Excel за домашния бюджет.Малко помощ.

  • 11 594
  • 58
  •   1
Отговори
  • Мнения: 1 749
Темата ми е провокирана от една друга,добре позната.Но ....имам проблеми с програмата.В интернет е дадено едва ли не всичко друго,но не и това,което ми трябва.
Таблицата на Бърди,която е дадена тук е много хитро направена и ми даде добри идеи за друг тип таблица.Искам да я направя и все стигам до един препъни камък.Знам какво е SUM и го използвам без проблеми.Т.е сумиране на числата в колонките.Х + У= еди колко си...Но ...искам да има освен сумиране,да вмъкна и изваждане.Опитах с insert function но там освен SUM  има страшно много неща,които не разбирам,но не ВИЖДАМ МИНУС.
Някой да помага!
Когато направя табличката(с пот на челото и много труд Laughing ) ,ще я споделя с вас.Ако някой друг е направил някоя готина примерна табличка за следене на средствата от домашния бюджет..моля,нека заповяда и да покаже. Peace

# 1
  • Мнения: 3 641
За всяка една операция в Ексел се слага знак =/най-отпред/ след това се писаш клетките ,които искаш да извадиш, умножиш, делиш.
=B2+C2+D2. Може и с влачен на мишката сами да се копират. Накрая ентър. Ако искаш да т икопира формулатаи за други клетки пак с сършане на мишката, кръстчето , което се появява в деснияъгъл на всяка клетка.
Оф ,малк ооплетено го обяснох Rolling Eyes

# 2
  • Мнения: 1 749
Да кажем,че имам едно число Х,сумата от числата от B3 до B14 .Искам от това число Х да се вади автоматично сумата от числата У от Д3 до Д14 .Примерно.
Оффф обърквам се вече.....Занимавам се с разучаването на тая програма от няколко дни(е,когато имам свободно време) и само за нея мисля...И вече почнаха да ми изпушват бушоните....

Сумирането става във формулата с  + .Опитах с - да направя изваждането,но нещо не ми се получава.ЗНачи трябва да сложа = най-отпред?Отивам да пробвам.

# 3
  • София
  • Мнения: 17 259
Начина е като записваш числото, което искаш да се вади накрая, със знак минус в редицата числа.
Другия начин е да ми пратиш табличката и да видя какво мога да направя, за мен ще е удоволствие Simple Smile

# 4
  • Мнения: 173
Използвай клавиатурата.
За изваждане примерно 4-2=2  :
Посочи клетка за резултат(мишка)
Натисни равно(на клавиатурата)
Посочи клетката на числото 4(мишка)
Натисни минус (на клавиатурата)
Посочи другата клетка с числото 2(мишка)
Ентер
Получава се 2  bouquet

Когато имаш няколко действия(умножение,събиране и т.н.) слагай скобки - нали знаеш реда на действията  Peace
Аз по този начин си правя формулите, че с тея сумове ми е мн сложно.


Май закъснях с отговора.... Rolling Eyes

# 5
  • Мнения: 1 749
Mermaid,не си закъсняла.
Благодаря ви ,момичета! Peace
Бърди,идеята ми е да направя един хибрид между твоята табличка,моята(която е доста простичка) и една друга,която намерих в нета пак с помощ от форума от темата за домашния бюджет.Още абсолютно нищо не съм направила и си мисля...ще се пробвам да копирам таблиците,за да схвана основата на нещата и да почна с направата на нова.Благодаря ти все пак за предложението. Hug

# 6
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
ако искаш да извадиш от сума която е събрана със SUM, вмъкни си един ред с отрицателната стойност .... (ако тя (отрицателната) е положително число нейде из таблицата, го умножи по -1 )


п.с. само да сте ме цитирали с бисерите еййй

# 7
  • Мнения: 1 749
Хора,направих гоооо! Разбрах как стават нещата! thumbsup newsm57 Сега остава да почна табличката.Сложих едно = отпред в полето на формулата горе и после с минус ги накарах тея проклетии да свършат това,което искам!
Благодаря!

