Безмлечна/или млечна каша като начало при захранване?

  • 15 905
  • 15
  •   1
Отговори
Прочетох много неща тук, но информацията е много и не намирам отговор на следния въпрос: детето ми е на 4 м. навършени, само на кърма, при започване на захранването задължително ли трябва от кашите да избера безмлечна??? И каква  е  разликата между АМ и млякото, което се съдържа в млечните  каши, има ли такава въобще? Трябва ли да се притеснявам от алергия? От кой месец мога да започна с млечните каши (без да е прибързано), тъй като доколкото разбирам от форума-те са по-вкусни и хубави? Предварително благодаря!

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 9 711
Препоръчвам ти да започнеш с безмлечна каша. Аз започнах с Милупа био оризова безмлечна.
Според мен след като детето ти досега не е пило АМ вкарвайки млечна каша ти наведнъж го натоварваш с две нови за него неща - АМ и ориз. Затова смятам безмлечната за по-добър начален вариант.
За да му е по-вкусна можеш да я направиш с кърма. Peace

Иначе относно АМ по кашите - трябва внимателно да се четат опаковките. В някои каши освен АМ си има и чисто обезмаслено мляко.


# 2
  • Мнения: 3 718
Има няколко причини, поради които да избереш да не даваш млечни каши в началото на захранването.
1. Когато започваш захранването, препоръчително е да се въвежда по един продукт за около  3-5 дни. Това се прави основно за да се наблюдава за реакции към продукта. Ако дадеш млечна каша, това са минимум два продукта, а в готовите каши се съдържат доста повече неща. Ще ти е трудно да прецениш на какво реагира детето, ако има реакция.
2. Млечните продукти, особено кравешките, препоръчително се въвеждат доста по - късно, тоест не като първа храна. Повечето каши не се правят с адаптирано, а със с пълномаслено сухо мляко. Има опасност детето ти да не е готово да приеме кравето мляко и да се провокират алергични реакции.
3. Млечните каши са подсладени и овкусени с аромати и есенции (водят ги плодови). Много по - полезно и правилно е бебето да опита естествения вкус на продукта, който му предлагаш. Оризът, царевицата, елдата, просото, всичките си имат собствен специфичен вкус, който бебето ти може да оцени.
Можеш да предлагаш кашите с кърма, както ти е казала NBM   , но трябва да знаеш, че когато смесиш кашата с кърма, тя много бързо ще се втечни. Това се дължи на ензим в кърмата. След като добавиш кърмата към кашата или пюрето, трябва по - бързичко да я дадеш, за да не се превърне в супа  Wink
А кога да дадеш млечните каши, най - добре първо въведи повечето зеленчуци, плодове, зърнени, месо и когато дадеш няколко по - щадящи кравешки продукта като извара, масло, сирене, дай и млечна каша. Аз дадох тези неща около годинката.
За алергиите, ако имате алергии в рода, има основание да се внимава много със захранването. Но дори и да няма, по - добре внимателно и здравословно да се захрани и храни детето, защото в днешно време никой не е застрахован. Живеем в много неблагоприятни условия, особено в големите градове и до колкото можем е хубаво да предпазваме децата си поне в началото.
Успех в захранването

Последна редакция: чт, 16 апр 2009, 13:31 от Шаманката

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 9 711
Само да добавя, че Сънвал имат чудесен избор от чисти, безмлечни каши (елда, просо и прочее), с които аз продължих след оризовата, така че можеш спокойно да ползваш и готови продукти (те не съдържат нищо друго).
Ето така изглеждат:
http://www.papa-bebe.com/ka6i/sunval.html

(разбира се някои от тях са за по-голямо дете, въвеждай постепенно само подходящите).

# 4
  • На бял кон в Pierrefonds
  • Мнения: 1 451
Извинявам се за намесата, но съм чела, че някои майки слагат АМ в пюретата. А колко АМ се слага и трябва ли да се добави вода в пюрето или само АМ? А може ли АМ да се сложи в безмлечната каша и пак - какъв е принципа? Как се определя колко АМ и колко вода. Нямам никакъв опит с адаптираните млека. По принцип бебка е само на кърма, но искам да се подготвя, защото май ще се връщам на работа до няколко месеца.

