възраста на таткото и риск от даун

  • 1 689
  • 23
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 423
ако таткото е над 35 години -увеличава ли се опасността от даун ?-вчера една жена ми каза ,че и годините на бащата имали значение а в интернет намирам инфо само ,че ако майката е над 35 newsm78-аз съм на 28 но таткото е над 35

# 1
  • Кори Селести
  • Мнения: 5 538
"една жена" да си гледа работата:)
възраста на бащата няма никакво значение!

# 2
  • София
  • Мнения: 6 743
Миличка,не знам защо изобщо мислиш за такива неща  #Crazy вместо да се радваш на бременността!
Искам да ти обясня (като мед.работник) ,че синдрома на Даун се предава генетично ако го има заложен!Казва се още тризомия 21 , т.е. 21 хромозома е тройна и ако предаде точно това "краче" се получава.Но си е чисто ГЕНЕТИЧНО заболяване и няма нищо общо с възрастта!
Лека бременност и не ставай хипохондрична!!!   bouquet

Както казва Реза - такова инфо ЕЖК (една жена ми каза Grinning ) не слушаааай!

# 3
  • Мнения: 5 370
Абе най-интересното е,че и моят гинеколог ни попита за възрастта на двамата. В интерес на истината аз отидох по мое желание на скрининг-биохимичен,и после повече не съм се интересувала от въпроса.Ама сега си спомням,че имаше нещо такова,за което ме пита.
П.С.Нашето тате беше на 36.,а аз-на 33,когато забременях.

# 4
  • Мнения: 3 423
срам ме ,че наистина съм дива хипохондричка Embarassedно какви ли не страхове ме обземат и се връзвам на такива"една жена" Embarassedмерси за утехата

# 5
  • Мнения: 5 228
Няма такова нещо.

# 6
  • Мнения: 5 577
И мен ме питаха за годините на таткото, но не казаха защо?
Може би има някакво значение, единични случай, но толкова мъже стават бащи над тази възраст, че няма нищо притеснително, според мен.

# 7
  • Мнения: 5 183
Е, дайте сега вси4ки да раждат в тийнейджърския си период, та да им е мирна главата. То това е Божа работа!
Аз родих на 28, с тати на 33. Темата за възрастта никой лекар не я е повдигал... Тук масово раждат доста след 30-тия си рожден ден.

# 8
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Миличка,не знам защо изобщо мислиш за такива неща  #Crazy вместо да се радваш на бременността!
Искам да ти обясня (като мед.работник) ,че синдрома на Даун се предава генетично ако го има заложен!Казва се още тризомия 21 , т.е. 21 хромозома е тройна и ако предаде точно това "краче" се получава.Но си е чисто ГЕНЕТИЧНО заболяване и няма нищо общо с възрастта!
Лека бременност и не ставай хипохондрична!!!   bouquet

Както казва Реза - такова инфо ЕЖК (една жена ми каза Grinning ) не слушаааай!
Не съм медицински работник, но знам, че опасността от Синдром на Даун се увеличава с 25 % след 35 години.
Имам смътни спомени, че е някаква мутация на хромозомата  newsm78, ама чак да е наследствено-питам сериозно-от майката ли се предава, защото в противен случай трябва да е имало баща със синдром на Даун в семейството, а те май не могат да имат деца или ....
Но лекарите си знаят и при прегледа следят и за такова заболяване.  Peace

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 903
http://www.med.primasoft.bg/tips_for_all/health_for_your_child/a … /daun_syndrom.htm

Тук е обяснено за синдрома на Даун. Не се притеснявай излишно за това кой какво е казал. Бременей си спокойно. Наистина всичко е божа работа.

# 10
  • Мнения: 2 274
Ами коментира се напоследък и възрастта на бащата, но става въпрос за над 50 г.

# 11
  • Мнения: 3 423
срам не срам да си призная ,че съм паника  Embarassedно все пак се обадих на лекарката и тя каза ,че когато таткото е над 45 години има риск и се прави биохимичен скрининг-но незнам доколко е права щом никъде в интернет инфото за даун не става дума за татковци newsm78

# 12
  • Мнения: 1 336
срам ме ,че наистина съм дива хипохондричка Embarassedно какви ли не страхове ме обземат и се връзвам на такива"една жена" Embarassedмерси за утехата
Спокйно  Simple Smile мен като ме пита лекарката на колко съм за да изчисли риска, таткото се обади "А аз да Ви кажа ли" и тя му каза: "Ами няма значение, майката е важна" Simple Smile

# 13
  • Мнения: 2 452
1) Вероятността от синдром на Даун (и други генетични аномалии) се увеличава значимо с възрастта, като се започва от възраст над 35 години и оттам нагоре вероятността става все по-голяма. Има таблици за изчисление. Тук става въпрос за възрастта на жената.
2) Все пак най-много деца със синдром на Даун се раждат при млади жени, т.к. при възрастните родилки обикновено се правят изследвания предварително и се определя риска от генетични аномалии. Има генетичен компонент, т.е. млада жерна, родила едно дете с генетични аномалии или имаща такива в рода си също подлежи на генетични изследвания.
3) За бащата напоследък също се споменава, че при възрастни мъже (над 45 години) има повишен риск от генетични аномалии, но преди време, когато четох по повод подобна на тази тема не видях много информация по въпроса. На 35 години бащата си е в прекрасна възраст за възпроизводство! Не се тревожи излишно. А ако все пак това ще повлияе на спокойствието ти, направи си изследвания. Има такива, които не са инвазивни (т.е. не крият риск за бременността), но зависи в коя г.с. си.
Когато родих и аз и съпругът ми бяхме по-скоро към 40 и се радваме на прекрасно дете.

# 14
  • Мнения: 66
Ами коментира се напоследък и възрастта на бащата, но става въпрос за над 50 г.

за съжаление, това е вярно.  най-новите изследвания показват 4е и възраста на бащата има зна4ние. оба4е става въпрос за 50-60 г. (не ме цитирай за граница, може би е след 45г), и то при по-възрастна майка. вие и двамата сте млади, така 4е не е толкова важно. тук ж щатите правят early screening на всяка една бременна жена, и ако е в по-висока рискова група (по предварителен тест, а после по възраста) правят по-подробни изследвания и амнио.

http://my.webmd.com/content/article/70/80975.htm

Общи условия

Активация на акаунт