Отговори
  • Мнения: 255
Мамчета, след около 2 месеца бебето ми ще започне да сядя и сигурно скоро след това ще пролази. Мислех си, какво пък толкова, ще му купим кошара за игра, в нея ще е в безопасност! Но след прегледа при детския ортопед д-р Драганов със съпругът ми решихме да се вслушаме в неговите съвети и  да не слагаме бебето в кошара, а да го оставим на пода. Неговата концепция, че 1-2 кв.м. площ не са достатъчни за бебето и поставяйки го в кошара пречим на неговото физическо развитие, ми се струва доста логична.
Не мога да си представя обаче бебето да щъка из цялия апартамент по пода! Повечето ни мебели са с остри ръбове, коридорът и кухнята ни са с гранитогрес, който  е ужасно студен, спалнята  и холът – паркет, вече позахабен и според мен скоро трябва да се изцикли. Апартаментът ни е под наем и не сме мислили за ремонтни дейности.
Мисля си за начало да ограничим “периметъра на движение” на фъстъка в една стая и да купим детско килимче, върху което да си играе... Всъщност изобщо не знам какво са направя. Да предприемем ли някакъв ремонт, как да обезопасим апартамента? Вие какво купихте за обезопасяваме напр. на конкакти, ъгли, шкафове? И как поддържате хигиената в къщи – какво променихте?

# 1
  • Мнения: 7 821
Здравей,
А какво ще правиш след още два месеца когато детето проходи  Wink? То пак ще сяда по пода (нищо че иначе ходи, децата си играят на земята), пак ще обикаля цялата къща, а след още два месеца като започне да тича ....
Няма начин да ограничиш детето за дълго и според мен няма никакъв смисъл да се опитваш да го правиш. И килимчета да купиш то пак ще сяда на голия под, ще се завира под леглата и по ъглите, ще се научи да си отваря шкафовете и т.н.
Това което ние направихме е: прередих шкафовете опасните (препарати, чинии, ножове и т.н.) неща в по-високите, прибрах чупливите дрънкулки, пред витрините сложихме мебели (маси, фотьойли) разместихме компютъра и уредбата, за да са недостъпни. Разбутахме мебелите по ъглите за да се отворят пространства за движение, взехме меки ъгли за острите ръбове, предпазители за контактите.
Поддържам елементарна хигиена (всеки ден мия пода и пускам прахосмукачка), но не се престаравам излишно  Wink.
Не навличам дебело децата, защо те непрекъсната се движат (все едно са на фитнес  Laughing) и само се потят и изнежват.
У нас забранен е достъпа само до банята, тоалетната и балконите.
Това е в общи линии, успех в избора  Grinning.

ПС Местя темата.

# 2
  • Мнения: 827
И ние сме със същият проблем. Вкъщи сме само на паркет, няма килими, а на одеало изобщо не иска да седи. Накрая просто се примирих и го оставих да си лази на воля Embarassed Гледам само преди това да съм измила пода. Но сега като се застуди, го оставям повече време в проходилката, отколкото на земята.. Weary

# 3
  • Мнения: 1 278
Здравей Цвете,

Решението, което сте взели за бебето е много хубаво. И за трите си деца съм се вслушвала в съветите на д-р Драганов. Наистина така те се чувстваха и чувстват (за най-малкото  Simple Smile) много добре, защото следват възможностите и готовността на собственото си тяло. В крайна сметка са много по-здрави и стабилни, когато проходят.

По отношение на хигиената се притесняваш излишно. Бебето ти вече е достатъчно голямо, за да "слезе" на пода  Simple Smile Това, което можеш да направиш в началото, е да купиш едно памучно шалте и да го постелиш на пода. То лесно се пере и е от подходяща материя.
В началото бебето ще се занимава и "упражнява" в пълзене върху шалтето - поне два-три месеца. Когато пропълзи координирано - на четири крака  Simple Smile - вече ще е достатъчно голямо, за да "бърше" пода и буквално да "живее" на земята  Laughing

Въпросът за обезопасяването обаче наистина е много важен!

