Рахит и калций при 4 месечно бебе

  • 2 966
  • 1
  •   1
Отговори
  • където си пожелая...даааа...
  • Мнения: 575
Здравейте, д-р Слънчева!
Преди да задам въпроса си, искам да Ви поздравя за ентусиазма и желанието, с които помагате на нас - майките от форума! Благодарим Ви!
Това, за което реших и аз да се допитам до Вас е следния проблем - дъщеря ми е родена на 12.03 т.г., в момента е на навършени 3 месеца. Проблемът й е наднорменото тегло за възрастта й и поставената диагноза - рахит - от нашата педиатърка. Беба е изцяло на кърма, родена е 3430гр., в момента е с тегло 7100гр.. Още при първата консултация чрез опипване на главичката й поставиха тази диагноза. Теглото й тогава беше 5 кг. Лечението - 6 капки Вигантол в продължение на 1 месец. На последната консултация ги намалиха на 4 капки вигантол пак за същия период - 1 месец. Притеснението ми е, че ни изписаха 10 таблетки калций, по една дневно, без да са й направени някакви кръвни изследвания, за да се види нивото му. След консултация с ортопеда, той категорично ни забрани да даваме калций и аз го послушах, но педиатърката предписа втори курс от 10 таблетки, които също не съм дала.
Въпросите ми са - трябва ли първо да се направи кръвна картина; трябва ли да давам този калций; нужно ли е и аз да приемам допълнително калций при положение, че беба е изцяло на кърма и последно - трябва ли специалист да направи преглед и да постави диагноза /ако ДА, то при какъв точно трябва да се отиде/ ?
Предварително Ви благодаря за вниманието и Ви желая много, много здраве!
С уважение!

# 1
  • Мнения: 5 760
Това, че има по-меки черепни кости не означава рахит. Диагнозата се постава след изследване на калций, фосфор и алкална фосфатаза. Не е необходимо да приемате никакви калциеви таблетки! Достатъчно е, че сте увеличили дозата на вигантол, но и това може да се окаже излишно. Направете тези изследвания и едва тогава ще се прецени дали се касае за рахит.

Общи условия

Активация на акаунт