# 5
  • Мнения: 1 705
аз дадох каша на шест месеца,бяхме се захранили вече с зеленчуково пюре и сок, посъветваха ме първата каша да е оризова безмлечна,аз си избрах ориз и царевица на Фризокрем,защото нямаше голям избор в магазина,сега вече давам млечно-плодова каша смесена с плодово пюре.

# 6
  • Мнения: 1 705
на самата кутия на АМ,което си избереш пише съотношението вода:мляко,АМ  слагах,когато правех картофено пюре за захранване и също безмлечните каши си ги правя с АМ,на тях също пише в какво съотношение се приготвят

# 7
  • Sofia
  • Мнения: 9 711
Извинявам се за намесата, но съм чела, че някои майки слагат АМ в пюретата. А колко АМ се слага и трябва ли да се добави вода в пюрето или само АМ? А може ли АМ да се сложи в безмлечната каша и пак - какъв е принципа? Как се определя колко АМ и колко вода. Нямам никакъв опит с адаптираните млека. По принцип бебка е само на кърма, но искам да се подготвя, защото май ще се връщам на работа до няколко месеца.

Аз правя кашите с АМ. Да, може да се слага и аз лично предпочитам да ползвам безмлечни каши,  в които да слагам от нашето АМ, понеже сме на смесено хранене от първия месец и детето е свикнало с него.
АМ се прави според указанието на кутията с АМ, след това се добавя каша пак според указанието на кутията каша. За всяка е различно, няма универсален съвет.

ПП. Едновременно сме писали. Само да допълня, че в пюре слагам малко АМ само ако е много гъсто.

# 8
  • София
  • Мнения: 1 057
Първото ми дете захраних с безмлечна оризова каша на Фризокрем. После започнах да давам различните зърнени на Блевит, забъркани с кърма.
Шаманката много добре е обяснила защо е хубаво кашата да е безмлечна.

# 9
  • Бургас
  • Мнения: 2 350
Безмлечна  Peace Млякото, ще си го получава от кърмата, защо ти е млечна?
Първо кърмиш, изчакваш 20-30 минути и даваш безмлечната каша и ето ти млечна каша  Laughing т.е кърмата ти ще осигурява млечната ежедневна дажба. Млякото като продукт на захранване се въвежда на доста по-късна възраст, отколкото е твоето бебе. А, и не виждам кое мляко в млечната каша ще е по полезно за твоето бебе, сухото ли?

# 10
  • Мнения: 197
Задължително безмлечна  каша  за захранване  Peace .  С млечната каша само може да се отбие бебчо по-бързо, а и  може да се развие алергия.

# 11
Много благодаря на всички за подробната информация! И аз така си мислех, но нямаше как да знам със сигурност. Още повече, че явно за бебета, които са на АМ, да започнат с млечна каша - не е проблем, но това не е нашия случай! Т.е. да разбирам от вашите думи, че ако имам кърма забравям за млечните каши поне до 1 годинка на детето? А преди това въвеждам по  щадящи млечни продукти?

# 12
  • Мнения: 147
аз започнах на 5-тия месец с кашите и то безмлечни, до момента все още ги приготвям с кърма за да има повече млечни хранения. Наистина са много вкусни и бебетата ги приемат с охота, но все пак мисля че за 4-тия месец е малко рано Simple Smile.

# 13
  • Мнения: 147
Извинявам се, но забравих да вметна, че 1-вата ни каша бе на Фризокрем с 4 плода, защото е много сладка.

# 14
  • Мнения: 1 098
Започни с безмлечна. Ако не я хареса можеш да добавяш кърма. Ориз и рожкови на Нестле е много хубава. Моето дете я обожаваше.

Общи условия

Активация на акаунт