Grundsteuer

  • 1 426
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 292
здравейте  Simple Smile

има ли някой представа какво представлява Grundsteuer кой го плащта и защо ми се включва в Nebenkosten ? и защо някои от апартаментите в кооперацията го плащат а други не? има ли значение дали наемателя е безработен или работи на offentliche dienst (мед сестра) ? Питам защото ми увеличават наема - имали сме 2 опъти по-големи разноски и като им поисках сметките се оказа че само 3 от 7 апартамента от които 6 заети плащат Grundsteuer ??? и то тези които работим и не сме на offentliche dienst .

Благодаря предварително



# 1
  • Мнения: 1 173
здравейте  Simple Smile

има ли някой представа какво представлява Grundsteuer кой го плащта и защо ми се включва в Nebenkosten ? и защо някои от апартаментите в кооперацията го плащат а други не? има ли значение дали наемателя е безработен или работи на offentliche dienst (мед сестра) ? Питам защото ми увеличават наема - имали сме 2 опъти по-големи разноски и като им поисках сметките се оказа че само 3 от 7 апартамента от които 6 заети плащат Grundsteuer ??? и то тези които работим и не сме на offentliche dienst .

Благодаря предварително





Това е годишния данък, който плаща собственика на имота затова, че го има. Той има право да ти го начисли или не в годишната сметка.
По закон собственика на имота може да ти напише Grundsteuer-а в годишния Abrechnung на базата на това колко дни си живяла в жилището (това е само в случай на нанасяне и изнасяне по средата на годината иначе плащаш целия данък за годината). Така да се кажа това е по усмотрение на собственика и ти нищо не можеш да направиш. Няма никакво значение какво и къде работиш. На нашия наемател му слагаме Grundsteuer-a в годишния Abrechnung, но нашия Vermieter не го прави. 
Nebenkosten-ite (парно) се опредлят на базата на общия разход на цялата кооперация. Има едни ключове по които се определят в зависимост от това как се дефинират от фирмата, която прави Abmessung-a. Колюча може да е 30:70, 40:60 или 50:50. Погледни си хубаво сметката от предната година и от тая и виж дали новия верт от предната съвпада със стария от новата. Вие с Hausverwaltung ли сте или собственика сам си прави сметките, ако е сам има голяма вероятност да е послъгал.По принцип разходите могат всяка година да се анпасват на базата на фербрауха. (Леле момичетата, които не знаят немски имат да гледат странно....) Трабва много хубаво да си прочетеш фертрага. Ония ден правих абрехнунга на нашия наемател, така че имам малко Ahnung по въпроса. Embarassed
Ако искаш пиши ми на лични ако имаш още въпроси.
 

# 2
  • Мнения: 2 292
благодаря за информацията
ами прави се от Verwalter. Той ни изпрати сметките на базата на които е направил своите сметки. От общината е дошла сметка за
Grundsteuer за 3 сгради - явно имат 3 като за нашата беше разпределено по апартаменти - ап. 2, 3 и 7 плащат по еди колко си - различни суми са (но и големината на трите апартамента е различна) а интересно е защо ап. 1,4, 5 и 6 изобщо не фигурираха в сметката?
В договора за наем пише че Nebenkosten ми включват и Grundsteuer, ОК, но не разбирам защо се надчислява само на 3 апартамента а на другите не. А хазяйката каза да питаме този Verwalter директно не нея.
За другите стойности сме общо взето съгласни - водата и канализацията ни излизат много но пък така го е отчел водомера. сметнахме го правилно е, за застраховките плащаме 1/7 както си трябва само за този Grundsteuer ми е много съмнително.

# 3
  • Мнения: 1 173
благодаря за информацията
ами прави се от Verwalter. Той ни изпрати сметките на базата на които е направил своите сметки. От общината е дошла сметка за
Grundsteuer за 3 сгради - явно имат 3 като за нашата беше разпределено по апартаменти - ап. 2, 3 и 7 плащат по еди колко си - различни суми са (но и големината на трите апартамента е различна) а интересно е защо ап. 1,4, 5 и 6 изобщо не фигурираха в сметката?
В договора за наем пише че Nebenkosten ми включват и Grundsteuer, ОК, но не разбирам защо се надчислява само на 3 апартамента а на другите не. А хазяйката каза да питаме този Verwalter директно не нея.
За другите стойности сме общо взето съгласни - водата и канализацията ни излизат много но пък така го е отчел водомера. сметнахме го правилно е, за застраховките плащаме 1/7 както си трябва само за този Grundsteuer ми е много съмнително.


По принцип Verwaltera е трябвало да ти напише в сметката подробно колко пари дължиш за това, това и това, вкл. и Grundsteuera. Aко писмото от общината е адресирано до собственика, то ти няма какво да се натискаш да плащаш данъци. Но искай от Verwaltera да ти направи сметката по точки. За вода колко, парно, боклук, застраховки, ток за стълбището и т.н....
Ами може би тия три апартамента са собственост на един човек и затова да фигурират заедно в писмото. Не знам честно казано. Също така искай и данните от Messfirmata, ако ги нямаш. Длъжни са да ти ги дават.
Повече на изуст не мога да говоря, че не съм прочела нито писмата, нито фертрага и да не се изложа нещо... Embarassed

# 4
  • Мнения: 2 825
Леле момичетата, които не знаят немски имат да гледат странно....) 

Ахам  newsm78 newsm78 newsm78 направо се чудя как успявате да си изкревите езика толкова, че да го кажете това... аз се опитах да изговоря някои от думите, ама ницки  Embarassed