# 8
  • Мнения: 3 216
Хора,направих гоооо! Разбрах как стават нещата! thumbsup newsm57 Сега остава да почна табличката.Сложих едно = отпред в полето на формулата горе и после с минус ги накарах тея проклетии да свършат това,което искам!
Благодаря!



Може ли като я довършиш да я покажеш ?   Hug

# 9
  • Мнения: 3 641
Браво, Ексела е много интересен и полезен като му хванеш цаката Simple Smile

# 10
  • Мнения: 85
Ето малко помощ за Ексел - няколко полезни урока:

Сбор, произведение, разлика
Формули
Видеоуроци

# 11
  • Мнения: 1 749
Момичета,табличката стана много хубава.Мисля,че ще бъде доста полезна и на други.Остават ми само някои довършителни работи. Grinning

За нашето семейство трябваше таблица по седмици,и то с начална дата 10то число от месеца(и крайна 10то число на следващия месец) ,когато се получава първата заплата.Понеже нашия тати работи на две места и получава втория си ,по-малък, доход през 3та седмица,ми трябваше нещо по-точно от другите таблички,които работят с един доход в началото на месеца.Та...с една дума,нещата при нас са малко по-специфични.
*Jeny*,ексела е супер!Преди да я разбера тая програмка я мислех за много дървена и безполезна.Сега съм на мнение,че едва ли не по-полезна в компютъра нямам.

Сега ще потърся къде в интернет мога да кача табличката,за да я видите и вие.

Едит:
Ками,мерси!Табличката е още недовършена и ако зацикля някъде пак с формулите,ще използвам инфото,което ми даде.

Едит2:
Ако си изтеглите табличката няма да има проблем да промените началните и крайните дати ,дадени в нея . Simple Smile

# 12
  • Мнения: 85
Китана може да качиш табличката http://4storing.com/

# 13
  • Мнения: 1 749
Точно накрая ...оставаха ми две формули....И когато искам да му кажа  =AD-AC и то ми изписва в клетката #NAME? #Cussing out #2gunfire  #2gunfire
ПОнесох дрънкането на две китари,увисване на крачоли и ръкави от 12 кг бандитче,поривите на мъж,нуждаещ се от внимание и какво получавам?! Не ще да ми извади две числа! Rage #Shocked

Едит:
 ooooh! smile3555 Изпушват ми бушоните вече...Нищо де,малко остана.Пропуснала съм да му задам и числото,пиша му само буквените означения и то горкото се чуди :Тая па къде ме праща в десета глуха?" smile3532

# 14
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
посочи клетките с мишката, провери какво се получава в тези клетки, едната да не е текст?

# 15
  • Мнения: 1 749
Нали таблицата има буква ,примерно А и число,да кажем 1.Така се задава клетката...Ами пропуснала съм да задам числото.... Crazy Естествено е да не може да ми извади числото в клетката,защото не съм му казала точно коя клетка.... Blush

# 16
  • Мнения: 85
Дали ма тема как да се учим да работим с ексел Thinking
Искате ли да си  направим една с урочета и тем подобни Thinking

# 17
  • Мнения: 1 749
Хорица,готова е!Напълно готова!Качих я.Ето :
http://4storing.com/z79tif/9d63ce7dd5c84a1c37ea6dfd9859d79c.html
Някой ако има идеи за подобряване да казва. Peace

# 18
  • София
  • Мнения: 17 259
Аз нещо не мога да свалям

# 19
  • Мнения: 1 749
Сега ще се опитам да я кача на мястото,където ти беше качила твоята.

Я пробвайте така:
http://www.4shared.com/file/110596030/5caf4b10/__10_-10_.html

# 20
  • Мнения: 1 749
Ако ви се струва малка таблицата (като размери),отивате на View горе от менюто,избирате Zoom и в прозорчето избирате 100%.

