2
  • Добрич
  • Мнения: 3 223
Нямам подобен опит (и слава богу!). След като сте ходили и при Емилова и при Байкова, а сте без резултат, значи може би имате някакъв друг проблем. Аз лично бих си завела детето на детски ендокринолог, може би има някакво нарушение в обмяната.
Не започвайте разни диетки, дадени от този или онзи! Все пак детето е подрастващо и всичко, което правите трябва да е под лекарско наблюдение!
Успех!!!

Последна редакция: вт, 27 сеп 2005, 12:03 от anuschka

# 3
Пробвай първо дали това дето си го писала в скобите ще помогне.

По мое мнение и наблюдение е достатъчно.
И не фиксирай вниманието на детето върху външността му.

Иначе - в къщи не ядем свинско - главно пилешко и по-рядко телешко. Мъжът ми винаги си е бил закръглен, обаче в последно време почна да сваля. Само за справката - хранененето ни е такова от близо 3 години, а ефекта е едва от последната година.

# 4
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Мисля, че трябва да тренира например бягане, тенис или плуване, със сигурност плуването ще е най-приятно за сина ти. А диета, незнам, но ми се струва, че ако намалиш хляба, тестените изделия и сладкото в менюто на детето то ще намали килограми! Но не се притеснявай - през пубертета обикновенно децата се издължават, отслабват и много се променят. Аз имам такъв познат - момче, което сега е на 18-19 години и е с много хубаво тяло, а като малък беше едно кюфтенце! Желая ти успех, но не тормози детето си!
И пак ти казвам - пробвайте с плуване, мисля, че най помага! Thinking

# 5
  • sofia
  • Мнения: 8 925
На моя позната детето беше така. И при него имаше "генетична обремененост"
В пубертета взе да хапва по-внимателно, дръпна на ръст и отслабна.
Племениците на моя мъж са точно със шкембета, отвратителна работа......ти поне се стараеш и взимаш мерки.
Гледай повече да се движи, да кара колело, нека си продължи с баскета. При тая работа 80% от ефекта идва от храненето, ама щом си ползвала услугите на специалисти знаеш какво да правиш Grinning
Сега тепърва ще расте, така че трябва да придобие полезни навици за храненето и нещата ще се наредят. newsm10

# 6
  • Sofia
  • Мнения: 1 520
Мамите са ти написали основните неща - искам да повторя това, което считам за най-важно -
консултация с детски ендокринолог, ако всичко там е наред, няма за какво да се тревожиш,
гените са силно нещо, но духа и волята са по-силни Grinning

Много дълго време се интересувах и четох за методите на д-р Емилова, в началото бях по-скоро ентусиазирана, сега съм скептична. Особенно що се касае до деца.

Пробвайте разделно хранене и много спорт, само баскета не е достатъчен. Стига да му е приятно, плуване и колоездене. Малко травмиращи и много ефективни. (това от личния опит на малкия ми брат).
Беше започнал да става същия шишко, но се взе в ръце и сега е симпатично мъжле  Simple Smile

Лично те поздравявам за решеността ти да се бориш с проблема.

# 7
  • Мнения: 446
Здравей, моето дете има подобен проблем. Не се надявай на диетите на Емилова - нейните диети са нож с две остриета, потърси детски ендокринолог. Синът ми напълня рязко между деветата и десетата си година. За нас и най-вече за бабата беше много радостно да го гледаме как хапва, докато не го приеха една нощ в Спешна помощ със съмнение за апандисит. Апандисит нямаше и болките в корема преминаха за часове, но покрай изследванията откриха много висока кръвна захар /9.8, на гладно сутринта 8.6/ и ни изпратиха за изследвания. Диагнозата ни е Метаболитен синдром и затлъстяване. Сега с много движение и строг хранителен режим държим захарта под контрол. При вас може и да не се окаже това, но ти трябва да провериш. Възложи на детето да си направи хранителен дневник - закачи на вратата на хладилника един лист и нека да пише в какви часове, какво и колко е хапвал в продължение на поне една седмица - не му поставяй ограничение какво и колко - само да записва честно. После го покажи на лекаря. Ще ви назначат изследвания и ако изключи проблем на обмяната, нека лекарят ти препоръча как да се справиш. В повечето случаи, хранително ограничение и движение ще ти помогнат да задържиш нещата до пубертета, после ще е по-лесно. При всички случаи обаче не оставяй нещата така и вземи мерки по-скоро.

