ДОМАШНА ТОРТА -Ива в два варианта

  • 8 187
  • 15
  •   1
Отговори
  • Мнения: 503
Домашна торта
________________________________________
Продукти:
5 яйца
1 1/2 ч.ч захар
1/3 ч.ч олио
1пакетче амонячна сода
1ч.л равна хл.сода
1ч.л оцет
3 ч.ч пресято брашно
1/2 ч.ч счукани орехи
2-3 с.л какао
кисело мляко-1ч.ч

За сиропа:
3 ч.ч вода
2ч.ч захар
настъргана лимонова кора

За крема:
1 литър прясно мляко
1 и1/2 ч.ч захар
2 жълтъка
1 ванилия
1/2 пакетче кр. масло

Приготвяне:
5 яйца се разбиват с 1 1/2 ч.ч захар докато сместа се сгъсти побелее.Прибавя се1/3 ч.ч олио.В 1 ч.ч се поставят 1 п.ам. сода и 1ч.л хл. сода иэгасят се с 1ч.л оцет и чашата се допълва с кис.мляко.Сипва се брашното.Кашата се разделя на 3 равни части като в едната се прибавят счуканите орехи какаото.Блатовете се изпичат поотделно в предварително загрята фурна.
Напояват се със сироп към който сато заври и се снеме от котлона се слага лимон. кора.
Крема се приготвя като от 1 л. прясно мляко се оставя 1ч.ч другото се слага да ври с 1.ч захар.Разбиват се 2 жълтъка с1/2 ч.ч захар прибавя се 1ч.ч брашно и се бърка като по малко слагаме от студеното мляко.Изсипваме във врящото мляко по малко и постоянно се бърка.Като се снеме от котлона се поставя 1 ванилия и1/2 п.краве масло.
Тортата се реди на три пласта бял, кафяв, бял
Между блатовете може да се сложат кръгчета банан. Украсява по желание с шок.пръчици смлени орех.ядки.
Това е любимата торта на моето семейство.Предпочита се пред купешките.

Последна редакция: вт, 19 май 2009, 15:18 от ива

# 1
  • Мнения: 28
A mojeli snimka na tortata?? Naistina interesna recepta

# 2
  • Мнения: 5 183
Тук няма амонячна сода
Мога ли да я заместя с нещо?

# 3
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Тук няма амонячна сода
Мога ли да я заместя с нещо?

Предполагам и с бакпулвер ще стане.

# 4
  • Мнения: 5 183
Благодаря Макс Мама
Имам няколко рецепти от стари тетрадки, в които пише Амонячна сода, а аз такова нещо не съм виждала с години

# 5
  • Мнения: 503
За съжаление нямам снимка.Моите препоръки е да не се пече  в малка форма.Моята е с диаметър на старите ел. тенджери.Формата се омазнява добре и се застила с хартия,която също се намазнява.Докато се пекат блатовете кухната ухае  ooooh!  Laughing на амонячна сода,но това да не ви притеснява.След изстиването им миризмата изчезва и нямат вкус на сода.
Вместо ванилия на прах използвам течна ванилия на др.Йоткер.В краен случай може и течна лимонова.
Тортата задължително трябва да престои една нощ в хладилника преди консумация.Може да се украси и със разбита сметана , но моите хора нещо я недолюбват и затова я избягвам при правенето на торти.

# 6
  • Мнения: 503
Досега не съм я правила с бакпулвер ,но предполагам ,че ако се сложи няма да обърка кой знае колко рецептата. Peace

# 7
  • Мнения: 5 183
Ха дано
Аз така или ина4е няма откъде да си набавя амонячна сода
Освен да поръчам от БГ да ми изпратят
Така и така редовно пращат джоджен и чубрица  Mr. Green

# 8
  • Мнения: 503
Точно това смятах да ти препоръчам  да ти изпратят едно" стекче "амонячна сода  Laughing и така да се запасиш.Поне тук я има навсякъде.Мисля ,че пише на пакетчето амониев бикарбонат.Трябва да я съхраняваш  на сухо място.  bouquet

# 9
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Ха дано
Аз така или ина4е няма откъде да си набавя амонячна сода
Освен да поръчам от БГ да ми изпратят
Така и така редовно пращат джоджен и чубрица  Mr. Green

Тук има,поръчай си.За тортата,предполагам,няма да е проблем замяната,но има курабии,в тестото на които се слага амонячна сода и едва ли ще станат,ако се замени с бакпулвер.Честно казано,не знам каква е разликата между двата набухвателя.Знам,че бакпулвера е смес от равни части сода бикарбонат и лимонена киселина,но за амонячната сода нищо не знам.

# 10
  • Мнения: 503
Домашна торта  -Втори вариант  Разликата е , е има малко повече яйца и ам. сода.В кафявия блат се слага и кафе.За блатовете:
7 бр. яйца
1 и 1/2 ч.ч. захар
2 пакетчета амонячна сода
2 и 1/2 ч.ч. брашно
1 с.л. какао
1 ч.л. кафе
настъргана лимонова кора
За крема:
1 л прясно мляко
1 и 1/2 ч.ч. захар
5 с.л. брашно
2 бр. яйца
70 г масло
Други:
захарен сироп за напояване
орехи за поръсване
шоколадови пръчици за поръсване
 --------------------------------------------------------------------------------
 
       
 
    chef  bouquet  chef  bouquet  chef  bouquet  chef  bouquet  chef  bouquet

 



  Разбиват се яйцата със захарта. Амонячната сода се изгася в малко оцет и се прибавя към сместа, а после и брашното и лимоновата кора. Кашата престоява 1 час. Разделя се на 3, като в едната се слагат какаото и кафето. Изпичат се 3 блата. Приготвя се захарен сироп. Блатовете се сиропират и се мажат с крема, като се редуват жълт, кафяв, жълт блат. Между тях може да се наръсят със счукани орехи и да се сложат парченца банани. Отгоре тортата се наръсва с орехи и шоколадови пръчици.

Тортата трябва да престои известно време преди да се консумира.

Сиропът може да се направи и карамелен - на дъното на тенджерка се карамелизира захарта, добавя се водата и се бърка докато се разтвори карамела.



 
 
 

# 11
  • по пътеката
  • Мнения: 3 149
аз си я правя редовно с бакпулвер, тук няма амоня4на! без оцет! става, няма проблеми! а към крема слагам една  сметанка, при нас е от 150-200гр! този път са ми взели заквасена! правя още един крем с карамел, мляко и масло ,а най-отгоре шоколад и ягоди! днес ще е с мле4но-сметанов и ако не ме домързи разбита сметана с захар с малко карамел!

# 12
  • Мнения: 503
Супер!   bouquet

# 13
  • Мнения: 3 804
Понеже тук амонячна сода няма пакетирана-колко грама е пакетчето  newsm78

# 14
  • Разград
  • Мнения: 3 110
Понеже тук амонячна сода няма пакетирана-колко грама е пакетчето  newsm78

10 гр.

Общи условия

Активация на акаунт