Моля дайте ми рецепта за питка за прошъпулник!

  • 626
  • 5
  •   1
Отговори
  • Мнения: 216
В неделя ще правим прощъпулник на Беба, но се чудя как да я направя, защото досега не съм месила. Рзбрах, че трябва детето да стъпи отгоре след като се умеси и по тази причина ще се наложи аз да правя, а не да купувам!Багодаря!

# 1
  • София
  • Мнения: 3 421
Аз мога да меся, но много мразя да се мажа. Разбира се за прощъпулниците на децата се постарах. Мога да ти кажа как го правя и с какво, но ако не си месила до сега те съветвам да не ескпериментираш точно за прощъпулника. Можеш да помолиш някой близък да я направи, но да има живи и здрави родители /поне така съм чула/.
  Сега да кажа аз как я правя: Правя пресятото вече тесто на ямичка и вътре чукам едно яйце/или само белтъка/ и щипка сол. В една отделна купа сипвам хладка вода и прясно мляко в равни части и разтварям в тях маята, заедно със щипка захар и малко олио. След това на тънка струйка започвам да сипвам при брашното, докато стане на хубаво тесто/меси се / и оставам да "втаса". После варианти за украса всякакви - можеш да я плетеш, можеш да я направиш като слънце, можеш да я украсиш с разни листенца и да ги поръсиш само тях с брашно така при печенето те ще останат бели за разлика от останалото тесто на питата, можеш да усучеш въженца от тесто и така да я украсиш по желание.
   Забравих да кажа, че като я направиш трябва да се надупчи малко тук там за да не се пука.Намазваш хубаво с разбит жълтък и я слагаш да се пече, като от време на време докато се пече можеш да я мажеш с масло отгоре за да стане лъскава. След изстиването намазваш с мед да му е сладък пътя на детенцето.
    Дано стане хубав прощъпулник!

# 2
  • София
  • Мнения: 3 421
Извинявам се за грешката - исках да кажа пресято брашно, а не тесто.
П.П. Не съм чувала да се стъпва на питката, но идеята не е лоша. Само не знам доколко ще се запази отпечатък при печенето, нали се надува питката.

# 3
  • Мнения: 3 927
Да, според моята версия Wink детето също стъпва върху питката. Но има риск отпечатълът да се надуе.....аз направих следното: омесих малко от тестото с повече брашно да стане втърдоразточих го и върху него отпечатах крачето; после го изрязох с нож и го сложих върху питата. Отгоре с малки топчета оформих пръсти.....

Ако съм била неясна, ето визуално какво се получи:

http://www.bgphoto.net/photos/2105/o632598966961718750.jpg


Иначе аз заложих на питка-хризантема за прощъпулника и съм много доволна от рецептата!!!

# 4
  • Мнения: 216
etia благодаря ти за изчерпателната рецепта със сигурност ще я опитам.
Taneto страхотна питка се е получила, ако и моята стане такава просто ще умра от щастие!!! Laughing Идеята ти с карачето също много ми хареса!
Благодаря Ви!!!

# 5
  • София
  • Мнения: 3 421
  И на мен идеята с крачето много ми хареса. Само чакам някой близък да спомене за прощъпулник и ще му предложа да направим "едно краченце". 

Общи условия

Активация на акаунт