Дайте ми съвет....

  • 818
  • 9
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 425
Здравейте момичета искам да ви попитам нещо. Понеже много не ги рабирам тези здравни застраховки, а в момента не съм много добре и ми се налага да ползвам личен лекар и да ми правят куп изследвания, за да установят какво точно ми има, моля ви кажете ми как да си възстановя здравните права. Не съм си плащала здравни усигоровки за около 2 г. и половина. Ако си платя за 12 мес ще си възстановя ли правата? Веднага след като платя, ще мога ли да се ползвам от тях? Благодаря ви предварително.

# 1
  • Мнения: 295
плати си само осигуровките - без лихвите - засега - това ще ти възстанови правата.
а за лихвите - все някога ще трябва да ги платиш, но никой не знае кога Wink

Последна редакция: ср, 07 сеп 2005, 17:39 от Аси®

# 2
  • Мнения: 805
Плащай, 'щото където и да се подадеш, първо ти въвеждат егн-то в базата си данни.

# 3
  • Мнения: 1 425
Въпроса ми е дали е наложително да платя всичките или мога да платя само за 12 мес, за да си възстановя правата?!

# 4
  • Мнения: 805
Те правата не се ли възстановяваха с онези три вноски, които си ги поискаха в началото на годината?!?! Де да знам, хич не съм сигурна. Аз плащах всичко наведнъж, та нищо не мога да ти кажа.

# 5
  • Мнения: 295
плати си ВСИЧКИТЕ, но без лихвите - сумата пада почти наполовина, а правата наистина се възстановяват - кумата ми е в НОИ, тя ми го каза

# 6
  • Мнения: 1 425
Мнооого благодаря   bouquet

# 7
  • София
  • Мнения: 6 356
иди на сайта на НЗОК - www.nhif.bg - и прочети какво пише там. обяснено е подробно, макар и малко сложно.

# 8
  • София
  • Мнения: 3 421
  За да са ти възстановени здравноосигурителните права трябва да имаш платени минимум 12 месеца от последните 15 месеца. Можеш да платиш последните, като за 2005 г. вноските вече не е необходимо да се декларират . /т.е. само внасяш сумата с платежно/
 За по-стар период след внасянето трябва да ги декларираш в Нои с декларация и придружително писмо.
  Можеш да си спестиш внасянето на лихвите, засега.

# 9
  • Пловдив
  • Мнения: 1 162
Да, по закон за да си с непрекъснати здравноосигурителни права трябва да имаш 12 от последните 15 месеца с осигуровки, което ще рече да си платиш 1 година назад, а за по-сигурно може и 15 месеца назад, само главницата се внася - за 2004 е 6% от 200лв., за 2005 го промениха - 6% от 110 лева. Що се отнася до лихвите, те са си държавни вземания, които имат 5 годишен давностен срок и едва ли някой ще се втурне в близките години да смята персонално лихви за всеки човек. А правата се възстановяват от момента, в който те вкарат в системата,  че си платил, но ако ти трябва по-спешно можеш да отидеш заедно с платежното в съответното РУСО и да ти издадат удостоверение, че си с непрекъснати ЗО права и да ти сметнат колко още трябва да внесеш.

Общи условия

Активация на акаунт