Возкресенска тема

  • 788
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 502
  Гледах току що една женица по телевизията. Възрастна,побеляла. Лицето и беше осеяно с бръчици,най-много около очите и около устните-така става с хората,които цял живот тихо,но постоянно са се усмихвали. Говореше колко е щастлива,че най-сетне в селото им са построили нова църква,старата е била разрушена отдавна. Каза:"Ето ,дойдох,запалих си свещица,целунах Света Богородица и ми стана едно леко и светло на душата." Съвсем простичко говореше,но не спираше да се усмихва и очите и блестяха,беше много мила бабка. Ако бях близо да нея,бих я целунала. Моята мила баба,и тя така силно вярваше в Господ. И тя така нежно обичаше Исус Христос и искрено се молеше. Имаше си кандилце и иконка над кревата. Отдавна си отиде баба,но винаги ще я помня. Ще я запомня най-вече с тази нейна по детски чиста вяра,която я правеше щастлива и и даваше сили в най-трудните моменти. А тя е преживяла страшни дни и години. Мисля си,колко осакатени са хората без вяра. Не говоря само за вярата в Бог. Вече сме двадесет и първи век,технологии,интернет,кой ще ти вярва в някакви недоказани божества. Става дума за онази вяра в доброто,в правдата,в добродетелността. Да повярваш,че единственият смисъл на живота е самият живот,и всичко,което го прави красив. Да разбереш,че вяра,живот и любов са едно и също нещо. Да остарееш с тази вяра и лицето ти да се покрие с бръчици,защото цял живот не си спирал да се усмихваш.

  Христос возкресе!

Последна редакция: пн, 20 апр 2009, 14:25 от maraidara

# 1
  • Мнения: X
Во истина воскресе! И аз тези дни не спирам да си спомням за баба си, която освен че ни убеди, че отговор на молитвите има, беше и доказателство за това, че добрината е най-трайният актив, който можеш да натрупаш и единствено важен, щом настъпи часът. Щеше да има имен ден днес тя, и завинаги ще остане мой ангел-хранител.
За мен лично, maraidara , контактът с такива хора е хиляди пъти по ценен от сричането на някой поп. Ако познаваш достатъчно такива хора, дори няма нужда да ходиш в църква, защото църквата е там, където намираш отговор на въпросите си.

# 2
  • Мнения: 502
Во истина воскресе! И аз тези дни не спирам да си спомням за баба си, която освен че ни убеди, че отговор на молитвите има, беше и доказателство за това, че добрината е най-трайният актив, който можеш да натрупаш и единствено важен, щом настъпи часът. Щеше да има имен ден днес тя, и завинаги ще остане мой ангел-хранител.
За мен лично, maraidara , контактът с такива хора е хиляди пъти по ценен от сричането на някой поп. Ако познаваш достатъчно такива хора, дори няма нужда да ходиш в църква, защото църквата е там, където намираш отговор на въпросите си.

  Така е. Прекрасно си го казала. Hug

# 3
  • Мнения: 2
Maraidara " Мисля си,колко осакатени са хората без вяра."
А замисляла ли си колко хора са били осакатени точно заради религията ?
Замисляла ли си се ,че религията е най-добре измислената машина за пари ?

# 4
  • Мнения: 502
Maraidara " Мисля си,колко осакатени са хората без вяра."
А замисляла ли си колко хора са били осакатени точно заради религията ?
Замисляла ли си се ,че религията е най-добре измислената машина за пари ?

  Никъде в поста си не говоря за религия. Не ме разбирай погрешно.  Peace

  Хората са били преследвани през вековете и заради религията си,и заради вярата си. Религията е нещо,което можеш да им отнемеш. Можеш да ги покръстиш,да изгориш храмовете им,да стъпчеш символите им. Можеш да им смениш имената,можеш дори да се опиташ да изтриеш цял един народ от лицето на земята. Но вярата,вярата на човека е по-трудно да отнемеш. Не казвам,че е невъзможно,но вярата е по-силна понякога от всички физически и духовни мъки. За това говоря,не за кръстове и полумесеци. Не за папи и патриарси.  За огъня,който гори в нас,понякога с буен пламък,понякога тлеещ,понягога превърнат в пепелище.

Последна редакция: пн, 20 апр 2009, 12:12 от maraidara

# 5
  • Мнения: 1 470
Maraidara " Мисля си,колко осакатени са хората без вяра."
А замисляла ли си колко хора са били осакатени точно заради религията ?
Замисляла ли си се ,че религията е най-добре измислената машина за пари ?

  Никъде в поста си не говоря за религия. Не ме разбирай погрешно.  Peace

  Хората са били преследвани през вековете и заради религията си,и заради вярата си. Религията е нещо,което можеш да им отнемеш. Можеш да ги покръстиш,да изгориш храмовете им,да стъпчеш символите им. Можеш да им смениш имената,можеш дори да се опиташ да изтриеш цял един народ от лицето на земята. Но вярата,вярата на човека е по-трудно да отнемеш. Не казвам,че е невъзможно,но вярата е по-силна понякога от всички физически и духовни мъки. За това говоря,не за кръстове и полумесеци. Не за папи и патриарси.  За огъня,който гори в нас,понякога с буен пламък,понякога тлеещ,понягога превърнат в пепелище.
Peace

# 6
  • Мнения: 822
 maraidara  Peace

# 7
  • Мнения: 1 517
Вярата и религията са две различни неща.
Бутински   bouquet ; аз затова рядко стъпвам в църква и обикновено го правя, когато почувствам някаква моя си нужда да отида там, а не защото било едикойси празник.

# 8
  • Варна
  • Мнения: 1 423
maraidara, buttinsky,

Обикновено съм човек, който винаги има какво да каже. В случая - нямам. С много малко думи сте казали много съдържателни неща. Благодаря ви, имах нужда от подобно нещо.
Дай Боже повече хора с подобно мислене.

Честито Възкресение Христово!

# 9
  • Мнения: 0
Честито Воскресение Христово ... Hug Hug Hug

# 10
  • някъде другаде
  • Мнения: 629
Да и аз по празниците си спомням баба. Тя почина преди 3 месеца. Та нашите баби са живели в трудни години , но не са се озлобили. Трудностите са ги правели добри. Те са растяли с вярата. Никога не са се питали как трябва да се отговори на "Христос Воскресе" /каквато тема има във форума/.

# 11
  • Мнения: 1 849
Maraidara " Мисля си,колко осакатени са хората без вяра."
А замисляла ли си колко хора са били осакатени точно заради религията ?
Замисляла ли си се ,че религията е най-добре измислената машина за пари ?


А аз всекидневно виждам колко много осакатява хората култа и национализма....

# 12
  • Мнения: 2
migito
Нещо против национализма ли имаш? И ако да какво ?

# 13
  • Мнения: 1 840
че добрината е най-трайният актив, който можеш да натрупаш и единствено важен, щом настъпи часът.

 newsm51

Ето същината на християнската философия, събрана в две думи!!!

Общи условия

Активация на акаунт