след 1 месец изтича трудовия ми договор

  • 1 169
  • 9
  •   1
Отговори
сега съм в трети месец от бременността и вече трябва да си пусна болничен,но след месец ми изтича трудовия договор и ако изляза в болнични най-вероятно няма да го подновят,ако не изляза също нямам гаранция че ще го подновят.Какво мога да направя newsm78

# 1
  • Мнения: 2 908
Ти казала ли си на работодателя? Ако не си, не е коректно и не можеш да се сърдиш,ако не ти подновят договора. Предполагам,че не си,защото си на изпитателен срок,така,че освен да устискаш още един месец,пък било и с риск да ти проличи(повечето хора не успяват да стоплят,че жената е бременна,а си мислят,че е надебеляла) и тогава си пусни.

# 2
  • Мнения: 2 110
Аз бих предупредила работодателя. Ако и поднови договора и тя тогава му каже ,може да се разсърди и пак да намери причина и пак да  я уволни . Така той ще знае и ще е подготвен да си намери заместничка . Ще оцени жеста и ,а тя ще си остане на работа .

# 3
  • Мнения: 2 908
Грам не съм сигурна,че ще оцени жеста-толкова работодатели познавам,дето мило и драго дават да те сменят ако разберат такова нещо....че да се обобщава така е смешно направо. За съжаление вече е стигнала етап, в който като е лъгала до сега май е по-добре да лъже и още малко. Не съм За лъжата-да е казала на време.

# 4
  • Мнения: 2 068
да ти кажа аз какво направих
Бях на постоянен тр. договор но станаха едни много глупави неща във фирмата, беше ме страх да не ме уволнят и аз се поразрових в гугъл и разбрах че когато представиш медицинско че си бременна на работодателя няма право да те махне. Така и направих.
Обаче в твоя случай не знам  Rolling Eyes

http://www.segabg.com/online/article.asp?issueid=2733&sectio … 25&id=0001602

Последна редакция: чт, 02 апр 2009, 21:51 от Кalaka

# 5
  • Мнения: 2 908
Така е до някъде като си на постоянен договор-ако си на временен нищо не може да те спаси от гнева на шефа,ако реши да те махне-няма защита.

# 6
  • Мнения: 165
Ами ако след този месец не оставят бъдещото мамче на работа и тя трябва да си търси нова, какво става тогава? Кой работодател иска бременни служителки? Много кофти звучи, но е възможна ситуация. Има ли някъде някаква клауза, която защитава бременната жена на временен трудов договор?

# 7
  • Мнения: 319
Ако си бременна нямат право да те уволняват и да те освобождават от работа по никакъв повод, независимо дали си на изпитателен срок или не. Дори договора да е временен са длъжни да го подновят. Ако работиш работа, която може да навреди на здравословното ти състояние трябва да измислят друга длъжност. Не точно с тези думи , но така е по закон.

# 8
  • Мнения: 2 908
Кой член и коя алинея?Закона е пред мен и мога да поспоря-като не е точно с думи така всичко се тълкува,работодателите си правят каквото си искат и никой не ги съди,защото не може. Точно онзи ден съкратиха моя колежка от работа точно първият ден,когато се върна от майчинство,а тя е на постоянен договор-нали освен бременни и майки с деца до 3 години по закон са защитени?  Mr. Green чл.333,ал 1,т.1....(прочети го,не ми се цитира) ...но е съкратена,без проблеми...а да говорим за срочен договор е смешно.
И друго-в моят договор,който е срочен също пише-"в полза на работодателя"-това какво ти говори?Аз дали имам някакви права,пък било то и бременна? Не знам как е точно написано в договора на авторката....
Това,което ми говориш за приспособяване на бременната за друга работа е чл.309,ал.1-никъде не пише за вид договор-за мен е ясно,че става дума за постоянен...на някой друг ако му е ясно друго....

Последна редакция: сб, 04 апр 2009, 16:54 от огън момиче

# 9
  • Мнения: 62
Здравейте,

понеже имам известен опит с такива неща мога и аз да се включа в темата.

1. Работещи по договор  със срок на изпитване - не са защитени от прекратяване на договора преди изтичането му. Ако не бъде прекратен преминава автоматично в договор за неопределен срок. По чл.71 от КТ могат да бъдат прекратявани договорите също и на болни от защитените по КТ заболявания.

Много е важно да се отбележи, че срока на изпитване се удължава с броя на дните, в които работника или служителя е бил в какъвто и да било вид отпуск тъй като се счита, че в това време работодателя не може реално да го изпита.

2. Срочните трудови договори се сключват с първоначално заложен и вписан в тях КРАЕН срок т.е. на уречената дата договора се прекратява.

Поздрави на всички и дано не попадате на работодатели, при които да се налага да търсите правата си.

Общи условия

Активация на акаунт