Сина ми е на 1 седмица и от 4 дена не е акал :(

  • 1 020
  • 17
  •   1
Отговори
  • Мнения: 280
Момичета,

На някой случвало ли му се е това - моя син които навърши вчера 1 седмица не е акал (дне е вече 4ти ден). Водихме го на лекар и педиатъра си вкара цялото кутре в дупето му и излезе малко зелено ако (не беше запек а нормално) и каза че детето си е наред.

А аз се тревожа, защото искам да го кърмя, а нямам кърма (имам но съвсем малко) опитвам и да цедя с помпа но пуска само 10-20 грама Sad
Педиатъра ми каза да го дохранвам с хумана, но в нея има желязо и то запича ...

Засега се мъчим с кърмене (което трае повече от час) и след това дохранвам с изтисканата кърма и/или хумана (20-30грама). Давам му и глъдка вода отвреме на време с захар - казаха ми родата от БГ че така се правило, въпреки че лекарите тук отричат водата ...... Rolling Eyes

Незнам вече как да го закърмя и как да ми дойде повече кърма, не искам да го уча от 1вата седмица на биберон и изкуствено млеко, но ето че се налага, защото беше изгубил много тегло ...

# 1
  • Мнения: 1 771
Аз съм против да се дава на дете вода със захар и на моя син не давах. Захарта действа запичащо  чувала и образува газове (такъв спомен имам). Пробвай чайове за лактацията бирена мая. На мен ми действаше и лук но не всяко бебе после суче защото  кърмата придобива специфиче мирис. Слагай често на гърдата почивай си при всяка възможност спокойствие и също виж тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1844.0

Това е моя съвет:Аз не бих спряла да кърмя  а бих продължила за да мина през тази криза  и не бих давала вода със захар аз и не давах на моя син. Желая ти успешно справяне с проблема.

# 2
  • Мнения: 5 228
Спри добавки, води, чайчета. Кърми го често, при първите признаци на глад. Много бързо ще ти се увеличи кърмата само по този начин. Организмът ти произвежда толкова кърма, от колкото бебето има нужда, така че ако даваш добавка след кърменето подаваш грешни сигнали на организъм. Когато спреш добавката и ти се увеличи кърмата, ще се реши и проблемът със запека. Успех!

# 3
  • Мнения: 1 771
А също кърми и нощно време.

# 4
  • Мнения: 6 243
Момичета,

На някой случвало ли му се е това - моя син които навърши вчера 1 седмица не е акал (дне е вече 4ти ден). Водихме го на лекар и педиатъра си вкара цялото кутре в дупето му и излезе малко зелено ако (не беше запек а нормално) и каза че детето си е наред.

Ами слушай си доктора, и на мен ми се струва от описанието ти, че всичко е наред. Много майки тук са имали такива случки. Причината е, че кърмата се усвоява изклйчително пълноценно и затова кърмените бебета могат и да не акат дори цяла седмица. Е, това се случва по-рядко, но се случва. По-важно е не дали ака, а дали пишка. Ако имате по 6 - 8 напишкани памперса на ден, всичко е наред.

А аз се тревожа, защото искам да го кърмя, а нямам кърма (имам но съвсем малко) опитвам и да цедя с помпа но пуска само 10-20 грама Sad
Педиатъра ми каза да го дохранвам с хумана, но в нея има желязо и то запича ...

Дали излиза мляко, като цедиш, не е белег имаш ли или нямаш кърма, а само дали можеш или не можеш да се изцеждаш. Цеденето е доста специфично умение и дори тези, които го владеят, не могат да изцедят толкова, колкото чи изсукало бебето от тая същата гърда. Просто не си вади изводи за количеството си кърма от количеството на изцеденото.

Засега се мъчим с кърмене (което трае повече от час) и след това дохранвам с изтисканата кърма и/или хумана (20-30грама). Давам му и глъдка вода отвреме на време с захар - казаха ми родата от БГ че така се правило, въпреки че лекарите тук отричат водата ...... Rolling Eyes

Не давай вода, ако искаш да кърмиш успешно.

Незнам вече как да го закърмя и как да ми дойде повече кърма, не искам да го уча от 1вата седмица на биберон и изкуствено млеко, но ето че се налага, защото беше изгубил много тегло ...


Знаеш ли, понеже си в САЩ, струва ми се, че ще е добре за теб да се свържеш с човек от Ла Лече лигата. Ще можеш да получиш полезни съвети и от първа ръка.

Това, което ти трябва на този етап е следното:
-спри да се цедиш
-спри водата
-спри да засичаш времето и честотата на кърменето
-СПРИ ДА СЕ ПРИТЕСНЯВАШ ЗА КЪРМЕНЕТО.

Остави малкото да суче толкова често и по колкото му се иска и оттам насетне природата си знае работата. И ни дръж в течение как сте през идните дни.

# 5
  • Мнения: 4 629
Здравей и честито бебче   bouquet

Аз знам, че за кърмените бебета е нормално, ако се случи да не акат 5 до 7 дни. Вода мисля, че няма нужда да даваш. Слушай си педиатъра той знае повече за бебетата отколкото родата ти в България. Много от "препоръките", които дават   в България са отживелици и съвременната педиатрия не ги поскрепя.

