Кърмачески притеснения

  • 455
  • 3
  •   1
Отговори
  • Мнения: 318
Здравейте момичета Simple Smile
Аз много се извинявам ако повтарям тема,но ми се иска да споделя с вас и моите притеснения.
Бебето ми е на 10 дни,момиченце,роди се 4200 и 54 см,наложи се да я извадят с форцепс и вакуум. Дадоха ми я на втория ден,понеже беше в кувьоз и после на системи-лекуваха инфекция.
Проблемите и въпросите ми са няколко и разбира се са свързани с това дали й стига храната.
Много ми се иска да я кърмя на поискване,тя суче дълго-може и до час,заспива дълбоко и след 15-20 мин се буди с крясъци и иска пак да яде. На третия-четвътрия ден дойде доктора и каза,че сме я прехранили-давахме кърма и после АМ. Бебето се поспокои малко за няколко часа и после пак същата работа.
Питането ми е по колко горе-долу трябва да яде бебе на тази възраст ,защото незнам дали и след 5 часово висене на гърда не й е малко. Освен това идва момент,в който ме ползва за залъгалка и това също не е добре.
По съвет на док се цедих да видя какво е положението и най-голямото количество беше 70 мл за 20 мин,а преди това съм имала 60 за два часа.
Последното хранене дадох малко на едната гърда,после 60 мл АМ и в момента спи. Изцедих 30 мл за 40 мин. Страх ме е да не ми спре кърмата,знам,че бебето е най-ефективната помпа - но пак се вкарвам в кръга дали се е наяла. Гледам сама да се откъсне,заспива и пак същото-буди се след малко с рев.
Освен това много трудно я оригвам,почти ми е невъзможно и в резултата тя повръща. А и колко трябва да я държа на гърдата-това също не ми е ясно.
Извинете ме за дългия и може би много объркан пост,то е заради притеснението ми. Ще бъда благодарна на всеки,който ми отговори.

# 1
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Здравей, Лили!
Честито бебче!
Нормалните кърмачески притеснения  Hug
Щом имаш притеснения относно количеството кърма, което бебето ти приема, отиди да го претеглиш. Но смятай наддаването не от рожденото тегло, а от най-ниското, до което е спаднало. Повечето бебета около 10-14 ден възстановяват рожденото си тегло. Уговори се с педиатърката да я теглиш веднъж седмично на едни и същи кантар, с едни и същи дрехи, най-добре чисто голичка, дори без памперс. Така ще си спокойна, че ще успееш да реагираш навреме, ако има някакъв проблем с недостигане на кърма. По-често теглене не е за препоръчване.
Мокрите и наакани пелени са добър показател също. Трябва да имате поне 5-6 напишкани и 3-5 наакани памперса.
Бебето е още много малко и даването на шише с АМ само ще го обърка. Начинът на сукане от гърда и пиенето от шише е коренно различен. От шишето изтича много по-лесно и съществува реална опасност бебето да предпочете шишето пред гърдата.
Когато бебето суче, следи дали преглъща. Ако усетиш, че заспива, го разбуди. Трябва да следиш да суче ефективно. Нека стои по един час, но през този час да суче ефективно!
Ето две много хубави статии
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=3137
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=177530.0

Последна редакция: пт, 26 юни 2009, 14:08 от микки

# 2
  • София
  • Мнения: 263
Здрасти! Пиша ти по въпроса за кърменето ти.
Най добре се свържи лично с консултантките по кърмене. Със сигурност това колко изцеждаш не е показател колко кърма имаш. Бебето може да "издърпа" много повече от една помпа- доказано е.
Успех!!!

# 3
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Извинявам се, че продължавам в друг пост, но нещо полудя компа ми.

Когато бебето пусне само гърдата, оригни и предложи и втората. Оригваш като изправиш и потупваш леко по гръбчето. Не всички бебета се оригват, ако суче бавно, може да не е глътнало въздух и да няма какво да оригне. А връщането на мляко след това не е притеснително, ако бебето наддава добре. И ако петното не е по-голямо от една човешка длан и не е но фонтан.
Трябва да имате 8-12 хранения на денонощие. Ако бебето спи повече от 4 часа - събуди го. В началото от жълтеницата е възможно да е по-сънливо и мързеливо, затова ти трябва да му помогнеш със събуждането.
Важно за поддържането на лактацията е и нощното кърмене.
В началото изглежда доста обсебващо, но след около месец, когато кърмата се регулира, нещата стават доста по-лесни.
Майката трябва да си почива много. Спи, когато спи и бебето. Остави домакинската работа на таткото или на някоя баба. Храни се здравословно, пий повече течности, поне 2л на ден.

Общи условия

Активация на акаунт