Помощ-Хиперплазия на тимусна жлеза

  • 3 216
  • 2
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 191
Моля Ви за помощ, ако може да ми обясни какво точно означава това. Днес правихме рентгенова снимка на сина ми, който е на 2години и 6 месеца. Разчетоха-хиперплазия на тимусната жлеза, в дясно подключично. Личната лекарка не можа нищо да ми обясни. Аз съм много, много притеснена, защото нищо незная какво за какво става въпрос, опасно ли е, трябва ли да се лекува, към какъв специалист да се обърна.
Много ви благодаря.

# 1
  • Мнения: 637
Това е разрастване на тимусната жлеза, която принципно се развива до пубертета и след това постепенно атрофира (претърпява обратно развитие). Не казваш какво му е на детето, затова ще ти напиша по - важните причини за тимусна хиперплазия - ендокринни заболявания, лечение с кортикостероиди, след химиотерапия по друг повод, след стрес, при саркоидоза ... сигурно има и други причини, за които в момента не се сещам. В огромния процент е доброкачествено и лесно се оправя. Трябва да го види педиатър с насоченост към хематологията или хематолог, който работи с деца. 

# 2
  • София
  • Мнения: 191
Много ти благодаря за отговора. Детето ми в момента е здраво,тича, няма хрема, пуснаха му пълна кръвна картина, където всичко е нормално по думите на хематолога. Детето мина на контролен преглед, защото кашля и по повод на това, че миналата година по повод пак на продължителна кашлица му направиха рентген и се установи-персистираща тимусна жлеза. Тогава личната лекарка ме успокои, че това е нормално за неговата възраст-1,6г. Но пък сега ми каза, че е по-уголемена, а трябвало до 3г. да се намали. Значи пак да се върна при хематолога?

Общи условия

Активация на акаунт