Пубертета и последствия...

  • 6 324
  • 53
  •   1
Отговори
Както всички знаем, децата ни няма вечно да са мънички, слади и невинни. Все ще пораснат и тогава става по-трудно. Пубертета ги тресе - пъпки, гаджета, алкохол, цигари и наркотици, и ранен секс. За съжаление това не може да се пропусне, а трябва да се преодолее. Моят син сега е на 14, но за щастие не пуши или пие (и съм сигурна в това, защото веднага щях да го хвана). Нямам момиче, но суъченичките на моя Алекс се обличат и държат като магистрални феи (така ми ги описва той) пушат, пият и няма да се учуда ако вече не са девствени. Пишете тук и споделете проблемите на вашите пубери  Simple Smile

# 1
  • Варна
  • Мнения: 1 133
Да бе, да. Моето не пуши, не пие, ама другите....
За протокола...имам момиче. Добре, че още е на четири.

# 2
  • Мнения: 958
Много се смеех навремето зад гърба на нашите, като ме хвалеха пред хората. Тя нашата дъщеря, не пуши и не пие. Тогава мъжете на тази възраст не бяха много популярни.
Е и пиех и пушех. И бях адски изобретателна, хванаха ме чак на 17, защото ми беше писнало да се крия.
По темата. Най-големият ми страх. Много ми е мъничко детето, но все си мисля, дали ще успея да я възпитам така, че да не се подхлъзне, или поне да я науча да ми споделя и да ми се доверява.
Ще следя темата.

# 3
  • Мнения: 94
От личен опит мога да кажа че,много важна роля в пубертета е средата и приятелите на детето.Много се влияят от хората с които общуват,от отношенията в семейството,от всичко,което не им позволяваме.Много са уязвими откъм пороци и ако не са спокойни че,в къщи могат да кажат каквото мислят,започват да послъгват.

# 4
  • Мнения: 1 763
Нямам пубер още, но най-много ме е страх от наркотици и СПИН. От другите изброени неща поне не се умира. Ясно ми е, че няма да го опазя от всички. Гледам да не забравям моите пороци от тези години, за да знам долу-горе какво да очаквам от него.

# 5
  • Мнения: 111
Аз като майка на 14годишна дъщеря вече съм убедена , че от голямо значение са първите 7години - навици които сте му създали, норми на поведение които сте възпитали, личен пример и т.н.
Общувайте с децата си , обичайте ги, наблюдавайте ги , научете ги сами да преценяват кое е добро и кое лошо /и като постъпки и като хора/ ,  научете ги да споделят още от малки .
Всичко това не е гаранция  , но все пак един човек възпитан да мисли с главата си може и да се изкуши да опита , но вероятността да  тръгне по кривия път е много по малка отколкото при хора , които са възпитавани на принципа "като го очука живота ще му дойде акъла в главата".

# 6
  • Мнения: 307
Аз като майка на 15 годишна дъщеря да кажа че все още успяваме да се слушаме взаимно. Не знам дали пуши (само предполагам че все още не или само е пробвала). Много се притеснявам от това че трудно споделя. Разговарям с нея , разпитвам я всеки ден и се опитвам да я предразположа ако има нещо (хубаво или лошо) да сподели с мен или с баща си. Като малка имаше навика да послъгва за дребни неща (или да скрива слабите оценки), и когато съм я хващала се е оправдавала с извинението че не и се обяснява и затова предпочитала да излъже. Напоследък не съм я усещала да действа така, може би е пораснала. Но тепърва ни предстои да се сблъскваме с пубертетските щуротии, така че ще видим.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 1 787
Ами те пуберските неволи са много. Rolling EyesКолкото съумеем да Не допуснем все е нещо.
Моят син също не пие,не пуши,не се друса за сега ....убедена съм щото почти не излиза,но съм на щрек понеже знам ли ...?? Никой не е застрахован.Просто трябва да се разговаря и да се държи отблизо.Аз поне така мися. Thinking

# 8
  • Варна
  • Мнения: 3 953
Подкрепям мнението на kloie   Peace
Постоянен контакт с детето, сега не е като преди 10-15 години
опасности на всеки ъгъл  Confused