Първо, вдигни всички "изкусителни" опасни предмети на високо - домашните препарати за почистване и лекарствата!, стъклените и порцелановите украшения, вазите, саксиите с цветя. Много по-лесно и за детето, и за теб е вместо да му забраняваш да пипа нещо, просто да премахнеш изкушението.

Второ, вземи предпазители за контактите. Най-походящите са тези, които не се свалят от самия контакт, за да се постави щепсела. В противен случай, ако детнце е по-технично  Laughing (както е моят Иван  Wink) бързо, бързо ще се научи да вади щепсела от контакта и след този безцеремонен акт  Laughing, както се сещаш, контактът остава необезопасен.
Предпазителите, за които говоря са залепващи се и ги има в Метро. Струват стотинки. Предпочитай ги пред тези, които се махат с ключе или с помощта на щепсела, защото, както вече казах, рискуваш младото тенхичарче да се окаже пред контакта.

За да защитиш шкафовете и чекмеджетата, се продават специални заключвалки. Има ги по детските магазаини. Най-разпространените са на Нук и на Чико.
Хитро и възпитателно е да отделиш един от шкафовете ви, който да е само за детето. В него можеш да поставиш разни "истински" вещи (вместо играчки), които да приличат на твоите - празно пластмасово шише, рекламна листовка, пластмасова или метална кутийка за подправки, дървено яйце и всичко, което ти хрумне и си сигурна, че е безопасно. Така ще можеш да му дадеш една позитивна алтернатива, когато го ограничаваш да не пипа в другите шкафове и детенце ще бъде много доволно и гордо, че си има свой шкаф.

Ако се притесняваш от ръбатите мебели пък, можеш да купиш едни ъгълчета (аз съм взимала от тези на Чико и съм доволна). Те са силиконови и се залепят за острия ръб.

Внимавай в кухнята и в баните! Винаги дръж вратите затворени и никога не оставяй бебето без надзор в тези помещения. Твоя е задачата да го пазиш, като пренасочваш вниманието му към нещо по-безопасно от електроуредите. Не му се карай, а се опитвай да го отвлечеш с някакво друго изкушение. Колкото по-малко е, толкова по-лесно се разсейва.

Не забравяй, че бебетата и децата са изключително любознателни и са винаги готови да научат нещо ново. Като подхождаш позитивно и всеки път предлагаш "разрешена" алтернатива, ще поощриш детето и ще му помогнеш да развива безкрайния си интерес към света.  Simple Smile

# 4
  • София
  • Мнения: 3 972
Деметра, постингът ти много ми хареса. Благодаря!
Мира

# 5
  • Мнения: 255
Деметра, постингът ти много ми хареса. Благодаря!

И аз ти благодаря за изключително съдържателния постинг, Деметра, съветите ти са безценни!   bouquet

# 6
  • Мнения: 951
и аз имах нужда от подобно обяснение,че нашият вече лази и взех да се шашкам

# 7
  • София
  • Мнения: 888
В началото и аз си мислех,че   като пропълзи, бебето ще стои в кошарката. Но тя е много буйна и в кошарата не се заседява, ПРевърнахме спалнята в една голяяяма кошара. Апартаментът ни е  двустаен и засега няма възможност тя да има съвсем отделна стая. Тя пълзи на мокета по цял ден. КОнтактите са обезопасени,вратите на  гардероба здраво затворени.Тя си има едно лесно отварящото се  шкафче, в което съм сложила кабел(много обича да си играе с него), пласмасова чаша, мишка за компютър,бутилка и др . дреболии, които не са играчки.Тя  много се забавлява  да ги измъква.Играчките са отделно е кошче за играчки. На мокета съм сложила един  обикновен кантар, който тя много обича да удря с една  голяма пласмасова  домакинска лъжица и да  гледа как  стрелката на кантара се мести.Понякога следобед в  една купа и слагам грозде или  царевични  пръчици, или бисквитки или сухарчета, постилам едно одеало на пода  и тя  много се кефи сама да си ги яде.Тъй като спалнята ни е нисичка, тя без проблем се изправя и ходи от от единия край до  другия.Оставила съм я сама да се оправя с  изучаването на света(под мой контрол естестесвено).Много обича дистаницонното на телевизора - осигурили сме и подобно и тя се занимава дългоооо с него. Поставила съм и една нисичка  маса в стаята  - тя постоянно е под нея и й харесва да се крие.Изобщо съм  я оставила на свобода.Незнам защо тя  повече обича   нещата на големите,а не  своите играчки,ама какво да я правя:)Успех и на теб и моя съвет е да я оставиш сама да се забавлява  и изучава,а не да се забранява:)

