Проблем с климатична система в близост до прозорците на жилище

  • 2 889
  • 39
  •   1
Отговори
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Имаме апартамент в новопостоена кооперация. Апартамента е на първи жилищен етаж. Под нас в момента оборудват голям хранителен магазин. Днес бяхме много неприятно изненадани - под прозорците на две от спалните ни, на няма и метър от прозорците, са монтирали общо 8 огромни климатика. Въпроса ми е има нормативна база който да регламентира поставянето на такова съоръжение? За сега нито магазина, нито климатиците работят за да преценим нивото на шума, но очаквам сериозни проблеми и ми се иска да вземем предварително мерки. Ще съм благодарна на всички мнения и съвети.   bouquet
Корегирам се за да покажа снимка и да уточня че климатиците били 10, не 8 както съм видяла в първоначалния си шок.
Ето как изглежда това съоражение, да кажа че мъжът ми е висок 185 и тежи към 100 кг. - накарах го да застане там за съпоставка.

Нашите прозорци са 4-те точно над климатиците.

Последна редакция: пт, 29 май 2009, 15:04 от Linkata

# 1
  • София
  • Мнения: 7 980
Точна наредба не мога да цитирам, но има допустими децибели на външното тяло. Ако е над тях, може да извикате проверка на ХЕИ. Отделно, че ако климатиците са на ваша външна стена, то те са монтирани във ваша собственост.

# 2
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Не са на нашата външна стена. Писах "на няма и метър" защото прозорците почват почти от пода.
Това за ХЕИ го прочетох в една наредба за общината, но за сега климатиците не работят, а включат ли ги веднъж не очаквам да успеем да променим мнещо. Проблема според мен няма да е само в шумът, но и в отделянето на топлина.  Всеки път щом се отвори прозореца, според мен, ще преижда топлина на талази  Cry

# 3
  • софия
  • Мнения: 9 590
това е ужасно. не е само шума, ами топлия въздух, който ще изкарват лятото #Crazy. дано се оправите. външните стени не са ли обща собственост, може би някаква подписка от целия блок... попитай в общината. успех!

# 4
  • софия
  • Мнения: 9 590
в квартала има такъв магазин, сложили са тента от винил над климатиците и съответно под прозорците на първия етаж. не знам хората дали това ги спасява, но под тентата не се диша от топлина, там им е щанда със зеленчуците.пак успех!

# 5
  • Пловдив
  • Мнения: 3 733
Не са на нашата външна стена. Писах "на няма и метър" защото прозорците почват почти от пода.
Това за ХЕИ го прочетох в една наредба за общината, но за сега климатиците не работят, а включат ли ги веднъж не очаквам да успеем да променим мнещо. Проблема според мен няма да е само в шумът, но и в отделянето на топлина.  Всеки път щом се отвори прозореца, според мен, ще преижда топлина на талази  Cry

Чак пък топлина на талази...това не е толкова притеснително, колкото шума, но ще трябва да се направят замервания когато ги включат. Между другото, ще прозвучи неприятно, но допустимите стойности на децибелите от външен шум са доста завишени. Зависи и от връзките на съответните собственици на магазина. Последното, съжалявам че го пиша, но е действителност.

# 6
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
, на няма и метър от прозорците, са монтирали общо 8 огромни климатика.

много неприятно...  Confused
Дали не можеш да се срещнеш със собственика на магазина и да си поговорите... Или пък да го накараш да ги включи и да видиш как ще е...
Сега, по някакъв нов закон на ХЕИ, за да отвориш хранителен магазин, трябва да имаш климатична система.
Пожелавам ти късмет и дано машините не ти създават ядове  Praynig

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Благодаря ви за мненията. В 12 имаме среща със собственика, но не очаквам положително развитие защото по телефона е държал тон на мъжът ми. Ще видя какво ще стане днес и вероятно ще направим консултация с адвокат.

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 2 102
Сега се прибираме от разговор със собственика на магазина. Никак не ми прозвуча убудително. Щели да пуснат системата, ако била толкова шумна можело да ги преместят. Каза че машините били много скъпи и безшумни ... За мен шумът е само един от проблемите. Вероятно в стаите ще влиза топъл въздух, възможно е да има и вибрации, да не говорим че цялото съоражение е пълно с фрион.
Отново отправям молба за помощ и съвет. Тепърва започвам да чета и да проучвам проблема, всякаква информация ще ми е от полза.

# 9
  • Мнения: 2 100
Много неприятно! Не е трябвало да говорите със собственика на магазина. Разбира се, че няма нио да ги махне, нито нищо. Дреме му на него, нали не е под неговия прозорец!  #2gunfire Чети, търсете си правата. Обади се в общината докато те прехвърлят към някой компетентен. Пък ако се наложи до адвокат ще се допитате. Тези климатици и през нощта ще работят...  Tired
И е несериозно да се твърди, че няма да има кой знае каква толина, напротив! Ще е нещо ужасно!

# 10
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
ох, много неприятно.  ooooh!
Това са външни агрегати на хладилни камери или витрини. Не са чисто и просто климатици.
А това, че циркулира фреон не е болка. И хладилникът ти е пълен с фреон.

Пиши как е, когато ги пуснат.

# 11
  • Мнения: 1 085
Добре де, не се ли изисква съгласието на живущите в сградата, за да отворят магазин? Все пак сградата е жилищна.

# 12
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Ужас  Shocked това по въпроса дали е правилно или не.
А сега конкретно: стената, на която са монтирани климатиците към общите части ли е? Ако да, може да подадеш жалба в Общината за изземване на общите части и ползването им за лични цели. Също така тази стена дали е проектирана за такъв товар, външните тела са доста тежки все пак, по този въпрос се консултирай със строителен инженер. То недай си боже едно леко земетресение може да напука цялата стена. Относно шума извикай ХЕИ да замерят още на първия ден след пускането им, наистина има норми за допустим шум и глоби има.

# 13
  • Countryside
  • Мнения: 11 617
Добре де, не се ли изисква съгласието на живущите в сградата, за да отворят магазин? Все пак сградата е жилищна.
Едва ли, новите сгради се строят с обособена търговска част на първия етаж, т.е. още в проекта е заложено.

# 14
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Все пак сградата е жилищна.

новото строителство е с изцяло магазинна част на партерно ниво. Демек, биха могло да се измъкнат с това, че така или инак това си е магазин. А за какво ще е точно, няма значение...

Също така тази стена дали е проектирана за такъв товар, външните тела са доста тежки все пак, .

НЕ гледаш. Монтажът е подов. И няма как да е друг, при тез кг.

Общи условия

Активация на акаунт