Таблица за умножение

  • 50 922
  • 49
  •   1
Отговори
  • Габрово
  • Мнения: 366
Големият ми син тази есен ще бъде във втори клас. От "препатили " майки знам, че е добре още сега да почне да учи таблицата за умножение. Иска ми се да я изтегля и принтирам, но в някакъв по-привлекателно оформен вариант. Моля помагайте, в интернет нищо не открих. Благодаря предварително  bouquet

# 1
  • Мнения: 3 479
Има едни много симпатични табла в различни размери на изд. Геьлибрис. Мисля, че на техен щанд видях таблицата за умножение направена като подложка за хранене (от някакъв вид пластмаса или ламиниран картон, не помня точно). Върху нея може да се пише с маркер и да се изтрива със салфетка.
Ето сайта. От едната страна е таблицата, а от другата страна може да се пише
http://www.gealibris.com/index.php

Има и голямо табло
http://www.gealibris.com/index.php

# 2
  • Мнения: 3 491
Има в интернет, ето един вариант:

http://www.mathsisfun.com/multiplication-table-bw.html
Но на мене pone ми e графично натоварен.

Моите деца като за начало брояха през определено число и използваха пръстчетата си, на всяко събиране отчитат пръстче. Например 3-6-9-12 ... - 4 пръстчета, значи 4Х3=12. Постепенно я запаметиха (за малкия не съм съвсем сигурна, той догодина ще е втори клас, не са учили още този материал, но принципът му е ясен и може поне да си направи донякъде сметката).  

Последна редакция: чт, 25 юни 2009, 16:50 от блажка

# 3
  • Мнения: 258
Таблицата трябва да се научи наизуст! Моята баба казва като "Отче наш"!!! Laughing Сериозно- нека я научи като стихотворение- от опит знам, че трудно се справят с Таблицата: При умножение със 6, със 7, с 8 и с 9.
Ако дете не я научи във 2-ри клас, до гимназията не може да смята, защото почват да използват телефон и всичко отива по дяволите!!!
Браво за начинанието! Успех! smile3529 smile3523

# 4
  • Мнения: 21 455
   Синът ми успя да я научи за около две седмици, точно като " Отче наш" - с две  повторения на ден. Естествено беше му ясна идеята, че умножението е вид съкратено събиране на определен брой еднакви събираеми. Има си и някои "хватки", като например при таблицата за умножение с девет(6.9 да се сметне като 6.10-6, 7.9 като7.10-7 и т.н.) или с пет(редуват се произведения с последна цифра 0  5). Нормално е понякога децата да използват тайничко събиране (като знаят, че 3.6 е 18, за да сметнат 4.6 просто да прибавят 6 към 18.) Освен това, ако се вгледате внимателно, когато стигнете до таблицата за умножение с шест, например, първите пет произведения вече ще са научени от умножението с 1, 2, 3, 4 и 5. Успех! Peace

# 5
  • Мнения: 3 491
Да добавя: ако смяташ директно да наизустявате, за мене флаш картите също са добро средство, у дома има купешки, нещо такова:

http://www.amazon.com/Multiplication-Flash-School-Publishing-Com … 947322&sr=8-1

На лицето е написана операцията, на гърба отговорът. Задаваш си въпроса, отговаряш, сверяваш.
Даже не е необходимо да купуваш карти, според мене. Режеш правоъгълници от някаква по-плътна хартия и пишеш върху тях.

# 6
  • Варна
  • Мнения: 159
И ние сме подхванали таблицата за "уморение" Simple Smile
На картони А4 с разноцветни фулмастри сме написали с общи усилия засега тези с 1, 2, 3 и 4. Чете, повтаря, после давам задачки. Запомня бързо, но и със същата скорост забравя ако сме пропуснали ден-два. Определено използва събиране или изваждане ако не знае отговора. Започва да върти очи, да прави смешни муцунки за отклоняване на вниманието ми, докато изчисли наум Mr. Green

# 7
  • София
  • Мнения: 224
Радостина, много бързаш.
Второкласниците започват да учат таблицата за умножение чак след Нова година. И толкова бързо я научават "като им дойде до главата", че повярвай ми няма никакво място за притеснение. Вярно, че аз съм майка на гений, но на познавам съученик на сина ми, който да не я знае.