# 8
  • Мнения: 446
Пак аз. Конкретно какво правим ние - не държим в къщи сладки неща, близките и роднините са предупредени и не носят за подарък шоколади и бонбони. На бабата държахме сбита реч, за да готви разумно и да сервира в нормални количества, когато е там. При всяко гостуване й напомняме, че задоволяването на всички хранителни желания на дете с апетит е за сметка на неговото здраве. Намалихме рязко купуването на млечни продукти от рода на кашкавал, топени сиренца - синът ми ги обожава и може да изяде килограми, а съдържат изключително много мазнини. В млякото не слагам Нескуик, а чисто какао без захар, в чая - малко мед. Когато в магазина се запъти към някой корнфлейкс с шарена кутия, показвам съдържанието на чисти въглехидрати /поне 70 %/  и сам се отказва в полза на овесените ядки със зехтин и сирене. Колбаси не купувам от край време, бял хляб също. За здравословен начин на хранене /с повече плодове и зеленчуци, варива и т.н./ ще намериш тонове информация. Имай предвид, че режимът в къщи се прилага по отношение на цялото семейство - не може да откажеш на детето сладолед, ако таткото се тъпче с него без ограничение, на малката си дъщеря не купувам бисквити и пасти, а правим заедно за всички плодова салата. Хапването между яденията е забранено - четири пъти на ден са достатъчни - все пак той не е кърмаче. Пазарувам в малки количества, защото част от апетита ни е от скука и нервничене сам в къщи и един килограм сирене изчезва за същото време както триста грама. Тъй като е на 12 и ходи на училище - с много разговори го убедихме, че купуването на снаксове и чипс през междучасията не е начин да стане по-интересен на съучениците си - по-добре да носи топка или карти или някоя енциклопедия, за да я разгледат заедно. И понеже все пак е дете - разрешаваме по-ограничено купуване на сладкиши с едно голямо условие - нека да ги изяде преди часа по физическо или заниманието по хандбал, но не и ако го чакат пет часа на чина. И много, много движение през цялата година. Въведи ограниченията меко и с убеждаване - иначе може да се фиксира върху проблема и при всеки удобен случай да нарушава режима. Правете му компания, докато спортува, може и цялото семейство да се организира за всеобща радост и полза. В събота и неделя е по-добре на разходка, отколкото пред компютъра. През зимата велоергометър е добро решение, ако можеш да си го позволиш, ако не - една постелка и гимнастика под формата на благородно състезание с таткото /"можеш ли да клекнеш като мен с допрени до земята пети?"/. Фитнес зала ако има наблизо, попитай дали има часове, когато е по-свободно, или дали негови приятели не ходят там. /Обаче моят син се притесни от дебелите лелки и не иска да ходи на фитнес/. А, забравих - вече осем години нямаме кабелна телевизия, за щастие.

# 9
  • София
  • Мнения: 488
 Имам същия проблем, но само че с момиченце на 6г и 6м. и го следя от поне 3 г. Консултирала съм се поне 4-5 пъти с диетолози, ендокринолози и т.н. , но и ние имахме баба допреди 4 м. Ефекта беше опустошителен. Цял месец налагам на детето режими и събота и неделя - шоколади на воля. Май, може би беше, я претеглих и се ужасих - 44 кг. на ръст 135 см., а тя е и момиче?!! Спрях радикално всичко сладко, определих 1 ден за шоколад и движение. Цяло лято не сме спрели - на ден , ако не минем поне 7-8 км, няма прибиране. Резултат 40 кг, ръст 137 см и трайно запазване на тези килограми. Далеч съм от мисълта, че трябва да я подлагам на диети, но в къщи не се яде бял хляб/ само пълнозърнест типов нарязан/, не се ядат разни саламища, а чисто филе, газирано - само кола и то в деня на сладкото, лятото сладолед, но от Макдоналдс без глазура- гола вода е. Всеки божи ден яде поне по 2-3 ябълки и за подаръци й се купуват дрешки и играчки. За глезотия -ходим на ресторант и яде пържени картофи и каквото си избере, но у дома  НЕ.  А, че всички сме на нейната диета то е ясно. Записала съм я на плуване, спортни танци и следя непрекъснато разходите й в у-ще / за какво си харчи паричките/. Ако откриете детски фитнес, моля кажете..... А, и в момента се учим у дома да  танцува хард рок / лошо за съседите и за ушите ми, но поне детенце да се оправи/.

# 10
  • Мнения: 115
Благодаря на всички за споделения опит.
Днес ходихме във фитнеса на Спартак, но от там ни казаха, че само велоергометър и пътечки може да ползва, а ние си имаме вело и в къщи. Препоръчаха ми един басеин до правителствена болница, ще го проверя и ще споделя впечатления.

# 11
  • Мнения: X
Само да споделя, че бабите са голям виновник за това! Винаги гледат да натъпчат децата от сега се ужасявам, като си помисля какво тъпчене ще бъде Confused

# 12
  • София
  • Мнения: 488
Препоръчаха ми един басеин до правителствена болница, ще го проверя и ще споделя впечатления.


Басейнът на баня Мадара е след ремонт, има детски групи с треньор и е 30-40лв. на месец. Условията са доста по- добри от Спортната палата, а парите и услугите са еднакви.

# 13
  • Мнения: 92
Моята дъщеря е на 8г. и е 42кг., но не мисля, че е човешко да се подлага дете на диета! Ограничавам я в смисъл- купувам плодове вместо сладкиши (а и тя ги предпочита), но хляб яде- основно на сандвичи. Разхождаме се, но основен проблем ни е компа- всичко зарязваме заради него! Все си мисля, че през пубертета това ще се оправи- поне при мен беше така. На 12 год. съм била 52кг., които запазих допреди да забременея, така че- според мен си аправила достатъчно- не измъчвай детето с диети- всичко ще си дойде по местата!

# 14
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 785
Виж дали няма да намериш идеи тук: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=30989.0

Общи условия

Активация на акаунт