както Хедра ти е казала най-добре се свържи с ЛЛЛ в района, в който си. Ето ти линк

http://www.lalecheleague.org/

# 6
  • София
  • Мнения: 1 110
Еми и ние имаме същия проблем. Тонката ака нормално, т.е. почти след всяко хранене, а Жорката на 3 дни. Кърмя и двамата уж еднакво, кой колко яде не се знае точно, но наддават и нямат недоволен вид. Много се притеснявах също, но сега като чета из форума се успокоявам че е нормално.
А пък юнака, който не ака наддава повече от брат си, явно наистина усвоява почти цялото количество кърма, което поема, за разлика от брат си, а се роди по-мъничък.
Казаха ми също, че чая на Хип с няколкото билки (води се детски чай със зелена капачка), ефикасен против колики ще му подейства и за акането. Засега нямам такива наблюдения, но на всеки действа различно предполагам.

# 7
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 917
както Хедра ти е казала най-добре се свържи с ЛЛЛ в района, в който си. Ето ти линк
Сладка Хапка  Grinning

А това за пръстчето в дупето ми се стори много грубо Sick Shocked
Не бях чувала за такава практика.

# 8
  • Германия
  • Мнения: 8 092
....
А това за пръстчето в дупето ми се стори много грубо Sick Shocked
Не бях чувала за такава практика.
И на мен ми се стори брутално, ама нейсе Thinking

Тук непрекъснато повтарят, че е нормално едно кърмаче да ака от 10 пъти на ден до 1 път на 10 дни.

# 9
  • Мнения: 429
ПОнякога зеленото ако е признак на недохранване, така беше и при моето бебе, когато беше на 5 м и половина. Кърмата ми беше намаляла докато се установи от какво е точно запека минаха 2 седмици. Правех клизми с физиологичен разтвор и излизаха изпражнения меки по консистенция, но зелени. Стават зелени, когато не е достатъчна храната и не се изпълват и тогава тя бързото преминава  през тях. Защо не пробвате с аптамил, той съдържа пребиотици и няма никакъв запек и е доста гъстичък та засища. А за себе си пии течности, чай на Хипп за кърмачки и най-вече се успокой и се наспи. Кърми колкото си може по-често и от двете гърди не чакай 3-те часа.

# 10
  • Bristol
  • Мнения: 9 358
И ние в първите дни имахме проблеми с акането. Мисля че около 4 дни не беше пълнила пампата с ако, иначе бяха доста мокри. Много се бях притеснила, но наблюдаващата каза, че нямало проблем, иначе и аз от страх щях да мина на добавка.
Сега имаме нов репертоар, акаме си в седмицата по веднъж  newsm78, а понякога и на две седмици веднъж  Sad

# 11
  • Мнения: 280
Благодаря ви за отговорите ...
Още не е акал ...  Confused

След дву-часово кърмене (сменям двете гърди и се мъча да го държа колкото се може без да заспи, защото още като почне да суче и заспива веднага - и това след 3-4 часа непробуден сън) ...
След това още реве и аз се цедя и му давам с биберон колкото капки кърма съм изтискала с помпата (много малко е винаги) и след като продължава гладен да реве довършвам с изкуствено мляко .. този процес при нас трае 2-3 часа ...

Незнам каде греша?

# 12
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Момичета,за кърмено бебе е нормално да не ака по седмица,ако бебето е над 6-седмична възраст!
За бебе на 1 седмица значи,че има проблем.Не би трябвало и аките да са зелени (ако става въпрос още за мекониум),а вече трябва да са златистожълти като горчица.А с пишкането как сте - колко мокри памперса имате на ден?На този етап трябва да имате поне 4 добре опишкани памперса и ако е така,тогава може да не се тревожиш за акането.
Мането,поискай от педиатъра ви да ви насочи към консултация със специалист по кърмене или се свържи с местната ви група от ЛЛЛ.Така някой с голям опит в кърменето ще дойде в дома ти,ще види и ще ти покаже как да кърмиш правилно,ще ти даде насоки как да се справяш - консултацията ще ти е много полезна и бързо ще разреши проблема Grinning

# 13
  • София
  • Мнения: 2 249
maneto, ето ти една много добра статия на ЛЛЛ за честотата на акането на новородено. Има и препоръки за това как да се справиш, причини и т.н.
The Importance of Newborn Stool Counts
Както хедра е написала, не е нормално за тази  възраст да не ака всеки ден (макар че има и редки изключения). При всички случаи е сигнал за повишено внимание и наистина е добре да се свържеш със специалист.

# 14
  • Мнения: 3 161
След дву-часово кърмене (сменям двете гърди и се мъча да го държа колкото се може без да заспи, защото още като почне да суче и заспива веднага - и това след 3-4 часа непробуден сън) ...
След това още реве и аз се цедя и му давам с биберон колкото капки кърма съм изтискала с помпата (много малко е винаги) и след като продължава гладен да реве довършвам с изкуствено мляко .. този процес при нас трае 2-3 часа ...

Незнам каде греша?

А защо цедиш и даваш с биберон? И защо добавки? Това може да е началото на края на кърменето: скоро ще се отбие, ще свикне с биберона, че е по-лесно, и ще се видиш в чудо.

Според мен: слагаш на гърда - заспива - оставяш го. След малко се буди - пак слагаш на гърда - заспива - чакаш да се събуди и пак даваш. Не виждам място за цедене.

Добавките ги забрави, само ти объркват кърменето. Роднините от Бг ги остави. То тук педиатрите ни не са в час с кърменето, та бабите ли ще ти кажат как да даваш вода. И аз подкрепям идеята за ЛаЛече Лигата: там имат консултанти и ще ти помогнат веднага, ще ти се увеличи кърмата и бебето ще получава толкова, колкото му е нужно и ще си ака нормално (в случай че сега има проблем, в което не съм сигурна - лекарят явно не вижда такъв).

Общи условия

Активация на акаунт