Как да го науча да спи сам?

  • 555
  • 6
  •   1
Отговори
  • Мнения: X
Момичета,

пускам темата тук, защото смятам че проблема ми започна заради кърменето. Ако модераторите преценят, нека я преместят.

Синът ми е на 14 месеца и половина. Спи само с мен, не може да спи сам. Спи само ако ме чувства до него, ако усети че ме няма се буди веднага.Вече е голямо бебе, трябва да е по-самостоятелен, а той като че ли става все по-зависим от мен.Иска ми се да го науча да заспива сам и да спи в своето си креватче, но това все повече ми се струва мисия невъзможна. В момента се приспиваме така- гушваме се с него на голямото легло, аз му тананикам нещо а той ми пипа лицето и така заспива...

 Всичко започна с това, че той беше много лакомо бебе и до 6-7 месец сучеше през 2 часа ДЕНОНОЩНО. Още на 2-3 месец усетих, че ако искам да си почивам и аз малко, ще трябва да спи с мен. Гледам бебо сама в чужбина, няма на кой да разчитам, таткото ни работи много, пътува често в командировки. Имах нужда от всяка секунда сън. За тогава това решение беше идеалното. Да, но вече не суче нощем от поне 1 месец. Като че ли скоро и ще се отбие сам - останало ни е само вечерното кърмене, той суче все по-неохотно.

Как да оправя проблема със спането? Вече никой не може да спи спокойно, защото бебо се буди по няколко пъти на нощ - само да усети че сум мръднала малко по-надалече. Трябва да променя нещо.

Някой може ли да ми помогне?

# 1
  • Мнения: 763

А през деня как заспива? Пак ли го гушкаш или по-трудното е само през нощта?

Моят син е доста по-малък - на пет месеца е, но вече спи сам в собствена стая. Това, което мога да споделя от скромния си опит - заспиване с плюшени играчки!
Има един голям мечо, който бива тотално олигавен, както още поне десет плюшени такива разни. Има едно меко одеалце, в което се гуши.
Като видя, че търка очите го слагам веднага в леглото му, да отбележа, че е и без биберон и до 15 минути е заспал.

Понякога имитира сучене, когато е гушнал мечо - то всяко бебе явно има нужда да се успокоява така.

Наистина пробвай с някоя много мека играчка, достатъчно голяма.

Аз съм твърдо против такова спане. Може би имам за личен пример брат ми, който вече е на 7 години, има направена много хубава стая, но не можешда го накарш по никакъв начин да излезе от спалнята.

На мен пък понякога ми се иска да го гушна моето сладурче и да спим заедно, онзи ден като никога заспа до мен на спалнята и аз само го гледах, но знам, че пък после няма отучване.

Трябва да си заредена с много търпение и да не се предаваш лесно, успех ти пожелавам!

# 2
  • Мнения: X
Благодаря много за бързия отговор.

Да, и през деня така заспива - гушнат. През деня обаче спи малко по-спокойно дори да не съм до него. Но ако съм до него спи повече време.
С плюшена играчка съм опитвала - не става. Но все пак дете на годинка и няколко месеца е вече разумен човек, не само знае какво иска, ами и ясно си показва/казва какво точно иска. Тоест наистина като беше на 4-5 месеца можеше да го прилъжа да заспи сам, с играчка или без, но вече не се получава.

Сега, аз си знаех че ще има отговори от типа "Моето дете от първия ден си заспива само" или "Моето дете спи само в креватчето си в неговата стая". Браво на такива деца, браво и на майките им. Знам че ако го научиш само да заспива в началото е най-добре, но при нас не се получи така, по описаните по-горе причини. Знам че аз съм си виновна за положението в момента, но отговори от този тип не ми помагат по никакъв начин.

Благодаря все пак за отговора ти, слънчева мама.

