въпрос за болнични -моля помогнете

  • 500
  • 4
  •   1
Отговори
  • Мнения: 58
Искам да ви попитам от работата ми  заявяват че не съм представила болничен в срок и ще ми пуснат неплатена.Предходния болничен ми е до 100805 гинеколога ми  излезе в отпуск и на 290805 ще ми издаде болничен със стара дата от 1008 това е болничния ми 45дни преди раждане.Но на мен от работата ми заявяват че ще ме пуснат в неплатена докато представя болничен и след това ще ми бъде платен.Ясно ми е че докато не представя болничен няма да ми се плати но защо да ме пускат в неплатена?Доколкото ми е известно болничен мога да представя да края на месеца.Моля ви ако някой е наясно да ми отговори!

# 1
  • Му Кинд Оф Плаце
  • Мнения: 4 033
Е, аре да не е така. Заплатите ще се правят в края на месеца-т.е. дотогава можеш да представиш болничен, няма как предварително да подготвят ведомостите, по принцип, де.
Пък и е въпрос на нормално отношение-29-08 не е толкова късно

# 2
  • Мнения: 5 370
няма такива работи-45 дневният болничен може да се представи и със закъснение. Мисля,че така беше и за последващият болничен-след раждане. На мен сами казвали винаги така"гледай да го представиш до края на месеца,че ще правиме заплати". Щото иначе работя на майната си чак ....на другия край на София и ми ги носеше мъжото,когато има възможност

# 3
  • Мнения: 54
Разбира се, че болничен можеш да представиш и в края на месеца. Въобще не се притеснявай, кажи на счетоводителите във фирмата ти да прочетат добре закона

# 4
  • София
  • Мнения: 2 300
Болничният от 45 дни ти се полага при всички положения...от теб се иска единствено да го представиш до 2 дни от издаването му, което  може да стане и по-късно:

   Чл. 30.  (1) В случай, при който бременната не се е явила своевременно за оформяне на отпуска си по бременност, но има определен термин на раждане, болничният лист се издава, както следва:
   1.  ако до явяването й при лекаря е работила - само за времето от датата на прекратяване на работата до термина на раждането;
   2.  ако до явяването й при лекаря не е работила - за целия период от 45 дни, предхождащ термина на раждането.

Болничен от 45 дни поради бременност ти се полага дори, когато не е изестен терминът на раждане:
   
 (2) Когато осигурената е родила, без да е имала определен термин и без оформен отпуск по бременност, временната неработоспособност се оформя, както следва:
   1.  за целия период от 45 дни преди раждането, ако не е работила, болничният лист се антидатира и се издава за целия период до датата на раждането от лекаря, водил раждането, или от личния лекар, ако раждането е станало без медицинско наблюдение;   
2.  ако е работила част от периода 45 дни, предхождащ раждането, а през останалия период не е работила, болничният лист се издава за времето от прекратяването на работата й до датата на раждането;
   3.  ако до раждането бременната е работила, болничен лист за бременност не се издава.

Общи условия

Активация на акаунт