Планиране на бременност в Холандия

  • 3 897
  • 26
  •   1
Отговори
Privet BG mami!

Nedoumyavam, az li sam s pogreshna predstava za sveta ili holandskiya mi lekar!?...

Jiveya v Nijmegen (Holandiya) ot 2002 i oshte ne moga da svikna na tukashnata sistema na lechenie.  S tipichnoto "ako si bolen, chakai da ti mine" na domashniya ni lekar veche pochti se primirih. Blagodarenie na  tazi mu praktika nauchih mnogo ot meditsinskite site-ove v Internet.  Sunglasses
Sled dneshnata ni sreshta obache s Dr. M. ostanah chokirana... Otskoro planirame bebe s moya maj i po tozi povod az si vzeh sreshta za pregled (kakto preporachvat spetsialistite) Wink. Sled normalnite vaprosi i otgovori za nasledstveni bolesti i t.n. az go popitah kakva e protsedurata v sluchai, che zabremeneya. Ne povyarvah na ushite si, kogato toi mi kaza, che ne e neobhodimo da go informiram, v sluchai na bremennost. Preporacha mi da izchakam do 12-tata sedmitsa  Shocked, poneje parvite 12 bili nai-riskovani za ploda... Posle tryabvalo da otida v poliklinikata, za da mi opredelyat meditsinska sestra, koyato da me preglejda do kraya na bremennostta i sled rajdaneto na bebcho.
Az li sam " #Crazy " ili 12 sedmitsi sled zabremenyavane sa obichaen period ot vreme, predi parviya meditsinski pregled?  newsm78 Ami ako bebcho ne se razviva normalno...?

 Thinking Thinking Thinking

Последна редакция: пт, 26 авг 2005, 15:46 от rosa

# 1
  • Мнения: 1 017
Привет Grinning
Дааа, така процедират колеги. МАй липсата на доктори определя поведението ми. Тук, жъж Финланд е трудно да се домогне6 до какъвто и да било доктор, дори и ако иска6 да си плати6.

А ти не се притеснявай, бременей Party Laughing
Това, което ти е необходимо да направи6 преди 12 седмица е един ултразвук (не по рано от 6, 7 седмица) за да види6 сър4ице Grinning.
Кръвните изследвания може и в 12 с. 6те си следи6 собствените промени в тялото (болки и напрежение в гърдите, например) и ако не6то там се промени, веднага отива6 на доктор.
И последно, да те успокоя се надявам с това, в Бг съ6то е така. Диагностицират бременностаа, след което те привикват отново в 12 седмица.  Аз съм доктор, и като забременях все си мислех, 4е трябва да ме гледат об6то взето всеки ден Simple Smile
А моята сладка докторка каза, Я си ходи в ка6ти, опитак се да се поглези6, и ела в 12 седмица. Та така, май навсякъде е нормално....

# 2
  • Там,където се събуждам щастлива.
  • Мнения: 8 967
Не съм компетентна по въпроса, но бих ти дала един съвет: ако си решила да живееш тук и да родиш дете тук- приеми, че нещата няма да са като в България. Това не ги правят по-добри или по-лоши, а просто по-различни. Ако само се кахъриш и търсиш разликите- ще ти е по-кофти.

п.с.Разбирам притесненията ти и не соча с пръст, че ги имаш..... Hug

# 3
  • Мнения: 1 854
Привет Билянски,
аз не сьм раждала още тук и не мога да ти отговоря на вьпроса.Само искам да кажа,че здравната система тук е доста по-различна от БГ,но това незначи по-лоша,дори някоя мама беше казала-много по-добра е.И двете страни сьм чувала-и на доволни и на оплакващи се,така,че се опитвам да не се настройвам предварително.Незнам дали е вьпрос на това кой каква застраховка има,но тези,които имат добра застраховка,кьм частна компания например-не сьм чула досега да са останали недоволни преди,по време и след бременността си.Ако си мислиш,че нещо не е така,както трябва-настоявай пред лекарите,че искаш по задьлбочен преглед или по-ранен.Някоя от мамите беше споменала,че имало някакьв специален телефонен номер,на който срещу 25 евро се получава компетентна медицинска консултация.
Като гледам колко арабки народиха тук....и те все по повечко раждат,пьк няма проблем.Тук поне хората са любезни и на всеки вьпрос получаваш отговор,те как се аргументираха като ти казаха,че пьрвите 12 седмици не е нужно да ги уведомяваш,защо е така?Тук винаги можеш да получиш това,за което настояваш,ако те сами не ти го предоставят.
Нека да чуем и другите мами,как е било при тях.
Кьсмет ти пожелавам....и когато забременееш-сподели как е било с медицинското обслужване Grinning