"За месеца" отгоре-това ви е остатъка,спестените пари.Задайте произволни числа в Начално салдо(което е получената заплата) и допълнителен доход и задайте обичайните си разходи. Peace

# 21
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
имаш 2 позиции за заеми в първата колона,
приходите може да са посочени горе под общо разход,
колона c,d,e (и повтарящите се след това реално не носят никаква полза информативно освен най-горния ред,

ето как го виждам да стане по-компактно



а може и колона С да е директно за въвеждане на 2-та седмица , D на третата и така ще стане още по-компактно

# 22
  • София
  • Мнения: 18 679
Оф, много са ми сложни тия таблици Crazy Ние миналия месец за първи път си водихме бележки за приходи и разходи, в тефтерче, като преди сто години Blush

# 23
  • Мнения: 1 749
Хм...Така е станало по-добре,Лабрадор.Мерси! Peace
Заемите съм ги сложила толкова много,защото  някои  хора може би имат ипотеки,стоки на изплащане....Нашите съм ги писала отделно, за да ми се набиват в очите Grinning .

Има още работа по таблицата,за да стане още по-удобна.

Иначе видя ли някакви грешки в изчисленията от 3тата седмица,когато съм сложила допълнителния приход?

А,някой ,ако се чуди защо съм сложила водата и кафето отделно от продуктите....Това са важни неща,без които не можем.И които следва да се купуват всяка седмица.Нещо като напомняне.
Други могат да оставят полетата празни,или да сложат на тяхно място други неща,които те купуват всяка седмица.

# 24
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
не съм проверявал формули ..
като я преправиш ще я погледна.

по принцип можеш да имаш една отделна страничка на която ред по ред да се записват всеки разход по дата, защото така ще трябва с + да сумираш разходите през седмицата .... но ще стане по-сложно.
а може и да направиш таблицата с 31 колони със сумиране на всеки 7 дена и тотал накрая ...

# 25
  • Мнения: 1 749
Това със страничките и аз го мислех,нооо...вече изтрих Sheet2 и Sheet3 .Kaк мога да ги добавя пак?
Сега ,като я гледам...наистина трябва да стане по-компактна...
Иска ми се и да я направя хем компактна,хем да стане и с разход и приход по дати....Ще помисля как да стане....Ще е сериозен ъпгрейд.Simple Smile

# 26
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
дясно копче върху sheet1 -> "add sheet" мисля беше

# 27
  • София
  • Мнения: 17 259
Insert Worksheet е командата  Peace

# 28
  • Мнения: 3 641
Дали ма тема как да се учим да работим с ексел Thinking
Искате ли да си  направим една с урочета и тем подобни Thinking
Хубава идея.Мога да кажа,че Ексела е необятна територия.Всеки път може да се научи нещо ново.

# 29
  • Мнения: 1 749
дясно копче върху sheet1 -> "add sheet" мисля беше

Insert Worksheet е командата  Peace
И двамата сте прави: дясно копче на мишката в/у sheet1 ,Insert...,Worksheet. Peace Тенкс!

# 30
  • Мнения: 85
Хайде моля заповядайте тук

# 31
  • Мнения: 1 749
КАк мога да копирам цял Sheet от един ексел документ на друг?

# 32
  • Мнения: 3 641
Един път щракваш в най-горното квадратче на клетките/межди клетка 1 и клетка А/ и ти маркира целия шийт, после копи и отиваш нов документ и после пейст.

# 33
  • София
  • Мнения: 17 259
По-лесно е с десен бутон върху името на листа (например Sheet 1) - една от опциите, която ти излиза, е Move or Copy. Избираш я, след това тикваш боксчето долу, до което пише Copy, иначе ще преместиш листа, без да го копираш. После от падащото меню, над което пише To book избираш файла, в който искаш да го преместиш, или New book, ако искаш да е нов отделен файл.
Долу ще ти даде да избереш преди кой лист от новия файл да го сложиш.
И това е, пробвай и питай.

# 34
  • Мнения: 1 749
По-лесно е с десен бутон върху името на листа (например Sheet 1) - една от опциите, която ти излиза, е Move or Copy. Избираш я, след това тикваш боксчето долу, до което пише Copy, иначе ще преместиш листа, без да го копираш. После от падащото меню, над което пише To book избираш файла, в който искаш да го преместиш, или New book, ако искаш да е нов отделен файл.
Долу ще ти даде да избереш преди кой лист от новия файл да го сложиш.
И това е, пробвай и питай.

