работата по време на бременност

  • 6 016
  • 29
  •   1
Отговори
  • На земята
  • Мнения: 215
Здравейте, момичета!
Имам конкретен въпрос за работата по време на бременност и затова пускам тема.
Въпросът ми е има ли определено работно време, което трябва да се спазва от работодателя по отношение на бременните? По принцип работното време на фирмата ни е 10часа, а сега със смяната на времето стана 11часа. Работата ми не е тежка - на компютър е, но нямаме почивки и не мога да издържам седейки на едно място. Другото ми питане е дали ако си намаля работното време това ще се отрази на заплатата ми? Просто искам да си знам правата.
Бях решила да изкарам докрай, но вече размислям. Аз съм в шестия месец. Моля ви ако сте запознати и ако сте имали подобен случай да споделите. 

# 1
  • Мнения: 425
Е как така се увеличава работното време със смяната на времето?
Виж си най добре в трудовия договор какво пише. Там трябва да е посочено колко дни в седмицата и по колко часа трябва да работиш.

# 2
  • Мнения: 9 814
Ами в КТ е записано, че бременната не може да върши определени дейности и може да отказва изпълнението на други.
В трудовия ти договор е записано определеното ти работно време.
Щом работиш на 10 часови смени, предполагам, че и почиваш по по-различен начин, т.е. два дни работиш, два дни почиваш?
А ако намалиш работното си време това ще се отрази на заплащането ти. По КТ трябва да имаш определен брой работни часове на месец.

# 3
  • Мнения: 645
може да излизаш в болничен

# 4
  • Мнения: 1 563
 Shocked

Не е добре да работиш по толкова много време, та дори и да не си бременна. Провери си трудовия договор. Ако там е написано че си на 5 дневна работна седмица с 8 часов работен ден, поискай от работодателя си да си го спазваш - все пак си бременна и си на предела на възможностите си. В такъв случай, не би трябвало да ти се намали й заплатата. Все пак си образован и интелигентен човек. Прецени сама.

Успех и безпроблемна бременност. Peace

# 5
  • Мнения: 568
Щом смяната на часа променя и работното време е ясна работата.Имаш право на някакви привилегии като бременна,но със сигурност ще ти ги отразят в заплатата ,най-добре ги попитай .А ако те осигуряват на реална заплата си вземи болничен и се пази!Лека бременност!

# 6
  • Мнения: 3 695
може да излизаш в болничен
Peace
най добре е

# 7
  • София
  • Мнения: 3 359
Бих те посъветвала да разговаряш с прекия си ръководител, по отношение на почивките.
Смятам, че ако си решила, че няма пречка да спираш работа преждевременно, един подобен разговор би решил проблема и все ще се намери някаква форма на почивка или друго прекъсване, за да се чувстваш комфортно и да не се налага да прибягваш до болнични.

# 8
  • На земята
  • Мнения: 215
Знам, че това работно време е шокиращо за някои, но това е положението. Започнала съм тази работа преди 2год., като работното време винаги е било такова. Но заплата ми е доста по-висока от записаната по ТД. Също и раб. време. Като разбрах, че съм бременна поисках да ме осигуряват на пълна раб. заплата, но досега никога не е повдиган въпросът за раб. време. Бях решила, че ще издържа, но не успявам. Не искам да излизам в болнични, защото парите ми трябват. Предполагам, че това ще се отрази на майчиството след това. А пък и не исках да оставям колегие си. Както и да е. Въпросът е, че сега по трудов договор съм на 8часов работен ден и 5 дневна раб. седмица. Като заплатата, на която ме осигуряват е 900лв. Интересува ме дали ако поскам да работя както е по ТД може да ми намали заплата, въпреки че сега като се замислям май няма право на това.
     

# 9
  • София
  • Мнения: 3 359
Опасявам се, че е възможно да ти коригират заплатата.
Затова моят съвет беше да проведеш един разговор, в който разговор да се намери няккава форма на работа, при която на теб ще ти е по-лесно да поемеш натоварването и от друга страна няма да се отрази на заплащането.

# 10
  • Мнения: 645
повече от 8 часа рабатен ден се смята за извънреден труд,при бременните той не е задължителен а по желание,така че ти и по договор си на 8 часа и щом те осигурява на пълната ти работна запата незнам защо се притесняваш да излежнеш по болест,ще взимаш същите пари,колкото до колегите те ще ти влезат в положението ,пък и най важното е ти и бебо да сте добре Peaceаз така бих постъпила,така и постъпих от 3 месец излязох в болнични

# 11
  • Мнения: 542
говори наи-добре с работодателя си ако се съгласи да работиш на по малко часове,но според мен е най-добре да излезеш в болничен все пак да стоиш по 10 часа седнала при напреднала бременност не е добре!

# 12
  • Мнения: 568
Ами тя обяснява ,че я осигуряват на 900лв. откакто е бременна,така че ако сега излезе ще се отрази на майчинството и няма как да взема колкото колегите .Ако имаш 6 месеца на тази заплата спокойно можеш да излезеш в болнични .А високите осигуровки за твоя сметка ли са?

# 13
  • На земята
  • Мнения: 215
Да, плащам си осигуровките както е по закон. Падат се към 200лв. Събра ми се в повече стреса от работата напоследък и ще си взема болничен една седмица. Но реших да говоря с работодателя си, защото наистина не мисля, че ще издържа.
Не знам как е на вашите работни места, но при нас кризата наистина се усеща (в търговската сфера) и това изнервя обстановката и обтяга отношенията между нас и работодателите. Забелязах даже, че не са ни плащани осигуровките известно време, но ми обещават, че ще ги платят.
Както и да е. Благодаря ви за бързите отговори. Предположих, че все пак бременните може да имат някакви определени привилегии на раб. място, но явно не е така. Наистина ще ми е интересно да споделите как е при вас. 

# 14
  • София
  • Мнения: 23 036
След като работиш на компютър си има заложени в кодекса регламентирани почивки на всеки час! И какво е това работно време от 11 часа  Shocked Надали в трудовия договор авторката се води на толкова  Thinking
Сега прочетох, че работодателят не е коректен и с внасянето на осигуровките - това ще е проблем при изплащането на майчинството в последствие (поне имам такива спомени). Нека някой по-компетентен да се изкаже по този въпрос.

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 20:37 от tonkabonka

Общи условия

Активация на акаунт