Екология,глобално затопляне

  • 2 179
  • 53
  •   1
Отговори
  • Мнения: 686
http://www.vbox7.com/play:617f4a48
Гледах доста подобни клипчета и си мисля,какво можем да направим,освен да не вземаме найлонови торбички от магазина и да засаждаме дръвчета(защото това е капчица в морето).Съвсем малък е приносът на 1 човек,затова ми се иска повече хора да гледат това и подобните му клипчета и да се замислят,да променят живота си.Надали големите фабрики ще закрият печелившия си бизнес само заради бъдещето на планетата(а толкова ми се иска да е така).
Факт е,че сами унищожаваме планетата си и това ще ни се върне,за съжаление,съвсем скоро.
За съжаление,често всичко остава само на думи.Иска ми се тук всеки да каже не само какво мисли,а и какво прави по отношение на екологията.

# 1
  • Мнения: 593
Да, обикновения човек може също да направи нещо за планетата.
Най-малкото - разделно събиране на отпадъците. Хартия, пластмаса, стъкло, метал  - да се предават за рециклиране.

Като чавдарче съм събирала хартия и съм предавала във "Вторични суровини".  bowuu

Иска ми се тук всеки да каже не само какво мисли,а и какво прави по отношение на екологията.

Нищо не правя.
Събирам си стъклените бурканчета от майонеза, кисели краставички и т.н. в един шкаф, защото ми е съвестно да ги хвърля в контейнера. Планирам някой ден да ги предам за рециклиране.

Последна редакция: вт, 09 юни 2009, 15:41 от cybercat

# 2
  • Мнения: 4 892
Факт е,че сами унищожаваме планетата си и това ще ни се върне,за съжаление,съвсем скоро.

Това, че може да не просъществува човека ли е за съжаление?
Природата си знае работата, спокойно. Най-много да ни отсвири, нас, хората, на планетата ще и олекне тъкмо.

# 3
  • Мнения: 25 571
Първото екологично нещо, за което се сещам е, че е добре да се ползва търсачката. Със сигурност ще спестим доста градуси от глобалното затопляне.  Wink Laughing

# 4
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Някъде четох, че човекът трови планетата, откакто кракът му е стъпил на нея. А голямото тровене е започнало от индустриалната революция. Наскоро гледах филм по "Дискавъри", в който се говореше точно за това - от тази революция насам човечеството е изхвърлило в атмосферата милиарди тонове отровни газове. Това, което казаха, беше, че трябва да действаме максимално бързо за спасяването на планетата, защото часовникът вече тиктака.
А ми се струва, че с тия найлонови торбички проблемът няма да се реши, докато не ги забранят по някакъв начин. И не е само това - отсега започнаха да се правят компоти и всевъзможни други зимнини. Това е всяко лято. Целият този дим не само трови нас, но и веществата в него се натрупват във въздуха. Но иди обясни на тоя, дето вари, че същото може да си го вземе и от магазин. Най-много да те погледне презрително и да ти каже, че не си с всичкия си.

# 5
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Един човек може да прави малко, но ако го правят повече хора, не е толкова малко!
- Найлоновите торбички - чак пък хич не успявам да откажа, но съм свела ползването до минимум, нося си една еко-торба от плат в чантата, а когато все пак се налага да се ползват, то гледам да ги ползвам многократно и после да ги хвърлям в раделните контейнери
- Пестя хартия -  колкото може по-малко разпечатки
- Внимавам къде и какво изхвърлям
- Пестя ел. енергия
- Възпитавам  си децата в този дух
Това ако се прави от всеки, доста би намалило купищата пластмасови боклучаци, които се търкалят на много места.

- Членуването в природозащитни организации е важна форма на подкрепа за зелената кауза.
Просто членуване, без някакви особени ангажименти. Това е много важно, защото когато една организация отиде да протестира за нещо, ако в нея членуват стотина активисти е едно, а ако членуват поне 10000 души е съвсем друго.
За сведение Британското кралско дружество за защита на птиците има над 1 млн. членове. Повечето са без някакво активно участие, просто плащат чл. внос, получават значка и бюлетин за работата на дружеството. Но имат съзнанието, че са членове на някаква общност.
Там въпросната организация работи здраво още с малките деца - как да сложат хранилки, така си имат "свой" синигер на двора, после - екскурзии за наблюдение на птици, кръжоци. Дружеството им е богато и е в състояние да купи застрашена от унищожаване земя и да я защитава като резерват. А те дори там нямат кой знае какви редки и застрашени животни, но си пазят всичко, нищо, че били "обикновени" врабчета или синигери.
А ние тук имаме, ама не си пазим нищо.
Защото със застрояване на местообитанията косвено се унищожават много животни и растения.

Може много да се пише... но ако същите тези, които са хората с пари, имаха съзнанието за един екотуризъм, щеше да е друго.
Говорила съм с много чужденци, срещнати у нас - те казват - ние си имаме по-хубави барове и дискотеки, но идваме тук за вашата природа. Защо не пазите това, което имате?
Идват у нас, наблюдават миграцията (в Бургаско се пресичат два от прелетните пътища на птиците),  снимат, или само гледат с бинокъла. Виждала съм французин, безкрайно щастлив, че намерил следи от видра.

Може много да се напише...
Пускам едно клипче вместо това - насладете се на полета на орлите... Докато ги има.

http://www.youtube.com/watch?v=bXkjcz6cnus&feature=related

# 6
  • Мнения: 25 571
. И не е само това - отсега започнаха да се правят компоти и всевъзможни други зимнини. Това е всяко лято. Целият този дим не само трови нас, но и веществата в него се натрупват във въздуха. Но иди обясни на тоя, дето вари, че същото може да си го вземе и от магазин. Най-много да те погледне презрително и да ти каже, че не си с всичкия си.

