Моля за съвет при кърмене!

  • 668
  • 8
  •   1
Отговори
  • Мнения: 444
Здравейте, майчета! Бебчето ми е на 11 дни и имаме сериозни проблеми с кърменето.Перманентно съм с разранени зърна, опитах за известно време със силиконови, но определено не заздравяват. Мажа се с лансинох, а от вчера и с крем здраве. Първото засмукване на гърдите е адски болезнено със или без силиконови зърна. Два дни се изцеждах, но се притеснявам да не спре да иска гърдите, това е една от причините да се откажа и от силиконовите зърна. Като я сложа на гърдата ми започва да си върти главата, а когато успея да и набутам зърното-дръпва два пъти и го изплюва. Така 5 минути се върти, докато започне да суче. Чела съм дали позата за кърмене е подходяща, пробвах и 2-3 пози, но вече съм на ръба на отчаянието. Да не говорим, че като суче и от време на време ми дъвче зърната. Моля, ако може да ми дадете съвет или някоя нова идея да приложа, ще съм ви много благодарна!  Praynig

# 1
  • Мнения: 444
Искам да добавя, че пробвах топли компреси на гърдата, както и обезболяване на зърното с лед. налага се да си издърпвам предварително зърната, защото не са добре оформени.

# 2
  • Мнения: 3 869
не мога да ти дам съвет, освен да махнеш крем "Здраве". Не знам какво е съдържал преди години, но днес съдържа петролни продукти  Sick(не го крият, чинно са си изброили съставките)

# 3
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 804
Болезнени, разранени зърна могат много да вгорчат приятното иначе усещане на кърменето Confused

Кърменето не трябва да боли. Това, че зърната ти са разранени, показва, че нещо не е съвсем както трябва.
Дали бебето засуква добре?
Поема ли 2-3 см от зърно+ареола (или 2-3 см от гърдата, ако ареолите са малки) в устата си?
Лицето му обърнато към теб, уше, рамо и бедро в една линия, коремчето му допряно до твоя корем?
Когато суче, виждаш ли дали успява да изкара езичето си добре над долната устна, за да засуче гърдата?
През останалото време виждала ли си дали се плези така, че езичето да излезе поне сантиметър над долната устничка?
Със силиконовите зърна поемаше ли по-охотно и спокойно зърното?
След болезненото първо засукване след това има ли болка, по време на самото кърмене или след него?
Биберон-залъгалка ползва ли?
Получава ли нещо, различно от кърма от гърдите ти?


При правилно засукване дори продължително кърмене няма да разрани зърната. Погледни някои техники за кърмене и пози тук:
http://www.bg-mamma.com/site/content/view/403/51
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=45914.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20455

Междувременно, едновременно с корекция на засукването, трябва да се погрижиш за зърната. Избери мазило, което не иска отмиване преди кърмене - Гармастан и Дефламол не са от тях. Потърси пречистен хипоалергичен ланолин за кърмачки от аптеката, има поне 2-3 марки, които не изискват отмиване.
След кърмене намажи 2-3 капки кърма по зърната и ареолите и остави да засъхне така, смесено със слюнката на бебето. Кърмата има антисептични и заздравителни свойства и ще помогне за по-бързо заздравяване на зърната. След това можеш да сложиш тънък пласт мазило. Гърдите трябва да са сухи - оставяй ги да изсухнат на въздух и ако потече мляко, смени бельото (или подплънките, ако ползваш), за да са отново сухи. Не мий с нищо друго, освен чиста вода (без сапуни, лосиони и т.н.) Ако зърната се дразнят от допира на дрехите, можеш да помислиш за нещо, което да ги предпазва - някои майки ползват гръдни щитове, които не позволяват на чувствителното зърно да се опира в материята на дрехите, други ползват подръчни материали - например, мъничка цедка за чай, на която се реже дръжката и се носи под сутиена - играе същата роля като гръдния щит, само че струва стотинки (и не става за излизане навън, защото много се очертава  Mr. Green) Ако не те притеснява, можеш просто да постоиш гола от кръста нагоре известно време. Умерени слънчеви бани (даже на слабо слънце) също повлияват добре разранените зърна.

# 4
  • Мнения: 2 829
ситуацията е неприятна и сигурно много те боли.
Първо-опитай се да потърсиш причината за разраняването на зърната-хубаво е да заведеш Невенка на педиатъра и да помолиш да провери дали няма къса юздичка на езичето (забелязала ли си дали може да си изплези езичето? Опитай да и се изплезиш ти, бебетата обичат да имитират.) Ако е това-много лесно се коригира юздичката.
Друга възможна причина е неправилното засукване, ето ти и малко информация за да прецениш дали това е проблема:

http://www.bg-mamma.com/site/content/view/403/51
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=45914.0
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=26637.0

Можеш да опиташ да сменяш позите на кърмене, може да се окаже че в някоя поза не боли, опитай също така като засуква главата на бебето да е извита назад (опитай сама да си отвориш устата широко когато главата ти е наведена към гърдите, същото е и с бебето), опитай за известно време да не предлагаш биберон залъгалка (ако ползвате). Опитай също така да оформиш зърното с пръсти преди да дадеш на малката да суче. Опитай също така да и даваш да суче преди да е огладняла много, за да не засуква много лакомо и енергично.
Опитай да мажеш зърната с кърма и да ги остаявяш максимално на въздух. Друго подходящо мазило е Лансинох, защото няма нужда да го отмиваш преди кърмене. Недей да си миеш гърдите преди всяко кърмене и не използвай изобщо сапун за зърната-сапуна ги изсушава, а кърмата, както и специалните жлези, намиращи се около зърното се грижат за липсата на бактерии.
Надявам се нещата при теб да се оправят бързо, пиши как върви!

# 5
  • София
  • Мнения: 95
виж размера на силиконовите зърна-аз първо бях взела по-големи и малкият се давеше.После като се усетих взех най-малкият размер и така карах 3 месеца, след това минахме без тях и сега си продължаваме натурално Laughing

# 6
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 804
не мога да ти дам съвет, освен да махнеш крем "Здраве". Не знам какво е съдържал преди години, но днес съдържа петролни продукти  Sick(не го крият, чинно са си изброили съставките)
Meg! е много права Simple Smile
Не само заради съдържанието му, но и специфичното му действие - крем Здраве има свойството да 'запечатва' кожата, а последното, което човек иска при разранена, болезнена кожа, е да я запечата под филм от крем, където да си стои влажна и разранена и да бъде потенциална опасност за млечница, чиито гъбички виреят отлично в подобна среда.

# 7
  • Мнения: 444
Благодаря за съветите, момичета!   bouquet Наложи се да си повикаме акушерка, че не можех вече да дишам от болки. Жената ми показа как да се изцеждам, гърдите ми бяха много напрегнати. Това е причината и бебка да ми разрани зърната-не са били меки и не е можела да захапе добре. Сега вече се храним, макар и болезнено все още, докато ми заздравеят и загрубеят зърната. Неприятното е, че имам доста кърма и изцеждането е доста дълго-събира ми се около час почивка между храненията. Надявам се скоро да отшумят и тези неща, за да са приятни тези моменти с мъничето. Още веднъж благодаря за съветите, бяха много полезни!  Hug

# 8
  • Мнения: 444
Искам да използвам темата, за да се обърна към Scintillia. Дано я прочете, тъй като пощата и е запълнена и не мога да и пратя лично съобщение. Пиши, като я изчистиш, за да ти отговоря.

Общи условия

Активация на акаунт