Бинго!Преместих го само,не ми трябваше да го има на първия документ!
Мерси отново! Hug

# 35
  • София
  • Мнения: 17 259
Мооля  Flutter

# 36
  • Мнения: 1 749
Така....Напраавих нова,малко по-компактна таблица.Прибавих освен остатъка от месеца(това,което ще спестим накрая) и едно поле Хранителни стоки и цигари(и двамата сме пушачи),за да видя колко харчим за едното и колко харчим за другото на месец.
Прибавих и един допълнителен доход във втората седмица,освен в третата.Направих и една табличка по дни за първата седмица.Има още за довършване и мога да кача вече ъпгрейднатата версия.

Честно казано,това на мен ще ми е страшно от полза.Първо,че ще се науча да пазарувам по списък,второ,че ще мога да предвиждам колко пари да заделям за пазар.С тази организация спестяването ще стане факт!Е,и малко воля....Като гледам,ще трябва да се лиша от шоколади всеки ден и да ги намаля до минимума шоколад на седмица....Направо невъзможно ми се струва. Crazy

# 37
  • Мнения: 1 047
За какво ви служи тази таблица, освен за убиване на време за попълване?

# 38
  • София
  • Мнения: 17 259
За какво ви служи тази таблица, освен за убиване на време за попълване?

Що, ти какво предлагаш да правим, една прахосмукачка да пуснем, или по мъже да тръгнем  Laughing

За тази на Китана не знам, но моята ми служи вярно вече доста години, така че в края на месеца да не остана без пари заради непредвидени покупки.

# 39
  • Мнения: 85
Ето и моята табличка http://4storing.com/9ar0vo/63afc4f20d2a114b515169fc1b50c14c.html
По простичка е, но ви дава възможност да проследите разходите си по дни, по пера и колко ви е остатъка.
Приемам всякакви коментари Grinning
Кажете ми ако нещо не е както трябва Grinning

Последна редакция: ср, 10 юни 2009, 16:31 от *ками*

# 40
  • Мнения: 1 749
Ками,никак не е лошо!Простичко и си има всичко.Малко формата на датата ме обърква,но това е съвсем поправимо.Можеш да направиш малко оформление-като цвят,болд/италик...такива неща.Май няма друго.Моята табличка е готова за 2 седмици(разход/приход по дати,другото е готово отдавна).Като гледам твоята и моята....аз съм прекалееееено подробна.Няма лошо,де.

# 41
  • Мнения: 85
Да, Китана пропуснах да кажа че не съм я форматирала, но това всеки може да направи по свой вкус.
И да твоята е доста по подробна, но аз моята я сътворих за 20 минути, а ти със сигурност си се постарала повече!

# 42
  • Мнения: 1 749
Аз още се мъча с моята...А това,което казах за подробностите....твоята може да е много по-удобна за хора,които не ги обичат. Simple Smile

# 43
  • Мнения: 1 749
http://www.4shared.com/file/111175745/f6a867f0/___online.html

Ето я новата,ъпгрейдната,малко по-компактна и по-подробна версия.В Sheet 1 таблицата за разходите/приходите е по седмици.В sheet 2  е по дни.

# 44
  • Мнения: 1 749
За какво ви служи тази таблица, освен за убиване на време за попълване?
Ползвам табличката едва от няколко дни и вече има резултати.
1.Като пазарувам по списък спестявам доста повече,отколкото преди,когато влизах в магазина със съвсем бегла идея какво ще пазарувам и отиваха доста средства.
2.Има положителен ефект и върху волята Grinning .Като знам,че в имам еди колко си пари заделени за джобни,си ги пазя.Да кажем,не си купувам толкова шоколади.
3.Виждам всичко,което се харчи и от кое би могло да се спести още.Виждам и какво би останало като спестени пари на края на месеца,ако се придържам към предвидените разходи .
И това са само част от причините,поради които тази таблица ми е полезна.