# 4
  • Мнения: 1 910
Явно в Nijmegen ще се окажем най-недоволните..или поне най-мрънкащите...  Laughing

Bilyanski, здрасти. Да, точно така е, както ти го е казал доктора. Нямаш взимане-даване с него, ако е нещо свързано с бремнноста. Не трябва да ходиш в никаква поликлиника, а във  verloskundige praktijk. Записваш се по телефона и ти определят час за 12-та седмица.
ето тук на N можеш да видиш акушерските практики в Наймехен
Съветвам те да не се записваш във Donna. Има само един разбран и много готин тип, мъж. От другите съм  недоволна. Правят се на разсяни, чакаш ги да се появят във времето, когато ти е часа...дори ми се накараха, че им се обаждам с уточняващи въпроси. Да не говорим, че част от прегледите се прехвърлят на медицински сестри, а не на акушерки. То какво ли значение има, като се има в предвид какво правят на периодичните прегледи.
Ако имаш други въпроси- пиши на лична.  И май ще се окаже, че има значение и в кой град си. Дано ти поне да случиш с акушерки в нашия град...наистина има много доволно мами...може би в това отношение съм карък... Laughing

Това, което ти е необходимо да направи6 преди 12 седмица е един ултразвук (не по рано от 6, 7 седмица) за да види6 сър4ице Grinning.

Не виждам как ще стане в НЛ. Чакаш си прегледа в 12 седмица, това е. Simple Smile


Тук винаги можеш да получиш това,за което настояваш,ако те сами не ти го предоставят.

Тук не мога да се съглася. Първо ги молих за nekplooimeting, който аз да си платя. Пратиха ме за зелен хайвер давайки ми един телефон, на който да се обадя. В болницата отказаха да ми дадат час, защото нямах направление. Нямаше за кога да се разправям с акушерките, защото бях вече края на 12 седмица, а прегледа се прави в 11 и в 12 седмица. После им поисках направление(вече не се вързах на номера с телефона) за ултрасаунд за вродени аномалии в 20 седмица,  отказаха твърдо. Не виждам какъв им е проблема, като искам аз да си го платя.

И някой може ли да ми посочи в коя страна няма преглед в 20-24 седмица на ултрасаунд?

# 5
  • Germany
  • Мнения: 224
aми то маи трябва всеки да каже как е в държавата в която е за да се разбере наи-добре кое е нормалко и кое не. и наи-вече мамите от Холандия да кажат. тук още с подозренията си че си бременна отиваш на лекар, регистрира ти се бременността, още в 5-6 седмица, издава ти се картон и книжка която маиката винаги носи със себе си и в която се вписват резултатите оот прегледите, направените кравни и уринни тестове. така ако недаи боже възникне проблем преди 12 седмица, колкото и рисковани да са тези седмици, бременността я има и тярбва да се следи, при постъпването в болница си даваш книжката вместо да трябва пак да обиасняваш или да ти се правят наново всички изледвания, така се реагира по-бързо и адекватно. а и пзрвите 3 месеца, тоест тези 12 седмици плода се оформя, трябва да се гледа, да се взенат някои витамини или добавки при нужда и така нататък. та това се разбира само ако са ти направили изследвания
а Бг изобщо не я вземам за критерии или база за сравнение. Мислех 4е във всички (или почти всички) ЕС държави е така newsm78

