МИДИ

  • 39 370
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 344
Как се готвят миди? Никога не съм готвила.
Даите някакви идеи.Ще използвам замразени,то в София други не съм виждала.

# 1
  • Мнения: 8 769
Мидите добре се пласират в паелята-морската такава.
Най-много ми харесват натюр-извадени тъкмо от морето. На салата с лук и лимон-също. По друг начин не ги харесвам. Особено панирани-гнас Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 318
Аз ги пригорвям по следния много лесен начин:
Слагам мидите в по-дълбока тенджера и сипвам бяло вино и малко вода. Нарязвам на тънко 3-4 стръка зелен лук (ако нямам, и глава лук нарязана на тънки лентички върши работа) и задушавам 15-20 минути, като ги разбърквам често. За пропорциите на бяло вино и вода карам на око, но трябва да има доста течност в тенджерата.

И не забравяй пържените картофи за гарнитура!!!!!!!

# 3
  • Мнения: 1 290
Здравей Тонини Simple Smile)

Аз много обичам миди и съм Варненско чедо, така 4е и сами си ги берем. Пе4ем ги после на ламарина и направо на плайа ги ядем Simple Smile

Незнам как ги продават в София, но ако са слу4айно с 4ерупки ще ти дам няколко идеи

миди с ориз.

Черупките на мидите се измиват и изтъргват хубаво.
Задушаваш си ориз с малко лукче и го слагаш в тавичка или тенджарка с мидите. Тайната е подправката - ЛЕОЩЯН или Дивисил го наричате май по вашия край Simple Smile Може сол4ица, 4ерно пипер4е и магданоз да сложиш Simple Smile морков4е... каквото ти харесва, но не забравяй леощяна Simple Smile

Миди в сос


Мидите се попарват с вряща вода, за да се извадят по-лесно от черупките, ако не си ги купила направо готови.  Измиват се добре и се слагат да се варят наколко минути в подсолена вода заедно с дафиновия лист. В мазнината се задушават до омекване ситно нарязаните лук, моркови и целина. Прибавят се брашното, доматеното пюре и нарязаните на дребно домати и чесън. Заливат се с 1 ч.ч. от мидения бульон и се варят на тих огън 10-15 минути, след което се претриват през гъста цедка. Полученият сос се изсипва в тавичка и в него се пускат мидите. Пекат се на фурна около 1/2 час. Поднасят се топли, като се поръсват със ситно нарязан магданоз.

Миди фрикасе

Също става чудно и това ястие.
Правиш си фрикасето по начина по който го приготвяш обикновено, но течноста ти ще  е мидения бульон и накрая като поизтине изцеди повечко лимон и поръси с магданоз и малко леощян Wink

и салата от миди не е зле с лимон, зехтин и копър

Панирани също са вкусни...

Ами дано някоя идея ти допадне Simple Smile)

# 4
  • Мнения: 344
Момичета благодаря ви за рецептите със сигорност ще ги изпробвам?

Gvendolin във Варна съм яла в едно заведение миди с
вино. Бяха с черупките имного вкусни(незнам точно как се
приготвят).
В София не съм виждала да продават с черупки.

# 5
мидите са много вкусна, но и много коварна храна. трябва много да се внимава с тях.по принцип трябва да са пресни, не замръзени.добре да се измият и отворените сурови миди да се изхвърлят, защото са развалени, както и затворените след топлинната обработка.
има най-различни рецепти.аз най-много ги обичам в доматено-винен сос.
за 4 порции
2кг пресни миди
една връзка зеленчуци за супа( корен целина и магданоз, листа целина и магданоз)
100гр лук, 1/8л зехтин, 1 клонче розмарин, мащерка, дафинов лист, 5-6 обелени на дребно нарязани домати, сол, 1/2л сухо бяло вино, чесън
зеленчуците за супа и лукът се почистват и нарязват на много дребно, и се запържват в зехтина в тенджера. розмаринът, мащерката, дафиновият лист, чесънът и доматите се прибавят и объркват. на средна температура се оставят отворени около 12-15 минути да врат и се посоляват.долива се виното.прибавят се мидите, объркват се и се оставят да врат около 10 мин.

да ви е сладко! newsm55

# 6
  • София, Борово
  • Мнения: 1 773
Цитат на: tonyny
Как се готвят миди? Никога не съм готвила.
Даите някакви идеи.Ще използвам замразени,то в София други не съм виждала.


има и в консерви - буркан или метална.
много обичм миди, все едно как са направени
 Simple Smile

# 7
  • Мнения: 772
В какво състояние са мидите, които ги продават в Метро? Полуфабрикат или ...

# 8
  • Бургас
  • Мнения: 2 449
В къщи мидите най-вече ги ядем запържени с чесън и оцет - страхотна вкусотия, ако обичате чесън де. По-рядко панирани - с паста Патафри и като Туфи - задушени с бяло винце Grinning.

# 9
  • Гърция
  • Мнения: 2 348
Аз харесвам мидите само така:
В тенджера загрявам малко зехтин и подпържвам мидите(предварително изчистени и сварени) вътре. След това ги заливам с домати от тетрапак (смлени), един ситно нарязан пресен домат, една люта чушка, сол и риган Оставям на бавен огън за около 40мин. Около 300гр. сирене нарязвам на кубчета и слагам при мидите със сосa и оставям за още 10мин.
Приятен апетит Wink

Общи условия

Активация на акаунт