Има ли жертви на измами с кредитни/дебитни карти.

  • 4 524
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 523
Току що видях, че някой е плащал с картата ми онлайн. За първи път ми се случва. Има ли и други такива. Някакви съвети и препоръки. Аз се обадих вече в банката да оспоря транзакциите и да ми спрат картата. Има ли нещо друго, което трябва да  се направи? Сигурно трябва да си проверя и кредитния репорт. Оф, ужас, много са неприятни тези неща. До сега почти навсякъде плащам с карта, а и пазарувам доста онлайн. Също така преди една седмица поръчах от Малинчо едни неща. Мислите ли, че може и от там да е проблема?

# 1
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Много кофти  Close На мен ми се е случвало, но доста отдавна - само си спомням, че се обадих на компанията и те махнаха транзакцията и ми издадоха нова карта. Мисля, че е добре и да се обадиш в някое кредитно бюро (например ТранзЮниън) и те ще ти сложат алърт на репорта - НО това мисля, че може да допринесе до спад в кредитните ти точки, така че внимавай.
А, да допълня - моята случка беше с кредитна карта, не с дебитна.

# 2
  • Мнения: 945
Първо провери си компютъра zа вируси, най вероятно така са ти откраднали данните.
На мъжът ми са му теглили пари от банкомат от кредитната карта. Дори можеше да каzе на кой банкомат са му копирали картата. За негов късмет патите бяха иzтеглени от Полша, докато той беше преz това време в Каzахстан. VISA му въzстанови всичко, а полицията както и се очакваше не можа да намери нищо (миналата седмица даже получихме писмо от тях, че спират иzдирването).

Дано ти върнат парите   bouquet

# 3
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Имам си специална карта само за пазаруване по интернет. Седи си празна през цялото време, само когато реша да купя нещо, прехвърлям в нея колкото трябва и веднага купувам. И пак я оставям празна.

# 4
  • Мнения: 523
Първо провери си компютъра zа вируси, най вероятно така са ти откраднали данните.

Какви антивирусни програми ползвате? Аз имам някаква Нод. Не знам дали е надеждна. Оф, сега трябва да сменяме всички пароли сигурно.

# 5
  • Мнения: 703
Имам си специална карта само за пазаруване по интернет. Седи си празна през цялото време, само когато реша да купя нещо, прехвърлям в нея колкото трябва и веднага купувам. И пак я оставям празна.
Peace
Вариантът,предложен от Вес,като,че ли е най..доброто решение на проблема.. Peace

# 6
  • Мнения: 2 674
Случвало ми се е преди много години. Сайтът ,от който пазарувах не беше защитен. Банката проведе разследване,замрази ми картата за определен период(не помня колко време) и след като видяха,че не ги лъжа ми върнаха откраднатата сума.

# 7
  • Мнения: 523
Случвало ми се е преди много години. Сайтът ,от който пазарувах не беше защитен. Банката проведе разследване,замрази ми картата за определен период(не помня колко време) и след като видяха,че не ги лъжа ми върнаха откраднатата сума.

Как разбираш, че сайтът не е защитен?

# 8
  • Монреал
  • Мнения: 1 469
Мисля, че основните индикатори са катинарчето отдолу на браузъра или пък адреса на страницата да е така https:// ..........

# 9
  • Мнения: 2 674
Ами разбрах го след като си купих една книга за 11 $,на следващия ден ми липсваха 1000$.Не е бил сигурен сайта.Просто докато съм пазарувала не съм го знаела,но в последствие го разбрах.Звънни на банка си,ако си пазарувала с дебитна карта.Мислех "Малинчо"  за  сигурни,но може да не е от там проблемът.Нека банката да прави разследване. Затова си държиш парите там все пак,а не  под дюшека.


П.С.Сега погледах Малинчо-долу в десния ъгъл пише ,че бил сигурен.
http://www.malincho.com/

# 10
  • Мнения: 1 526
Много неприятна ситуация. И аз много неща поръчвам и плащам чрез нет-а. До сега не съм имала проблем. Но винаги имам едно на ум и често проверявам за "набези".
 eagle, а какво ти казаха в банката, ще ти възтановят ли парите? Правят ли проверки някакви?

# 11
  • Мнения: 2 257
eagle, съжалявам, дано бързо се оправи кашата.
Слава Богу, още не ми се е случвало, но никой не е застрахован. Аз лично спазвам следните условия при онлайн пазаруване, за да избегна подобно нещо (макар че и това не е 100% гаранция):
-- пазарувам винаги с кредитна (а не дебитна) карта с нисък лимит - избрала съм си една с най-малко пари вътре, така че ако стане нещо, да не са големи главоболията.
-- винаги проверявам има ли го това малкото жълто катинарче на сайта, от който пазарувам.
-- винаги, ако не ми е познат сайта, търся дали имат седалище и физически адрес, както и телефон за връзка, за предпочитане дори не 1-800, а локален. Ако липсва някое от тези неща, не купувам и не си оставям данните. По принцип пазарувам много онлайн, но имам определен кръг от сайтове и избягвам непознатите, дори и да са препоръчани, примерно във форума.
-- често си проверявам стейтмънтите онлайн (има опции да си секюрнеш картата, предлагани от съответната банка, пробвала ли си?)
Желая ти бързо да се оправят нещата!

# 12
  • Мнения: 523
Да, казаха ми, че след като попълня форма за оспорване на плащането ще ми върнат парите. Уж щели да разследват случая и ще ме информират за резултата.
Вариантът предложен от Вес и Джи е добър. Мъжът ми го практикува, когато плаща, но аз все си виках - на мен няма да ми се случи.
Джи, какво става като си секюрнеш картата?

# 13
  • Мнения: 2 257
Вариантът предложен от Вес и Джи е добър. Мъжът ми го практикува, когато плаща, но аз все си виках - на мен няма да ми се случи.
Джи, какво става като си секюрнеш картата?

Ами срещу определена сума на месец/година Wink, ти гарантират identity theft protection - различните банки включват различни неща в това понятие, но общо казано - предпазване от крадене на данни, неоторизирани транзакции, кредит мониторинг и т.н. Би трябвало да ти пращат подобни оферти по пощата. Ако не - обади им се и ги питай - веднага ще те засипят с предложения.

# 14
  • Мнения: 3 491
Случвало ми се е преди много години. Сайтът ,от който пазарувах не беше защитен. Банката проведе разследване,замрази ми картата за определен период(не помня колко време) и след като видяха,че не ги лъжа ми върнаха откраднатата сума.

Как разбираш, че сайтът не е защитен?
eagle, eдин от начините е (може да има и други, не знам) като погледнеш в полето на адреса, в лентата горе: ако сайтът е надежден, трябва http:// да се превърне в https:// , Това се отнася за страниците, където се въвежда информация за разплащането.
Несигурeно сайт e например http://www.malinchobooks.com/. Там това не става. А и едва ли има нещо общо с истинския Малинчо
Не мисля, че с http://www.malincho.com/ ще имаш проблем.
Освен това знам, че на сайт, където няма обявени физически адрес, телефон и евентуално лице за контакт, не трябва да се вярва.

Опс, повторила съм частично Джи, сори, не забелязах.

Последна редакция: нд, 07 юни 2009, 23:13 от блажка

Общи условия

Активация на акаунт