преходна храна?

  • 436
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 565
Мили мами, Кайа е вече на 11 месеца а аз продължавам да съм изпълнена с въпроси относно храненето и. Моля споделете вашия опит

колко пъти на ден се храни 11 месечно детенце?
какво количество храна трябва да изяжда?
трябва ли да се храни сама с лъжичка?
как да разпределя в дневното и меню 500мл мляко(което четох че е задължителния минимум)

Сега и предлагам сутрин и вечер по 180мл мляко, които тя не винаги изпива, на закуска- пасиран плод с бишкота- почти никога не го изяжда, попара също яде най-много по 2 лъжички, на обяд- зеленчуково или месно пюре (около 150мл.максимум), следобяд каша с мляко-пак почти никогане изяжда повече от 100мл, ако изобщо я хапне.Днес реших да я оставя да яде коолкото иска и ако иска- яде суринта в 7 180мл мляко и след това благоволи да хапне чак в 18.00ч. #Crazy вечерта млякото го изпи до половината , другата половина с рев.
Направо не знам какво да я правя.Междудругото има само едно зъбче, което още не се вижда добре, така че храната ако не е пасирана я отсвирва.
Детето иначе изглежда добре, развива се добре-опитва се да ходи, весела е и жизнена, но от около 3 месеца е наддала 300 грама, ако не и по-малко и сега е 8 кг.
Дайте ми идеи- с какво да я храня, кажете ми вие как храните малчовците?
Чета по книгите едни примерни режими дето ми се виждат невъзможни- примерно обяд от бульон, основно ястие и десерт?!! Моята ако го изяде това след това ще храносмила една седмица сигурно.

# 1
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Ох.....и ние се храним по същия начин.....направо е ад......Като приготвя храната се нахвърля много лакомо, хапва една лъжичка, на втората се намусва, на третата си врътва главата и търси с какво да се заиграе...и отсвирва манджата......Ако съм много насточтелна ми се хвърля в скута и иска да суче......и нищо не може да го откаже....обаче суква веднъж...и се отказва.....После хапва малко хляб, малко плод......и така се храним, добре че има зъби, а аз не спирам да предлагам разнообразни неща и той от любопитство си хапва....незнам, но живея с мисълта, че е недохранен......

# 2
  • София
  • Мнения: 18 679
Значи мога да ти кажа, че моето дете е от ящните и дебеличките, но определено никога не е ял първо, второ и трето ShockedХрани се сега, почти както и на 11 месеца, така че пиша:
сутрин се буди към 8 и суче
около 9 - попара/домашна каша с плодове и сирене - около 130-150 гр.
разходка, преди и след която суче задължително, защото е жаден
обяд - към 2 - 120-130 гр. месно-зеленчуково пюре или друга манджа, десерт - суров плод/сега пъпеш, диня, парченце банан, ябълка/
сън и пак сукане - за приспиване и за добър ден Grinning
късна следобедна закуска към 19 ч.- кисело мляко с плод, грис, макарони със сирене, плодов крем, кисел с нишесте, такива работи..около150 гр
После суче пак за приспиване вечерта.
Различното сега е, че изместихме следобедната закуска към 17-18 ч./вече правя и млечни кремове - умира си Crazy/ и имаме вечеря - кисело мляко без нищо друго - около 150 гр.А, и манджите ни вече не са пюрирани, а намачкани, ама имаме цели 8 зъба newsm47Опитва вече и от храните за големи, но по мъничко, защото ме е страх от солта...
О, забравих да спомена нещо много важно и вредно, уви - когато по време на разходка се размрънка, го залъгвам с обикновени бисквити.Знам, че създавам лош навик, но с тях така хубаво си чеше венците, а аз така спокойно мога да си породължа разходката и да си ближа сладоледа...

# 3
  • София
  • Мнения: 4 381
Първо за кгилограмите да кажа - последните 3м е качила общо 150г. Скоро ще навърши годинка. Режима през 11м беше - сутрин - кърма няколко пъти. За обяд - супички, готвени неща намачкани около 100 г.  Следобедна - кисел, само плод, каша около 100г. За вечеря понякога супичка, но по-често само кърма. От скоро започнах да предлагам закуска сутрин. За сега хапва около 50-60г.