# 5
  • Мнения: 1 173
Леле момичетата, които не знаят немски имат да гледат странно....)

Ахам newsm78 newsm78 newsm78 направо се чудя как успявате да си изкревите езика толкова, че да го кажете това... аз се опитах да изговоря някои от думите, ама ницки Embarassed

Ми...свиква се. Mr. Green...после става даже лесно. Crazy Mr. Green

# 6
  • Мнения: 4 244
Вивита, сега да ти кажа.
Казва се не точно Груднщьойер, ами  Grund- und Gebauedesteuer и се плаща за като българския данък недвижим имот и данък смет. Двете върват ръка за ръка. Предполагам че общината е увеличила сметката за сметта (за нормалния Мюл и за Биото) и оттам идва увеличението.
Тъй като апартамента който давахме до скоро под наем е в кооперация с още 2 имота (жилище и магазин), затова имаме домоуправител (Verwalter), който движи всички плащания по един имот. А те са много
1. Застраховки - пожар, задължително
2. Коминочистач - почти всяка година им се качва цената (преглеждат коминната система и котела с който се отопля сградата - било газ, нафта или дърва дали отговаря на нормите)
3. Сметка за "всеки случай" - т.е. ако се наложи ремонт, да има пари в наличност с които да се  поеме ремонта
4. Сметката за водата, парното и тока - при наематели се уговаря дали ще се плаща Pauschal или ще се водят точни сметки
Ако имаш още питанки - насреща съм

# 7
  • Мнения: 2 292
 Simple Smile благодаря.
Аз разбирам защо сметките са ни по-високи - да от една страна се е увеличила таксата за боклук а от друга имаме голямо потребление на вода (имахме доста гости през годината и затова) - това е ОК. не споря изчислихме си го и е както Verwalter а го е сметна.
Той изпрати сметката - за кое колко имаме да плащаме, само ние му поискахме сметките въз основа на които си е направил изчисленията. Ние после си ги сметнахме и всичко е ок само Grundsteuer -а не е логично сметнат. В фактурата фигурират за тази сграда само 3 апартамента от 7 на които им е надчислен Grundsteuer в зависимост от площта. останалите апартаменти не фигурират. В 2 от тях живеят едни мед. сестри в третия един безработен в четвъртия никой. Ами на мен ми се струва че не е добре изчислен този Grundsteuer но пък сега имаме страшно много работа а ще трябва да ходим се разправяме с Verwaltera който си има работен ден ... уф. а

# 8
  • Мнения: 4 244
Според мен Домоуправителя няма вина, защото данъка се определя от самата община, и много странно защо вие го плащате  newsm78
Досега винаги ние сами сме си го плащали а наемателите само сметките които те самите дължат, защото тоя данък касае само собствеността, а не кой живее вътре
Или пък аз съм в грешка  Thinking

# 9
  • Мнения: 2 292
да така е, и аз така бих предположила, само където в договора ни за наем под неща които влизат в небенкостен са изброени:
водопровод и канализация, общо електричество, разходи а поддръжка на сградата - доколкото разбитам чистачка, поливане на ливадата и др. подобни (не вярвам да ни надчисли ремонта на покрива си евтл. ) , боклук, застраховка пожари, Haftpflicht за сградата - например ако се претрепем по стълбите и това ние си го плащаме Simple Smile , и прословутия Grundsteuer .
Как да е ще оправим нещата някак. Все пак те нямат много сметка да напускаме защото наема не им е хич нисък и няма бързо да си намерят други наематели. И на нас не ни се мести точно сега, а и съседите и хазяите са много дружелюбни и се разбираме добре ...
ще говорим с господина може да обясни нещо логично (немските обяснения са все изчерпателни и много логични и все в стила сам си си виновен Wink)

# 10
  • Мнения: 4 244
Сега да ти кажа за поддръжката на сградата се плаща и стълбищното осветление, за почистване и пред самата кооперация, а това за ремота на покриа се плаща от така наречените Ruecklage, което предполагам е една много малка част от цялото ви плащане.
А вие как го плащате - на месец или на 4 пъти в годината?

# 11
  • Мнения: 2 292
още не са ни искали за поправка на покрив слава богу  Simple Smile
всеки месец плащаме наем + Nebenkosten , като веднъж в годината ни събират сумите от водомерите и получаваме сметките ако има за доплащане или за връщане.
А миналата година не получихме - пак сме били в минус но била забравила да ни прати ... хм. подарък било ... хм.  Simple Smile как да е иначе се държат много добре като хазяи, не ни тормозят да си мием прозорците или да подреждаме терасата , искат да ни дадат някои неща за бебето да ползваме - маса за повиване, везна за мерене на бебето, пък и не правят въпрос за шум или подобни нито пък ако стоят дълго гости ... а и съседите са свестни ... май няма да се местим за сега.
 
 

# 12
  • Мнения: 4 244
Радвай се на такива хазяи и си търси правата по сметките, както е рекъл народа - !исти сметки, добри пирятели. Peace

# 13
  • Мнения: 2 292
 Wink мерси

# 14
  • Мнения: 1 173
Сега да ти кажа за поддръжката на сградата се плаща и стълбищното осветление, за почистване и пред самата кооперация, а това за ремота на покриа се плаща от така наречените Ruecklage, което предполагам е една много малка част от цялото ви плащане.
А вие как го плащате - на месец или на 4 пъти в годината?

Ruecklage се плаща от собственика, а не от наемателя. Това са "резервни" пари за евентуални ремонти. Собственика не може да ги umlegne върху Nebenkostenite на наемателя. Виж ако сменят прозорците вече се разглежда по друг начин, доколко това е било наложително (ако е духало) и колко wohnkomfort е внесен в жилището. Тогава има право собственика да ти сложи част от костените ин рехнунг.

Общи условия

Активация на акаунт