# 8
  • Мнения: 668
Да добавя: ако смяташ директно да наизустявате, за мене флаш картите също са добро средство, у дома има купешки, нещо такова:

http://www.amazon.com/Multiplication-Flash-School-Publishing-Com … 947322&sr=8-1

На лицето е написана операцията, на гърба отговорът. Задаваш си въпроса, отговаряш, сверяваш.
Даже не е необходимо да купуваш карти, според мене. Режеш правоъгълници от някаква по-плътна хартия и пишеш върху тях.
Навремето баща ми беше направил такива карти - наистина с тях много лесно се учи таблицата. Ооообаче - детето трябва да има афинитет за игри на карти - аз още преди първи клас играех Сантасе, Табланет(така ли се казваше newsm78), отделно табла и шах Simple Smile

# 9
  • Мнения: 641
От "препатили " майки знам, че е добре още сега да почне да учи таблицата за умножение.

А защо от сега? Нямат достатъчно време в училище ли?

# 10
  • Карлово
  • Мнения: 4 608
Миналото лято моята, сега вече третокласничка, учи таблицата по желание за да разбере за какво става въпрос. За 1, 10 и 9 /фокусът със свиването на пръстите/ - ясно. След това 2, 3, 4,5, също не я озориха. 6 -малко. И дотам спря. Като започнаха втория срок да я учат, всичко беше забравено и си я учи отначало. Не съм сигурна, че заниманията от лятото са и помогнали.

# 11
  • Мнения: 39
Наистина - има време, чак втория срок се учи таблицата. Но колкото до помощни табла - има почти във всяка книжарница, но сега не е учебно време и може малко по-трудно да се намерят. Най-достъпни са (като визия и споменати от Галя) на изд.Гея-Либрис, цената е 3.70 + 2 лв. за доставка в София.
Докато е във ваканция поне може да научи и запомни ако не цялата, поне "по-лесните" умножения. Съгласна съм с Дима, че
" ...И толкова бързо я научават "като им дойде до главата", че повярвай ми няма никакво място за притеснение..." , така че спокойно - научават я децата, та "ушите им плющат" , а механизма на изучаване е по-различен  - първо с 1, след това с 10, продължават с четните числа - 2,4,6 ... , после са нечетните - 3,5, 7 и т.н и паралелно с това (умножението) учат и деление ... Сега е ваканция и всичко трябва да е умерено - и да си четат препоръчаните книжки, и смятането (във втори клас, първия срок започват са събират и изваждат с двойни - дори при нас имаше опит - и с тройни числа) , и преразказа (читателския дневник) на книжките, за да може в началото на втори клас да се представят добре на входящите нива (т.е. проверка на знанията им от миналата година)  smile3529

# 12
  • Варна
  • Мнения: 2 378
Аз съм н амнение, че ако детето не проявява никакъв интерес към нея, не го карайте лятото да я учи. Всичко с времето си. Моят син я научи, когато си вървеше по учебен план.

# 13
  • ГОре на черешата...
  • Мнения: 11 511
И защо трябва да я научи сега Rolling Eyes?
В часовете после какво ще прави - ще брои мухите по тавана ли?
Ама че прекалени амбиции ooooh!...

И моят ще е втори клас и при все, че съм учител, въобще нямам намерение да я учи/м/ Wink.
Сега чете - довършва четвъртата книга от списъка и започва следващата.
Няма нищо по-важно от четенето в тази възраст Peace. Математиката им е супер лесна...

# 14
  • Мнения: 21 455
И защо трябва да я научи сега Rolling Eyes?
В часовете после какво ще прави - ще брои мухите по тавана ли?
Ама че прекалени амбиции ooooh!...

И моят ще е втори клас и при все, че съм учител, въобще нямам намерение да я учи/м/ Wink.
Сега чете - довършва четвъртата книга от списъка и започва следващата.
Няма нищо по-важно от четенето в тази възраст Peace. Математиката им е супер лесна...
   Въпрос на гледна точка. Детето може да има повишен интерес към математиката. И какво трябва да му кажем, ако изяви желание да се развива? Ооо, това се учи втория срок(или догодина...).
   Абсолютно съм съгласна, че четенето е много важно, но по какъв начин научаването на таблицата, ако  детето иска точно това, ще му попречи? newsm78

Общи условия

Активация на акаунт