# 6
Привет,
Не се чуди, в Холандия е така. Когато го описах във Биберон, ми казаха, че не било възможно.
Прегледите на бременните са малко и нямат нищо общо с грижите, които можеш да получиш в България. Но за сметка на това, ако оцелееш на пропагандата и не се съгласиш да раждаш вкъщи ще видиш, че гриожите за родилките са страхотни, да не говорим за услугата след раждане, която ти препоръчваш да си вземеш за поне 5 часа. Аз родих преди седмица и жената, която идваше вкъщи беше не само много мила, но и ни успокояваше като ни показваше как да се грижим за малкия сладур.
Днес идваха от консултацията, можеш и да им се обаждаш всеки път когато имаш въпроси. 
Но докато си бременна, не ти правят почти никакви изследвания. Повечето холандки не са гледани на ехограф през цялата си бременност. Кръв ти взимат май два пъти. Така, че ако случайно си в родината, когато забременнеш, непременно отиди и се прегледай там.
Аз изкарах първите 4 месеца в родината и имах куп изследвания. Тук не ми направиха, почти никакви. Но все пак ако се оплачеш, че не ти е добре, те ще те изследват.
Ако имаш нужда от някакъв друг съвет, пиши ми.
Иначе как ти харесва тук?
Поздрави

# 7
  • Мнения: 93
Е, хайде и аз да се разпиша в темата, че сега съм точно на такава вълна (бременна съм в 28 седмица и съм в Холандия).

Още като забременях се порових в няколко холандски сайта за бременни (например www.babyopkomst.nl) и долу- горе разбрах какво ме очаква. Оттогава просто се настроих и приех идеята, че УЗ и някакви по-специфични изследвания се полагат само при патологична/рискова бременност. Ако всичко върви добре, няма нужда от такива. Просто изхождат от позицията, че бременността не е болест, и затова не е нужно да посещаваш болница. 

На преглед за първи път при акушерката отидох в 6-7 седмица. На УЗ за определяне на термина бях в 12 г.с. Преди това ми казаха наистина, че няма смисъл, защото не е сигурно дали плодът ще се задържи (звучи доста жестоко, особено за човек който е имал проблеми със забременяването, но фактът си е факт). Още повече, че дори да има някакъв проблем, едва ли нещо може да се направи - в БГ изписват профилактично  Дуфастон за задържане и разни други лекарства, но това рядко помага, ако природата е решила друго (най-често при хромозомни отклонения)...

Колкото до изследванията - акушерката сама ме попита дали искам комбиниран тест (кръвен тест + nekplooimeting)  - аз даже не знаех много какво означава това. Каза, че няма нужда (предвид на анамнезата ми), но ако искам - мога да ида в болницата и да ми го направят. По този повод ми направиха още едно ехо, и то от специалист в болница.

Сега на консултации слушат само сърчицето на бебето и мерят само кръвното. И все викат "keurig"  или "'prachtig". Но винаги ме предупреждават ако имам някакви оплаквания или въпроси да се обаждам, да не се притеснявам. Винаги са много мили и се радват на бебето така все едно е тяхно..

Сега ще видим как ще бъде с раждането, че една мама холандка на курса по йога се оплака, че при предишното раждане акушерката й отказвала да дойде докато контракциите не станат толкова колкото трябва според техните инструкции (а те просто никога не станали на толкова често), и тя за малко да си роди сама.

Хайде, успех в начинанието и не планирай нещата толкова, че нали знаеш - "Човек предполага, но господ разполага".

Във всеки случай почни да пиеш фолиева киселина (ако все още не си), но сигурно лекарят ти е казал това вече.











# 8
  • Мнения: 4 212
Защо настояваш на много прегледи?Разбирам, 4е искаш да видиш плода рано, рано, дали тупка сърце, но това не дава гаранция 4е после вси4ко ще е наред.Освен това 12 седмици са крити4ните и колкото и жестоко да зву4и, няма смисъл да се ходи на ултразвук по рано.За лекарите до тогава няма какво да се прави.После се пускат изследвания и ултразвук се прави. В цял свят се полагат 3 ултразвика, вклю4ително и България.Това е което поема касата. Ако искаш да си платиш на 4астно е друг въпроса, но и в Бг е така.То всъщност няма много какво да се види преди 12 седмица.Разбира се ако имаш болки, кръвоте4ение недай Боже, се отива в спешното.Тук, в Испания първият видеозон е в 12, 13 седмица, после 20 и после 33. Мен пък ме побъркаха от такива и изследвания и какво ли не.....карай си спокойна бременност, лекарите знаят какво правят.И изследвания ще ти пуснат.Нали не о4акваш без да си имала проблем  да ти правят извънредни изследвания. Хайде спокойно, наслаждавайте се на любовта и ако стане бебето да се похвалиш   bouquet