# 3
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Мисля,че трябва да подходиш към проблема на части,т.е. да установиш кои са всички неща,които ти пречат,и да работиш стъпка по стъпка с много търпение към разрешаването на първото от тях и чак след това да пристъпиш към следващото.От написаното от теб изглежда,сякаш най-много те тормози това,че се буди веднага щом станеш от леглото и не те усеща до себе си.Започни с това - приспивайте се през деня както сте свикнали,докато усетиш,че е дълбоко заспал и се опитай да станеш.Ако детето се размърда или събуди,не лягай веднага пак,а го погали,седни до него и го дръж за ръката,гали го по главичката и му говори тихичко - просто прави нещо,което ще го успокои да заспи отново и ще му даде известен физически контакт,но все пак ще запазиш известна дистанция между вас.Ще е много трудно - първите дни няма да спи и може да плаче много,докато свикне с този начин на приспиване,но постепенно ще стане - запаси се с търпение,все пак детето е имало година и нещо да свикне на един начин на спане и заспиване и ще му е нужно време да се пренастрои.Не го оставяй сам да се нареве - този начин не води до нищо добро и може неимоверно много да увеличи нощните будения и нервността на детето като цяло.Когато оправите дневното спане по този начин,се прехвърли на нощното - пак спете заедно,но когато се размърда и започне да се разбужда,защото не те усеща до себе си,го погали само и му говори утешително - нещата най-вероятно ще вървят паралелно,защото вече ще му е познато от дневното спане,че си там до него,нищо че не те усеща плътно до себе си и по-бързо ще посвикне.И чак след това може да мислиш за прехвърляне в негово креватче - първоначално опряно до твоето,после на известно разстояние и т.н.И накрая ще дойде времето да го учиш да заспива самичък.
Не е непреодолим проблем - просто го раздели на мънички стъпки и ще стане - с много търпение,обич и разбиране ще се справите Grinning

# 4
  • Мнения: X
Благодаря ти Хедра за конструктивното мнение. Накара ме да се замисля , доста истина намерих в думите ти.
В същност проблема май е, че се притеснявам, че детето ми става все по-зависимо от мен. И промяната със спането според мен ще помогне да се уравновесят нещата. На мен не ми пречи, напротив, приятно ми е Бобо да има такава нужда от мен. Но съзнавам че за него това е лошо и като една разумна майка ми се иска да оправя нещата. Не знам, може би преувеличавам проблема, кой знае. От няколко дни и през деня постоянно иска да се занимавам с него. Дори чиниите не ми дава да измия. Обяснявам си това с разтежа на зъбките (в момента избиват 3 кътника), но знам ли...
Ето, този следобед го приспах за точно 2 минути - гушнахме се както обикновено, попях малко и готово. С книга в ръка го наблюдавах как спи - в началото дълбоко и спокойно. После по някое време започна да протяга ръчички в съня си - ако ме усети наблизо, пак потъва в дълбок сън. Ако не ме пипне, започва да се буди.
За мен тези моменти са единственото време през деня, когато мога да си почина и аз. Ако започне да спи сам, аз вероятно ще запълня това време с домакинстване или друга работа. Но все пак искам да направя това, което е най-добре за детето ми, а не което на мен ми е най-удобно.
Пак ти благодаря, Хедра!

# 5
  • Мнения: 280
Хедра ти е дала чудесни съвети как постепенно да научиш миличкото си да заспива и да спи само.
Аз също бях започнала да изпитвам подобни на твоите притеснения, че дъщеричката ни е вече голяма, а на годинка още я приспивах на ръце. Когато беше малко бебе заспиваше самичка, но след това стана много активна и докато не я гушна не заспиваше. След годинката започнах постепенно да я гушвам за по-кратко и само като затвори очички, я слагах в креватчето и продължавах да я галя по главицата и по гърбето докато се унесе хубаво. Ако пък се разплачеше силно и станеше, пак я гушвах за кратко и пак в креватчето като се успокои. С такова приспиване може би около месец и повече продължихме.
После реших, че мога вече да опитам да я слагам направо в креватчето, като я прегърна и нацелувам очетата преди това. Винаги й казвах едни и същи думи (примерно, "Хайде, сега затваряй очета и заспивай, миличко...") и излизах от стаята. Тя, разбира се, се разплакваше след като изляза, изправяше се в леглото (мога да я виждам през открехнатата врата), изчаквах 5 минутки и пак влизах, прегръщах я (но не я вземах в мен), целувах я, слагах я пак да легне, пак със същите думи. Ако пак плачеше след 5 минутки пак влизах. Първия ден ми беше много трудно и когато тъкмо се засилих да влизам на третите 5 минутки, тя изведнъж замлъкна...беше заспинкала, когато влязох. Така ми стана мило и се разплаках...завих я и излязох. На другия ден беше далеч по-леко и спокойно положението, много по-бързо се успокояваше. И така буквално за 3 дни започна да си заспива сама (което беше направо учудващо за нас с татито) без залъгалки, без играчки, без мама в стаята. Това беше точно с навършването на 14-я месец.
Сигурна съм, че и твоето момченце  съвсем скоро ще заспива самостоятелно, постепенно, с много търпение и много любов от твоя страна. Тогава дори ще се увериш, че е било по-лесно, отколкото ти изглежда сега...

# 6
  • София
  • Мнения: 18 679

Постингът ти е направо балсам за моята душа.Кога ли и нас ще ни огрее Laughing

Общи условия

Активация на акаунт