Определено няма да сгреши, ако ти го каже.   Mr. Green
Аз се чудя що е толкова замърсена планетата, а то компотите били виновни.  Laughing
Само да попитам за протокола - компотите в магазина сурови ли ги затварят или пак се варят, но на ток, за добиването на който така се замърсява, че няма толкова много компоти на земята, които да произведат същия ефект.  Laughing

# 7
  • Мнения: 4 841

Аз се чудя що е толкова замърсена планетата, а то компотите били виновни.  Laughing


И кравите, како Сийке, и кравите  Crossing Arms Защото като пръцкат, отделят големи количества метан, ако някой не знае, де ...

# 8
  • Мнения: 4 892

Аз се чудя що е толкова замърсена планетата, а то компотите били виновни.  Laughing


И кравите, како Сийке, и кравите  Crossing Arms Защото като пръцкат, отделят големи количества метан, ако някой не знае, де ...

Трябва да ги дресират да пръцакат в резервоарите на такистата у нас, хем няма да е напразно, хем се замърсява еднократно. Или онова е друг метан  newsm78  Embarassed

# 9
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Димът от едни компоти не съдържа нищо опасно...
Забравих да спомена колите, защото нямам такава.

В София те са основен замърсител на въздуха.
Много семейства имат по две коли.
И никой не се замисля дали не би могъл да се разходи, вместо да припали колата за всяко излизане.
После защо много хора страдат от куп болести - следствие на обездвижването и затлъстяването, а и на замърсения въздух.
Но никой не се отказва от возилото си...

# 10
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
Определено няма да сгреши, ако ти го каже.   Mr. Green
Аз се чудя що е толкова замърсена планетата, а то компотите били виновни.  Laughing
Само да попитам за протокола - компотите в магазина сурови ли ги затварят или пак се варят, но на ток, за добиването на който така се замърсява, че няма толкова много компоти на земята, които да произведат същия ефект.  Laughing

Ще сгреши този, който си мисли, че важно е тук и сега и докато той е тук. Дет' се вика: "След мен и потоп". Предприятията поне са длъжни да спазват някакви екологични норми, а наш Ганя с компотите и доматите какво прави, освен да разрови земята, да запали огън с въглища и дърва, за напълни няколко казана с вода, сякаш тия ресурси са неизчерпаеми, и да дими? И след като си свърши работата, да остави цялата мизерия, както я е направил, че по-късно пак ще му потрябва огнище? И не ми разправяйте, че тия неща не замърсяват.

# 11
  • Мнения: 593
Veronna, моите уважения, но това са органични отпадъци, които се разлагат сами. И с дима дърветата могат да се справят, ако има достатъчно.  Peace

Да допълня - вече не купуваме батерии, защото си взехме презареждащи и ползваме само такива. Сега остава да подменя и крушките с енергоспрестяващи.
Пералнята ми също е икономична, със 7-килограмов барабан и я включвам само когато се събере достатъчно пране.
Но иначе не мога да пестя много вода - почти всеки ден си взимам вана.
Добре че ваната е малка.

# 12
  • Насред хаоса
  • Мнения: 5 464
http://www.ru.acad.bg/eco/zamyr1.htm

Обърнете внимание до какво води изгарянето на твърди горива, които така много се използват при приготвянето на зимнина.

# 13
# 14
  • Мнения: 562
Като наследствен природозащитник и член на Българско дружество за защита на птиците (чиято основна задача са птиците, но не са само те) мога да кажа, че темата ти е абсолючно полезна!  Hug  bouquet  Heart Eyes

Права си, че приносът на един човек е малък, но ако всеки дава своя малък принос, то тогава приносът става голям, мащабен и много ефективен!!!  Peace

Какво можем да правим ли? Както си казала - ползване на хартиени торбички (пликчета, сакчета или там както ги наричате), садене и отглеждане на растения (не само дръвчетата са важни - дори саксийните цветя са от полза). Друго - всеки може да стане член на природозащитна организация, като плаща наистина смешния годишен членски внос, така дори и да е член само фиктивно и идейно, то поне допринася за събиране на средства, които се използват за природозащитни дейности; всеки може да събира боклука разделно (дори и да се ползват найлонови торбички, друго е, като се хвърлят в правилната кофа за смет), което е от изключително голямо значение за екологията!; всеки може да възпитава децата си в екологично и природозащитно мислене, което е от изключително голямо значение за бъдещето!!!; всеки може да участва в почиствания на природата (организирани или не); всеки може да изхвърля боклука само там, където трябва, а не където му падне; всеки, стига да иска, може да участва в природозащитни бригади; всеки може да разпространява природозащитните си възгледи и т. н. Аз, без да се хваля, правя всичко това!!! Макар и не толкова често, колкото искам, но все пак се старая максимално да не замърсявам околната среда (макар всеки, който ползва почистващи препарати и автомобилен транспорт да го прави) и максимално да помагам за съхраняването на природата! Всеки един от нас може да прави всичко това!!!  Peace

И не на последно място - човешката нация е твърде огромен и обременяващ природата консуматор!!! Когато произвеждаме храна и хвърляме голяма част от нея без да я оползотворим, ние вредим на природата, защото, за да се произведе тази храна, са се орали ниви, на територията на които е имало гори и т. н. Всяко хвърлено нещо ни отдалечава от екологичната и природозащитна идея, а това се подценява макар да е един огромен проблем за нашата планета!!!  Sad

Последна редакция: вт, 09 юни 2009, 17:13 от Pavlina Nikolova

Общи условия

Активация на акаунт