# 9
Blagodarya za otzivite i savetite; mnogo milo!   bouquet Shtom tova e standartnoto meditsinsko obslujvane v Holandiya (Nijmegen), znachi nyama zashto da se oplakvam, nito pritesnyavam.  Embarassed

Dnes si izprosih folieva kiselina ot doktora, taka che zapochvam da piya. Toi kaza, che ya izpisva samo v sluchai na nasledstveni problemi, no poneje az nastoyah... Blush

Zastrahovani sme vav VGZ: osnoven paket + zabi, ochi i t.n. Ne znaeh, che zastrahovkata moje da vliyae na meditsinskoto obslujvane...

Otnosno prestoya mi v Holandiya...toi e pochti kam kraya si. Na 31 mart 2006 se mestim. Zasega vyatara duha kam France (nie sme s Fransko grajdanstvo), no nishto chudno v posledniya moment da ni otnese na drug kontinent. Kade spored vas e nai-dobre?  Wink Inache tuk mi haresva. Obojavam da si karam koleloto, klimata ne e chak tolkova zle, holandtsite sa simpatyagi...no 5 godini stigat. Popravyam si greshkata: jiveem v Nijmegen ot uli 2001, a predi tova az prekarah 2 godini v U.K. Prekaleno se otkasnah ot "vsichko balgarsko i rodno", no prez septemvri se vrashtam da navaksam.  Party
V tozi smisal, ne sravnayavam Holandiya s BG, a s Frantsiya i U.K. I vsichko tuk e mnogo razlichno, naistina, no ne i po-losho.  Peace  Grinning

Oshte vednaj, blagodarya za toplite otzivi!  Heart Eyes
 

# 10
  • Мнения: 1 072
Честита бременност и дано е лека.
По въпроса - как очакваш до 12 седмица да ти кажат бебчо правилно ли се развива? Че той на 12 седмици е 12 мм.? Мисля, че е рано за такива изводи.
Всичко най-добро ти желая, най-вече спокойствие,
Сара

# 11
  • Мнения: 93
Dnes si izprosih folieva kiselina ot doktora, taka che zapochvam da piya. Toi kaza, che ya izpisva samo v sluchai na nasledstveni problemi, no poneje az nastoyah... Blush 

По принцип фолиевата киселина е витамин, който спокойно можеш да си купиш сама от Kruidvat например, така че няма какво да молиш доктора да ти я изпише. Странно защо той сам не ти я е препоръчал, независимо от това дали имаш "наследствени проблеми" или не.  Ако има такива проблеми, просто препоръчват по-висока доза.

# 12
 
Zastrahovani sme vav VGZ: osnoven paket + zabi, ochi i t.n. Ne znaeh, che zastrahovkata moje da vliyae na meditsinskoto obslujvane...

 vidat na zastrahovkata ne vliae na medicinskoto obslujvane!!!!!!!!!!!!!!!!!

# 13
  • Мнения: 1 072
И не яж херинга (сурова), филе американ и boerenkaas!

# 14
Незнам дали е вьпрос на това кой каква застраховка има,но тези,които имат добра застраховка,кьм частна компания например-не сьм чула досега да са останали недоволни преди,по време и след бременността си.



 vidat na zastrahovkata ne vliae na medicinskoto obslujvane!!!!!!!!!!!!!!!!!

Dobra zabelejka, Oranjevo nebeto kazva, che ne znae dali e vapros na zastrahovka. Sorry!

SaraJK : "И не яж херинга (сурова), филе американ и boerenkaas! "...Az i bez tova ne gi obicham! Sick  Laughing

Общи условия

Активация на акаунт