Кога и как започва да сяда бебето

  • 28 944
  • 32
  •   1
Отговори
  • Мнения: 347
Мили мами, кога и как започна вашето бебе да сяда. Забравила съм как беше с големия ми син и сега наближаваме 6 месеца с малкия но ме е страх как да започна и по колко време да го държа седнал.
Споделете как беше при вас. Благодаря.

ПС. А също и после за лазенето и слагането в проходилка-кога и за по колко. /Той и без това отдавна стои прав с опънати здраво стъпили крачка  Grinning/

# 1
  • Мнения: 9 389
Боже моето е на 3 месеца и най-редовно я слагам в мен да посяда. ooooh!Май съм поизбързала.

# 2
  • Мнения: 682
Бебето може да седи самостоятелно от 9-ия месец. Моята дъщеря започна да седи самостоятелно в края на осмия, началото на деветия месец. Не е препоръчително да слагаш детето да седи, подпряно с възглавници, ако още не е готово за това, защото се получава изкривяване на гърба.
Относно проходилките има различни мнения. Според ортопеда, употребата им не е желателна. Аз не съм ползвала с моето дете и не смятам да ползвам, но в същото време вярвам, че ако не е се прекалява не би трябвало да е проблем да го слагаш след 6-ия месец Peace

# 3
  • Мнения: 1 763
На 5 месеца започнах да го подпирам с възглвници да му е малко повдигнато гръбчето, но не напълно, докато го храня. Тогава повдигнах на 30 градуса количката. На 6 месеца повдигнах малко повече количката. От 5-тия месец го слагах и да седи в мен, но за малко. Сам седна от легнало положение на 7 месеца и половина. Започна да пълзи на 8 месеца, тогава се и изправи в кошарата. В проходилка не съм го слагала, въобще не съм го стимулирала да проходи. Всъщност той и не даваше да го водя за въчичка, когато се научи да се изправя, придвижваше се по мебелите.

# 4
  • Мнения: 5 026
Индивидуално е, но след 5-6м.
За проходилка-след 8.

# 5
  • Мнения: 4 555
как да започна и по колко време да го държа седнал.
Според мен ти е грешен въпросът. Изобщо не трябва да го "държиш" седнал,  още повече някакво определено време. Трябва да изчакаш той сам да седне. Не мисля, че е правилно да го подпираш с възглавници и въобще да го задържаш в положение, за което тялото му не е готово само.

Дъщеря ми докато не стана на 6 месеца, искаше да е само легнала. Дори леко ако и повдигна облегалката, се смъкваше в равната част. На 7 месеца се научи да се изправя до седнало положение и да се задържа така произволно дълго време. На 7 месеца и 2 седмици се научи да се изправя на крака, а на 7 месеца и три седмици - да ходи, държейки се за оградата на кошарката.
Казвам това, за да не си мислиш, че му забавяш развитието, ако не го държиш седнал, преди да му е дошло времето. Детето само ще си покаже кога е готово да направи нещо. Специално със сядането и ходенето нещата са много специфични, всяко дете е различно и не трябва да се съобразяваш с някаква норма, а единствено с това, което твоето дете може и иска да направи. Много е опасно да се слага седнал, преди да се е научил сам да се задържа, защото може да се увреди гръбначния стълб.
За лазенето също. Можеш да го стимулираш само като му слагаш играчка, която да се опитва да достигне или като му правиш гимнастика (има една книга - Двигателно развитие на бебето, там са описани много стимулиращи двигателната система упражнения), но не и като го държиш в положение, за което мускулите и ставите не са укрепнали достатъчно.

# 6
  • Мнения: 347
благодаря на всички ви
аз направо съм си забравила очевидно
колкото до това дали да го държа седнал, май не се изразих правилно-исках да кажа колко време да му позволявам да е седнал, защото от половин месец той сам се напъва и като съм го гушнала полегнал се изправя и си сяда на дупето
иначе аз да го напирам да сяда не бих го направила никога, знам колко е опасно. даже тук четох една мама писа, че детето й сяда от тримесечно и много се притесних, мине се не мине време и все за нея си мисля. чувала съм че е доста страшничко за гръбначето когато едно бебе сяда преди да е готово.

# 7
  • Мнения: 188
Най рано след 6 месеца! Детето само ще ти подскаже кога е готово да сяда!

# 8
  • Мнения: 1 086
Синът ми започна да сяда след 7-я месец самостоятелно, а в количката започнах да го возя седнал към 8-я месец. Проходилка и с двете деца не съм ползвала.

# 9
  • Мнения: 2 110
Като му дойде времето бебето само ще се изправи от легнало положение и ще седне. Обикновенно след като навърши 6 месеца.
Не насилвайте предварително децата си !

# 10
  • Мнения: 346
От края на миналия месец, когато беба е легнал постоянно си вдига глават и иска да става. Протяга ръчички към мен и аз за мъничко я вдигах и задържах да седи. Количката от няколко дена почти напълно сме й изправили облегалката и тя си седи съвсем нормално, но ако заспи се свлича. А относно пълзенето по- скоро се влачи и примъква така напред, не е още нормално пълзене, по-скоро обича да се въргаля от гръб на корем и обратно. Мисля, че всичко е индивидуално и я оставям да си се развива самостоятелно почти, не смея да я насилвам.

# 11
  • Мнения: 4 335
Синьт ми седна сам на 7 месеца,никога не сьм го подпирала или дьржала седнал преди това.

# 12
  • София
  • Мнения: 43 900
на 6,5 месеца...както се возише в количката си закачи крачетата на борда, набра се, хвана се с ръчички и седна...като се умори се пусна назад....и после мн бързо започна да си сяда от всякакви позиции доста стабилно.
никога не съм го подпирала с нищо, когато сам беше готов просто го направи, все едно винаги го е можел....Wink

P.s. -опитваше се да лази на 4 месеца още...аз мн го оставях по пода да си  се забаляла, също на 6 успя да пролази качествено.... в краят на 6-тият месец се и изправи сам държеики се за решетката на леглото.....
на 7 като стана стабилен в седенето и стоенето го сложих в проходилка...няколко пъти на ден за по 5-10 мин.....не повече от половин час сумарно.....но той и лазейки си се придвижваше безпроблемнно.
На 9 месеца без 3 дни проходи - също така сам и съвсем стабилно....просто се пусна и прекоси стаята.
ест повече проходилка не пожела.....

Последна редакция: ср, 06 май 2009, 15:02 от Angel_Dust

# 13
  • София
  • Мнения: 8 272
след 4 м. съм си слагала за малко в полулегнало положение на количката.
след 6 м. съм ги слагала в седяща поза с възглавници (педиатърката каза "ако не му/й е удобно детето ще се изхлузи и ще си полегне")
на 10 м. в проходилка. Той проходи на 1г. 7 д., тя на 1 г. 1 м. Той пролази на 1 г. 2 м. (не бъркам, 2 м. след прохождането), тя на 10м. Оставях ги много по пода да си играят - хем безопасно, хем да прави кой каквото си иска.   

# 14
  • София
  • Мнения: 17 591
Около 6 месеца.
Как... не знам. Не съм го следила. Просто в един момент започнах да го намирам седнал по някога.

Общи условия

Активация на акаунт