кърмата ми спря на 13 ден ;( - помогнете, какво да правя ?!?

  • 1 334
  • 20
  •   1
Отговори
В първите дни следвах съветите на педиатара и се опитвах да се храним по някаква схема (поне 2 часа между кърмене в останалото време вода и залъгване) така се получи че бебето заспиваше след дълъг рев и не се будеше по 4, 5, 6 часа. Сега като го накърмя реве и иска още а и аз ако се пробвам да изцедя излизат само няколко капки (преди няколко дена като ми дойде млякото течах като чешма). Сега лекарката ме съветва да го дохранвам с 50мл мляко, но на всякъде пише че това е пътят да спре кърмата съвсем. Пишете какво бихте ме посъветвали да направя.
Мисля си да пробвам да го кърмя често и колкото иска. Ама като нямам кърма да не го уморя от глад?

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 805
Спокойно. Имаш кърма, не спира толкова лесно Simple Smile
Кърми често - на поискване, дори да е на всеки 20 минути. Струва си, защото така най-бързо ще се възстанови кърмата.
Не давай вода, нито биберон-залъгалка между кърменията - нека удовлетворява всичките си нужди от сукане на твоите гърди.
Давай на всяко кърмене и двете гърди - едната, другата, пак първата, пак втората...колкото иска детето - редуването ще стимулира и двете и така по-бързо ще се увеличи млякото. На следващото кърмене започни да кърмиш от тази, която е била последна на предходното кърмене.
Между кърменията, ако има пауза над 1,5-2 часа, можеш да цедиш гърдите (временно, за няколко дена само), за да имат гърдите още по-голяма стимулация - макар че най-добрата помпа е самото бебе, и никое цедене не може да 'извади' толкова мляко, колкото бебето реално изсуква.
Довери се на бебето - нека то определя ритъма на сукане, начесто.
Важни са и нощните хранения - ако не се буди само, вдигай го и без много да го разбуждаш, му предлагай гърдата (изстисквай 1-2 капки на зърното, да му замирише на вкусно, и му гъделичкай устничките, докато захапе).
Яж овесена каша 1-2 пъти на ден. Има добър ефект върху лактацията, а и предпазва от запек Simple Smile Лактогонните чайове от билки (български от аптеките или гранулиран на Хип) също имат положителен ефект.
Почивай! Домакинската работа няма край и няма да избяга. Взимай бебето на леглото до теб, разсъбличай го по памперс и чорапки, разсъбличай и себе си и кърми и гушкай максимално много. Кожа-до-кожа действа много положително върху сученето и образуването на мляко.
Накрая да повторя, че нищо не стимулира повишаването на кърмата, както честото сукане, затова прави паузи не по-големи от 1,5-2 часа между храненията на бебето.
Прегледай Библиотеката на форума - има много полезни статии, които ще ти помогнат.
Успех!

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 1 521
Аничке, ти ли си мила?

Дано бързо ти отговорят мамите-професионалистки тука, че и аз осрах пейзажа, покрай ценните съвети на педиатърката, преди време, ама Бу не беше направила форума още... Sad

Ако си друга Аничка прощавай за директното питане и затова, че не мога да помогна от опит.
Според теорията не трябва да кърмиш по график, а на поискване и не трябва да даваш вода.
Стискам палци бързо да се закърмите пак.

Целувки Ели.

А, браво, Бу, вече е писала Wink

# 3
Бу, много благодаря за съветите. Дадоха ми това от което имам най-голяма нужда - подкрепа, че това е верния път Wink

Да, Ели. Мисля че съм аз Simple Smile

# 4
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Бу ти е дала най-важните съвети за успешно кърмене. Спазвай ги и скоро ще имаш кърма да "изкъпеш" бебето Wink
Аз само да потвърдя, че даването на добавка, както и ти си прочела е пътят към спирането на кърмата - бавен, но сигурен.

# 5
  • Sofia
  • Мнения: 1 521
И аз така си помислих, че си ти  Mr. Green

Момичета, давайте всякакъв акъл и съвети, че трябва да се откърми една много мъничка и прелестна госпожица, а аз обещавам да се спамя повече  Heart Eyes

А силиконовите нацицници, в такъв случай, могат ли да навредят повече отколкото да помогнат?