# 8
  • Мнения: 4 915
Научи се да пълзи на пода - върху паркета. Килими нямаме. Преди пълзенето не чистех специално пода.  Mr. Green
На 6 месеца престанах да стрерилизирам и приборите за хранене, тъй че на 8 месеца- когато запълзя, не ме притесняваше, че подът не свети от чистота. Тъй че относно хигиената не съм променяла нищо.

Пълзя си около седмица в хола, после почна да излиза и в коридора и в кухненския бокс - те са с теракот. Чистя с прахосмукачката и с гъба веднъж седмично, ако се е замърсило нещо - по-често, но принципно не се престаравам.

За ъглите - купих накрайници за ъгли, но малката ги отлепи всичките. Сега се търкалят по земята.  hahaha

До миналата седмица шляпаше боса по паркета и теракота, сега е с чорапки. Умишлено гледах да я калявам, когато беше съвсем малка и цяла зима излизахме всеки ден навън за по 2 часа, не я навличам с дрехи - обличам я както себе си от 3тия й месец, съвсем естествено за мен е и детето да си "тренира" имунната система дивеейки по пода, без да съм го дезинфекцирала преди това.  Wink Пък за острите ръбове -  досега не се е удряла. В момента се е пльокнала по гъзина и се опитва да разфасова телефона.  Joy

Моят съвет е да не се тревожиш, възрастта, в която повечето деца пролазват, не е толкова крехка и опасността да се "разболее" от лазене по пода според мен не съществува.

Ако наистина подът ви е много студен - за гранитогреса става въпрос, просто й слагай по-плътни дрехи. За паркета няма защо да се тревожиш. Бебето няма да се ограничи с пълзене върху килимчето. Стават много бързи и подвижни и килимчето ще си остане самотно.  Laughing

Оставете бебето да си пълзи навсякъде - но под надзор. В банята например не е удачно.

За острите ръбове - сложи накрайници или просто внимавайте повече.

Внимавайте с шкафовете - измислете начин да затваряте вратичките.

Най-добре да обезопасите контактите или да спрете достъпа до тях, както и до цветя на пода - или до стойки с цветя - да не си ги събори на главата.

Когато почне да се изправя, очистете от опасни предмети рафтовете на библиотеката и на всичко, което може да достигне.

Внимавайте за дребни предмети, които може да са на пода или в обхвата й. Ами това е. Очаква ви весело забавление!  Mr. Green

П.П. Забравих да напиша за вратите - да не си прищипе пръстчетата. Малката много обича да ги отваря-затваря. Може да купите едни предпазители за врати -

Последна редакция: нд, 25 сеп 2005, 11:34 от Free Soul

# 9
  • Мнения: 1 645
Когато Дани се научи да лази (беше на 9 м.),го пуснах да обикаля из целият апартамент - и той винаги беше много щастлив. Grinning
Ние също сме с гранитогрес,а в спалните паркет,но го обличах по-дебело(понеже беше зимата му слагах чоропогащи + ватиран панталон)
Въпреки това имахме кошара в която се занимаваше,и можех спокойно да го оставя,когато имах
 да свърша нещо - затова тя ми беше доста необходима.
Единствено което съм обезопасила - това са контактите.Навсякате съм сложила тапички.Всичко друго си е по старому.
Много от нещата в къщи се е научил да не ги пипа,но с някои други - еее направо отучване няма.

Общи условия

Активация на акаунт