Обявявате ли получено чуждо гражданство-къде, в какъв срок?

  • 5 800
  • 31
  •   1
Отговори
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
това ми е въпросът,обявявате ли го? какво сте направили за да спазите разпоредбата от 60 дни за обявяване, какви документи се изискват ,къде ?

# 1
  • Мнения: 1 526
Марси, накара ме да се замисля.
Имам чуждо гражданство от 12 (дали не са вече 13) год. Не съм знаела изобщо, че трябва да го обявявам.
През 2003г. си вадих нови документи в БГ и там мисля, че писах по формулярите, че имам и още едно гражданство.

Ще следя другите отговори. Марси, къде чете, че трябва да се обявява?

# 2
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
Българските граждани, притежаващи документи за самоличност, издадени от друга държава, са задължени в срок от 60 дни от придобиването им да уведомят писмено компетентните български органи.
в сайта на външно е!

# 3
  • Мнения: 3 932
Хм, и аз не съм се замисляла за съшествуването и нуждата от подобна декларация, но звучи логично.

# 4
  • T"A
  • Мнения: 2 515
Марси, не го бях обявявала до миналата година, когато си вадих нов паспорт (заради промяна на името след сключен брак).
Тогава в декларацията, която попълвах с данните за нов документ, имаше графа - друго гражданство и постоянен адрес в чужбина, и това попълних  Peace



П.П. Чуждото ми гражданство се води от 2003 година май... за това не съм сигурна, но до мин. год. не го бях обявявала пред бълг. власти (или поне не помня да съм го обявявала).

Последна редакция: нд, 28 юни 2009, 08:38 от Mentha

# 5
  • Мнения: 5 183
Хм, ами те българските граждани са длъжни и брака си да обявят и регистрират, а също и детето си. Но нашият брак, сключен преди 7,5 години зад граница, още никъде не е обявен и регистриран  Embarassed А детето регистрирах малко след 5-тия му рожден ден. Никой не ме е санкционирал или питал защо ...  newsm78

# 6
  • Мнения: 4 700
При мен със сигурност бяха минали повече от 60 дни. Обявих го, когато се оzкаzах от българското.
Звучи логично, че трябва да се обяви, но на мен не ми беШе до това. ИzобЩо не се бях zамисляла до сега.

# 7
  • Мнения: 1 526
Миле, как се отказа от бг гражданство? Каква е процедурата?
И защо се реши на тази стъпка (питам от любопитство, ако е много  лично не отговаряй  Peace).

# 8
  • Мнения: 5 183
Тали, сигурно Миле живее в държава, в която двойното гражданство е забранено

# 9
  • Мнения: 4 700
Ами да, в Германия съм. И когато вzех немското трябваШе да се откажа от българското. Сега вече германците търпят двойно със страни от европейския съюz.
Много мислих преди да направя таzи стъпка, но в крайна сметка с жалост установих, че нямам никакви полzи от българското ми гражданство. Освен ядове със zдравни zастраховки, чакане с часове по опаШки, нерви и скандали иz раzни институции друго не съм получила от българска страна.

Не zнам дали неЩо по процедурата по откаzване се е променила, но тогава трябваШе да подам молба в министерство на правосъдието придружена с един куп документи. Списъкът на документите го имаШе на сайта на министерството. За около 5 месеца ми иzлеzе реШението. Ако имаШ други въпроси, питай.

# 10
  • Мнения: 7 605
Имам прясно инфо за отказване от БГ гражданство.
Подават се молба и декларация, както в молбата се обясняват причините за отказването.
Прилаганите документи са акт за раждане и документ за придобито друго гражданство.
Президента се подписва под указа, с който ви бъде отнето БГ гражданството. Чакат се поне 5 месеца.

Иначе всичко трябва да се регистрира в БГ, да. Брак, развод, деца, всичко. Мен са ме глобили за една необявена промяна в статута  Rolling Eyes

Марси, бих го обявила в посолството/консулството  Peace Ако нямате такова, в ЕСГРАОН в БГ  Peace

# 11
  • Мнения: 1 550
Хм, и мен ме накарахте да се замисля дали съм го обявила някъде Thinking Но нямам спомени да съм правила подобна стъпка.
Сега ми предстой вадене на нова БГ лична карта и ако има въпрос за двойно гражданство, ще съобщя за двойното поданство Simple Smile

# 12
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
И аз нищо не съм обявявала  Thinking, нито гражданство, нито брак. Дали има глоби?  newsm78

Аз, приемайки испанското, също се отказах от българското. Но се отказах пред испанските власти, и за тях съм само испанка. За пред българските съм си българка (и испанка, ако декларирам новото гражданство). Чудя се дали въобще да финализирам процедурата или да оставя нещата така.

Татяна, Миле, след това пред германските власти показвахте ли указа за освобождаване от бг гражданство, за да се отбележи отказа ви?

# 13
  • Мнения: 4 700
Германците ми искаzа укаzа. Освен това в деня, в които ми дадоха укаzа zа немското гражданство ми вzеха и българския паспорт и го иzпратиха на българското посолоство.

Брака най добре си го легаzирай. Поzнавам момиче, които имаШе доста проблеми, zаЩото не беШе обявила, че е омъжена. ТрябваШе да си вади някакви документи в България и се zапочна едно ходене по мъките.  ooooh!

Обаче съм сигурна, че си и българска гражданска, zаЩото откаz от гражданство можеШ да получиШ само с укаz от преzидента.

# 14
  • София-България, Израел - където си поискам
  • Мнения: 2 856
Като си вадих нов паспорт във формуляра попълних,че имам двойно гражданство (поне такъв спомен имам ooooh!)
не знаех за тази срокове Rolling Eyes

Общи условия

Активация на акаунт