Реална себестойност на ново стройтелство - София

  • 1 709
  • 7
  •   1
Отговори
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
Здравейте. Вълнува ме един въпрос. Каква е реалната себестойност на ново стройтелство в София. Другото което изниква като въпрос е каква е продажната цена на кв.м. в района на Пирогов. Ако някой има информация за реално сключени селки ще ми бъе много полезен. Предлагат ми на цена 1500 EUR/кв.м., но на мен специално ми се струва доста завишена.
Предварително благодаря на всички за информацията.

# 1
  • Мнения: 4 300
Ако искаш конкретен отговор, трябва да питаш за конкретна сграда, и то специалист. Иначе няма никакъв смисъл ( освен лаф да става) Laughing. Иначе ей сега ще ти изстрелят любимите 300 е.
Намери си оценител, заведи го на място и ще ти каже човекът, каква е паз.цена на земята, какви материали са вложени съобр. качеството на строителството и т.н.

# 2
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
Сграда няма, собственици на парцела сме ние. Интересува ме ориентировъчната себестойност.

# 3
  • Мнения: 4 300
В момента - от последните 6 месеца до сега- сделки почти не се сключват, така че методът на пазарния аналог няма как да се приложи, просто няма база за сравнение..
За себестойност като израз на вложените ресурси няма как да се говори, без да има проект.

След като си собственик, предполагам най полезно ще ти е инфото, че за централните райони, ако има желаещ инвеститор, обезщетението достига 50% ( собственика  на парцела получава 50% от застроеата площ на сградата).

# 4
  • Houston, TX
  • Мнения: 15 673
Това е другото нещо което ме притеснява, предлагат ни 33% обезщетение

# 5
  • Мнения: 4 300
Ами не знам, дано се намеси някой със скорошен опит. Като цяло строителството не е във възход, меко казано. Почти няма инвеститори, които да започват нови сгради, никой купувач няма да купи нещо на зелено, същевременно банковото кредитиране е свито и просто няма как да се финансират проектите. Така че нищо чудно да ти предлагат по ниско обезщетение.
Лично според мен 1500 е реалистична цена, друг е въпросът, че в момента почти никой не купува, обикалят само хиени, които предлагат половината на нормалната цена, дебнейки хора, които са на зор.
Така че може би е добре да изчакате малко.
На мирела.бг има статистика за цените на имотите на база сключени сделки, доколко е реална не знам.

# 6
  • София
  • Мнения: 5 651
Според последния бюлетин на Камарата на архитектите в България за ценообразуване на строителните обекти себестойността на кв. метър застроена площ за жилищни сгради, масивно строителство (стоманобетонова конструкция с тухлени стени) е 570 лв, като в тази цена не влизат довършителни работи. Съвсем друг е въпросът на каква цена се сключват сделки, това може да се провери във всеки сайт на агенции, дано да са реални. Цената за продажба в този район е наистина около 1500 Е на кв.м., което вас като собственици вероятно не ви касае пряко. Обезщетенията в последните месеци значително са паднали, 33% дори е много добър процент, масово вече предлагат обезщетения в порядък 25-28%. Препоръчвам ви да се консултирате с адвокат, специализиран в тази област и да се подсигурите с перфектен договор. Практиката ми в последно време (аз съм архитект и лицензиран оценител на недвижими имоти) показва, че масово строителите приемат сделки, които след това не са в състояние да изпълнят и се стига до много неприятни моменти - от разваляне на договори, при което строителя се опитва да се измъкне сух за сметка на собственика, до започване на строителните работи и зарязване на обекта до първа плоча, което е още по-лошо - нито той е в състояние да довърши, нито пък друг строител ще се хване да довършва чуждо, защото рядко се покриват интересите на различните строители като разпределение на сградата и процента обезщетение.

Стана малко дългичко, но дано поне малко съм ти помогнала.

# 7
  • Мнения: 98
В момента 1 кв.м. до ключ в София е около 400 евро. Принципно 30 до 35 процента е съвсем прилична оферта, освен ако не става въпрос за топ място. Не пропускай момента и с кризата сега. Сестра ми се занимава със строителство и вече отказаха един планиран обект. Цените нямам представа до колко реално са паднали, но кредити за закупуване почти не се отпускат и има доста хора , които си губят капарото.

Общи условия

Активация на акаунт