# 6
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
А за кой случай да се използват силиконовите накрайници newsm78 нещо не разбрах Embarassed
Силиконоите накрайници се препоръчват ако има пролем със зърната (плоски, вдлъбнати), но дори и тогава е добре употребата им да се избягва ако е възможно.
Аз никъде не прочетох да има такъв проблем...

# 7
  • Мнения: 4 242
Бу ти е отговорила чудесно на въпроса Grinning
Само мога да добавя- вярвай в гърдите си! Мисли че имаш или съвсем скоро ще имаш  достатъчно кърма за бебчето си! Бирената мая помага също, и около 3л течности на ден.
Почти няма неразрешим проблем в кърменето, условието е да се спазват основните правила.
Стискам палци! Peace

# 8
  • Мнения: 1 586
Няма какво да допълня към съветите за кърменето до тук. Следвай ги и няма да има проблеми.

Само искам да те успокоя, че няма да го умориш от глад детенцето Simple Smile И аз имах такива борби, когато на един месец се установи, че детето ми въобще не е наддало и педиатърката предложи дохранване. Аз обаче не исках да дохранвам и реших да пробвам 10-тина дни с кърмене при поискване (което си беше дефакто нон-стоп в началото). И естествено се притесних дали ще му се отрази фатално на бебето още едно евентуално 10-дневно гладуване (ако нямам достатъчно кърма, както ме плашеха). Трябва да й се признае на педито, че въпреки че не одобри начина, по който бях почнала да храня бебо, каза, че нищо няма да му стане на детето от "такова" гладуване Simple Smile От тогава си се храним на тоя принцип и грижи с кърмата и наддаването никога не съм имала.

Хайде настрой се позитивно, гушкай бебчо на воля, радвай му се и му давай гърдата при всяко подозрение за нужда от нея Simple Smile Следвай инстинкта си и всичко ще е песен!:) Ако ти се занимава, разгледай темите за слинга -  мисля, че ще ти е много полезен, ак го харесаш като идея Simple Smile

# 9
  • Мнения: 7 106
Всички са били максимално изчерпателни, искам само да добавя, че плача и неспокойствието между кърменията не винаги се дължи на глад. Възможно е да са ви почнали коликите или пък да се чувства прекрасно "висейки" по цял ден на гърдата и посуквайки блажено Laughing (питай ме мен и Mags  Wink) Така че трябва да си спокойна и уверена в себе си, да вярваш че можеш да изхраниш бебчето си и да следваш горните съвети.
Сигурна съм, че всичко ще е на ред!
Пиши как вървят нещата!

# 10
Много благодаря на всички. Ноща мина добре, хранихме се в 01:00 и 03:30 и спа до 08:30. Много пъшка и се напъва докато спи. Но има следния проблем - спря да ака от вчера. Вчера веднаж в 17 и това е. Което говори наистина че не му достига храна. Надявам се да издържи наколко дена така.
Ще пиша пак.

# 11
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
По принцип акането не е показател за това дали получава достатъчно кърма, а пишкането.
Някои кърмчета не акат с дни, това показва че усвояват кърмата по-добре, а не че гладуват.
Ти си кърми на поискване, не давай шишета, води и биберони, а акането не го мисли за проблем.

# 12
  • Мнения: 75
Следвай съветите които са ти дали другите, аз няма какво да добавя, иначе за акането, моята веднъж не ака 5 дена, ама никога не съм се съмнявала, че нямам кърма и е гладна. Вярвай си повече, почивай максимално и се успокой-всичко ще е наред!

# 13
Още един въпрос: Като се кърми почти непрекъснато колко често се оригвате и давате ли вода след всяко кърмене?
Защото тя заспива на гърдата и се буди като и давам вода/оригвам, после пак на гърдата и така ....

# 14
  • Мнения: 1 586
Аз не съм оригвала, когато бебето заспи на гърдата. Ако имаше нужда от оригване, тя сама се събуждаше след малко или проявяваше неспокойство, но рядко се случваше. Остави бебето да ти покаже дали му е некомфортно без оригване.
От вода след кърмене (и изобщо) няма нужда, аз не съм давала.

Общи условия

Активация на акаунт