Вредни лекарствени комбинации, лекарства и напитки

  • 1 019
  • 6
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Иска ми се да попишем по тази тема и да споделим какво знаем, извинявам се ако има вече такава.
Поводът да я пусна е, от един лекар разбрах, че антидепресанти и антихистамини (за лечение на алергия) било супер вредна комбинация за сърцето. Всичко необходимо ли пише в листовките ? Невинаги и самите лекари помнят за всяко едно лекарство с какво не се комбинира.

Бях чула, че антибиотиците намаляват ефективността на противозачатъчните.


А ето малко инфо за това какви течности да избягваме при пиене на лекарства (вадила съм го от нета, но не помня източника):

"Минералната вода е препоръчителна и при приемането на аспирин, сулфаниламиди (бисептол, сулфодиметоксин). Минералната вода засилва също усвояването на аналгина, тетрациклина и успокояващите средства.

Млякото намалява ефективността на лекарствата, сходни по строеж с белтъчините – сърдечните гликозиди, кофеина, препаратите против язва (циметидин, ранитидин), ферментите (панкреатин, мезим). То дезактивира препаратите на основа на тетрациклина, тъй като съдържащият се в млякото калций образува с компонентите на лекарството неразтворими съединение.

Киселите плодови и зеленчукови сокове влияят отрицателно и на ефективността на антибиотиците, но обратното – значително засилват активността на аспирина, нитрофураните, парацетамола, ибупрофена.

При приемане на лекарства се въздържайте от чая. Танинът в него може да образува неразтворими съединения или да застави някои лекарства да се превърнат в утайка (папаверин, кодеин, еуфилин).
 .
Кафето пък не е подходящо за приемането на успокоителни.

Антибиотиците... ... не трябва да се приемат с газирани напитки (особено с кола), тъй има опасност от образуването на неразтворими комплекси, съдържащи желязо, а това намалява ефективността на антибактериалната терапия.

Ако в инструкцията не е посочено с каква течност да приемате лекарството, употребявайте изворна вода със стайна температура (около +20 градуса). Във всички случаи – въздържайте се от сока от грейпфрут, кафето, черния чай и забравете за алкохола!"

Последна редакция: сб, 30 май 2009, 22:58 от svetla

# 1
  • Мнения: 1 085
Благодаря за тази полезна информация! За съжаление с нищо не мога да допринеса за темата.

# 2
  • Мнения: 3 157
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=373984.0
А лекарствените комбинации са хиляди,даже такъв учебник съм виждала-,,Лекарствени взаимодействия'' и не беше никак малък.Темата е просто необятна-едва ли могат да се изброя всички взаимодействия лекарство-лекарство,лекарство-храна/напитка.

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Аз пък се питам - само за сок от току-що изстискан грейпфрут ли става дума (истински натурален сок), важи ли и за боядисана водичка с есенция на грейпфрут (по-евтините сокове) ?

# 4
  • Мнения: 3 157
Наистина ли не можеш да си отговориш сама на въпроса?Все едно да питаш-има ли значение дали пия мляко или немлечна напитка,но имаща вкус на мляко?Според теб проблема във вкуса ли е?
В сока от грейпфурт се съдържат вещества,които блокират ензими,разграждащи лекарствата до активното им вещество,съответно неутрализиращи действието им.Водичката,без значение какъв цвят е какво общо има в случая?

# 5
  • Мнения: 1 085
Косата ми настръхва, защото по едно време синът ми пиеше само сок от грейпфрут. Съответно и лекарства е пил. Можело е да стане беля... Добре, че е тоя форум, за да научим за тези неща!

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 2 492
Наистина ли не можеш да си отговориш сама на въпроса?Все едно да питаш-има ли значение дали пия мляко или немлечна напитка,но имаща вкус на мляко?Според теб проблема във вкуса ли е?

Не вкуса, а съдържанието. Знам ли колко "грейпфрут" има реално в един сок ?  Според мен соковете под 2 лв литъра изобщо не са "натурални", но откъде да знаем, че все пак няма въздействие върху лекарствата ?

Общи условия

Активация на акаунт