въпросче за майчинските!!

  • 950
  • 10
  •   1
Отговори
  • Мнения: 179
На 5.08 излезнах в майчинство т.е.45 дни болнични.Изти4ат на 19.09. кога започва изпла6тането им?Не е ли в края на всеки месец?Или когато изтекат 45 дни?Как беше при вас?А след като изтекат тези 135 дни болнични?Регистрирана съм във фирма на познати и ми е неудобно да ги питам Embarassed-Хайде бе,кога 6те ми давате пари? newsm78

# 1
  • някъде ... тук ...
  • Мнения: 8 148
Май трябва да ги попиташ.
И аз съм "регистрирана" така. Вземах си ги когато даваха заплати на другите. А сега като изтекоха 135-те дни предполагам, че ще получавам 130-те лв майчински по същия начин.

# 2
  • Мнения: 179
имаш предвид като заплата?например в края на август за 25 дни,септември за 30 дни и т.н.тт.по принцип и аз мисля,че така би трябвало да бъде.приятелки ми казват,че са ги взели на куп за 135те,но вече са позабравили как е било.

# 3
  • Мнения: 3 663
по принцип би трябвало да ти ги изплаща работодателя като заплата
поне при мен беше така - другите си вземаха заплатата, аз майчинството по едно също време
защото ти ги изплаща работодателя
след изтичането на всичките 135 дни обаче вече получаваш майчинство от държавата, но пак ти го превежда работодателя
моето ми го превеждат на дебитната карта, където преди си получавах редовната заплата

поне при мен стоят така нещата...

# 4
  • Мнения: 445
Получаваш ги всеки месец, докато изтекат 135 дни, а не наведнъж. Е ти ако не си ги потърсиш и те се натрупат за това време, може да си ги вземеш наведнъж. По принцип тези пари се превеждат от РУСО след като работодателят коректно внесе осигуровките за текущия месец. Така че зависи от работодателят ти кога ще ги получиш.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 737
Би трябвало да ги получаваш в края на всеки месец, когато се раздават заплатки. Аз съм в тези 45 дни от 22.08.2005 г. и на 30.08.2005 г., когато си ми платиха 8 дни майчински.

# 6
  • Мнения: 218
135 дни си в болнични поради бременност и раждане - 90% от РЗ, която си получавала през посл. 6 мес. назад. Всеки месец си ги получаваш от работодателя, както до сега си си получавала заплатата. После като свършат болничните си пускаш платен отпуск по майчинство, който е до навършване на 2 год. на детето, т.е. ще взимаш в момента по 130 лв на месец. Hug

# 7
  • Мнения: 41
На мен ми ги изплащаха всеки месец като заплатата.Като изтекоха 45 дни след раждането,още 3 месеца ми изплащаха по 80% от заплатата и след това всеки месец по 130лв.Това май е според някакъв нов закон.Иначе тези 130лв ги изплаща работодателя,но на него му ги превеждат с един месец закъснение.

# 8
  • Мнения: 179
днес попитах и в нои-казаха ми,че за август например,работодателят тегли парите септември,след като си внесе осигуровките и може би 6те ми ги изплатят в края на септември със заплатите.затова вървят месец назад.благодаря  и за информациата,която вие ми дадохте.

# 9
  • Мнения: 4 406
[quote authorИначе тези 130лв ги изплаща работодателя,но на него му ги превеждат с един месец закъснение.
Цитат
не е съвсем така- до 10 число на съответния месец работодателя внася осигуровките и на базата на това пуска платежно искане за твоите 130 лв. ако няма някаква грешка, ги получава в 3 дневен срок на неговата сметка, т.е. той ги има още на 13-то число- за предходния месец. напр на 13 септември можеш да вземеш 130-те лева за август

# 10
  • Мнения: 179
ясно!най-вероятно е точно така и с парите за болничните!май е най-добре да се обадя на *шефа*,но исках поне да имам някаква предварителна информация.

Общи условия

Активация на акаунт