# 9
  • През девет земи в десета
  • Мнения: 2 001
Ами те пуберските неволи са много. Rolling EyesКолкото съумеем да Не допуснем все е нещо.
Моят син също не пие,не пуши,не се друса за сега ....убедена съм щото почти не излиза,но съм на щрек понеже знам ли ...?? Никой не е застрахован.Просто трябва да се разговаря и да се държи отблизо.Аз поне така мися. Thinking
Много точно казано!Имам си двама тийна в къщи,на 14 и 18 години,засега нашата компания им е по-мила,не пият,щерката само е опитвала да пуши,сега играе баскетбол професионално и не става с цигари,младежа още не го е ударил хормона,ноооо...... нищо не се знае знае ли се  Wink Thinking
Дребното е само на две,ще видим то какви ядове ще ни създава Laughing

# 10
  • Мнения: 208
Няма как да си сигурна  Peace родителите не знаят много неща

# 11
  • София
  • Мнения: 1 444
Много е важна средата, в която се движат.Голямата порастна и слава богу мина почти безболезнено този период.Малката обаче ми създава много ядове.Единственото, което ме успокоява е факта, че споделя, близки сме и дори неща, които са нередни тя не се страхува да ги сподели с мен.Дано продължиме така, защото се събра с много неблагонадеждна компания, в която се надпреварват кой по-големи "геройства" да извършва.Много се промени изведнъж, развали успеха, изостави спорта а беше гимнастичка цели 8 години с куп медали и отличия.......................................всичко заряза заради новите приятелства.Много съм притеснена и следя от близо какво става, гледам да не подхождам с лошо и забрани а с диалог и добро.Страх ме е, че ако я отблъсна и спре да споделя или започне да се страхува от мен, може да не разбера ако стане нещо лошо и да не мога да реагирам и да я върна в правия път.Много е сложно с децата в тази възраст, никога не знаеш кой е правилният начин, как точно да подходиш.Дано да мине този период без сътресения и големи грешки, както при сестра и, моля се за това ежедневно.Дано имам сили, разум и усет да реагирам адекватно винаги на дивотиите и главоблъсканиците и, докато се осъзнае, израстне и излезе от тази възрастова криза.Господ да я пази също.Не им е лесно и на самите деца, с бушуващите хормони, желанието дапорастнат и изпитат всичко.....................не им е лесно.

# 12
  • Мнения: 3 268
Като майка на 19 годишен младеж искам да ви успокоя,че нещата не са толкова страшни.Ако детето е гледано с любов и семейната среда е нормална,няма опасност от ексцесии.Моят син беше много луда глава,но пък цигарите и алкохола са му чужди,да не говорим за друго.Сега пак е луда глава,но е далеч по-разумен от преди.Умен е много и затова му имам доверие.И въпреки това всеки ден се моля Боже,пази децата ми!

# 13
  • Пловдив
  • Мнения: 14 060
И аз имам двама тийна - на 14 и 19. Не пушат. Тъй като съм непушач и в къщи никой не пуши щях да ги надуша веднага. Големия пие бира като излезе с компания. Друг алкохол не обича. Никога не сме му го забранявали, баща му е предлагал да опита, но отказва всичко, освен бирата. На малкият му сипваме когато иска също по чаша бира и обикновено половината остава.
Но за сметка на това малката е огън и пламък. Толкова е непокорна, че имам чувството, че от инат може всичко да направи. Добре, че засега няма дори 4 Simple Smile

# 14
  • близо до София
  • Мнения: 1 988
Ох, този пубертет. Имам син на 17 г. Има периоди на затишие и по-бурни. Сега май сме в бурните. Днес класната ми се обади да каже ,че го няма на училище. Сега когато трябва да си оправя оценките, младежа решил ,че по-добре в къщи да се прибере, че не се подготвил достатъчно. Иначе не пуши, не пие, ама напоследък не ми харесва много една част от компанията в която се движи. Като реша да разговаряме показва такава досада и постоянно ме прекъсва. Все той е прав, а е и майстор на убеждаването колко той е прав и как ние прекалено много изискваме от него. А е инат ,по-голям от него не съм виждала. Нищо ,че зодия овен съм аз, а той непокорен скорпион.

Общи условия

Активация на акаунт