(Био) зеленчукова градина

  • 147 700
  • 747
  •   1
Отговори
# 90
  • Португалия
  • Мнения: 3 891
Куркума ,много полезно инфо  за картофите ,благодаря   bouquet
То,май много от посадъчния материал и семена се оказва за еднократна употреба   #Cussing out.
Големите производители си казват думата-генно модифицирани организми са това!
Природата не е създала нищо ,което по презумпция да е негодно да дава поколение!

В момента имаме около 40 корена домати,в педиод на плододаване, още 45-50 в период на  усилен цъфтеж, и още 20тина са тръгнали натам и те  Laughing  -мъжа ми много държеше да се застъпват,като период на зреене,та да има за салата до декември  hahaha
Чуденката ми е ,след приключване на полезната дейност на първите,дали ще е удачно да засеем грах там  newsm78
Много ми се иска да сложим и брюкселско зеле,както и спанак и броколи Thinking

# 91
  • Мнения: 4 585

Здрасти. И аз ровя, имам две кайсии, три праскови, ягоди и разни зеленчуци.
По това време вече може, след някой дъждец да се сее зимна ряпа. Черна, бяла.
Червената ея недолюбвам, патоки ми е, тя е за деца. Сях грах на мястото на лука, поникна, но тия жеги не му харесват.
Преди две години сях втора реколта, но по късно боб чер старозагорски. Добивите бяха много по-добри от пролетния. http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=13469642

# 92
  • Португалия
  • Мнения: 3 891
Вижте какво открих случайно-може би сте виждали този сайт? Мнения?
Заинтригува ме ,че пише ,че няма ГМО  bowuu

http://www.gradinarstvo.hit.bg/index.html

# 93
  • Мнения: 2 123
Вълкът с дълъг ник, може ли да споделиш малко повече за ряпата? Семена ли се садят? как се садят? Какви грижи и терен изисква и кога се събират плодовете?
мамагемелар, благодаря за линка.

# 94
  • Мнения: 4 585

Когато се слагат семена да поникнат, това е сеене. сее се семе, сади се разсад, растение.
Ряпата се сее, семена има в сортови семена. Може и сами да си произвеждате. Наесен ряпата за семе се премества на друго място и над нея се направя купчинка пръст. През пролетта там избива едно разклонено и си пуска семена в шушулки. Трябва да му се забие колче или пръчка и да се върже.
Ако ще оставяте семе от различни репи, добре е да са надалеко, че се опрашват и стават непредвидимо различни. Прави се ред, пускат се семенца през пет-шест см, редчето се заравя като чесън, или арпаджик. Следващото редче е на около 30 см, и така. Като поникнат репите се разреждат с проскубване /като морковите/ но да останат през 20-25 см по една ряпа. Наесен се изваждат и се слагат да презимуват. В трап в градината, или в бидон, буре в мазата. Слага се малко пръст, нареждат се репи, после пак пръст и пак репи и така. Ряпата започва да се яде, като свършат пипера и доматите. настъргана с моркови, обаче трябва да престои час - два, да си поеме оцета и солта.

# 95
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Браво, Вълчо, отлично място. Кажи, че имаш и как да поливаш лесно, а на 50 метра има торище, та да умра от завист. Wink
Тиквичките ти са перфектни. Аз съм много зле с площта, та затова на тиквичките им направих нещо като кафез метър на метър, подивяха вътре. Тая година съм с тъмнозелените, но тия светлите ("Изобилна", "Янтра") са по-добри. Има ли нещо по-специално за "Старозагорски чер"?
Да добавя за ряпата: почвата да е лека (за всички кореноплоди важи това) и да има начин юли, август, че докъм 15 септември да се напоява. Иначе няма да стане, брал съм ядове.
Mamagemelar, браво на мъж ти, мъдър ход. Ако искаш втора култура обаче, бягай още сега да кършиш върховете на първите домати. На мястото им може и да успее грах или фасул за зелено. До 15-20 август може да сложиш спанак ("Матадор" или "Хемус"). Каквото се освободи през втората половина на септември, може да му сложиш спанак за презимуване ("Едър зимен"  е добър сорт), та да го ядеш напролет.
Броколите, карфиолът - това е работа за изкушени в земеделието, капризен зарзават са. Аз поне не смея да пипам. Иначе съм гледал много, като в оня виц...

# 96
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Вижте какво открих случайно-може би сте виждали този сайт? Мнения?
Заинтригува ме ,че пише ,че няма ГМО  bowuu

http://www.gradinarstvo.hit.bg/index.html

Сайтът е сладурест. Разглеждал съм го в търсене на доматено семе, не съм поръчвал.

 Ама хайде да направим едно уточнение. ГМО е лоша работа, да кажем, но далеч не всеки сорт, плод на селекция, е ГМО в лошия смисъл.
Много от познатите ни зарзавати са плод на дългогодишна селекция и по-малко лаборатория, ако не и хич. А такива са повечето сортове, поне българските. Например биволското сърце - не е био сорт в строгия смисъл на думата, ама не е и ГМО. И какъвто ще да е, аз ще го отглеждам, хау!
Не случайно пиша тук, където думичката био е в скоби. Био земеделието е с много строги изисквания, не говоря за нормативните документи само. Истинските био земеделци не торят, не копаят, не поливат, не плевят, а може и да не садят, а ей тъй, каквото поникне. Само берат.
Толкова био, поне на мене, ми идва малко ... смеличко и ненужно.
Ако трябва да определя себе си като земеделска философия, по-близо съм до практиката на българските градинари от XIX век, или поне искам да съм такъв.

