Как да позная кой мед е истински?

  • 107 225
  • 287
  •   1
Отговори
  • Мнения: 572
Здравейте момичета и тук таме момчета! Ние с дребосъка всяка сутрин пием чай с мед, но често ни се налага да го купуваме от пазара. Можете ли да ми кажете как да позная истинския мед? Знам че се слага в чая след като температурата е под 40 градуса и когато медът е истински разтворът става като мътен, не е бистър, но това е вече след като съм купила меда. А как да го позная още на пазара?

# 1
  • Мнения: 5 140
Медът трябва да е гъст, не захаросан и като обърнеш буркана надолу с капачката трябва да се образува нещо като голяма "капка", това е от въздуха м/у капачката и меда. Незнам разбра ли ме  Rolling Eyes, но мед по магазините качествен не съм виждала.

# 2
  • Мнения: 572
Това за "капката" не го знаех. Благодаря! По магазините не съм виждала и аз, но по пчеларските магазини и по пазарчетата все още се намира. А защо да не е захаросан? Аз знам, че има един период след октомври ли беше или след ноември, когато всичкия хубав мед се захаросва. Само акациевият - не.

# 3
  • Мнения: 668
Аз пък задължително гледам да е захаросан - така съм чувала, посред зима на пазара, ако медът не е захаросан - значи е менте. Та затова целогодишно го купувам все захаросан Laughing Някъде у нас има една книга за меда, но идея нямам къде е, ако я намеря тия дни, ще препиша как се познава кой е истинския.
А защо акациевия да не се захаросва?

# 4
  • Universe
  • Мнения: 1 556
Кристализацията на меда е естествен процес. Истинският мед винаги кристализира. Ако по средата на зимата търговците ви предлагат течен мед за натурален, не им вярвайте. Изключение могат да правят само медът от елда и акация, които не се кристализират По - добре е да купувате кристализирали медове - един от признаците за истински пчелен мед. Разтопяването на кристализиралия мед можете да извършите в домашни условия. Нагрявате буркана с меда на водна баня, като температурата на водата не трябва да превишава 40 градуса. При тези условия втечняването на меда продължава няколко часа. Ако Вашата цел е лечебното използване на меда, по - добре консумирайте кристализирал пчелен мед.
Всеки може да направи тестове за проверка на качествата на истинския мед с помощта на йод или оцет. Ако разреденият с вода и няколко капки йод мед посинее, значи той е смесен с нишесте, а ако оцетът го разпени - в него е добавена креда. Но въпреки опитите в домашни условия само лабораторният анализ може прецизно да определи 100% натуралния мед.


Магазини за натурален пчелен мед в София, Пловдив, Варна, Бургас, Козлодуй - http://abiconic.dir.bg/bees/magazini.htm

Последна редакция: нд, 23 авг 2009, 03:14 от lenny_pld

# 5
  • Мнения: 572
Мерси за линка   bouquet и за инфото. Тъкмо работа за мен, сега ще направя проверката и с йод и с оцет.

# 6
  • Мнения: 5 140
Защото като е захаросан, ще знаеш че е истински, ти питаш как да го познаваш дали е такъв  Wink истински имам предвид.

# 7
  • Мнения: 572
Ясно. А има ли вариант да е захаросан и да не е истински?

# 8
  • Мнения: 5 140
мисля че не, аз не съм кой знае каква разбирачка....това което съм описала в по горния пост го казаха по тв-то.

# 9
  • Мнения: 66
Аз пък задължително гледам да е захаросан - така съм чувала, посред зима на пазара, ако медът не е захаросан - значи е менте. Та затова целогодишно го купувам все захаросан Laughing Някъде у нас има една книга за меда, но идея нямам къде е, ако я намеря тия дни, ще препиша как се познава кой е истинския.
А защо акациевия да не се захаросва?
Наистина ли? Аз пък все незахараосан купувам , понеже си мислех, че захаросания е менте. newsm78

# 10
  • Мнения: 1 520
Правиш тест на всеки буркан мед или молиш продавача да го направи пред теб. Ако медът е истински няма да откаже. Ако откаже, считаш по подразбиране, че е неистински, и търсиш истински от другаде.

# 11
  • Мнения: 66
Как се прави тест?

# 12
  • Мнения: 1 520
По-горе е описано.

# 13
  • Тука, под липите стари...
  • Мнения: 287
Истинският мед се захаросва, с изключение на акациевия мед, който ако е истински не трябва да е захаросан. Той всъщност е и един от най-скъпите видове мед.

# 14
  • Мнения: 668
Сега се сещам, че преди години по пазарите наистина имаше акациев мед, но той беше почти безцветен, мноооого бледо жълт, да кажем, и с много приятна миризма. Поне от десетина години не съм виждала истински акациев мед Sad
Ако някой знае къде се продава истински - моля да си признае без бой Praynig В рамките на София, де!

Общи условия

Активация на акаунт