# 4
  • Мнения: 565
Ох все ми действате така успокоително:)  bouquet
Значи не е само моята тая драма:) Едната баба (свекървата) само навива на мъжа ми ,че детето не яде достатъчно месо и затова е дребничко, а майка ми ме убеждава че е по-важно детето да яде затова няма проблем ако трябва и театър да и правя за да хапне.А пък аз съм твърдо против детето да яде пред телевизора или с играчки, или пък да я гоня с лъжицата насам натам. В един момент бях поддала и се правех на маймуна само и само да хапне. Но онзи ден в едно заведение видях една майка , която тичаше след две годишното си хлапе с една лъжица и с много изтормозена физиономия.Та тя ми каза нещо много отрезвително :"взимай мерки от сега иначе това те чака".
В крайна сметка съм решила да намаля храненията на 4 и да я оставям да яде колкото иска.
Имам още един въпрос- кисело мляко давате ли, квасено ли или купено? И никой не ми отговори също така- хранят ли се децата ви сами с лъжичка на тази възраст?  newsm78

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Сами с лъжичка някъде след годинката - към година и половина да успяват да се нахранят - но й давай да си държи в ръката и да се опитва да загребва с нея(на баткото давах така от 5-тия месец да си държи лъжицата,и на маймуната давам,но тя още не е включила какво се прави с нея,нали само по малко хапва от лъжица).
Аз съм твърдо против театъра и залъгването,за да хапва - не съм го правила с баткото,не го правя и с дребната.Три лъжички - ми три лъжички,като е гладна после след половин час,да суче и толкова.Е,с баткото беше по-гадно,че като не суче,нямаше как да съм сигурна дали е гладен или не - но го оставях и не предлагах повече храна (само ако ревне веднага,че наистина е гладен,пробвахме отново и обикновено проработваше Simple Smile).

# 6
  • София
  • Мнения: 4 381
И аз давам да държи лъжичка. От няколко дни се опитва да нацели паничката с нея. Иначе за по-лесно загребва с шепи. Не се забавляваме по време на хранене. Не одобрявам този метод.

# 7
  • Мнения: 7 106
На тази възраст най-важното е да яде здравословна и разнообразна храна, подходяща за възрастта и. Не се притеснявай, че иска пасирано, като иска - пасирай и. Бих ти дала още някои идеи за разнообразни храни:
-задушени овесени ядки със сирене и масло, или с 2-3 меритени лъжички ад. мляко и плод, а съвсем наскоро предложих и с кисело мляко и плод и се одобриха  chef. Опитай и трите варианта, все някой ще и хареса.
-грис - сваряваш го в повече вода, защото като набъбне поема водата и добавяш пак 2-3 мерителни лъжички ад.мляко + плод.
-качамак (има го по диетичните магазини и в по-големите супери), приготвям го по същия начин като гриса, а става също така и със сирене и масло.
- кус-кус или има едни макаронени фигурки най-различни модели на Плазмон - със сирене и масло, може и с ад.мляко само+плод.
-домашна каша от елда
Кисело мляко можеш да даваш вече спокойно, нали нямате алергии, непоносимости разни и други такива? Аз давам купешко, на Елби, ако имаш време и желание нищо не пречи да си квасиш. Та :
-Кисело мляко с бисквити
-кисело мляко с продове или пл. пюре
Сега има доста зеленчуци на пазара, разнообрази и храненето с някой таратор (Мммммм Ева си умира за него), като краставицата я рендосаш на най-ситното ренде, предложи салатка от доматки, ситно нарязани със сиренце, печена и обелена чушка смачкана със сирене и малко кисело мляко. опитай и някоя зеленчукова супичка с много сирене вътре. Запечени тиквички със сирене и кашкавал. Изобщо експериментирай със зеленчуците, като наблегнеш на пресните, както и плодове, не е задължително да яде пиле фрикасе или кюфтета по чирпански Wink

# 8
  • София
  • Мнения: 2 952
Файти, ако детето е много активно няма да се разминете със занимаването по време на хранене. Аз водих същата битка доста месеци. Сега й осигурявам по нещо което да си премята из ръцете и така храненето потръгна. Много добра работа вършат солети, сухар, бишкота плазмон, препечена филийка. От време на време отхапва от тях, повечето време ги смуче и си чеше венците. Докато си ги върти из ръцете, аз тикам лъжиците. Никога не ми се е налагало да занимавам батко й навремето. Сега съм се убедила, че всяко дете има характер и трябва да се съобразявам с това. Цирк с песни  и танци на народите няма да правя, за да я нахраня, но тя никога няма да си отвори устата, ако й е скучно.
Опитай да има нещо пред себе си на столчето, когато я храниш. Може просто да й е скучно.

Общи условия

Активация на акаунт