# 97
  • Мнения: 872
В лехата  ''зеле'' имаме по няколко стръка зеле, червено зеле, брЮкселско зеле, карфиол и броколи. Единственото по-специално е, че сме ги покрили с мрежа, за да не ги ядат птици. Миналата година стана зелето, карфиола направи прилична глава, броколито не стана на голяма глава, а на няколко малки  newsm78 . БрЮкселското зеле беше на дупки  Thinking
Днес купих разсад за 5 магданоза и 5 венкъл  - коренището , сварено,  се приготвя с доматен сос и чесън, като гарнитура за риба



Сега прочетох че на български се казва Резене

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D0%B7%D0%B5%D0%BD%D0%B5

# 98
  • Мнения: 4 585
А, не. За поливането, пълня една 20 литрова кофа и заминавам. А за торта няма абсолютно никакъв проблем, едно време краварникът бе на 40 метра от блока. 400 кг. угнила овча тор стига на един декар лозе за 6-7 години. По тая формула смятам. Къщичките са овчарници, снимката ми е от терасата http://www.snimka.bg/photo.php?photo_id=2490777

# 99
  • Мнения: 502
Резенето е мноого полезно нещо, първото, което се сещам е, че помага против колики на бебенца.

# 100
  • Мнения: 4 585
В някои краища на страната го ползват вместо копър и му викат копър. Резенето има по остра миризма и вкус. Копърът става докъм 60 см, резенето до 230

# 101
  • Мнения: 215
Здравейте другари - градинари! Heart Eyes

Да се похваля днес ядохме таратор с лично отгледани краставици. Страхотно удоволствие! Crazy

Ето снимки и от мен - доматите, краставиците и овошките, дето нямат пукнат плод тази година, по незнайни причини.
http://img200.imageshack.us/gal.php?g=img0356hws.jpg

Малко сайтове с инфо за биологична защита:

1. http://agrosaveti.com/agro/plant-protection/268-bilkite-unishtuj … -vreditelite.html
2. http://www.gimel.bg/new/index.php?act=content&rec=5

Много полезни и интересни неща пишете, мерси на всички за което!  bouquet

Куркума - прав си за истинското биологично земеделие, което даже по-точно е биодинамично, където всичко е един затворен цикъл. Хранят животните с био-фураж, използват техния био-тор, за да отгледат био-реколта. Ние чак толкова био не можем да сме наистина....Много хубаво си го казал за градинарите от XIX век. Така да ме е яд, че не познавам ни един такъв, че да го поразпитам хубаво. Много ми се ходи в някоя ферма, където хората се занимават с биоземеделие, но не намирам някоя подходяща.  Tired

MariaF - вас да не ви мислим. Вие сте готови за зимата от всякъде. И от мен поздравления!

irinii - мерси за хубавия сайт със съпунените ядки. Бях чувала за тях, но не знаех дали на практика перат добре. Как са доматките? Оздравяха ли?

Вълкът с дълъг ник - прекрасна ти е градината!!!  bouquet

Passiflora - много ми стана мъчно за калинките... Дано успееш да убедиш домашните в идеята. Аз впрочем го имам същия проблем. Никой не вярва, че може да се отгледат зеленчуци без пръскане... Thinking Но, така е с повечето алтернативни неща. Просто хората си следват пътя, който познават и не им се занимава да излязат от него и да се разходят по неотъпканата поляна....

До нови градинарски срещи и наистина давайте снимки деееее...

# 102
  • Пазете Гор
  • Мнения: 5 181
Утре бера чубрицата и ще снимам. Берете и вие, да я не опущите, брей!

Ето за кои градинари говорим:

http://www.lyaskovets.net/tm_articles/d1_tm3_articles_04_gardeners.html

Последна редакция: сб, 25 юли 2009, 22:33 от Куркума

# 103
  • Португалия
  • Мнения: 3 891
Фибичка , не всички градинари са такива неверници!Ето,нашият хазяин,например- нищо чуждо на природата не ползва!
Кара си по старомодно му човека, така го е учил баща му,така го е правил и дядо му...Забелязвам все повече като него- био или еко мислене в тях няма-те са просто традиционалисти.

Относно чубрицата-моята вече я обрах-на два пъти,че беше с малко разлика в разтежа, и вече е почти суха.Утре ще я  снимам. Събрах и семе копър.доста семе имам и от целината ,но малко ме съмнява дали ще е добро-сорта не знам как се казва,но е онзи дето прави само листа.
Ще накарам и мъжа ми да си снима отрочетата- доматите чудо!
Направила съм вече 40 буркана доматено пюре за зимата  Laughing

# 104
  • Пловдив
  • Мнения: 1 672
 Peace Записвам се да следя, че ми е доста интересна темата Mr. Green
Сега се връщам да чета назад  Blush

Общи условия

Активация на акаунт