Вярно ли е, че? (два въпроса относно хомосексуалността)

  • 9 495
  • 205
  •   1
Отговори
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
По повод възникнал спор и мнение, изказано от лекар, се зачудих доколко това, което твърди, е така, затова питам тук. Моля за отговор от знаещите, т.е. прочелите източниците и/или имащи допълнителни сведения. Аз потърсих в интернет, но намереното не ми дава категорични отговори.
Вярно ли е, че:

1.
Цитат
"в бг наказателния кодекс тва ващо е описано като "п.едерастия""
И още - ако е вярно, в каква връзка в наказателния кодекс присъства думата "педер.астия"? newsm78

2.
Цитат
а в учебниците по психиатрия се води за отклонение на сексуалния нагон.
Това така ли е? Т.е. от гледна точка на съвременната психиатрия, отклонение от нормата ли е хомосексуалността? newsm78

Благодаря предварително.
  bouquet

# 1
  • София
  • Мнения: 1 783
За първи я въпрос - не знам, но по втория - да. За съжаление, в част от учебниците, по които аз съм учила /от български автор/ е описано като болестно отклонение.

# 2
# 3
  • София
  • Мнения: 38 420
Вярно е!

# 4
  • Мнения: 431
За въпрос 1 - не.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 064
Било е наказуемо по време на соц-а. Сега не ми се вярва.
По втория въпрос - сигурно в по-старите учебници така пише, не съм чела.

# 6
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
За първи я въпрос - не знам, но по втория - да. За съжаление, в част от учебниците, по които аз съм учила /от български автор/ е описано като болестно отклонение.
Имелда, а как е в другата част от учебниците, по които си учила? Дали има по-съвременни учебници, в които да има друга гледна точка?

Заяк, много интересен линк, благодаря, но в случая се интересувам от представянето на въпроса в официалните институции и общоприети от медицинското общество теории. Доколкото въобще има общоприети. Може би - преобладаващи.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 783
Българският учебник е издание от 1998 г,  немски учебвик на Волфганг Франк  от 1995 г. В първия за хомосексуализмът се говори като за сексуална перверзия с множествена и неизяснена етиология /причина/. Във втория учебник е наблегнато повече на описанието на хомосексуалното поведени е и наклонности, без категоризиране като разстройство или перверзия.

# 8
  • Мнения: 212
Според мен проблема с учебниците е че се пишат от хетеросексуални мъже и жени. Ако някой педераст напише учебник по психиатрия едва ли ще обяви в него педерастията за сексуално отклонение.

Преди няколко месеца беше станал голям скандал и няколко педерастки и лезбийски организации бяха възстанали срещу учебника по "Етика" за 9 клас. В тоя учебник пишело че любовтта била чувство което възниквало между мъжа и жената. Педерасите искаха изрично да се посочи в учебника че любовтта като чувство може да възникне и между мъж и мъж и жена и жена... Това според тях било изключително важно за правилното възпитание на подрастващото поколение.

# 9
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Благодаря ти, Имелда. Борисе, май си прав... Разбирането и приемането на различните в България си е отколешен проблем.

# 10
  • Мнения: 27 524
1. Не
2. Да

# 11
# 12
  • Шотландия
  • Мнения: 2 855
Благодаря на всички за мненията Peace

# 13
  • Мнения: 4 380
Българската психиатрия е много психиатрично болна тя самата. Аз просто нямам думи да опиша за какво безумие става на въпрос. Не бих се учудила ако това се третира като забеляване и в нови учебници. Въпреки че за да се класифицира като заболяване, то трябва да присъства в международния класификатор на заболяванията, а такова заболяване НЕ СЪЩЕСТВУВА.  Дадена страна или система не могат да си измислят несъществуващи диагнози. Да не говорим че за подобно нещо, България като нищо може да бъде съдена за хомофобия и нарушаване правата на човека.

# 14
  • Мнения: 1 547
Това според тях било изключително важно за правилното възпитание на подрастващото поколение.

Аз пък имам въпрос в тази връзка. Ако предположим, че дадем шанс на правилното възпитание на подрастващите и допуснем, че те се поддават добре, то няма ли след още 3 поколения възпроизводството човешко да е поставено под един голям въпрос? В смисъл, какво се случва, ако след време хората традиционно се изпонавлюбват в себеподобни - купуват си бебета от магазина или се прежалват за един-два съешителни контакта, колкото да се гарантира запазването на вида? Трябва да бъда правилно разбрана - нямам абсолютно нищо против любовта, била тя хетеро, хомо или каквато там... единственото, което ме вълнува, е дали и как балансът между еднополов и разнополов секс би повлиял кардинално на человеческото бъдеще. Предварително благодаря.

Общи условия

Активация на акаунт