Едит:
сега забелязах малко разминаване в датите.....но е поправимо. Simple Smile

# 45
  • Мнения: 85
Китана smile3501 smile3501 smile3501

Наистина си се постарала!!!
Супер е!!!

# 46
  • Мнения: 1 749
Благодаря,Ками!  bouquet
Има малко неточности,забравила съм да изтрия някои неща,но ако някой я използва няма проблем да си ги изтрие сам.
Надявам се да послужи .Пожелавам повече спестени парички в края на месеца на всеки! Hug

# 47
  • Мнения: 85
Китана един съвет: маркирайки си всички клетки, в който се въвеждат паричките, след това отиваш на Format-Cells-Currency. Така числата ще са ти в левов формат Peace

# 48
  • Мнения: 1 749
Да,стана!Мерси!ПО-добре е !

# 49
  • Мнения: 85
Китана ето и моя подобрен вариант на табличката ми от вчера http://4storing.com/mtxbru/e0dc06248cc46e4004a3480eafa42924.html

# 50
  • Мнения: 1 749
Сега е още по-добре! Simple Smile
Искам да те питам...как направи удебелението на клетките?Аз така и не успях да разбера....

# 51
  • Мнения: 85
Предполага, че питаш за рамките. В лентата с менютата точно до символите за оцветяване на текст има и за правенето на табличка.
Ох, незнам дали ме разбра, но незнам как да ти покага нагледно Embarassed

# 52
  • Мнения: 1 749
Да,разбрах те...То е щяло да ми извади очите.... Tired

# 53
  • Мнения: 1 047
...Виждам всичко,което се харчи...
И ако видиш, че всеки месец даваш по 60-100лв. за цигари например, може да вземеш крайно решение, предполагам.

На мен винаги ми излизат непредвидени разходи.
Ремонт на колата.
Лекар, зъболекар
Рожден ден на някой и бюджета отива у рисайкъл бин-а.

# 54
  • София
  • Мнения: 17 259

Рожден ден на някой и бюджета отива у рисайкъл бин-а.

Това става само не добре направен и не редовно ревизиран бюджет Simple Smile

# 55
  • Мнения: 832
А как стои въпроса с хората, които не са на твърда заплата? Моя мъж напр. работи в сферата на услугите, работи за себе си и всеки ден печели различно. Сутрин тръгва с едни пари, вечер се връща с други.Не ги брои.Като се съберат повечко, ги отделя в един плик. Но не можем да си водим такава таблица.Не сме и опитвали де, но ми се струва, че ще е по-трудно.

# 56
  • Мнения: 3 216
А как стои въпроса с хората, които не са на твърда заплата? Моя мъж напр. работи в сферата на услугите, работи за себе си и всеки ден печели различно. Сутрин тръгва с едни пари, вечер се връща с други.Не ги брои.Като се съберат повечко, ги отделя в един плик. Но не можем да си водим такава таблица.Не сме и опитвали де, но ми се струва, че ще е по-трудно.

И аз съм била така- тогава си водех просто една тетрадка  и всеки ден си описвах прихода и разхода ,деца нямах тогава и в общии линии ми беше много  лесно. Но  и не бях опитвала да правя комп.таблица.

# 57
  • София
  • Мнения: 263
Табличките са супер!  bouquet

# 58
  • Торонто
  • Мнения: 837
А как стои въпроса с хората, които не са на твърда заплата? Моя мъж напр. работи в сферата на услугите, работи за себе си и всеки ден печели различно. Сутрин тръгва с едни пари, вечер се връща с други.Не ги брои.Като се съберат повечко, ги отделя в един плик. Но не можем да си водим такава таблица.Не сме и опитвали де, но ми се струва, че ще е по-трудно.

За всеки вариант може да се направи подходяща таблица, стига да има желание.
Особено пък във вашия случай ми се струва задължително при такива различни приходи всеки ден.
Мъжът ми е бил на такава работа и всеки ден попълваше приходи и разходи и накрая му се калкулира чистия приход за месеца.

Общи условия

Активация на акаунт