Как да си сменя името

  • 1 107
  • 7
  •   1
Отговори
Здравейте мами,

Казвам се Ваня Блангева.
Надявам се да ми помогнете за пореден път след като толкова пъти ми помагате с вашите съвети. Значи проблемът ми е следният. Аз не съм си регистрирала брака още в България, защото всеки път като се върна все нямам време, а и досега не считах за необходимо. Дори не смятах, въпреки че мъжо все ми пили на главата, да си сменям и името, но явно, че се налага, защото както се досещате не могат да ми произнесат нито името нито фамилията. Тъй като се очертава да работя с много хора ми се ще да ги улесня поне фамилията да могат да ми произнасят, но не се очертава да пътувам до България до другата година. Някой има ли представа как мога да добавя фамилията на мъжа ми към мойта тук на място.
Thank you предварително

# 1
  • Мнения: 2 452
Провери какви са законовите разпоредби при вас (не зная дали зависят от щата в който живееш или са федерални). Специално при нас има 3 положения - можеш да приемеш "неофициално" фамилията на съпруга си след сключване на брак, като само със свидетелството за гр. брак ти издават (или преиздават) един документ с новото име, а останалите документи се издават въз основа на първия. Възможно е да се направи и чрез адвокат, като си сменяш името чрез съд, но не зная подробности за този начин.
Аз имам подобен проблем, защото в различните документи се водя с различни имена. По принцип си запазих фамилията, к. добавих тази на съпруга ми с чертичка, но в различните документи съм записана по различен начин - мисля, че имам някъде към 5-6 варианта на името си - къде само с бъ;лгарското, къде с черъичка, но без бащино, къде с бащино без чертичка, изобщо голяма каша! Сега очаквам да получа документите за канадско гражданство, където се надявам да ми оправят името и оттам ще започна да си преиздавам всички документи. Иначе ще трябва да го направя чрез съд и въз основа на канадските документи да преиздавам българските. Много е сложно и това, което ме притеснява са възможните усложнения от несъвпадение на името ми в официални документи за собственост.
Малко разводних въпроса ти, но потърси с Гугъл; ще ти излезе информация за съотв. щат.

# 2
  • Мнения: 636
 Stop Ако ти е само за клиентите, на тях можеш да се представяш както си искаш (доколкото знам). На визитката си цитираш името и фамилията, които мислиш, 4е ще им е най-лесно да произнасят. Мисля, 4е това е достатъ4но. Аз много се прецаках, защото си дадох пълното име (Гергана) в работата и сега ми отнема време да го спелувам всеки път... А доста колеги са се "прекръстили" с никове. Да не споменавам вси4ките индийци и китайци - масово "носят" англ. имена.
Доколкото си спомням даже като кандидатствахме за соц. номер (за право на работа) имаше опция "как желаете името ви да е спелувано". Затова си мисля, 4е законовото ти име не влияе на името, с което се представяш в професията си.

В предишната си работа се представях с ника и не съм имала бюрократи4ни проблеми.

# 3
  • Мнения: 513
По темата не мога много акъл да ти дам, освен да пратиш някой близък в общината в раздел Есграон и да попита.
Иначе фамилията ти си е супер. Я си представи да се казваш като мен - Балканска - дето и аз не мога правилно да си я спелна. Срам, срам!  ooooh!

# 4
Незнам с какъв статут си, но имаш право като ходиш на интрвю, да си смениш името или ако е минало си взимаш адвокат и с него пред съд си сменяш имената.

# 5
  • Мнения: 2 452
По темата не мога много акъл да ти дам, освен да пратиш някой близък в общината в раздел Есграон и да попита.
Иначе фамилията ти си е супер. Я си представи да се казваш като мен - Балканска - дето и аз не мога правилно да си я спелна. Срам, срам!  ooooh!

Е, поне с тази фамилия си спестяваш въпросите "откъде си" - то е ясно!  Laughing Laughingbg bg

# 6
  • Мнения: 513
По темата не мога много акъл да ти дам, освен да пратиш някой близък в общината в раздел Есграон и да попита.
Иначе фамилията ти си е супер. Я си представи да се казваш като мен - Балканска - дето и аз не мога правилно да си я спелна. Срам, срам!  ooooh!

Е, поне с тази фамилия си спестяваш въпросите "откъде си" - то е ясно!  Laughing Laughingbg bg

Точно така! Сааамо наще!

# 7
  • Мнения: 382
Ще ти кажа как беше при мен, но не знам дали при вас е същото. Поне знам как са законите в БГ по въпроса.

Значи по БГ закон до 6 месеца след сключен в чужбина брак трябва да го обявиш в БГ (правиш превод на американския сертификат и отиваш в ритуалната зала, по адресна регистрация). Там ти издават българско свидетелство за брак, с което по-късно да си смениш фамилията. При промяна на фамилията до 1 месец след промяната трябва да си смениш и личните документи. Ако не го направиш навреме, не знам какви са последствията, по-скоро никакви или глоба.

За самата промяна на името - аз мойто го промених 4-5 месеца след като сключихме брака. В Германия отиваш в общината и им казваш, че сте избрали обща фамилия и те дописват промяната в документа. После се слага апостил и след това се прави превода. На мен в ритуалната зала в БГ ми отне 30 минути работа цялата процедура и веднага ми дадоха българското свидетелство... И след това се започва с одисеята по издаване на новите документи, която е чист кошмар, ако нямаш повече от поне месец време. Ако ти трябват съвети специално по издаването на документите - аз съм човека (със скъсани нерви) - мога да ти дам доста информация и хинтове.

Общи условия

Активация на акаунт